Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 06. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kráľ Artuš - legenda či skutočnosť?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 01.02.2013

Dodnes nie je jasné, či Artuš, alebo niekto kým by mohla byť legenda inšpirovaná, skutočne existoval, alebo je len mýtickou postavou dosadenou do historickej doby.
Kráľ Artuš - legenda či skutočnosť?
Zdroj obrázku: Wikipedia
 

Po páde Rímskej ríše bola Británia rozorvaná na niekoľko súperiacich kráľovstiev. Vtedy sa objavil muž, o ktorom sa dodnes rozprávajú legendy - kráľ Artuš. Britské kráľovstvo nemalo lepšieho, slávnejšieho panovníka nad kráľa Artuša. Vládol spravodlivo a prísne, bol postrachom nepriateľov v krajine i za hranicami. Mnohé mestá zbohatli za jeho panovania, vyrástli v nich krásne zámky a chrámy, na mnohých vrchoch sa vypínali mocné hrady, chrániace krajinu, na jeho štedrom dvore sa učili stovky smelých mládencov.

Historická postava

Kráľ Artuš je legendárna postava britskej mytológie. Je opisovaný ako ideál kráľovského majestátu v čase vojen aj v mierovej dobe. Je hlavnou postavou cyklu historických príbehov známych ako Artušovské legendy. Narodil sa údajne v 5. storočí. Podľa historických zdrojov bol Artuš legendárnym britským panovníkom storočia, ktorý podľa stredovekých dejepiscov viedol obrannú vojnu Británie proti Sasom na začiatku 6. storočia.

Dodnes nie je jasné, či Artuš, alebo niekto kým by mohla byť legenda inšpirovaná, skutočne existoval, alebo je len mýtickou postavou dosadenou do historickej doby. O jeho kráľovskom titule sa tiež vedú spory. Najstaršie písomné záznamy ani žiadne waleské knihy sa o tom, že by bol nositeľom kráľovského titulu, vôbec nezmieňujú. Jeden z raných textov ho označuje ako dux bellorum - vojnovým vodcom. Stredoveké waleské texty ho často nazývajú ameraudurom - veliteľom.

Legenda o Artušovi

Artuš sa podľa legendy narodil ako nemanželský syn kráľa Uthera Pendragona a kráľovnej Igrain. Podľa legendy sa kráľ Uther zamiloval do Igraine, manželky cornwallského vojvodu Gorloise. S pomocou čarodejníka Merlina kráľ Uther, premenený do podoby vojvodu Gorloise, prenikol na hrad Tintagel v Anglicku a s Igraine splodil syna Artuša. Vojvoda Gorlois v tej dobe zaútočil na Utherov vojenský tábor a pri útoku zahynul. Merlin odniesol novorodeného Artuša a predal ho tajne do výchovy sirovi Ectorovi. Nikto nevedel o Artušovom skutočnom pôvode a tak bol, opatrovaný Merlinom, mimo dosah intríg kráľovského dvora. Uther Pendragon po čase zomrel, nezanechajúc žiadneho legitímneho následníka, a vytvorená ríša sa začala rozpadať.

Dvadsať rokov po Artušovom narodení Merlin na Vianoce zvolal všetkých rytierov do Londýna na turnaj, kde mal byť odhalený pravý kráľ. Ráno sa na námestí objavil kameň s nákovou. Mnohí sa o získanie meča pokúšali, ale nikomu, okrem Artuša, sa to nepodarilo. Merlin potom prezradil tajomstvo jeho pôvodu a rytieri uznali Artuša za svojho právoplatného kráľa. Hrdina keltského odboja počas anglosaskej invázie kráľ Artuš inšpiroval stredovekých básnikov pri písaní očarujúcich príbehov. Niekoľko desiatok autorov prispelo k vytvoreniucelého artušovského cyklu. Či už skutočný Artuš existoval alebo nie, jedno je isté, stal sa inšpiráciou nielen pre básnikov či historikov, dodnes je legendou a idolom mnohých ľudí.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Služby fotolab - najlacnejšie fotky, veľkoformá...

317 000.00 €
Na predaj výrobný priestor, rozloha 407 m2
150 000.00 €
Na predaj výrobný priestor, rozloha 150 m2
76 990.00 €
Na predaj chata, rozloha 760 m2, novostavba

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Režisér Roman Polański sa vrátil do Švajčiarska, kde si v utorok večer, dva roky po pôvodne plánovanom termíne, prevzal cenu za celoživotné dielo na Zürišskom filmovom festivale.
pred 7 rokmi
Americký rapper a herec Kid Cudi prostredníctvom svojho konta na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter oznámil, že pripravovanú tretiu sólovku s názvom Indicud vydá 23. apríla.
pred 7 rokmi
Priaznivci Monkey Business sa 8. marca dočkajú dlho očakávaného nového albumu, ktorý pod názvom Happiness of Postmodern Age vydá Supraphon.
pred 5 rokmi
Spoločnosť Trust predstavuje novú laserovú hernú myš GXT 158 .
pred 6 rokmi
V remixe, o ktorý sa postaral DJ Khaled, rapujú okrem French Montanu aj Big Sean a Tyga.
pred 9 rokmi
Tí najlepší nájomní zabijaci proti príslušníkom elitnej vojenskej jednotky. Thriller Garyho McKendryho sľubuje výnimočný zážitok.
pred 8 rokmi
Tridsaťročná hviezda vystúpi 25., 26. a 27. mája na koncertoch v Atlantic City v New Jersey.
pred 9 rokmi
Španielsky hudobný producent a dídžej Sak Noel, ktorý sa pred týždňom dostal so skladbou Loca People na čelo britského singlového rebríčka, sa onedlho predstaví na Slovensku.