Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Milenky slávnych mužov - mrchy či mučeníčky?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 24.04.2012

Hoci boli iba milenky, niektoré už pred stovkami rokov dokázali bojovať za svoje práva a emancipáciu a vyrovnať sa tak silnejšiemu pohlaviu.
Milenky slávnych mužov - mrchy či mučeníčky?
Zdroj obrázku: Internet
 

Najslávnejšie milenky všetkých čias riadili cez svojich milencov chod krajín, vládli svetu a dokonca občas menili históriu či módne trendy. Boli krásne, múdre, rafinované. A hoci boli iba milenky, niektoré už pred stovkami rokov dokázali bojovať za svoje práva a emancipáciu a vyrovnať sa tak silnejšiemu pohlaviu. Niektoré si rolu milenky užívali a nehodlali na nej nič meniť, iné sa vďaka nej preslávili, ďalšie sa nakoniec stáli manželkami svojich milencov.

Agnes Sorel

Agnes Sorel
Agnes Sorel od kráľa Karola VII. dostala zámok.
zdroj: Wikipedia

Prvé miesto medzi vplyvnými milenkami patrí francúzke Agnes Sorel (1422 – 1450). Krásna a mimoriadne bystrá šľachtičná začala písať dejiny oficiálnych mileniek na kráľovských dvoroch už v 15.storočí. Mala obrovský vplyv na postavenie ženy v spoločnosti, zaviedla nové módne trendy a spôsobila revolúciu vo výtvarnom umení. Agnes dostala všetky možné výsady, bola zahrnutá titulmi aj bohatstvom. Karol VII. jej daroval okrem mnohých iných cenností aj zámok Beuté na rieke Marne a tiež zámok Lochers, v ktorom ho Johanka z Arcu presvedčila, aby sa dal korunovať za kráľa a bojoval s Angličanmi. Jej postavenie milenky kráľ netajil, ale naopak, vystatoval sa ním. Ich vzťah trval šesť rokov. V roku 1450, krátko po pôrode štvrtej dcéry náhle zomrela.

Mary Boleynová

Mary Boleyn
Mary Boleynová - údajná milenka muža svojej sestry, kráľa Henricha VIII.
zdroj: Wikipedia

Mary Boleynová (1499 – 1543) bola členkou anglického rodu Boleynových, ktorý se tešil významnému vplyvu počas vlády Henricha VIII.. Mary bola sestrou kráľovnej Anny Boleynovej, podľa niektorých historikov bola jej mladšou sestrou. Máriine deti verili, že bola staršia – rovnako ako väčšina dnešných historikov. Mary byla jednou z početných mileniek Henricha VIII. a možno aj matkou jeho dvoch detí. Vravelo sa tiež, že bola aj milenkou Henrichovho rivala, francúzskeho kráľa Františka I.

Markíza De Pompadour

Markíza de Pompadour
Markíza De Pompadour bola milenkou kráľa Ľudovíta XV.
zdroj: Wikipedia

Najslávnejšia a najvplyvnejšia milenka v našich dejinách, Jeanne - Antoinette Poisson alias Madam Pompadour (1721 – 1764) sa navždy zapísala do histórie nielen ako kráľova milenka, ale aj ako politička európskeho formátu a mecenáška umenia. Bola dcérou ambicióznej meštiackej matky. Vydala sa ako 15-ročná za synovca údajného otca, Charlesa-Guillauma d´Etiolles, onedlho si ju však vtedajší kráľ, Ľudovít XV. všimol a zahorel po nej túžbou. Aby mala mladá žena prístup na dvor, potrebovala titul, ktorý by ju zaradil k vysokej šľachte. Kráľ je daroval titul, k Markíze de Pompadour pridal aj rovnomenné sídlo a iné vzácne cennosti. Milenkou kráľa bola päť rokov, no i po skončení vzťahu s ňou kráľ udržiaval priateľské kontakty.

George Sandová

George Sand
George Sandová bola milenkou poľského hudobného skladateľa vážnej hudby Fréderica Chopina.
zdroj: Internet

George Sandová (1804-1876), francúzska spisovateľka, mala búrlivý milostný život. Najvýznamnejším pomerom v jej živote bol vzťah zo známym umelcom. V roku 1836 stretla Fréderica Chopina, s ktorým zotrvala desať rokov od roku 1838 až do 1847. Strávili spolu zimu 1838 – 1839 na Malorke v Chartreuse de Valldemossa, spolu s jej deťmi. Ich vzťah bol komplikovaný, priateľstvo sa postupne menilo na lásku, neskôr ku chorému Chopinovi prechovávala George materinský cit.

