Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. marca 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kosti – nemí svedkovia zločinu

Zdroj: © Server.sk, redaktor: babs, pridané: 15.09.2012

Po vražde ostáva telo. Keď uplynie čas, ostanú len kosti. Ale aj z nich môžu kriminalisti čerpať množstvo informácii. Odhalia zdravotný stav alebo dokonca spôsob smrti.
Kosti – nemí svedkovia zločinu
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pôvod, vek, pohlavie, výška?

Prvým krokom je zistiť, či sú kosti ľudské. Všetkých 206 kostí musí zapadať do modelu ľudskej kostry. Mnohokrát sú zvieracie kosti veľmi podobné tým ľudským. Pri určovaní veku sa prihliada na rast alebo degeneráciu určitých kostí. Napríklad zuby môžu určiť vek detskej kostry. Počas puberty prebieha osifikácia, ktorá tiež významne vplýva na určovanie veku. Na starších kostrách antropológovia hľadajú degenerácie, artrózu, osteoporózu.

Na rozlíšenie pohlavia sa prihliada na lebku a panvu. Kľúčové časti na určenie pohlavia sú (na lebke): nadočnicový oblúk, kosti pod uchom a na tyle. U mužov sú všetky väčšie, nápadnejšie. Výrazne rozdiely vidno na panve. Mužská panva je užšia. Ženská je stavaná na nosenie dieťaťa a pôrod. Vo všeobecnosti sú mužské kosti na povrchu štruktúrované inak. Body, kde sa pripájajú svaly, sú očividnejšie.

Pri odhaľovaní identity kostry môže dopomôcť aj zdravotný stav. Vrodené chyby, niektoré choroby, rakovina, zlomeniny – to všetko zanecháva stopy. Okrem zdravotného hľadiska stopy zanechávajú aj zbrane. Náboje nechávajú diery, zbrane s ostrými hrotmi kosti preseknú a rozštiepia.

Máme lebku, čo s ňou?

Lebka dáva tvári tvar a štruktúru. Môžeme z nej získať podobizeň. Stačí na to hlina a šikovné ruky umelca. Najpoužívanejšia rekonštrukčná metóda spočíva v hrúbke tkanív pre každý úsek lebky – tzv. morfometria. Kriminalistickí sochári používajú 20 – 35 orientačných bodov umiestnených po celej tvári. Najhustejšie sa koncentrujú okolo úst. Sú charakteristické pre každú rasu, vek, pohlavie a hmotnostnú stavbu (obezita, chudosť...).

Všetko sa začína, keď sa na odliatok lebky ukladajú kolíky – ukazovatele hrúbky. Potom sa medzi kolíky ukladajú pásiky hliny. Pridávajú sa do takej hrúbky, aby boli zhodné s výškou kolíkov. Medzery medzi nimi sa vyplnia hlinou. Napokon sa tvarujú oči, nos, pery a uši. Sochári dodržiavajú niekoľko základných pravidiel. Šírka nosa je približne rovnaká ako vzdialenosť medzi očnými kútikmi. Kútiky úst ležia pod dúhovkami a nad zadným okrajom rezákov. Uši sú dlhé ako nos. Nakoniec sa hlina vyhladí, aby pripomínala pokožku a namaľuje.

Ďalšou metódou je morfoskopia. Riadi sa tvarom samotnej svaloviny. Sochári vystavajú tvár sval po svale. Každý najskôr vytvarujú z hliny a až potom ho dajú na miesto. Na záver sa „svaly“ prikryjú „kožou“.

Rekonštrukcia vďaka počítaču

Základom počítačovej rekonštrukcie lebky je jej oskenovanie. Lebka sa otáča na podstavci a laserový skener ju skenuje. Na pridanie tkanív sa používajú údaje z CT snímok (computer tomography). Tieto snímky obsahujú okrem kostí aj obrazce mäkkých tkanív. Napokon obraz vyzerá ako sadrový odliatok, preto programátori ešte pridávajú farby od žijúcich jednotlivcov.

Výhodou tejto rekonštrukcie je, že obraz sa môže vyvíjať v závislosti od pôvodnej hmotnosti obete, môže sa zmeniť účes a podobne. Ďalším plusom je, že výsledok sa môže na obrazovke počítača točiť, premietať alebo meniť do niekoľkých štandardných prehliadacích formátov

Dokonalá podoba rekonštruovanej tváre s obeťou nie je vždy nutná. Základom je, aby niekomu „osviežila“ pamäť alebo aspoň zúžila hľadanie. Technika ide stále vopred, takže časom sa môžeme tešiť, že modely na nás raz budú hovoriť alebo aspoň používať mimiku.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Qoros 3 Hatch sa vyznačuje triezvym a mimoriadne elegantným dizajnom.
pred 5 rokmi
Ak chcete zmenu, ale neviete ako na to, poraďte sa s osobným koučom, ktorý dá pozor na to, aby ste v cvičení nepoľavovali a zároveň aby vás stále bavilo.
pred 2 rokmi
Cez víkend sa kráľovná popu vrátila tretí raz k susedom do Prahy a opäť predviedla šou, ktorá v súčasnom koncertnom svete nemá obdobu.
pred 7 rokmi
Vanilka je starodávne korenie, afrodiziakum aj liečivo dávnych kmeňov Južnej Ameriky.
pred 9 rokmi
Trojkové Clio od RenaultSportu je vážna mašina, pri ktorej sa aj skúsená konkurencia musela vrátiť k rysovacím doskám...
pred 6 rokmi
Do slovenských kín prichádza nová česká komédia od producenta filmov Ženy v pokušení a Muži v nádeji pod názvom Signál.
pred 5 rokmi
Jeho štvrtá štúdiovka s názvom Country, God Or The Girl bude obsahovať dvanásť skladieb, pričom deluxe edícia bude mať o štyri skladby viac.
pred 2 rokmi
Mimoriadne úspešné turné po Veľkej Británii, Česku a Slovensku ukončil boyband United5 koncertom v Bratislave.