Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. októbra 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kosti – nemí svedkovia zločinu

Zdroj: © Server.sk, redaktor: babs, pridané: 15.09.2012

Po vražde ostáva telo. Keď uplynie čas, ostanú len kosti. Ale aj z nich môžu kriminalisti čerpať množstvo informácii. Odhalia zdravotný stav alebo dokonca spôsob smrti.
Kosti – nemí svedkovia zločinu
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pôvod, vek, pohlavie, výška?

Prvým krokom je zistiť, či sú kosti ľudské. Všetkých 206 kostí musí zapadať do modelu ľudskej kostry. Mnohokrát sú zvieracie kosti veľmi podobné tým ľudským. Pri určovaní veku sa prihliada na rast alebo degeneráciu určitých kostí. Napríklad zuby môžu určiť vek detskej kostry. Počas puberty prebieha osifikácia, ktorá tiež významne vplýva na určovanie veku. Na starších kostrách antropológovia hľadajú degenerácie, artrózu, osteoporózu.

Na rozlíšenie pohlavia sa prihliada na lebku a panvu. Kľúčové časti na určenie pohlavia sú (na lebke): nadočnicový oblúk, kosti pod uchom a na tyle. U mužov sú všetky väčšie, nápadnejšie. Výrazne rozdiely vidno na panve. Mužská panva je užšia. Ženská je stavaná na nosenie dieťaťa a pôrod. Vo všeobecnosti sú mužské kosti na povrchu štruktúrované inak. Body, kde sa pripájajú svaly, sú očividnejšie.

Pri odhaľovaní identity kostry môže dopomôcť aj zdravotný stav. Vrodené chyby, niektoré choroby, rakovina, zlomeniny – to všetko zanecháva stopy. Okrem zdravotného hľadiska stopy zanechávajú aj zbrane. Náboje nechávajú diery, zbrane s ostrými hrotmi kosti preseknú a rozštiepia.

Máme lebku, čo s ňou?

Lebka dáva tvári tvar a štruktúru. Môžeme z nej získať podobizeň. Stačí na to hlina a šikovné ruky umelca. Najpoužívanejšia rekonštrukčná metóda spočíva v hrúbke tkanív pre každý úsek lebky – tzv. morfometria. Kriminalistickí sochári používajú 20 – 35 orientačných bodov umiestnených po celej tvári. Najhustejšie sa koncentrujú okolo úst. Sú charakteristické pre každú rasu, vek, pohlavie a hmotnostnú stavbu (obezita, chudosť...).

Všetko sa začína, keď sa na odliatok lebky ukladajú kolíky – ukazovatele hrúbky. Potom sa medzi kolíky ukladajú pásiky hliny. Pridávajú sa do takej hrúbky, aby boli zhodné s výškou kolíkov. Medzery medzi nimi sa vyplnia hlinou. Napokon sa tvarujú oči, nos, pery a uši. Sochári dodržiavajú niekoľko základných pravidiel. Šírka nosa je približne rovnaká ako vzdialenosť medzi očnými kútikmi. Kútiky úst ležia pod dúhovkami a nad zadným okrajom rezákov. Uši sú dlhé ako nos. Nakoniec sa hlina vyhladí, aby pripomínala pokožku a namaľuje.

Ďalšou metódou je morfoskopia. Riadi sa tvarom samotnej svaloviny. Sochári vystavajú tvár sval po svale. Každý najskôr vytvarujú z hliny a až potom ho dajú na miesto. Na záver sa „svaly“ prikryjú „kožou“.

Rekonštrukcia vďaka počítaču

Základom počítačovej rekonštrukcie lebky je jej oskenovanie. Lebka sa otáča na podstavci a laserový skener ju skenuje. Na pridanie tkanív sa používajú údaje z CT snímok (computer tomography). Tieto snímky obsahujú okrem kostí aj obrazce mäkkých tkanív. Napokon obraz vyzerá ako sadrový odliatok, preto programátori ešte pridávajú farby od žijúcich jednotlivcov.

Výhodou tejto rekonštrukcie je, že obraz sa môže vyvíjať v závislosti od pôvodnej hmotnosti obete, môže sa zmeniť účes a podobne. Ďalším plusom je, že výsledok sa môže na obrazovke počítača točiť, premietať alebo meniť do niekoľkých štandardných prehliadacích formátov

Dokonalá podoba rekonštruovanej tváre s obeťou nie je vždy nutná. Základom je, aby niekomu „osviežila“ pamäť alebo aspoň zúžila hľadanie. Technika ide stále vopred, takže časom sa môžeme tešiť, že modely na nás raz budú hovoriť alebo aspoň používať mimiku.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


nakladne taxi, údržba pre byty firmy banky velk...Opravy zásuviek,vypínačov,svietidiel,bytových z...
Ponúkam kompletné elektroinštalačné práce v rod...
Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsah...

Ponúkame prácu pre šikovných a spoľahlivých ľud...
Kúpele Luhačovice, a. s., sú atraktívnym zamest...
Prijmem samostatného stolára na výrobu a montáž...

6.00 €
Na prenájom, kancelársky priestor, rozloha 206....
1 800.00 € /mesiac
Na prenájom obchodný priestor, rozloha 107 m2
27 000.00 €
Na predaj byt, garsónka, rozloha 36 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Edícia Opus 100 sa prehupla do svojej druhej polovice a tá štartuje troma albumami populárnej hudby.
pred 2 rokmi
Zuzana Mináčová patrí dodnes k najväčším osobnostiam slovenskej i českej fotografie.
pred 6 rokmi
Konferenciou s názvom Quo vadis vzdelávanie k vede a technike na stredných školách 2011 štartuje dnes 8. ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku.
pred 13 rokmi
Kozmetickou zmenou prednej fazóny vlajková loď automobilky Alfa Romeo umne zamaskovala svoj vek a získala tak väčšiu vážnosť.
pred 5 rokmi
Na víťazov turnaja Coca-Cola Školský pohár čaká nová exkluzívna výhra: zájazd do Turína!
pred 6 rokmi
Skupina Verona oslavuje svoje desaťročné fungovanie novým albumom a treba podotknúť, že čo pieseň to pravdepodobne nádejný hit.
pred 12 rokmi
O Philovi Lynottovi sa hovorí ako o írskom Hendrixovi. Možno trochu povrchné prirovnanie, pretože Phil (1949-1986) a jeho Thin Lizzy (1970-1983) neboli odkázaní na inšpirácie inými.
pred 4 rokmi
Zakázané chutí najlepšie a mnohí z nás si nevieme predstaviť život bez sladkých dobrôt. Sladidlá sú nepostrádateľným produktom a používame ich viac menej denne.