Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hodvábna cesta

Zdroj: © Server.sk, redaktor: ľub, pridané: 27.03.2013

Podľa legendy sedela čínska kráľovná XiLingJi pod morušovým stromom, keď jej do šálky čaju padol morušový zámotok, ktorý sa začal odvíjať a rozmotalo sa z neho dlhé biele vlákno.
Hodvábna cesta
Zdroj obrázku: StockFreeImages
 

Hodváb je veľmi príjemná a slávnostná látka. Jej domovom je Čína. Podľa legendy sedela čínska kráľovná XiLingJi pod morušovým stromom, keď jej do šálky čaju padol morušový zámotok, ktorý sa začal odvíjať a rozmotalo sa z neho dlhé biele vlákno. Kráľovná tých vlákien nazbierala tisíce a dala utkať kráľovi slávnostné oblečenie. Hodváb sa stal pre Čínu najcennejším vývozným artiklom dopravovaným na západ a ešte aj dnes sa ručne tkajú hodvábne koberce v Číne, Indii, Iráne a Turecku.

Podľa tohto tovaru dostala názov aj stredoveká cesta cez Strednú Áziu, ktorá spájala Čínu s Rímskou a Byzantskou ríšou od 2. storočia pred Kristom a po nej sa do Európy dostalo množstvo čínskych vynálezov, ako papier, hodváb či porcelán. Bola zaujímavá nielen pre obchodníkov, ale aj pre učencov. Obchod sa uskutočňoval na ceste dlhej 7000 km.

Prírodný hodváb je aj v dnešnej dobe nesmierne žiadaný a uznávaný, nakoľko neobsahuje žiadnu takú látku, z ktorej by vznikali alergie. Ale je neuveriteľné, že napríklad na výrobu jednej jedinej pánskej kravaty je potrebných približne 111 zámotkov moruší, na výrobu dámskej blúzky je to 630 zámotkov a na výrobu koberca ich treba tisícky.

Za najdokonalejší hodvábny koberec bol vyhlásený veľmi slávny koberec s názvom „Záhradný koberec“ alebo Jarná záhrada Khosrow. Bol utkaný za vlády Chosrou I.dynastia Sásanovci. Jeho veľkosť bola približne 350x250cm. Veľa historických opisov tvrdí, že okraj bol vytkaný nádhernou modrou farbou, spoločne so žltou, červenou, zelenou, ktoré sa jasne vynímali a pripomínali drahokamy. V strede bola belasá farba so zlatou, ktorá pripomínala nebo, číre bledé farby dodávali ilúziu vody a rastlín a celá táto krása bola utkaná z čistého prírodného hodvábu. Tento nádherný motív dodnes slúži majstrom tkáčom ako predloha.
Hodvábna cesta
Hodvábna cesta
zdroj: Internet

Hodvábna cesta bola tvorená dvoma hlavným časťami – západnou a východnou. Obe boli veľmi nebezpečné. Východná časť prechádzala púšťou, takže ľudia na prepravu tovaru používali ťavy a združovali sa do karaván, pretože často museli čeliť banditom, piesočným búrkam a fatamorgánam.

Západná časť sa naopak vinula predovšetkým v horách a niekde stúpala až ku 6000 metrom nad morom. Cestujúci vymenili ťavy za jaky, pretože tie boli lepšie prispôsobené krutému počasiu. Kvôli vysokej nadmorskej výške a riedkemu vzduchu ľudia často trpeli bolesťami hlavy, malátnosťou a zvonením v ušiach. Táto časť cesty si vyslúžila prezývku „cesta kostí“, pretože na nej umieralo veľa ľudí i zvierat. I keď sa touto cestou prevážalo množstvo iného tovaru, ako napríklad drahokam lapis lazuli alebo lazurit, hodváb bol najdôležitejším artiklom. Preto bola podľa neho i pomenovaná táto cesta. Prvotným odbytiskom hodvábu bola stredná Ázia, potom sa obchod rozširoval smerom na západ. V Egypte boli nájdené zvyšky ujgurského hodvábu pochádzajúceho z 11. storočia. Číňania svoje výrobné tajomstvo dobre strážili a tak vznikli rôzne mýty o pôvode tejto vzácnej látky. Rimania napríklad dospeli k záveru, že skrátka rastie na stromoch. Hodvábne šaty boli známkou bohatstva a nejeden patricij ich chcel nosiť a bol ochotný ich vyvažovať zlatom. Rímsky senát kvôli odlivu peňazí vyhlásil, že hodvábne šaty sú dekadentné a nemorálne.

V 5. storočí nášho letopočtu sa v strednej Ázii objavili Turkiti a iránski Sogduovia, ktorí sami seba pasovali za priekupníkov a vodcov karaván. Vzhľadom na vysoké poplatky zákonite stúpla aj cena tovaru, preto sa obchodníci poobzerali po inom spôsobe prepravy. Túto možnosť im ponúklo more.

Medzitým umožnila hodvábna cesta vznik množstva nomádskych vojenských štátov, ktoré sa postupne zliali do najväčšej kontinentálnej ríše, akú kedy svet videl – do Mongolskej ríše. Počas Mongolskej ríše bola Hodvábna cesta veľmi využívaná, pretože v tom čase vládla politická stabilita.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Podľa legendy sedela čínska kráľovná XiLingJi pod morušovým stromom, keď jej do šálky čaju padol morušový zámotok, ktorý sa začal odvíjať a rozmotalo sa z neho dlhé biele vlákno. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/hodvabna-cesta/

Európsko americký marazmus už končí. Čína : http://slovak.ruvr.ru/2014_10_26/Cina-spravila-vyznamny-politicky-tah-2534/

 

Diskusné príspevky (1)

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Podľa Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) sa nevidiaci občania stretávajú napríklad s ťažkosťami v prístupe k informáciám, cez architektonické bariéry až po zamestnávanie.
pred 7 rokmi
Najviac kupovanou značkou je Škoda s priemernou predajnou cenou 5,5 tis. eur, ktorá sa na celkovom predaji podieľa šestnástimi percentami.
pred 5 rokmi
Podľa jedného z organizátorov kampane Vladimíra Sochora Národný týždeň manželstva je medzinárodnou kampaňou, ktorá podporuje hodnoty jedinečného vzťahu manželstva.
pred 8 rokmi
O tom, že je zelenina zdravá nepochybuje hádam nikto. Avšak nie každý ju môže konzumovať v akomkoľvek stave.
pred 5 rokmi
Philomena je emocionálny príbeh, inšpirovaný skutočnými udalosťami, s prvkami tragédie i komédie, príbeh dvoch veľmi odlišných ľudí, ktorí sa spolu vydajú na pozoruhodnú cestu.
pred 8 rokmi
Scenár k snímke bude mať opäť na starosti Kurt Wimmer, na režisérsku stoličku si však tentoraz nesadne Phillip Noyce, ktorý ponuku režírovať pokračovanie odmietol.
pred 9 rokmi
Nie sú svaly ako svaly - Športovec má byť silný, ale ľahký!
pred 6 rokmi
Populárni Nick Cave & The Bad Seeds vydávajú nový album. Platňa sa volá Push The Sky Away a na pultoch predajní sa objaví 18. februára 2013.