Dora Maarová

Dora Maar
Dora Maarová bola najznámejšou milenkou Pabla Picassa.
zdroj: Internet

Maliarka a fotografka Dora Maarová (1907- 1997), vlastným menom Henriette Markovitchová, bola najznámejšou milenkou a múzou maliara Pabla Picassa. Dora stretla Picassa v roku 1936 a žila s ním v Paríži osem rokov. Stala sa modelom pre niekoľko portrétov, z ktorých jeden predali na aukcii v roku 1995 za tri milióny dolárov. Počas spolužitia s Dorou vzniklo aj slávne Picassovo protifašistické dielo Guernica. Ľúbostná idylka dvojice sa skončila ostrou roztržkou začiatkom 40. rokov. Picasso potom maľoval groteskné podoby svojej bývalej milenky. Maarovú postihlo niekoľko depresií a odišla do ústrania, kde prežila slobodná a bezdetná celý zvyšok života.

Marilyn Monroe

Marilyn Monroe
Marilyn Monroe sa vlastným menom volala Norma Jeane Mortensenová.
zdroj: Internet

Keď sa Marilyn Monroe (1926-1962) stala najznámejšou Kennedyho milenkou, bola už na vrchole slávy. Viacnásobná víťazka súťaží krásy, herečka a speváčka upravená na zvodnú blondínku, sa stala symbolom Ameriky. Ich milostný pomer začal ešte pred jeho nástupom do Bieleho domu a je známe, že počas vyčerpávajúcej volebnej kampane Marilyn bola pre Kennedyho vítanou múzou na rozptýlenie.

Monika Lewinská

Monika Lewinská
Monika Lewinská a Bill Clintov pred prepuknutím škandálu.
zdroj: Internet

Aféra bývalého amerického prezidenta Billa Clintona a stážistky Moniky Lewinskej plnila stránky amerických i európskych novín v rokoch 1998 a 1999. Clinton vytrvalo popieral, dovtedy kým sa onedlho neobjavili legendárne modré šaty so škvrnou od prezidentských spermií. Nejaký čas se dokonca zdalo, že Clinton za svoju avantúru zaplatí kreslom, ale nakoniec všetko ustál a Lewinská o svojej osemnásťmesačnej aférke napísala knihu.

Camilla Parker Bowles

Camilla Parker Bowles
Princ Charles a Camilla Parker Bowles.
zdroj: Internet

Camilla Parker Bowles sa stala známou vďaka celoživotnej úlohe milenky anglického princa Charlesa. Pretože ju kráľovská rodina neuznala ako vhodnú nevestu pre Charlesa, vydala sa, manželovi porodila dvoch synov a v roku 1995 sa rozviedla. Po celú dobu bola princovou milenkou, až do roku 2005, keď sa milenci konečne zosobášili.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Pieseň Step by Step sa objaví na jej pripravovanom albume The Road to Machiavelli Valley, ktorý vyjde na jeseň
pred 8 rokmi
Najnebezpečnejšie miesto sveta, horúca pôda Iraku, krátko po zvrhnutí režimu Saddáma Husajna.
pred 16 rokmi
Silnejšie verzie malých automobilov patria medzi vyhľadávaný artikel mladých športovo založených vodičov, ktorí radšej zainvestujú do malej a nadupanej "nákupnej tašky" ako by si mali za tú istú cenu kúpiť priestrannejšie ale výkonovo slabšie kompakt
pred 7 rokmi
Klub bitkárov je vtipný, svieži a občas poriadne drsný film, na ktorý sa nezabúda.
pred 6 rokmi
Dlhé desaťročia nútia nátski muži svoje manželky, dcéry a sestry, aby sa zúčastňovali obchodu s bielym mäsom a ktokoľvek sa odváži prelomiť túto tradíciu, riskuje, že ho vlastná rodina zavrhne.
pred 5 rokmi
Tieto informácie priniesol vo štvrtok nemecký mesačník Manager Magazin, odvolal sa pritom na nemenované zdroje z prostredia spoločnosti.
pred 6 rokmi
je treba dosť veľkú dávku odvahy, aby sa režisér kultových českých filmov porevolučnej kinematografie odvážil nakrútiť šteklivú erotickú komédiu a zároveň svoj najodvážnejší film.
pred 5 rokmi
Cesta k zdraviu má mnoho podôb. Potrebná je nielen zdravá strava, ale aj psychická pohoda a spokojnosť.