Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ján - meno najväčšieho proroka sa spája s mágiou

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 24.06.2014

Svätý Ján Krstiteľ bol posledný a najväčší prorok Starého zákona. Bol súčasníkom a rovesníkom Ježiša Krista.
Ján - meno najväčšieho proroka sa spája s mágiou
Zdroj obrázku: Goodfon
 

Čas okolo slnovratu alebo rovnodennosti mal vždy významné miesto v kalendári ľudových povier. Šíriace sa kresťanstvo sa snažilo odvrátiť pozornosť ľudí od čarov a magických úkonov. Do letného slnovratu preto cirkev zaradila Narodenie svätého Jána Krstiteľa, ktoré sa slávi 24. júna.

Svätý Ján Krstiteľ bol posledný a najväčší prorok Starého zákona. Bol súčasníkom a rovesníkom Ježiša Krista. O Jánovom účinkovaní píše okrem evanjelistov aj historik Jozef Flavius. Dospieval pravdepodobne v asketickej kumránskej komunite na brehu Mŕtveho mora. Bol známy jednoduchým životom, nosil odev z ťavej srsti a živil sa stepnými kobylkami a medom divých včiel. Hlásal pokánie a kajúcnikov krstil v rieke Jordán, čo mu dalo prímenie Krstiteľ. Sám sa nazýval “hlasom, volajúcim na púšti,” a tým, čo ho chceli považovať za Mesiáša, hovoril: Po mne príde mocnejší, ktorému nie som hodný rozviazať remienky na obuvi. Napokon pokrstil aj Ježiša, verejne ho vyhlásil za “Božieho Baránka” a stiahol sa do úzadia. Svoj život skončil pod katovou sekerou v temnici jeruzalemského kráľa Herodesa Veľkého, ktorému vyčítal nezákonný pomer s manželkou jeho brata Filipa Herodiadou. Smrť Jána Krstiteľa si cirkev pripomína 29. augusta.

Niektoré pohanské praktiky sa napriek všetkému zachovali. Patrí medzi ne najmä pálenie svätojánskych ohňov. Okrem veľkých vatier sa na jánsku noc pripravovali aj živicové fakle. V oblasti Spišskej Magury sa pálili aj povriesla napustené živicou a namotané na staré kolesá z voza. Nočné zábavy a tancovačky pri ohňoch sa dodnes zachovali predovšetkým na Spiši a na Liptove.

Svätojánska noc bola spätá aj s rôznymi povesťami o zakliatom poklade a s magickými úkonmi. Od polnoci do poludňajšieho zvonenia mali liečivé byliny vraj výnimočnú silu – museli sa však zbierať kolenačky. O papradi sa hovorilo, že o polnoci kvitne niekoľko sekúnd dvojakým kvetom a kto ju zbadá, môže aj oslepnúť. Kto taký kvet má, uvidí cestu k zakliatemu tatranskému pokladu. Od svätého Jána sa začínalo aj kúpanie v potokoch. Ľudia verili, že svätý Ján krstí vodu a vyháňa z nej démonov a zlé sily.

Sviatok svätého Jána odrážajú aj ľudové porekadlá. Týkajú sa napríklad úrody - Pred Jánom nechváľ kapustu, pšenicu, jačmeň. Podľa ďalšej múdrosti svätý Ján popráva jariny. Ján otvára letné dni, o čom svedčí, že o Jáne sú už čerešne aj muchy zrelé.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
= Beztíže
pred rokmi
Zuzana pracuje ako asistentka v súkromnej firme, má skvelú šéfku a kolegov. V podstate celé dni trávi v práci.
pred 6 rokmi
Prestížny seriál pokračuje už o týždeň, monoposty F1 privíta Malajzia.
pred 8 rokmi
Každý používateľ Facebooku si bude môcť celý svoj život digitálne zaznamenať prostredníctvom informácií, fotiek, videí či máp.
pred 6 rokmi
Na nahrávke Love In The Future sa bude nachádzať šestnásť skladieb, na deluxe verzii bude o štyri piesne viac.
pred 6 rokmi
Poslankyňa NR SR Jana Žitňanská sa inšpirovala filmovými premietaniami pre deti so zdravotnými postihnutiami vo Francúzsku a pripravila podobný projekt na Slovensku.
pred 6 rokmi
Ferrari 458 Italia na americký spôsob
pred 8 rokmi
Multiplatinová, cenami Grammy ovešaná skupina konečne oficiálne oznámila názov svojho dlho očakávaného štúdiového albumu.