Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. augusta 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Koľko ľudí doposiaľ umrelo na svete?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 03.09.2011

Odhady vedcov, publikované počas prvého desaťročia 21. storočia uvádzajú, že na svete doposiaľ žilo 100 až 115 miliárd ľudí.
Koľko ľudí doposiaľ umrelo na svete?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Odhady vedcov, publikované počas prvého desaťročia 21. storočia uvádzajú, že na svete doposiaľ žilo 100 až 115 miliárd ľudí. Ak od tohto údaju odčítame súčasný stav populácie (asi 7 miliárd), dostaneme číslo 93 až 108 miliárd ľudí, čo znamená koľko ľudí už od stvorenia sveta zahynulo. Pravdaže, tieto číselné údaje sú naozaj len odhadom, pretože písomné záznamy a sčítania ľudu sú viac – menej novodobou záležitosťou.
 

Vojny a koncentračné tábory

Ak sa hovorí o úmrtnosti, v prvom rade sa v mysli vraciame k svetovým vojnám. Práve druhá svetová vojna má na svedomí najviac životov. Bol to najbrutálnejší a najkrvavejší konflikt v ľudských dejinách, ktorý spôsobil smrť desiatok miliónov ľudí. Štatistiky obetí druhej svetovej vojny sa v závislosti od zdroja výrazne rozchádzajú. Najoptimistickejšie odhady hovoria o 50 miliónoch, tie najhoršie o viac než 70 miliónoch mŕtvych. Neumierali len vojaci, ale aj civilné obyvateľstvo, a to dokonca v ešte väčšej miere. Pomohol tomu aj vynález koncentračného tábora. V nacistickom Nemecku a v stalinskom Sovietskom zväze sa koncentračné tábory stali miestom výkonu štátnej politiky, genocídy a neľudského zaobchádzania. V nacistami okupovaných krajinách bolo zriadených okolo 15 000 pracovných a vyhladzovacích táborov. Niektoré boli väčšie, iné menšie. Niektoré sa stali „legendami“, iné upadli do zabudnutia.

Choroby a infekcie

Na prvý pohľad nie veľmi nebezpečná choroba. V skutočnosti však veľmi odolná, ktorá si vždy nájde cestu – chrípka. Prvé záznamy o epidémii chrípky sú z 12. storočia. Celkovo existuje dokumentácia o 10 pandémiách za posledných 400 rokov. Žiadna z nich však nemala taký skazonosný účinok, ako pandémia španielskej chrípky v rokoch 1918 - 1920, ktorá zachvátila celý svet. Podľahlo jej asi 20 - 40 miliónov ľudí.

Každoročne sa na celom svete vírusom chrípky infikuje 1,5 miliardy ľudí. 400 miliónov zjavne ochorie, 4 milióny ľudí musí byť liečených v nemocnici a následkom komplikácií 320-tisíc ľudí zomrie. Máme sa teda čoho obávať, lebo po udalostiach z posledných niekoľkých rokov (prasacia a vtáčia chrípka) sa potvrdilo, že nový devastujúci pandemický kmeň vírusu chrípky sa môže objaviť kedykoľvek.

Mnoho ľudí umrie aj následkom útoku tichého zabijaka – rakoviny. Približne 20% ľudí sa svete umiera následkom rakoviny. Toto číslo každoročne rastie. Ak sa medicína neposunie dopredu, tak budú naďalej mnohí ľudia umierať na toto ochorenie. Zhubné nádory sú totiž u človeka veľmi časté. V civilizovaných krajinách ich zaraďujeme na druhé miesto medzi príčinami smrti po chorobách cievnych a obehových. V rozvojových krajinách je percento úmrtnosti na nádory nižšie, pretože tam má smrť ešte mnoho ďalších príčin (infekčné a parazitárne choroby, hlad).

Takisto každý jeden deň je na svete až 13 000 ľudí infikovaných vírusom HIV a 8000 naň zomiera. Odhady sú síce rôzne, ale takmer 40 miliónov ľudí je celkovo infikovaných touto chorobou a ich počet stále rastie. Uplynulo už takmer 30 rokov, odkedy sa objavili prvé zmienky o AIDS. Aj napriek tak dlhej dobe výskytu, boj s týmto vírusom je čoraz ťažší.
 

