Je čas zamyslieť sa nad tým, ako môžeme pomôcť našej planéte. Hodina Zeme zajtra pokorí novú rekordnú hranicu, zapojí sa do nej 147 krajín z celého sveta.
Zdroj obrázku: TS Server.sk
Už zajtra Hodina Zeme podá správu, že je čas zamyslieť sa nad tým, ako môžeme pomôcť našej planéte. Hodina Zeme pokorí novú rekordnú hranicu, zapojí sa do nej 147 krajín z celého sveta, medzi nimi aj Slovensko. Na palube svet privíta Líbyu, Alžírsko, Bután a Francúzsku Guyanu.
31. MAREC 2012, 20:30 - 21:30h (SEČ)
„Hodina Zeme sa začala ako mestská iniciatíva v Sydney v roku 2007 a je takmer neuveriteľné, ako sa za 6 rokov rozrástla do celého sveta a stala sa tak najväčšou dobrovoľnou akciou so zapojím verejnosti,“ hovorí
Jaroslav Merc, odborný garant a koordinátor
Hodiny Zeme na Slovensku.
“Hodina Zeme nebude už len na planéte Zem, ale aj na palube vesmírnej stanice ISS na obežnej dráhe, kde bude astronaut André Kuipers zhotovovať snímky a sledovať Hodinu Zeme.
„
Do Hodiny Zeme sa zapojí viac ako 5000 miest v 147 krajinách na všetkých kontinentoch na našej planéte. Do tmy sa ponorí aj niekoľko stoviek svetoznámych pamiatok. Nebude chýbať Dom Opery, Eiffelova veža, Louvre, Brandenburgská brána,
Šikmá veža v Pise, Buckinghamský palác, či Empire State Bulding. Do Hodiny Zeme sa zapojí aj hlavné mesto Bratislava, pridajú sa aj Košice, Prešov, Poprad, Žilina a viac ako tridsiatka ďalších miest a obcí. V tme bude napríklad Primaciálny palác, Budova NRSR, zhasnú viaceré hrady, okrem iných Bratislavský hrad, Spišský hrad, Hrad Strečno, Hrad Budatín, Oravský hrad, Nitriansky hrad, Hrad Stará Ľubovňa a ďalšie. Nebude chýbať množstvo firiem, organizácií či škôl.
Tento rok bude poslednou krajinou, ktorá uzatvára Hodinu Zeme, nie tradičná
Samoa, ktorá zmenila časové pásmo, ale
Cookove ostrovy.
Hodina Zeme je na Slovensku organizovaná Sekciou ochrany pred svetelným znečistením SAS pri SAV a Slovenského zväzu astronómov amatérov.
Viac info:
http://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk