Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Najdrahšie knihy na svete

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 13.08.2011

Radi si spríjemníte dlhé večery dobrou knihou? Fascinuje vás vôňa nových, či textúra starých kníh? Ste zberateľom? Čo tak rozšíriť zbierku o jednu z nasledujúcich kníh?
Najdrahšie knihy na svete
Zdroj obrázku: Internet
 

Radi si spríjemníte dlhé večery dobrou knihou? Fascinuje vás vôňa nových, či textúra starých kníh? Ste zberateľom? Čo tak rozšíriť zbierku o jednu z nasledujúcich kníh?

Vtáky Ameriky – Najdrahšia kniha na svete / 8,7 milióna €

Vtáky Ameriky
Obálka najdrahšej knihy na svete - Vtáky Ameriky.
zdroj: Wikipedia

Kniha Johna Jamesa AudubonaBirds of America (Vtáky Ameriky) bola vydražená za rekordných 8,7 milióna eur. Kniha, ktorá je považovaná za jeden z najvýznamnejších zväzkov zachycujúcich prírodnú históriu USA, sa tak stala aj tou najdrahšou. Šťastným majiteľom tohto vzácneho a mimoriadne dobre zachovaného zväzku sa stal londýnsky podnikateľ Michael Tollemache. Táto kniha obsahuje až 435 ilustrácií, z ktorých každá má vyššiu hodnotu než väčšina kníh, ktoré sa bežne na dražbách vyskytujú. Podľa Petra Harringtona, majiteľa londýnskeho obchodu so vzácnymi knihami, by len úvodná ilustrácia divokého moriaka mohla byť vydražená za minimálne 151 000 EUR. Existovala dokonca obava, že bude kniha rozobraná na jednotlivé ilustrácie. Pred týmto osudom ju pravdepodobne zachránil hlavne fakt, že spoločne majú ešte vyššiu hodnotu.

Kniha bola prvýkrát vydaná v roku 1827 a jej ilustrácie boli najskôr vytlačené čierno-bielo a následne ručne kolorované. Momentálne sa zdá, že kniha Birds of America (Vtáky Ameriky) ostane najdrahšou knihou ešte veľmi dlhý čas. Teoreticky by ju mohlo prekonať dobre zachované prvé vydanie Gutenbergovej Biblie, ale také sa na trhu so vzácnymi knihami neobjavilo už 30 rokov.

Prvé súborné vydanie Shakespeara z roku 1693 / 3,566 milióna €

William Shakespeare First Folio wikipedia
Obálka prvého vydania knihy od Williama Shakespeara.
zdroj: Wikipedia

Za najdrahšou knihou síce značne zaostáva, ale na druhej strane sa z ceny tohto výtlačku každému tak či onak zakrúti hlava. Prvé súborné vydanie Shakespeara z roku 1693 je druhou najdrahšou knihou. William Shakespeare sa narodil ako tretí z ôsmich detí. Jeho otec bol v Stratforde považovaný za významného muža. Shakespeare pravdepodobne navštevoval Gymnázium Eduarda VI. v Stratforde. V Londýne sa stal členom jednej z dvoch najznámejších divadelných skupín, a po menej úspešnej kariére herca sa stal populárnym autorom dramatických textov. Zachovalo sa 18 divadelných hier, no Shakespeare ani jednu z nich neautorizoval. Dnešné súborné vydania jeho hier obsahujú 37 až 39 dramatických textov. Práve prvé vydanie jeho diela z konca 17. storočia je azda najdôležitejšou knihou v anglickej literatúre. Svedčí o tom aj jej cena - 5,1 miliónov dolárov (3 566 433 EUR).

Ptolemajova Kozmografia - vydanie z roku 1477 / 2,797 milióna €

Ptolejmanova mapa
Mapa sveta z Ptolemajovej kozmografie.
zdroj: Wikipedia

Jeden z prvých atlasov založený na práci a výskumoch Ptolemaja má hodnotu až 4 milióny dolárov (2 797 202 EUR). Avšak len dva kúsky na svete sú v rukách súkromných zberateľov. Ptolemajova Kozmografia sa používala ako učebnica pre zhotovovanie máp spolu s Ptolemajovou geografiou. Podľa jeho tvrdení sa Ázia nachádzala blízko Európy. Do Indie a Číny bolo možné sa dostať oboplávaním Afriky, pretože považoval Indický oceán za uzavreté more.

Atlas Gerharda Mercatora z roku 1595 / 546 153 €

Atlas Gerharda Mercatora
Mapa sveta podľa Gerharda Mercatora.
zdroj: Wikipedia

Medzi najdrahšie knihy na svete patrí aj atlas legendárneho kartografa Gerharda Mercatora, ktorý položil základy novodobej projekcie máp. Práve on vytvoril atlas, ktorého cena sa dnes pohybuje na úrovni 781 tisíc dolárov (546 153 EUR). Na viacerých mapách nájdeme už aj Antarktídu.

Najdrahšia kniha na Slovensku – Biblia / 2000 €

5. Biblia
Biblia - najdrahšia kniha na Slovensku. Jej hodnota sa odhaduje na 2000 EUR.
zdroj: Internet

Áno, je to práve Biblia, ktorá sa v súčasnosti stala na slovenskom trhu najdrahšou modernou knihou. Vydavateľstvo Ikar ju publikovalo minulý rok v počte 500 kusov, pričom cena za jeden výtlačok sa pohybuje okolo dvoch tisíc eur. Ide totiž o jedinečný unikát, ilustrovaný dielami, ktoré boli po stáročia pred zrakom verejnosti ukryté. Šesť a pol kilogramu vážiaca kniha má zlatom lemované strany a ručnú väzbu. Text Starého aj Nového zákona sa síce na 1 070 stranách do písmena zhoduje so slovenským prekladom, no sú to ilustrácie, ktoré znásobujú hodnotu knihy. Pochádzajú z trezorov Rakúskej národnej knižnice a mnohé z nich boli doteraz publikované iba raz, v starých rukopisoch.

Dobytok, z ktorého kože je Biblia zviazaná, sa pásol v južnom Nemecku a vo Švajčiarsku. Argentínske kravy sú vraj nevyhovujúce pre množstvo hmyzu zanechávajúceho na ich koži stopy po bodnutí. Francúzske sa vraj zase rady obtierajú o ostnatý drôt. Aj keď sa zdá, že na slovenské pomery je 2000 EUR proste veľa, vypredala sa v priebehu jedného týždňa!Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Keď mal 20 rokov, vyhral európsku súťaž Young Concert Artists, o rok neskôr si priniesol striebro z celosvetového kola v New Yorku.
pred 11 rokmi
Medzi našou verejnosťou prevláda názor, že pocit smädu je najlepší ukazovateľ pre nutnosť dostatočného príjmu vody.
pred 9 rokmi
Jarná očista organizmu nie je spojená s hladovkou a násilným obmedzovaním.
pred 4 rokmi
Spevák ED SHEERAN znovu potvrdil pozíciu najžiarivejšej britskej hviezdy.
pred 4 rokmi
Rok od uvedenia BMW M4 Coupe na trh predstavuje divízia BMW M počiatočný náhľad na vysokovýkonný model, určený pre jazdu na cestách, ale hlavne na závodných tratiach: BMW Concept M4 GTS.
pred 6 rokmi
Japonská automobilka zverejnila ceny nového typu LS
pred 5 rokmi
Sérioví vrahovia sa chystajú opäť zaútočiť a pre Scuddera, stojaceho mimo zákon sa tak rozohráva neľútostný boj s časom.
pred 4 rokmi
Pravdou je, že takúto knihu ste ešte nečítali. Mysteriózna, dojímavá a unikátna v mnohých ohľadoch. Príbeh je natoľko zamotaný, že do posledných stránok nebudete vedieť, ako sa osudy postáv skončia.