Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. júna 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Koľko ľudí doposiaľ umrelo na svete?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 03.09.2011

Odhady vedcov, publikované počas prvého desaťročia 21. storočia uvádzajú, že na svete doposiaľ žilo 100 až 115 miliárd ľudí.
Koľko ľudí doposiaľ umrelo na svete?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Odhady vedcov, publikované počas prvého desaťročia 21. storočia uvádzajú, že na svete doposiaľ žilo 100 až 115 miliárd ľudí. Ak od tohto údaju odčítame súčasný stav populácie (asi 7 miliárd), dostaneme číslo 93 až 108 miliárd ľudí, čo znamená koľko ľudí už od stvorenia sveta zahynulo. Pravdaže, tieto číselné údaje sú naozaj len odhadom, pretože písomné záznamy a sčítania ľudu sú viac – menej novodobou záležitosťou.
 

Vojny a koncentračné tábory

Ak sa hovorí o úmrtnosti, v prvom rade sa v mysli vraciame k svetovým vojnám. Práve druhá svetová vojna má na svedomí najviac životov. Bol to najbrutálnejší a najkrvavejší konflikt v ľudských dejinách, ktorý spôsobil smrť desiatok miliónov ľudí. Štatistiky obetí druhej svetovej vojny sa v závislosti od zdroja výrazne rozchádzajú. Najoptimistickejšie odhady hovoria o 50 miliónoch, tie najhoršie o viac než 70 miliónoch mŕtvych. Neumierali len vojaci, ale aj civilné obyvateľstvo, a to dokonca v ešte väčšej miere. Pomohol tomu aj vynález koncentračného tábora. V nacistickom Nemecku a v stalinskom Sovietskom zväze sa koncentračné tábory stali miestom výkonu štátnej politiky, genocídy a neľudského zaobchádzania. V nacistami okupovaných krajinách bolo zriadených okolo 15 000 pracovných a vyhladzovacích táborov. Niektoré boli väčšie, iné menšie. Niektoré sa stali „legendami“, iné upadli do zabudnutia.

Choroby a infekcie

Na prvý pohľad nie veľmi nebezpečná choroba. V skutočnosti však veľmi odolná, ktorá si vždy nájde cestu – chrípka. Prvé záznamy o epidémii chrípky sú z 12. storočia. Celkovo existuje dokumentácia o 10 pandémiách za posledných 400 rokov. Žiadna z nich však nemala taký skazonosný účinok, ako pandémia španielskej chrípky v rokoch 1918 - 1920, ktorá zachvátila celý svet. Podľahlo jej asi 20 - 40 miliónov ľudí.

Každoročne sa na celom svete vírusom chrípky infikuje 1,5 miliardy ľudí. 400 miliónov zjavne ochorie, 4 milióny ľudí musí byť liečených v nemocnici a následkom komplikácií 320-tisíc ľudí zomrie. Máme sa teda čoho obávať, lebo po udalostiach z posledných niekoľkých rokov (prasacia a vtáčia chrípka) sa potvrdilo, že nový devastujúci pandemický kmeň vírusu chrípky sa môže objaviť kedykoľvek.

Mnoho ľudí umrie aj následkom útoku tichého zabijaka – rakoviny. Približne 20% ľudí sa svete umiera následkom rakoviny. Toto číslo každoročne rastie. Ak sa medicína neposunie dopredu, tak budú naďalej mnohí ľudia umierať na toto ochorenie. Zhubné nádory sú totiž u človeka veľmi časté. V civilizovaných krajinách ich zaraďujeme na druhé miesto medzi príčinami smrti po chorobách cievnych a obehových. V rozvojových krajinách je percento úmrtnosti na nádory nižšie, pretože tam má smrť ešte mnoho ďalších príčin (infekčné a parazitárne choroby, hlad).

Takisto každý jeden deň je na svete až 13 000 ľudí infikovaných vírusom HIV a 8000 naň zomiera. Odhady sú síce rôzne, ale takmer 40 miliónov ľudí je celkovo infikovaných touto chorobou a ich počet stále rastie. Uplynulo už takmer 30 rokov, odkedy sa objavili prvé zmienky o AIDS. Aj napriek tak dlhej dobe výskytu, boj s týmto vírusom je čoraz ťažší.
 

