Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kruhy v obilí - pravé či nepravé?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: babs, pridané: 29.07.2012

Kruhy v obilí najčastejšie vznikajú od apríla do augusta a to medzi dvanástou až štvrtou hodinou ráno. Najznámejšie „crop circles“ sa nachádzajú v Anglicku v trojuholníku medzi Stonehenge, Glastonbury a Avebury.
Kruhy v obilí  - pravé či nepravé?
Zdroj obrázku: Internet
 

Medzi najväčšie záhady 20. storočia patria práve kruhy v obilí. Na celom svete sa nachádza okolo 10 000 piktogramov. Najčastejšie vznikajú od apríla do augusta a to medzi dvanástou až štvrtou hodinou ráno. Najznámejšie crop circles sa nachádzajú v Anglicku v trojuholníku medzi Stonehenge, Glastonbury a Avebury, ale ich zjav bol zaznamenaný aj v Taliansku v Aviane alebo pri Pise.

Ako vyzerajú?

Piktogramy nemusia mať výlučne tvar kruhu. Vyskytujú sa aj vo forme elíps, sústredných kruhov alebo v ešte zložitejších kompozíciách z kruhov, štvorcov a trojuholníkov niekedy dokonca fraktálov.

Kruhy v obilí, ktoré nespôsobili skeptickí vtipkári, tvoria uľahnuté steblá uložené do zložitých obrazcov s jasnými okrajmi. Môžu ležať v smere alebo v protismere hodinových ručičiek, nikdy nie sú polámané a zapadajú medzi seba ako skladačka.

Steblá vykazujú určité zmeny. Rastú naďalej horizontálne, ale správajú sa ako keby ich niekto dal na pár minút do mikrovlnnej rúry.

Veľmi osobitým je mŕtvy hmyz, ktorý vyzerá akoby vybuchol vďaka vysokej teplote.

V roku 1999 urobili vedci William Levengood a Nancy Talbott zaujímavý objav. Zistili, že kolienka vo vnútri stebiel sa predlžujú a to v strede kruhov, kde na nich pravdepodobne pôsobil zdroj tepla podobný mikrovlnnej rúre vo výške asi štyroch metrov. Na okrajoch kruhov je rast menší.
kurhy v obilí
Kruhy v obilí Crop circles. V okolí obrazcov mnohokrát nefungujú kamery, fotoaparáty a iné elektrické zariadenia pravdepodobne kvôli elektromagnetickému žiareniu. Toto žiarenie môže vyvolať aj nevoľnosť u niektorých senzitívnejších ľudí.
zdroj: Internet

Svetelné gule

V „pravých“ crop circles sa podľa niektorých zdrojov objavujú záhadné malé svetelné gule pohybujúce sa veľkou rýchlosťou. Podľa niektorých svedectiev gule rýchlo a ladne lietali poľom a za pár minút vytvorili kruhy. Majú veľkosť tenisovej alebo futbalovej lopty a zjavujú sa pred alebo po vytvorení tajomných útvarov.

Pravé či nepravé?

Keď sa v Anglicku ojavili prvé kruhy, partia ľudí priviazala na tyč drevenú dosku, s ktorou točila dookola. Výsledkom boli „falošné“ kruhové útvary budiace dôveru. Rozdielov však bolo hneď niekoľko. Väčšina stebiel sa polámala namiesto toho, aby uľahli. Na miestach sa nevyskytoval žiaden „uškvarený“ hmyz a ani malé množstvo rádioaktívnych izotopov. O elektromagnetickom žiarení nehovoriac. Kruhy nemali výrazné okraje.

Záhada vzniku?

Skeptici tvrdia, že kruhy sú výlučne dielom ľudí. Nevylučujú sa vojenské pokusy, keďže pri niektorých miestach vzniku ako napríklad Taliansko, boli v blízkosti vojenské zariadenia. Iní si myslia, že kruhy sú výsledkom víru plazmy - rotujúci stĺp horúceho vzduchu plného elektriny. Táto možnosť je však málo pravdepodobná, lebo s ním nie je možné vytvoriť tak detailné obrazce. Je za tajomnými agrosymbolmi UFO? To sa pravdepodobne tak skoro nedozvieme a tak zostáva záhada kruhov stále záhadou.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Atentátnik Lizy Marklundovej, kráľovnej švédskej krimi, privádza na scénu obľúbenú postavu reportérky Anniky, ktorá píše do kriminálnej rubriky štokholmského večerníka.
pred 6 rokmi
Popri abonentkách SND ponúka aj darčekové poukážky a tiež ročenku na novú sezónu 2013/ 2014.
pred 12 rokmi
Po určitom čase sa organizmus na aeróbnu záťaž adaptuje, čo sa prejaví zmenami v srdcovo-cievnom a dýchacom systéme, zmenami na pohybovom...
pred 4 rokmi
Režisér filmov Moneyball a Capote preniesol tentoraz na filmové plátna skutočný príbeh, ktorý v 90-tych rokoch šokoval americkú verejnosť a zapísal sa do histórie wrestlingu.
pred 8 rokmi
Ryan Gosling je občianskym povolaním kaskadér, ktorý si privyrába vybavovaním nie celkom legálnych zákaziek. Nech už je dôvod akýkoľvek, za volantom je mu vždy najlepšie.
pred 6 rokmi
Šimon Buch sa neprebral od operácie nosovej priehradky 4. septembra 2007, mal vtedy 16 rokov
pred 6 rokmi
Spyker B6 Venator sa vyznačuje zaujímavým dizajnom a jeho ambície zasahujú to teritória, kde kraľuje Porsche 911.
pred 7 rokmi
Open Jazz Fest predstavuje prvých performerov: Marek Bałata, Justin Echols a Ecce Jazz.