Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kráľ Artuš - legenda či skutočnosť?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 01.02.2013

Dodnes nie je jasné, či Artuš, alebo niekto kým by mohla byť legenda inšpirovaná, skutočne existoval, alebo je len mýtickou postavou dosadenou do historickej doby.
Kráľ Artuš - legenda či skutočnosť?
Zdroj obrázku: Wikipedia
 

Po páde Rímskej ríše bola Británia rozorvaná na niekoľko súperiacich kráľovstiev. Vtedy sa objavil muž, o ktorom sa dodnes rozprávajú legendy - kráľ Artuš. Britské kráľovstvo nemalo lepšieho, slávnejšieho panovníka nad kráľa Artuša. Vládol spravodlivo a prísne, bol postrachom nepriateľov v krajine i za hranicami. Mnohé mestá zbohatli za jeho panovania, vyrástli v nich krásne zámky a chrámy, na mnohých vrchoch sa vypínali mocné hrady, chrániace krajinu, na jeho štedrom dvore sa učili stovky smelých mládencov.

Historická postava

Kráľ Artuš je legendárna postava britskej mytológie. Je opisovaný ako ideál kráľovského majestátu v čase vojen aj v mierovej dobe. Je hlavnou postavou cyklu historických príbehov známych ako Artušovské legendy. Narodil sa údajne v 5. storočí. Podľa historických zdrojov bol Artuš legendárnym britským panovníkom storočia, ktorý podľa stredovekých dejepiscov viedol obrannú vojnu Británie proti Sasom na začiatku 6. storočia.

Dodnes nie je jasné, či Artuš, alebo niekto kým by mohla byť legenda inšpirovaná, skutočne existoval, alebo je len mýtickou postavou dosadenou do historickej doby. O jeho kráľovskom titule sa tiež vedú spory. Najstaršie písomné záznamy ani žiadne waleské knihy sa o tom, že by bol nositeľom kráľovského titulu, vôbec nezmieňujú. Jeden z raných textov ho označuje ako dux bellorum - vojnovým vodcom. Stredoveké waleské texty ho často nazývajú ameraudurom - veliteľom.

Legenda o Artušovi

Artuš sa podľa legendy narodil ako nemanželský syn kráľa Uthera Pendragona a kráľovnej Igrain. Podľa legendy sa kráľ Uther zamiloval do Igraine, manželky cornwallského vojvodu Gorloise. S pomocou čarodejníka Merlina kráľ Uther, premenený do podoby vojvodu Gorloise, prenikol na hrad Tintagel v Anglicku a s Igraine splodil syna Artuša. Vojvoda Gorlois v tej dobe zaútočil na Utherov vojenský tábor a pri útoku zahynul. Merlin odniesol novorodeného Artuša a predal ho tajne do výchovy sirovi Ectorovi. Nikto nevedel o Artušovom skutočnom pôvode a tak bol, opatrovaný Merlinom, mimo dosah intríg kráľovského dvora. Uther Pendragon po čase zomrel, nezanechajúc žiadneho legitímneho následníka, a vytvorená ríša sa začala rozpadať.

Dvadsať rokov po Artušovom narodení Merlin na Vianoce zvolal všetkých rytierov do Londýna na turnaj, kde mal byť odhalený pravý kráľ. Ráno sa na námestí objavil kameň s nákovou. Mnohí sa o získanie meča pokúšali, ale nikomu, okrem Artuša, sa to nepodarilo. Merlin potom prezradil tajomstvo jeho pôvodu a rytieri uznali Artuša za svojho právoplatného kráľa. Hrdina keltského odboja počas anglosaskej invázie kráľ Artuš inšpiroval stredovekých básnikov pri písaní očarujúcich príbehov. Niekoľko desiatok autorov prispelo k vytvoreniucelého artušovského cyklu. Či už skutočný Artuš existoval alebo nie, jedno je isté, stal sa inšpiráciou nielen pre básnikov či historikov, dodnes je legendou a idolom mnohých ľudí.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Bratislava zažije ďalší výnimočný koncert. Český spevák Michal Prokop odohrá samostatný koncert v Bratislave po vyše 20 rokoch a prvý od rozdelenia ČSFR.
pred 6 rokmi
Hey Now s pozitívnymi ohlasmi v rádiách aj u fanúšikov už má svoj videoklip.
pred 5 rokmi
Pôvabná speváčka Kristína sa teší veľkej priazni v Českej republike. Aktuálne Horehronie tour žne u našich susedov obrovský úspech. Decembrový koncert v českej metropole Praha je už vypredaný!
pred 9 rokmi
Tak toto si môže dovoliť naozaj iba kráľovná popu.
pred 4 rokmi
Piesne budú súčasťou reedície albumu Mystery Girl (1989), ktorá by mala vyjsť 20. mája.
pred 10 rokmi
Aníz je užitočný pre dýchaciu sústavu. Pomáha pri vykašliavaní, uľahčuje skvapaľňovanie prieduškových hlienov. Odporúča sa ľuďom s astmou a ochoreniami priedušiek, a najmä tým, ktorí chcú prestať fajčiť.
pred 6 rokmi
O kódovanom núdzovom signále z tajomného ostrova nachádzajúceho sa tam, kde žiadny ostrov existovať nemôže.
pred 7 rokmi
Google mal porušiť patentové práva BT vo svojom operačnom systéme Android, ako aj v ďalších produktoch, ako napríklad Google Maps.