Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Najdrahšie knihy na svete

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 13.08.2011

Radi si spríjemníte dlhé večery dobrou knihou? Fascinuje vás vôňa nových, či textúra starých kníh? Ste zberateľom? Čo tak rozšíriť zbierku o jednu z nasledujúcich kníh?
Najdrahšie knihy na svete
Zdroj obrázku: Internet
 

Radi si spríjemníte dlhé večery dobrou knihou? Fascinuje vás vôňa nových, či textúra starých kníh? Ste zberateľom? Čo tak rozšíriť zbierku o jednu z nasledujúcich kníh?

Vtáky Ameriky – Najdrahšia kniha na svete / 8,7 milióna €

Vtáky Ameriky
Obálka najdrahšej knihy na svete - Vtáky Ameriky.
zdroj: Wikipedia

Kniha Johna Jamesa AudubonaBirds of America (Vtáky Ameriky) bola vydražená za rekordných 8,7 milióna eur. Kniha, ktorá je považovaná za jeden z najvýznamnejších zväzkov zachycujúcich prírodnú históriu USA, sa tak stala aj tou najdrahšou. Šťastným majiteľom tohto vzácneho a mimoriadne dobre zachovaného zväzku sa stal londýnsky podnikateľ Michael Tollemache. Táto kniha obsahuje až 435 ilustrácií, z ktorých každá má vyššiu hodnotu než väčšina kníh, ktoré sa bežne na dražbách vyskytujú. Podľa Petra Harringtona, majiteľa londýnskeho obchodu so vzácnymi knihami, by len úvodná ilustrácia divokého moriaka mohla byť vydražená za minimálne 151 000 EUR. Existovala dokonca obava, že bude kniha rozobraná na jednotlivé ilustrácie. Pred týmto osudom ju pravdepodobne zachránil hlavne fakt, že spoločne majú ešte vyššiu hodnotu.

Kniha bola prvýkrát vydaná v roku 1827 a jej ilustrácie boli najskôr vytlačené čierno-bielo a následne ručne kolorované. Momentálne sa zdá, že kniha Birds of America (Vtáky Ameriky) ostane najdrahšou knihou ešte veľmi dlhý čas. Teoreticky by ju mohlo prekonať dobre zachované prvé vydanie Gutenbergovej Biblie, ale také sa na trhu so vzácnymi knihami neobjavilo už 30 rokov.

Prvé súborné vydanie Shakespeara z roku 1693 / 3,566 milióna €

William Shakespeare First Folio wikipedia
Obálka prvého vydania knihy od Williama Shakespeara.
zdroj: Wikipedia

Za najdrahšou knihou síce značne zaostáva, ale na druhej strane sa z ceny tohto výtlačku každému tak či onak zakrúti hlava. Prvé súborné vydanie Shakespeara z roku 1693 je druhou najdrahšou knihou. William Shakespeare sa narodil ako tretí z ôsmich detí. Jeho otec bol v Stratforde považovaný za významného muža. Shakespeare pravdepodobne navštevoval Gymnázium Eduarda VI. v Stratforde. V Londýne sa stal členom jednej z dvoch najznámejších divadelných skupín, a po menej úspešnej kariére herca sa stal populárnym autorom dramatických textov. Zachovalo sa 18 divadelných hier, no Shakespeare ani jednu z nich neautorizoval. Dnešné súborné vydania jeho hier obsahujú 37 až 39 dramatických textov. Práve prvé vydanie jeho diela z konca 17. storočia je azda najdôležitejšou knihou v anglickej literatúre. Svedčí o tom aj jej cena - 5,1 miliónov dolárov (3 566 433 EUR).

Ptolemajova Kozmografia - vydanie z roku 1477 / 2,797 milióna €

Ptolejmanova mapa
Mapa sveta z Ptolemajovej kozmografie.
zdroj: Wikipedia

Jeden z prvých atlasov založený na práci a výskumoch Ptolemaja má hodnotu až 4 milióny dolárov (2 797 202 EUR). Avšak len dva kúsky na svete sú v rukách súkromných zberateľov. Ptolemajova Kozmografia sa používala ako učebnica pre zhotovovanie máp spolu s Ptolemajovou geografiou. Podľa jeho tvrdení sa Ázia nachádzala blízko Európy. Do Indie a Číny bolo možné sa dostať oboplávaním Afriky, pretože považoval Indický oceán za uzavreté more.

Atlas Gerharda Mercatora z roku 1595 / 546 153 €

Atlas Gerharda Mercatora
Mapa sveta podľa Gerharda Mercatora.
zdroj: Wikipedia

Medzi najdrahšie knihy na svete patrí aj atlas legendárneho kartografa Gerharda Mercatora, ktorý položil základy novodobej projekcie máp. Práve on vytvoril atlas, ktorého cena sa dnes pohybuje na úrovni 781 tisíc dolárov (546 153 EUR). Na viacerých mapách nájdeme už aj Antarktídu.

Najdrahšia kniha na Slovensku – Biblia / 2000 €

5. Biblia
Biblia - najdrahšia kniha na Slovensku. Jej hodnota sa odhaduje na 2000 EUR.
zdroj: Internet

Áno, je to práve Biblia, ktorá sa v súčasnosti stala na slovenskom trhu najdrahšou modernou knihou. Vydavateľstvo Ikar ju publikovalo minulý rok v počte 500 kusov, pričom cena za jeden výtlačok sa pohybuje okolo dvoch tisíc eur. Ide totiž o jedinečný unikát, ilustrovaný dielami, ktoré boli po stáročia pred zrakom verejnosti ukryté. Šesť a pol kilogramu vážiaca kniha má zlatom lemované strany a ručnú väzbu. Text Starého aj Nového zákona sa síce na 1 070 stranách do písmena zhoduje so slovenským prekladom, no sú to ilustrácie, ktoré znásobujú hodnotu knihy. Pochádzajú z trezorov Rakúskej národnej knižnice a mnohé z nich boli doteraz publikované iba raz, v starých rukopisoch.

Dobytok, z ktorého kože je Biblia zviazaná, sa pásol v južnom Nemecku a vo Švajčiarsku. Argentínske kravy sú vraj nevyhovujúce pre množstvo hmyzu zanechávajúceho na ich koži stopy po bodnutí. Francúzske sa vraj zase rady obtierajú o ostnatý drôt. Aj keď sa zdá, že na slovenské pomery je 2000 EUR proste veľa, vypredala sa v priebehu jedného týždňa!Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Prototyp limuzíny Jaguar s hybridným pohonom
pred 6 rokmi
Na pondelok sa chystá veľká vec - premiéra nového siglu skupiny Hex, v ktorom si zaspieva aj Jana Kirschner.
pred 8 rokmi
Trojdňový festival hudby, umenia a kultúry odštartuje na nábreží Dunajského kanála vo Viedni v piatok, 3. júna.
pred 6 rokmi
Volá sa Aladdin a od smrti Kim Čong Ila sa považuje za posledného mohykána medzi diktátormi.
pred 5 rokmi
AMO skladbu naživo predstaví v rámci novej koncertnej šou na jesennom AMO SONY XPERIA TOUR 2013 už o necelé 2 týždne.
pred 9 rokmi
Veľkou výhodou záhradkárov je, že pri troche šťastia a trpezlivosti si môžu vypestovať takmer všetko, čo chcú.
pred 7 rokmi
Nová generácia Nissanu Note sa prezentuje novým, príťažlivým dizajnom, ktorý vychádza zo štúdie Invitation Concept predvedenej na autosalóne v Ženeve.
pred 3 rokmi
Totálne využitý potenciál.