Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Kanibalizmus existuje od počiatku a objavuje sa aj dnes

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 06.08.2012

Pojedanie človeka človekom sa datuje do dávnej histórie – cca 500 tisíc rokov dozadu. Archeologické výskumy prišli s prevratnými závermi, kedy náleziská pozostatkov jasne potvrdili ich domnienky.
Kanibalizmus existuje od počiatku a objavuje sa aj dnes
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Kanibalizmus, ľudožrútstvo, ľudojedstvo, antropofágia (grécke slovo "antropos" teda človek a slovo "phagein" čiže jesť) – opakované požívanie ľudského tela a jeho častí ľudskou bytosťou. Pojedanie človeka človekom sa datuje do dávnej histórie – cca 500 tisíc rokov dozadu. Archeologické výskumy prišli s prevratnými závermi, kedy náleziská pozostatkov jasne potvrdili ich domnienky.

História kanibalizmu

Pekingský človek, žijúci pred 500 000 rokmi (Pithecantropus pekinensis) nájdený v roku 1927 vykazoval známky kanibalizmu. Archeologické výskumy potvrdili, že práve mozog z rozbitých lebiek bol skonzumovaný človekom. Zviera by nedokázalo rozbiť lebku takým spôsobom. Ďalej sa našli mnohé dôkazy v jaskyniach po celom svete a dôkazy pojedania mäsa človekom smerujú aj k človeku kromaňonskému – nálezy v Aurignaku.

Herodotos (450 p.n.l.) podrobne zdokumentoval kanibalské praktiky medzi Issedónmi a Massagetmi. V 13. storočí sa pohoršoval cestovateľ Marko Polo, ktorého šokovali tibetské a čínske stravovacie návyky, v ktorých malo ľudské mäso svoje miesto.

Aj v súčasnosti je kanibalizmus medializovaná téma, pretože sa sporadicky vyskytujú rôzne prípady kedy človek zje človeka – ide buď o psychicky narušené osoby prípadne konanie pod vplyvom omamných a návykových látok.

S kanibalizmom sa stretávame aj v dnešnej dobe a ak nerátame osoby psychicky choré a narušené, poznáme tieto druhy ľudožrútstva:

Rituálny kanibalizmus

V dnešnej dobe existuje hlavne v rôznych domorodých kmeňových oblastiach – tichomorská oblasť, Papua-Nová Guinea, Afrika, Južná Amerika. Dôvod je úplne iný ako pri núdzovom kanibalizme z hladu prípadne kanibalizme z dôvodu psychického narušenia. Ide čisto o rituálne pojedanie ľudských častí, pretože sa verí, že zjedením určitých častí tela prejdú na konzumenta vlastnosti príslušného z jedeného orgánu – mozog dodá rozum, inteligenciu a vynaliezavosť, srdce lásku, cit a nezraniteľnosť, oči zlepšia zrak a vnímavosť.

Rituálny kanibalizmus sa ďalej delí na:

Endokanibalizmus

Konzumujú sa len príbuzní a členovia rodiny po prirodzenej smrti.

Exokanibalizmus

Konzumuje sa výlučne nepriateľ daného druhu vrámci rivality, súperenia a medziľudských vzťahov. Tento exokanibalizmus je istá forma dokazovania si moci - kedy silnejší zabije slabšieho a následne skonzumuje.

Gastrokanibalizmus

Je pravidelné konzumovanie ľudského mäsa pre jeho chuť. Musí byť schválený spoločenstvom a podporovaný celým kmeňom, komunitou.

Núdzový kanibalizmus

Objavil sa hlavne počas druhej svetovej vojny v Rusku – dôvod bol jediný – nedostatok potravy a šialený hlad. Vrámci zachovania vlastného života boli nútení silnejší zjesť svojich spolubojovníkov. Takáto forma kanibalizmu sa vyskytovala hlavne v krízových situáciách, kedy vrámci zachovania vlastného života nebola iná možnosť – koncentračné tábory, stroskotaní moreplavci.

Je známy prípad istého mäsiara, ktorý v ťažkých a chudobných vojnových časoch v snahe prežiť – spracovával do mäsových výrobkov ľudské mäso. Po kontrole našli v sklade telá mŕtvych detí a rôzne časti ľudských aj zvieracích tiel.

Známy núdzový kanibalizmus sa odohral v roku 1972 po zrútení lietadla v Latinsko – amerických Andách. Väčšina posádky rugbyového mužstva zahynula okamžite počas pádu a šestnástim sa podarilo prežiť práve kvôli kanibalizmu. Nemali tam inú možnosť, iba konzumovať mäso mŕtvych spolucestujúcich. V roku 1993 podľa tejto udalosti natočili thriller Prežiť (Alive).
 

