Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hon na čarodejnice

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 19.09.2011

Prenasledovanie bosoriek a ich samotné odsúdenie bolo také beštiálne, že doteraz nám nad tým zostáva rozum stáť. Nikde však nebolo také kruté ako v Nemecku.
Hon na čarodejnice
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Zvukový záznam článku
Všetky neopísateľné muky, ktoré väčšinou končili upálením zaživa, boli dvesto rokov údelom tisícok odsúdených bosoriek od čias, keď nadobudla platnosť bula, ktorou roku 1484 pápež poveril inkvizíciu, aby bosoráctvo vyhubila ako kacírstvo. Prenasledovanie bosoriek a ich samotné odsúdenie bolo také beštiálne, že doteraz nám nad tým zostáva rozum stáť. Nikde však nebolo také kruté ako v Nemecku, aj keď veľa ľudí prišlo o život aj v iných európskych krajinách, v Anglicku a v Amerike.

Aby bol niekto obvinený z bosoráctva, stačila menšia susedská hádka alebo nezhoda. Napríklad roľníci, ktorí si nevedeli vysvetliť pohromy, ohrozujúce ich existenciu, ako sú jarné mrazy alebo krupobitie, zvalili zodpovednosť na čarovné schopnosti nejakého muža alebo ženy. V extrémnych prípadoch dedinčania zobrali „spravodlivosť“ do svojich rúk a obvineného sami ukameňovali či upálili.

Všetky ich povery a výmysly v roku 1487 nešťastne potvrdila kniha Heinricha Kramera a Jacoba Sprengera s názvom Kladivo na čarodejnice (Malleus Maleficarum). Táto kniha nadobudla charakter univerzálnej encyklopédie bosoráctva. Zahŕňala výmysly, predstavy, ale aj kompletné povery tirolského vidieka. Podľa týchto informácií, bosorky mohli u mužov spôsobiť sterilitu, zapríčiniť ochorenie dobytka, skysnutie mlieka a privolať pohromy a prírodné katastrofy. Údajne zabíjali malé deti a mali milencov démonov.

Mučenie

Základom veľkých procesov s bosorkami bolo mučenie, pretože obžalovaní svoju vinu tvrdohlavo popierali. Až keď im dolámali kosti, priväzovali ich k mučidlám, spútali železnými okovami alebo pálili žeravými kliešťami, vtedy sa priznali ku všetkým svojim činom a vyslovili aj mená svojich komplicov, nezriedka práve rodinných príslušníkov. K diabolským náčiniam, ktoré inkvizícia vynašla na vymámenie priznaní, patrilo aj kyvadlové mučidlo. Obvineným, ktorí boli väčšinou nahí, uviazali na nohy ťažké závažie a vytiahli ich do výšky. Ďalším prostriedkom bola veľmi obľúbená čierna panna, ktorá ľudí doslova prepichla ostrými nožmi vo svojich útrobách a často už nezostalo síl na priznanie. Veľmi bolestivým prostriedkom na mučenie bolo koleso, na ktoré priviazali nahú obeť. Inkvizítor nepohnuto čakal na bolestivý výkrik priznania, zatiaľ čo dráb rozdúchaval pod sputnanou obeťou pálivý oheň. Najhoršie mučenie nastalo v roku 1594, keď držali Alison Balfourovú, obvinenú z bosoráctva, v edinburskom zámku 48 hodín v železnom zveráku, ktorý jej rozdrvil ruky. Kým trpela, musela sa prizerať, ako jej manžela zadlávili tristokilovými železnými tyčami, synovi rozdrvili nohy na kašu a sedemročnej dcére založili na ruky okovy a mučili ju.
 

Familiaris a diablovo znamenie

Prenasledovatelia bosoriek sa však spoliehali aj na iné metódy, napríklad na hľadanie familiarisa či diablovho znamenia. Hľadanie familiarisa nadobúdalo čoraz ostrejšie podoby. Obvinenú priviazali – zvyčajne nahú – v prázdnej miestnosti na stoličku a cez škáru pozorovali, či sa k nej priblíži démon. Každého pavúka, slimáka alebo myš, ktorá sa tam objavila, a vtedy to bolo v domoch plných hmyzu veľmi pravdepodobné, považovali za bosorkinho osobného démona, najmä keď sa nedal chytiť.

Dôkazom o tom, či je obvinený bosorák bolo aj diablovo znamenie, väčšinou však obyčajné znamienko, jazva či bradavica. Na lokalizáciu tohto znamenia vymysleli „pichanie bosorky“. Ak pichli do znamienka ihlou a nevyvolalo to bolesť ani krvácanie, dotyčnú usvedčili z nesporného bosoráctva. Dnes vieme, že mnohé miesta na pokožke sú necitlivé a prudký šok môže krv z ranky stiahnuť tak, že nekrváca. Je dosť pravdepodobné, že väčšina žien, keď ich na verejnosti vyzliekli a pred tým možno aj mučili, bola v stave podobnom šoku. Drábi sa však neštítili používať nástroje s dutými rukoväťami a zaskakovacími čepeľami.

