Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Koľko ľudí doposiaľ žilo na Zemi?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 01.09.2011

Je ťažké zistiť, koľko ľudí doposiaľ žilo na Zemi, mnohí sa však už o to pokúsili...
Koľko ľudí doposiaľ žilo na Zemi?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Je ťažké zistiť, koľko ľudí doposiaľ žilo na Zemi, pretože je priam nemožné presne zadefinovať počet žijúcich ľudí v súčasnosti alebo v akomkoľvek inom časovo presne určenom okamihu, čo je k tomuto výpočtu naozaj nevyhnutné. Mnohí sa však už o to pokúsili.

Zistiť koľko ľudí v súčasnosti obýva našu planétu alebo koľko ľudí ju obývalo v inom okamihu jej histórie je náročnou úlohou a ťažko rozlúštiteľnou hádankou. Môžeme to len odhadovať. Dokonca, aj napriek tomu, že máme ešte v čerstvej pamäti sčítanie obyvateľov na Slovensku, ani toto nemôžeme považovať za stopercentné. Svet je stále v pohybe a to, čo platilo včera, dnes už platiť nemusí a pravdepodobne ani neplatí.
 
Našťastie existujú vedci a teoretici, ktorí rôznymi matematickými metódami vedia aspoň odhadnúť súčasný počet obyvateľov Zeme. Už niekoľko rokov dokonca existuje aj stránka (www.census.gov), na ktorú keď kliknete, v pravom hornom rohu sa dozviete číselný údaj o počte obyvateľov USA a pod ním o počte celkovej ľudskej populácie. Vo chvíli, keď píšem tento článok žije na svete 6 957 526 960 ľudí. Pravdaže, ani tento údaj nemôžeme považovať za presný. Uvidíme, ako sa zmení po dopísaní tohto článku.

Pri takomto počte, ktorí môžeme zaokrúhliť na takmer 7 miliárd ľudí, sa mnohí pýtajú, či je Zem preľudnená, či nás ešte dokáže uživiť a dokedy ešte budeme mať dostatok miesta a surovín na spokojný život. Sú aj takí odvážlivci, ktorí tvrdia, že počet doteraz žijúcich ľudí je oveľa väčší ako počet zomretých. Pravdaže, ako to už býva, každá teória má svoje proti-teórie a už v roku 1990 sa našli vedci, presnejšie etnológ Herwig Birg, ktorý tvrdil opak.

Birg vzal za základ svojich kalkulácií čísla o vývoji populácií, ktoré sú vo vede bežné. Roky vynásobil odhadmi pôrodnosti, ktorá bola podľa jeho názoru až do objavu antikoncepčných prostriedkov napodiv konštantná. Prišiel k záveru, že dosiaľ sa narodilo 81 miliárd ľudí. Keďže vtedy žilo asi 6 miliárd, 75 miliárd umrelo. Z toho pripadá na dve tisícročia nášho letopočtu 40 miliárd a na tie veľmi početné tisícročia predtým 35 miliárd. Chybu svojich výpočtov odhaduje Birg na najviac ± 15 %. Pritom nezáleží vôbec na tom, aký dátum sa dá zrodeniu prvého Homo sapiens, lebo tých pár tisíc ľudí, ktorí žili v dobe kamennej, výpočet extrémne nezmení. A veľký rozdiel neurobí ani tá jedna miliarda, o ktorú sa populácia zväčšila od roku 1990.

Záverom, ako sa zmenila populácia sveta podľa www.census.gov za tých pár minút? Vzrástla o 3 226 ľudí. Jej súčasný stav je 6 957 530 186. A nič vám nebráni si tento údaj porovnať aj v čase uverejnenia a prečítania si článku.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Krásna speváčka Kristína sa bicyklovala po Amsterdame! V hlavnom meste krajiny tulipánov nakrúcala poslednú časť nového klipu ku skladbe “Rozchodový reggaeton“.
pred 5 rokmi
Príbeh Cheryl Strayedovej, ktorá sa rozhodla na vlastnú päsť zdolať 1770 km dlhú vysokohorskú trasu, na ktorej sa snaží nájsť samu seba.
pred 7 rokmi
Pokračovanie komédie Zdeňka Trošku z roku 2013 by sa malo do kín dostať 20. februára 2014.
pred 10 rokmi
Už meno režiséra - Alejandro González Inárritu v podstate predpovedalo obrovský emotívny a kinematografický zážitok. A je to naozaj tak.
pred 9 rokmi
BMW 1 Series M bude dohliadať na bezpečnosť MotoGP 2012
pred 8 rokmi
26-ročný herec sa otázkam o svojej bývalej priateľke vyhýbal. Keď bol v rozpakoch, venoval sa zmrzline, ktorú mu moderátor ponúkol ako útechu.
pred 14 rokmi
Ani najintenzívnejší tréningový program založený na koncentrovaných bicepsových zdvihoch s jednoručkou nezmôže nič pre vašu celkovú telesnú silu..
pred 9 rokmi
Po Martinovi Harichovi a Gabriele Gunčíkovej vydáva pod rovnakou značkou album aj jeden z najzaujímavejších hlasov posledného ročníka súťaže, speváčka Alžběta Kolečkářová.