Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Láska - fenomén lásky odhalený

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 17.09.2011

Existuje až šesť druhov či spôsobov lásky, ktoré sociológovia rozlišujú: éros, pragma, mania, agapé, storgé a ludus.
Láska - fenomén lásky odhalený
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Láska má naozaj veľa podôb. Stará láska vraj nehrdzavie a manželská býva čoskoro preskúšaná. Pre mladú generáciu je láska tou najdôležitejšou podmienkou vzniku partnerstva, jeho udržania, pozdnejšieho zväzku i založenia rodiny. Záhadným fenoménom lásky ako interpersonálnej udalosti sa sociálni psychológovia zapodievajú v poslednom desaťročí čoraz intenzívnejšie.

Fenomén lásky

Empirické vedy popisujú lásku ako jednotný konštrukt, alebo ako fenomén s mnohými vrstvami a dimenziami. Láska je tiež špecifický ľudský vzťah, ktorý má rôzne formy. Existuje až šesť druhov či spôsobov lásky, ktoré sociológovia rozlišujú: éros, pragma, mania, agapé, storgé a ludus. V rôznych kultúrnych epochách minulosti nadobúdali v konkrétnych situáciách a vzťahoch rôzne významy. V konkrétom vzťahu môžu byť obsiahnuté v rôznej sile. Otázky typu prečo nás niektorí ľudia až magicky priťahujú a s inými nevieme prehodiť ani reč, sú pre psychológov dodnes hádankou, aj keď dvierka do tajných zákutí lásky sú už mierne pootvorené. Existuje láska na prvý pohľad?
 

Typy lásky

Éros a Agapé

Éros je romantická láska vyznačujúca sa telesnou príťažlivosťou, sexuálnym vzrušením, vášnivosťou a zdôrazňovaním fyzickej krásy. Ludusom by sa dala nazvať tiež telesná láska, založená na flirte a sexuálnom dobrodružstve bez výrazného zväzku a žiarlivosti. Oproti nim stojí obetavá altruistická láska Agapé, v ktorej ide predovšetkým o partnerovo šťastie a vzájomnú starostlivosť. Agapé neuprednostňuje fyzický vzhľad partnera, práve naopak. Najdôležitejšie je partnerovo blaho a spokojnosť, často na úkor vlastného nešťastia a sebarealizácie vo vzťahu.

Mania

Nepríjemnym druhom je Mania, majetnícka koristnícka láska charakteristická žiarlivosťou, výbušnosťou a idealizáciou partnera. Partner typu mania si želá ľúbostný vzťah, no zároveň z neho uniká, pretože si pripadá do vzťahu dotlačený. Zároveň je neistý pochybuje o partnerovej vernosti.

Pragma

Pragma je typ lásky riadiaci sa racionálnym výberom partnera z hľadiska osobného prospechu. Pragmatickí milenci hľadajú partnera, s ktorým by prežili spokojný a užitočný život nehľadiac na fyzickú krásu a zamilovanosť. Ide o praktický vecný vzťah, z ktorého majú úžitok obe pohlavia. Najprijateľnejším druhom lásky zostáva Storgé, priateľská láska, založená na tolerancii a dôvere oboch partnerov. Na začiatku ide o kamarátsku lásku s malým dôrazom na vášeň. Partnerovi ide až po dôkladnom vzájomnom spoznaní o budovanie silného ľúbostného vzťahu na základe priateľstva, pričom medzi partnermi vládne harmónia, dôvera a súčasne zdieľajú podobné názory a postoje.

Na vzniku lásky majú vplyv predovšetkým vzťahy k rodičom opačného pohlavia. Erotický ideál mužov často súvisí s imidžom ich matky, žien s imidžom ich otca, a sú dve možnosti: buď tento ideál hľadajú alebo odmietajú, čo vysvetľuje pozitívne, alebo negatívne zážitky a postoj k rodičom.

V najrôznejších prieskumoch z mužov dosahovali vyššie hodnoty druhy ako je éros a ludus, prípadne agapé, pričom u žien boli na popredných miestach mania a pragma.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Passat Alltrack spája vlastnosti osobných automobilov s vlastnosťami SUV
pred 8 rokmi
Nórska skupina A-ha sa opäť spojí, aby si v deň národného smútku 21. augusta uctila svojím vystúpením pamiatku 77 obetí minulomesačných útokov v Osle a na ostrove Utöya.
pred 5 rokmi
Manažérka Sabine Kehmová: "Neprestávame veriť, že Michael sa cez to dostane a preberie sa"
pred 6 rokmi
Vlajková loď značky prichádza s významným omladením
pred 4 rokmi
Petr Kolář vydáva po štyroch rokoch nový štúdiový album.
pred 8 rokmi
Okrem istého útlmu klasických drog možno v ostatných troch-štyroch rokoch pozorovať objavovanie sa nových syntetických omamných látok
pred 9 rokmi
Určite sa ako každý tešíte na dovolenku.
pred 8 rokmi
Mylo Xyloto, piata štúdiovka britskej kapely Coldplay, debutuje na vrchole britského albumového rebríčka.