Skúšky a božie súdy

Pri hľadaní dôkazov používali najrozličnejšie skúšky a božie súdy. Obľúbená bola hlavne skúška vodou. Vychádzalo sa z presvedčenia, že ak zviazanú bosorku hodia do rieky alebo rybníka, zostane na hladine, lebo služobníkov Satana, ktorí odvrhli krst, voda neprijme. Nevinní sa mali potopiť. Pravdepodobne sa pri tejto skúške utopili všetci. V Holandsku sa však častejšie používalo váženie bosorky. Váhy sa používali, keď chceli sudcovia zistiť, či je bosorka posadnutá ľahkým vzdušným duchom - vtedy sa misky váh mali nakloniť na stranu závaží, alebo či v nej prebýva ťažký zemný duch, čo bolo v prípade, keď ju závažia nemohli zodvihnúť. Obžalovaná bola nevinná, len keď misky váh boli v rovnováhe, čo bolo mimoriadne zriedkavé. Inde vážili bosorku proti Biblii.

Poplatky

Bežné bolo aj to, že obete alebo ich pozostalí museli zaplatiť náklady spojené s procesom a s popravou. Nasledujúci úryvok zo zoznamu poplatkov, ktorý vydalo arcibiskupstvo v Kolíne, dokumentuje, koľko si kati mohli účtovať.

za rozštvrtenie štyrmi koňmi
: 51/4 toliara
za rozštvrtenie
: 4 toliare
za uškrtenie a upálenie
: 4 toliare
za odťatie ruky a za sťatie
: 31/4 toliara
za samotné sťatie
: 21/4 toliara
za prípravu a zlomenie palca
: 1/4 toliara

Mestá krviprelievania

Krutými praktikami sa mimoriadne preslávili juhonemecké mestá. Prvé je Wurzburg. Za osem rokov dal wurzburký biskup upáliť a zabaviť majetok vyše 900 domnelých bosorákov a bosoriek. Boli to občania všetkých stavov a rozličného veku. Dal bez milosti bičovať dvanásťročných žiakov, kým sa nepriznali, uškrtiť a upáliť sedemročné deti. Svoje posledné zločiny korunoval tým, že dal sťať vlastného synovca.

Druhé mesto krviprelievania je Bamberg. Bamberský biskup sa preslávil ako „bosorácky biskup“. Dal si postaviť dom s mučiarňou, vyzdobenou textami z Biblie. Tam trýznil mužov, ženy i deti. Zajatcovi zviazal za chrbtom ruky, vytiahol ho nahor a nechal takmer padnúť na zem, takže mu vykĺbil všetky údy. Väzňom vkladal do spodných telesných otvorov horiace perá, nútil ich jesť slané potraviny bez vody, usádzal do horúcej vody s vápnom, zvieral telo mučeného rozžeravenými kliešťami. Jeho krutosť nepoznala hranice.

Bludu o bosoráctve padli za obeť tisícky ľudí. Nemáme k dispozícii presný počet, no podľa opatrných odhadov v 17. storočí bolo z bosoráctva usvedčených a popravených asi 200 000 ľudí. Len v Nemecku to bolo 100 000. Tento ošiaľ sa zrodil z predstavy, že Satan sa sprisahal s bosorkami, aby zvrhol kresťanský svet. Asi od polovice 17. storočia sa začala táto teória skúmať a došlo k záveru, že je nesprávna. Biblia nespomínala pakty s diablom alebo sabaty bosoriek a ani cirkevní otcovia sa o nich nezmieňovali. Dôkazy boli vynútené mučením. Všetko bol omyl! Omyl, ktorý si vyžiadal mnoho ľudských životov.

Predstavy o bosorkách sa začali meniť, až sa postupne premenili na staré ženy z ľudových rozprávok a ság, ktoré robili hnusné veci a vo veľkých hrncoch varili odporné gebuziny - no iba pre svoje vlastné uspokojenie a nie pre Satana - Knieža pekiel. Nakoniec sa jedno z najhorších období premenilo na rozprávku, ktorou sa doteraz strašia malé deti, keď nechcú poslúchať.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
spravedlivost
pred 3 rokmi
Cirkev s hori v pekle ...

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Matej
pred 7 rokmi
Prenasledovanie bosoriek a ich samotné odsúdenie bolo také beštiálne, že doteraz nám nad tým zostáva rozum stáť. Nikde však nebolo také kruté ako v Nemecku. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/hon-na-carodejnice-071606/

Zaujímavé je, že inkvizícia vôbec neupálila a neumučila toľko ľudí, ako bežné svetské súdy. Dokonca je podložené, že aj právo útrpné využila oveľa menej, ako "slušné súdnictvo" :-)
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Košická firma plánuje rozšíriť svoje existujúce IT centrum.
pred 7 rokmi
Nové osobné počítače a pracovné stanice rozširujú rad jedného milióna počítačov s logom HP, ktoré už letectvo využíva.
pred 3 rokmi
Vyzretý, silný v odkaze a prepracovaný! Taký je nový album kapely O.B.D. „Stereo“, ktorý chalani uviedli do života v bratislavskom Nu Spirit Clube!
pred 4 rokmi
Výpravný trojalbum servíruje hit za hitom
pred 7 rokmi
Mobilná klinika jazdí od 18. mája po celom Slovensku s cieľom včas odhaliť prípady nebezpečnej vekom podmienenej degenerácie makuly a diabetického edému makuly.
pred 3 rokmi
Novinka od autora knihy "Chlapec v pásikavom pyžame", ktorú si obľúbili aj mnohí slovenskí čitatelia.
pred 5 rokmi
U silných alergikov dochádza k istému zablokovaniu komunikácie s vonkajším svetom pri vystavení stresu, čo spôsobuje výrazne nedostatočné vyplavovanie stresového hormónu.
pred 8 rokmi
Obľúbená slovenská herečka Zdena Studenková napísala rozprávkovú knižku, v ktorej sa deti dozvedia, ktoré zvieratká sú jej miláčikovia.