Prírodné katastrofy

Ľudstvo je často ohrozované aj prírodou a jej veľkou nevyspytateľnou silou. Dôkazom o tom je aj rebríček najväčších prírodných katastrof. V roku 1556 stredovekú Čínu postihlo ničivé zemetrasenie a zabilo viac ako 800-tisíc ľudí. Rok 1839 je zas rokom, v ktorom Indiu zasiahol. Cyklón a mal za následok až 300-tisíc obetí. V roku 1931 si záplavy na Žltej rieke v Číne vyžiadali takmer 4 milióny obetí a o 40 rokov neskôr ničivá tropická búrka zasiahla Bangladéš a ukončila asi pol milióna ľudských životov.

Hoci je len rok 2011, už prvé desaťročie prinieslo so sebou ničivé katastrofy. Tsunami v Indonézii pochovala približne štvrť milióna ľudí a o domov pripravila ďalšie dva milióny. Hurikán Katrina na juhovýchode USA si takisto vyžiadal v roku 2005 niekoľko tisíc obetí. Ničivý požiar v Kalifornii pohltil až 56-tisíc hektárov územia, zničil desiatky domov a zahynuli pri ňom dvaja hasiči. Piesočná búrka v Austrálii zasiahla krajinu v septembri 2009. Búrka si nevyžiadala obete na životoch, spôsobila však veľké problémy astmatikom a ľuďom s ochorením srdca a pľúc. Zemetrasenie na Haiti spustošilo väčšinu územia a pripravilo o život približne 230-tisíc ľudí. Tí, čo prežili, prišli o strechu nad hlavou a doteraz bývajú v provizórnych obydliach. Zemetrasenie v Čile je jedným z piatich najsilnejších od začiatku meraní. Smrť v ňom našlo niekoľko stoviek ľudí. Zemetrasenie v Číne si vyžiadalo dve tisícky mŕtvych a zranených bolo viac ako 12-tisíc ľudí.

Poslednou katastrofou bolo zemetrasenie a následné vlny tsunami, ktoré zasiahli Japonsko 11. marca. Najmenej
23 000 ľudí je mŕtvych alebo nezvestných. Prírodné živly poškodili atómovú elektráreň Fukušima I na severovýchodnom pobreží ostrova Honšu, čo malo za následok sériu vážnych havárií a únik rádioaktivity do okolia.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 24 dňami
Odhady vedcov, publikované počas prvého desaťročia 21. storočia uvádzajú, že na svete doposiaľ žilo 100 až 115 miliárd ľudí. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/kolko-ludi-doposial-umrelo-na-svete/

koľko duší sa "moce" vo vesmíre..či kde do" pekla" :)

 

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Hodinky a doplnky z kvalitného silikónu od znám...
Originálne darčeky z lásky k sviatku a jubileám...Predám kvalitnú športovú používanú strunovú tra...
Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsa...
Máme k dispozícii všetkým (najmä pestúnky, obch...

Urgentne hľadám záujemcov na prácu do Rakúska,j...
Do novej stylovej kancelarie v Galante hladame ...
Roční a sezóní práce Deutschland +Österreich ...

36 990.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 240 m2
61 500.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 66 m2, novostavb...
61 200.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 1 989 m2, možnos...1 990.00 €
12 799.00 €


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Aj porcelán môže nájsť uplatnenie v konštrukcii automobilov. Zoznámte sa s Bugatti Veyron Grand Sport L’Or Blanc...
pred 6 rokmi
Americký hudobník Bill Tapia, ktorý bol zrejme najstarším vystupujúcim hudobníkom na svete, v piatok zomrel.
pred 5 rokmi
"Budete ma mať radi, aj keď mi je zle na pódiu?" spýtal sa fanúšikov 18-ročný spevák.
pred 3 rokmi
38-ročná herečka prezradila novinku prostredníctvom sociálnej siete Facebook
pred 3 rokmi
Modelový ročník 2014 prináša iba drobné zmeny
pred 5 rokmi
Celoživotné priateľstvá a vzťahy sa ocitajú na rázcestí a hodnoty spoločenstva, skutočné aj predstierané, sú podrobené skúške...
pred 6 rokmi
V lete minulého roka sa v najväčšej londýnskej aréne stretli priaznivci muzikálovej legendy Les Mesérables (Bedári)...