Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ján - meno najväčšieho proroka sa spája s mágiou

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 24.06.2014

Svätý Ján Krstiteľ bol posledný a najväčší prorok Starého zákona. Bol súčasníkom a rovesníkom Ježiša Krista.
Ján - meno najväčšieho proroka sa spája s mágiou
Zdroj obrázku: Goodfon
 

Čas okolo slnovratu alebo rovnodennosti mal vždy významné miesto v kalendári ľudových povier. Šíriace sa kresťanstvo sa snažilo odvrátiť pozornosť ľudí od čarov a magických úkonov. Do letného slnovratu preto cirkev zaradila Narodenie svätého Jána Krstiteľa, ktoré sa slávi 24. júna.

Svätý Ján Krstiteľ bol posledný a najväčší prorok Starého zákona. Bol súčasníkom a rovesníkom Ježiša Krista. O Jánovom účinkovaní píše okrem evanjelistov aj historik Jozef Flavius. Dospieval pravdepodobne v asketickej kumránskej komunite na brehu Mŕtveho mora. Bol známy jednoduchým životom, nosil odev z ťavej srsti a živil sa stepnými kobylkami a medom divých včiel. Hlásal pokánie a kajúcnikov krstil v rieke Jordán, čo mu dalo prímenie Krstiteľ. Sám sa nazýval “hlasom, volajúcim na púšti,” a tým, čo ho chceli považovať za Mesiáša, hovoril: Po mne príde mocnejší, ktorému nie som hodný rozviazať remienky na obuvi. Napokon pokrstil aj Ježiša, verejne ho vyhlásil za “Božieho Baránka” a stiahol sa do úzadia. Svoj život skončil pod katovou sekerou v temnici jeruzalemského kráľa Herodesa Veľkého, ktorému vyčítal nezákonný pomer s manželkou jeho brata Filipa Herodiadou. Smrť Jána Krstiteľa si cirkev pripomína 29. augusta.

Niektoré pohanské praktiky sa napriek všetkému zachovali. Patrí medzi ne najmä pálenie svätojánskych ohňov. Okrem veľkých vatier sa na jánsku noc pripravovali aj živicové fakle. V oblasti Spišskej Magury sa pálili aj povriesla napustené živicou a namotané na staré kolesá z voza. Nočné zábavy a tancovačky pri ohňoch sa dodnes zachovali predovšetkým na Spiši a na Liptove.

Svätojánska noc bola spätá aj s rôznymi povesťami o zakliatom poklade a s magickými úkonmi. Od polnoci do poludňajšieho zvonenia mali liečivé byliny vraj výnimočnú silu – museli sa však zbierať kolenačky. O papradi sa hovorilo, že o polnoci kvitne niekoľko sekúnd dvojakým kvetom a kto ju zbadá, môže aj oslepnúť. Kto taký kvet má, uvidí cestu k zakliatemu tatranskému pokladu. Od svätého Jána sa začínalo aj kúpanie v potokoch. Ľudia verili, že svätý Ján krstí vodu a vyháňa z nej démonov a zlé sily.

Sviatok svätého Jána odrážajú aj ľudové porekadlá. Týkajú sa napríklad úrody - Pred Jánom nechváľ kapustu, pšenicu, jačmeň. Podľa ďalšej múdrosti svätý Ján popráva jariny. Ján otvára letné dni, o čom svedčí, že o Jáne sú už čerešne aj muchy zrelé.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Už žiadne slová. Jedna z najznámejších foriem alternatívnych terapií používa iný jazyk – umelecký. Arteterapia lieči rany na duši odkrýva skryté a potláčané problémy...
pred 7 rokmi
Ford však naďalej bude zásobovať svojho partnera organizáciu M-Sport automobilmi i motormi do vozidiel
pred 17 rokmi
Naftové motory BMW s priamym vstrekovaním paliva patria vo svojich objemových triedach medzi špičku.
pred 7 rokmi
Dlho očakávaný kriminálny seriál Policajti z centra sa predsa len dostane na televízne obrazovky.
pred 9 rokmi
Aby náš imunitný systém účinne chránil pred infekciami a chorobami, potrebujeme stály a vyvážený prísun nevyhnutných vitamínov a minerálnych látok.
pred 6 rokmi
Kolekcia piatich piesní speváčky Petry Janů, ktoré vám možno doteraz v jej digitálnej diskografii chýbali.
pred 7 rokmi
Výskum dokázal, že starostlivosť o dieťa v prvých dvoch rokoch života má výrazný vplyv na jeho život aj v dospelosti.
pred 7 rokmi
V napätých situáciách môže na vyplavenie hormónov nadobličiek - adrenalínu a noradrenalínu reagovať srdcovo-cievny systém nežiaducim vzostupom krvného tlaku a zrýchlením akcie srdca