Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kosti – nemí svedkovia zločinu

Zdroj: © Server.sk, redaktor: babs, pridané: 15.09.2012

Po vražde ostáva telo. Keď uplynie čas, ostanú len kosti. Ale aj z nich môžu kriminalisti čerpať množstvo informácii. Odhalia zdravotný stav alebo dokonca spôsob smrti.
Kosti – nemí svedkovia zločinu
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pôvod, vek, pohlavie, výška?

Prvým krokom je zistiť, či sú kosti ľudské. Všetkých 206 kostí musí zapadať do modelu ľudskej kostry. Mnohokrát sú zvieracie kosti veľmi podobné tým ľudským. Pri určovaní veku sa prihliada na rast alebo degeneráciu určitých kostí. Napríklad zuby môžu určiť vek detskej kostry. Počas puberty prebieha osifikácia, ktorá tiež významne vplýva na určovanie veku. Na starších kostrách antropológovia hľadajú degenerácie, artrózu, osteoporózu.

Na rozlíšenie pohlavia sa prihliada na lebku a panvu. Kľúčové časti na určenie pohlavia sú (na lebke): nadočnicový oblúk, kosti pod uchom a na tyle. U mužov sú všetky väčšie, nápadnejšie. Výrazne rozdiely vidno na panve. Mužská panva je užšia. Ženská je stavaná na nosenie dieťaťa a pôrod. Vo všeobecnosti sú mužské kosti na povrchu štruktúrované inak. Body, kde sa pripájajú svaly, sú očividnejšie.

Pri odhaľovaní identity kostry môže dopomôcť aj zdravotný stav. Vrodené chyby, niektoré choroby, rakovina, zlomeniny – to všetko zanecháva stopy. Okrem zdravotného hľadiska stopy zanechávajú aj zbrane. Náboje nechávajú diery, zbrane s ostrými hrotmi kosti preseknú a rozštiepia.

Máme lebku, čo s ňou?

Lebka dáva tvári tvar a štruktúru. Môžeme z nej získať podobizeň. Stačí na to hlina a šikovné ruky umelca. Najpoužívanejšia rekonštrukčná metóda spočíva v hrúbke tkanív pre každý úsek lebky – tzv. morfometria. Kriminalistickí sochári používajú 20 – 35 orientačných bodov umiestnených po celej tvári. Najhustejšie sa koncentrujú okolo úst. Sú charakteristické pre každú rasu, vek, pohlavie a hmotnostnú stavbu (obezita, chudosť...).

Všetko sa začína, keď sa na odliatok lebky ukladajú kolíky – ukazovatele hrúbky. Potom sa medzi kolíky ukladajú pásiky hliny. Pridávajú sa do takej hrúbky, aby boli zhodné s výškou kolíkov. Medzery medzi nimi sa vyplnia hlinou. Napokon sa tvarujú oči, nos, pery a uši. Sochári dodržiavajú niekoľko základných pravidiel. Šírka nosa je približne rovnaká ako vzdialenosť medzi očnými kútikmi. Kútiky úst ležia pod dúhovkami a nad zadným okrajom rezákov. Uši sú dlhé ako nos. Nakoniec sa hlina vyhladí, aby pripomínala pokožku a namaľuje.

Ďalšou metódou je morfoskopia. Riadi sa tvarom samotnej svaloviny. Sochári vystavajú tvár sval po svale. Každý najskôr vytvarujú z hliny a až potom ho dajú na miesto. Na záver sa „svaly“ prikryjú „kožou“.

Rekonštrukcia vďaka počítaču

Základom počítačovej rekonštrukcie lebky je jej oskenovanie. Lebka sa otáča na podstavci a laserový skener ju skenuje. Na pridanie tkanív sa používajú údaje z CT snímok (computer tomography). Tieto snímky obsahujú okrem kostí aj obrazce mäkkých tkanív. Napokon obraz vyzerá ako sadrový odliatok, preto programátori ešte pridávajú farby od žijúcich jednotlivcov.

Výhodou tejto rekonštrukcie je, že obraz sa môže vyvíjať v závislosti od pôvodnej hmotnosti obete, môže sa zmeniť účes a podobne. Ďalším plusom je, že výsledok sa môže na obrazovke počítača točiť, premietať alebo meniť do niekoľkých štandardných prehliadacích formátov

Dokonalá podoba rekonštruovanej tváre s obeťou nie je vždy nutná. Základom je, aby niekomu „osviežila“ pamäť alebo aspoň zúžila hľadanie. Technika ide stále vopred, takže časom sa môžeme tešiť, že modely na nás raz budú hovoriť alebo aspoň používať mimiku.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Wilhelm
pred 3 mesiacmi
Po vražde ostáva telo. Keď uplynie čas, ostanú len kosti. Ale aj z nich môžu kriminalisti čerpať množstvo informácii. Odhalia zdravotný stav alebo dokonca spôsob smrti. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/kosti-nemi-svedkovia-zlocinu/

Zaujímalo by ma, prečo v niektorých ( a v nie málo) prípadoch najmä slovenskí "kriminalisti" málo využívali metodu zvanú faciálna rekonštrukcia? O to viacej sa rozbľakujú a obhajujú svoju fušerinu. Posledná takáto fušerina je zpred necelých 14. dní a má úradný štampeľ. To má byť ako čo?

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Mika ohlásil na tento rok svoj comeback.
pred 5 rokmi
Technológia laserových svetlometov BMW slávi svetovú premiéru v zákazníckom vozidle.
pred 7 rokmi
Rocková skupina Dorian Gray prichystala pre fanúšikov nový album s názvom Druhá tvár.
pred 5 rokmi
Bojový tanec či rituálny posmrtný alebo baletná klasika naboso s humorným podtónom, aj to prinesie renomovaný festival tanca ImPulsTanz, ktorý sa koná vo Viedni od 17. júla do 17. augusta.
pred 6 rokmi
Porschepostavil unikát podľa želaní internetových nadšencov značky Porsche.
pred 8 rokmi
Spi sladko, zaželal jej otec a na pohrebe povedal, že jeho dcéra bola v posledných mesiacoch šťastnejšia
pred 8 rokmi
Takeši Jasuge naservíroval zákazníkom na ich prianie jedovatú pečeň zo štvorzubca, čo je však v Japonsku zakázané.
pred 5 rokmi
Azda najočakávanejší, najdiskutovanejší a najkontroverznejší film jednej z najväčších súčasných režisérskych osobností. Lars von Tier prináša poetický i odvážny príbeh jednej ženy, sledujúc ju od detstva až do stredného veku...