Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 30. mája 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ján - meno najväčšieho proroka sa spája s mágiou

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 24.06.2014

Svätý Ján Krstiteľ bol posledný a najväčší prorok Starého zákona. Bol súčasníkom a rovesníkom Ježiša Krista.
Ján - meno najväčšieho proroka sa spája s mágiou
Zdroj obrázku: Goodfon
 

Čas okolo slnovratu alebo rovnodennosti mal vždy významné miesto v kalendári ľudových povier. Šíriace sa kresťanstvo sa snažilo odvrátiť pozornosť ľudí od čarov a magických úkonov. Do letného slnovratu preto cirkev zaradila Narodenie svätého Jána Krstiteľa, ktoré sa slávi 24. júna.

Svätý Ján Krstiteľ bol posledný a najväčší prorok Starého zákona. Bol súčasníkom a rovesníkom Ježiša Krista. O Jánovom účinkovaní píše okrem evanjelistov aj historik Jozef Flavius. Dospieval pravdepodobne v asketickej kumránskej komunite na brehu Mŕtveho mora. Bol známy jednoduchým životom, nosil odev z ťavej srsti a živil sa stepnými kobylkami a medom divých včiel. Hlásal pokánie a kajúcnikov krstil v rieke Jordán, čo mu dalo prímenie Krstiteľ. Sám sa nazýval “hlasom, volajúcim na púšti,” a tým, čo ho chceli považovať za Mesiáša, hovoril: Po mne príde mocnejší, ktorému nie som hodný rozviazať remienky na obuvi. Napokon pokrstil aj Ježiša, verejne ho vyhlásil za “Božieho Baránka” a stiahol sa do úzadia. Svoj život skončil pod katovou sekerou v temnici jeruzalemského kráľa Herodesa Veľkého, ktorému vyčítal nezákonný pomer s manželkou jeho brata Filipa Herodiadou. Smrť Jána Krstiteľa si cirkev pripomína 29. augusta.

Niektoré pohanské praktiky sa napriek všetkému zachovali. Patrí medzi ne najmä pálenie svätojánskych ohňov. Okrem veľkých vatier sa na jánsku noc pripravovali aj živicové fakle. V oblasti Spišskej Magury sa pálili aj povriesla napustené živicou a namotané na staré kolesá z voza. Nočné zábavy a tancovačky pri ohňoch sa dodnes zachovali predovšetkým na Spiši a na Liptove.

Svätojánska noc bola spätá aj s rôznymi povesťami o zakliatom poklade a s magickými úkonmi. Od polnoci do poludňajšieho zvonenia mali liečivé byliny vraj výnimočnú silu – museli sa však zbierať kolenačky. O papradi sa hovorilo, že o polnoci kvitne niekoľko sekúnd dvojakým kvetom a kto ju zbadá, môže aj oslepnúť. Kto taký kvet má, uvidí cestu k zakliatemu tatranskému pokladu. Od svätého Jána sa začínalo aj kúpanie v potokoch. Ľudia verili, že svätý Ján krstí vodu a vyháňa z nej démonov a zlé sily.

Sviatok svätého Jána odrážajú aj ľudové porekadlá. Týkajú sa napríklad úrody - Pred Jánom nechváľ kapustu, pšenicu, jačmeň. Podľa ďalšej múdrosti svätý Ján popráva jariny. Ján otvára letné dni, o čom svedčí, že o Jáne sú už čerešne aj muchy zrelé.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Ekologicky nezávadný webhosting, registrácia do...
Predaj: čerpadlá, vodomery,doskové výmenníky, h...

375 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 240 m2
64 700.00 €
Na predaj byt, garsónka, rozloha 28 m2
1 000.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 3 izby, rozloha 140 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Tábory pre detských onkologických pacientov finančne zastrešuje Liga proti rakovine, realizátorom táborov je Klub Detskej Nádeje, v tomto roku vyčlenila Liga proti rakovine na tábory 30 000 eur
pred 7 rokmi
Predstavenie súboru Shen Yun Performing Arts ponúkne klasický čínsky tanec, etnické a ľudové tance, prastaré legendy ako aj príbehy zo súčasnosti, ktoré rozprávajú o odvahe a statočnosti.
pred 10 rokmi
Aj vy ste pri potulkách v našich supermarketoch všimli neznáme druhy ovocia?
pred 6 rokmi
Logitech predstavuje prvú prispôsobiteľnú hernú myš svojej kategórie v rade Logitech G.
pred 16 rokmi
Ukončením výroby legendárneho modelu Peugeot 205 GTI po úctyhodných 10 rokoch nastalo v ponuke francúzskej automobilky vákum.
pred 6 rokmi
Oscarový film s výnimočnými hereckými výkonmi, natočený podľa skutočnej udalosti. Psychologická dráma o vzťahu mníšky a muža odsúdeného na trest smrti.
pred 9 rokmi
Po jeho opätovnom vzhliadnutí na DVD sa môj názor na túto politickú drámu nijako nezmenil, snáď iba v tom, že som si ho ešte viac zamiloval.
pred 8 rokmi
The Wanted vznikli vďaka konkurzu, ktorý pred zhruba dvoma rokmi pobláznil celú Veľkú Britániu.