Kanibalizmus na Fidži

Istý reverend sa v roku 1838 vyjadril o kanibalizme na ostrove Fidži, že nikdy nevidel a ani nepočul o takej krutosti a šialenosti. Akoby boli posadnutí samotným diablom, obeť vyberú z obyvateľstva vo vzdialenejšej oblasti, alebo si svoju „potravu“ jednoducho vykúpia z niektorého kmeňa. Následne si človeka starostlivo vykŕmia a v závere procesu prebehne obetný rituál spojený so zabitím.

Obeť posadia na zem s chodidlami pod stehnami a rukami položenými vedľa seba, zviažu. Bez možnosti pohybu je obeť položená na žeravé kamene, zakrytá listami a zaživa pečená. V chráme bohov následne namaľujú tvár a končatiny čiernou farbou a pripravené telo ponúknu na znak zmierenia. Obrad má pre nich nesmierny význam, po jeho ukončení telo vynesú za hranice posvätného miesta a zjedia.

Kuriózne je, že mäso konzumujú z vlastnej vôle. Nebránia sa zjesť mŕtvolu, vykrádať hroby a konzumovať pozostatky, jedia deti, ženy, slabých mužov. Najväčšiu obľubu má ženské mäso a hlavy jedia iba v čase nedostatku.

Sú ostrovy, na ktorých sa akoby život zastavil pred stovkami rokov. Medzi ne patrí aj Papua Nová Guinea a mnohé ďalšie ostrovy v tejto oblasti. Domorodé obyvateľstvo dáva prednosť Japoncom, pretože narozdiel od európskych belochov vraj nie sú smradľaví a slaní. Dokonca priznali, že najlepšie chutia ženy vlastného rodu.

Ich kanibalizmom sa zaoberajú mnohí antropológovia, ktorí mali možnosť rozprávať sa s kanibalmi popisujúcimi chute ľudského mäsa a ich odlišnosti vrámci rasy. Kanibalizmus je na ostrove oficiálne zakázaný, ale ako sa hovorí „zakázané chutí najlepšie“.

Jedna z teórií kanibalizmu

Vedci sa zaoberali skúmaním tzv. Priónového proteínu. Táto záhadná bielkovina údajne po zmene tvaru spôsobuje hromadenie v mozgovom tkanive a následný vznik degeneratívnych ochorení. Pri podrobnom skúmaní zistili, že ak má osoba v génoch po matke aj otcovi na 129. pozícii valín namiesto metionínu – hrozí vznik Creutzfeldt-Jacobovej choroby. Samozrejme za predpokladu konzumácie mozgu postihnutých jedincov. Pravdepodobnosť súhry všetkých činiteľov nie je veľká, ale istá možnosť tam je.

Kanibalizmus sa môže rozvinúť aj pod vplyvom rôznych látok, ktoré sa v dnešnej dobe predávajú – bylinky, soli, prípravky do kúpeľa. Za týmito výrobkami sa skrývajú drogy určené buď na fajčenie, alebo šňupanie. Účinky sú rôzne – od straty reálneho vnímania, halucinácií až po chute pojedať ľudské mäso.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Jaroslav Mistri
pred 6 rokmi
Pojedanie človeka človekom sa datuje do dávnej histórie – cca 500 tisíc rokov dozadu. Archeologické výskumy prišli s prevratnými závermi, kedy náleziská pozostatkov jasne potvrdili ich domnienky. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/kanibalizmus-existuje-od-pociatku-a-objavuje-sa-aj/

Doplňam Čína dnes a deti Číňanov, strašná informácia http://zaujimavosti.net/extremne-veci/cina-deti-ako-jedlo-embrya-kanibalizmus/

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Očarujúca dynamika, najmodernejšie technológie, dizajn, ktorý nadchne.
pred 8 rokmi
Porsche Panamera v úprave Gemballa sa predstavilo na Top Marques Monaco v Monte Carle
pred 9 rokmi
Veľkou výhodou záhradkárov je, že pri troche šťastia a trpezlivosti si môžu vypestovať takmer všetko, čo chcú.
pred 8 rokmi
Strom života - Najlepší celovečerný film na 21. ročníku udeľovania Gotham Independent Film Awards v New Yorku.
pred 7 rokmi
Prelomový britský športiak Trident Iceni Grand Tourer. Dvojmiestne kupé vyvinie podľa zverejnených materiálov maximálnu rýchlosť takmer 321 km/h pri zrýchlení z 0 na 60 míľ/h (96,6 km/h) za 3,7 sekundy.
pred 6 rokmi
Britská komédia v sebe nesie nespočetné množstvo Tarantinovských prvkov a vďaka tomu sa pri nej nikto nebude nudiť.
pred 9 rokmi
Pitie alkoholu je dnes celkom bežné.
pred 5 rokmi
Česká a slovenská premiéra vynikajúceho filmu Roya Andersonna Holub sedel na konári a rozmýšľal o živote - aktuálneho víťaza festivalu v Benátkach - zaháji historicky prvý ročník festivalu severských filmov SCANDI.