Prírodné katastrofy

Ľudstvo je často ohrozované aj prírodou a jej veľkou nevyspytateľnou silou. Dôkazom o tom je aj rebríček najväčších prírodných katastrof. V roku 1556 stredovekú Čínu postihlo ničivé zemetrasenie a zabilo viac ako 800-tisíc ľudí. Rok 1839 je zas rokom, v ktorom Indiu zasiahol. Cyklón a mal za následok až 300-tisíc obetí. V roku 1931 si záplavy na Žltej rieke v Číne vyžiadali takmer 4 milióny obetí a o 40 rokov neskôr ničivá tropická búrka zasiahla Bangladéš a ukončila asi pol milióna ľudských životov.

Hoci je len rok 2011, už prvé desaťročie prinieslo so sebou ničivé katastrofy. Tsunami v Indonézii pochovala približne štvrť milióna ľudí a o domov pripravila ďalšie dva milióny. Hurikán Katrina na juhovýchode USA si takisto vyžiadal v roku 2005 niekoľko tisíc obetí. Ničivý požiar v Kalifornii pohltil až 56-tisíc hektárov územia, zničil desiatky domov a zahynuli pri ňom dvaja hasiči. Piesočná búrka v Austrálii zasiahla krajinu v septembri 2009. Búrka si nevyžiadala obete na životoch, spôsobila však veľké problémy astmatikom a ľuďom s ochorením srdca a pľúc. Zemetrasenie na Haiti spustošilo väčšinu územia a pripravilo o život približne 230-tisíc ľudí. Tí, čo prežili, prišli o strechu nad hlavou a doteraz bývajú v provizórnych obydliach. Zemetrasenie v Čile je jedným z piatich najsilnejších od začiatku meraní. Smrť v ňom našlo niekoľko stoviek ľudí. Zemetrasenie v Číne si vyžiadalo dve tisícky mŕtvych a zranených bolo viac ako 12-tisíc ľudí.

Poslednou katastrofou bolo zemetrasenie a následné vlny tsunami, ktoré zasiahli Japonsko 11. marca. Najmenej
23 000 ľudí je mŕtvych alebo nezvestných. Prírodné živly poškodili atómovú elektráreň Fukušima I na severovýchodnom pobreží ostrova Honšu, čo malo za následok sériu vážnych havárií a únik rádioaktivity do okolia.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 mesiacmi
Odhady vedcov, publikované počas prvého desaťročia 21. storočia uvádzajú, že na svete doposiaľ žilo 100 až 115 miliárd ľudí. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/kolko-ludi-doposial-umrelo-na-svete/

koľko duší sa "moce" vo vesmíre..či kde do" pekla" :)

 

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Hľadáte ubytovanie Podhájska či Podhájska ubyto...
ALU pharma blister foil printer, potlač hliníko...Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsa...

Ponúkame prácu pre šikovných a spoľahlivých ľud...
Ide o nenáročnú prácu pri obsluhe lisovacieho s...
Hľadáme do novootvoreneho Hotela v Senci manažé...

271 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 160 m2, novostav...
2 335.00 € /mesiac
Na prenájom obchodný priestor, rozloha 479 m2
91 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 50 m2, balkón, l...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Celosvetovo najväčší maloobchodný predajca Amazon.com však dosiahol v treťom kvartáli príjmy vo výške 17,1 mld. USD, čo je viac ako sa čakalo.
pred 7 rokmi
Bez kyslíka by nebol život.
pred 3 rokmi
Organizátori festivalu Vrbovské vetry pripravili program už od pondelka 30. júna.
pred 4 rokmi
Toto je v podstate taký chyták, aj keď vo svojej podstate ide nesporne o nahrávku (minimálne jej časť), ktorú ste v tomto predvianočnom období nemohli prehliadnuť. Ale zoberme to pekne od podlahy.
pred 6 rokmi
Aj keď toto zariadenie bolo donedávna výsadou skôr majetnejšieho obyvateľstva, postupne sa aj vacu-Well stáva dostupným a lacnejším aj v menších mestách.
pred 5 rokmi
Bude vhodným ukončením trojdielnej opery o zmätku, zúfalstve a zlých rozhodnutiach,uviedol vo vyhlásení režisér Tod Phillips.
pred 4 rokmi
Kompetenciu kontrolovať pitný režim na pracoviskách majú predovšetkým regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ SR), tých je na Slovensku 36.
pred 10 rokmi
Metronóm je neobvyklý cvik na posilnenie šikmých brušných svalov.