Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hnutie Anonymous – bojovníci za slobodu slova?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 03.02.2012

Hnutie, ktoré navždy zmení históriu ľudstva...
Hnutie Anonymous – bojovníci za slobodu slova?
Zdroj obrázku: Internet
 

Keď sa v roku 2003 na internetovej stránke 4chan.org začali objavovať príspevky nespokojných užívateľov internetu, nik netušil, že práve vzniká hnutie, ktoré navždy zmení históriu ľudstva. Anonymne vyjadrené názory a presvedčenia užívateľov internetu zaplavili aj internetové fórum wikis a Encyclopadia Dramatica. Práve posledne spomínané fórum, ktoré vzniklo primárne ako satirický internetový wiki projekt, poskytlo priestor pre pohoršujúce a urážlivé vtipy. Častými prispievateľmi rasistických a šovinistických poznámok či znevažujúcich obrázkov boli práve členovia hnutia Anonymous.

Séria útokov na webové stránky, protesty proti cirkvi alebo politické demonštrácie spravili z hnutia viac ako len hackerov.

Na „ovládnutie“ fóra hnutím upozornil americký magazín Wired, ktorý ho opísal ako obrovský paralelný svet plný vtipov skupiny Anonymous s cieľom uraziť a pohoršiť verejnosť. Wired sa zmienil aj o rozmáhajúcej sa „trolling kultúre“. Tá pozostáva z účastníkov diskusných fór, chatov či blogov (trollov), ktorí sa usilujú ostatných diskutujúcich vyburcovať k negatívnym emóciám alebo iným provokatívnym spôsobom narušiť diskusiu.

Do roku 2008 boli „vtipkujúci“ členovia skupiny Anonymous spájaný s pridávaním nezvyčajných komentárov a obrázkov na najrôznejšie internetové stránky; niektorých zabavili, iných pobúrili. Séria útokov na webové stránky, protesty proti cirkvi alebo politické demonštrácie spravili z hnutia viac ako len hackerov. Množstvo akcií, ktoré hnutie naplánovalo a uskutočnilo sa dá len ťažko spočítať. Prehľad tých, ktoré verejnosť ostro sleduje už niekoľko rokov ponúka nasledujúca časová os.

Najvýznamnejšie akcie hnutia Anonymous:

2008

Projekt Chanology – protestná akcia namierená proti členom scientologickej cirkvi. Táto akcia sa stala príčinou ďalšieho útoku na internetovú stránku Americkej nadácie epileptikov. Blikajúca animácia, ktorá spôsobila vážne zdravotné problémy niektorým návštevníkom stránky trpiacich epilepsiou, sa pripisuje členom hnutia Anonymous. Objavili sa však i špekulácie, že za útokmi môže byť scientologická cirkev, ktorá si takýmto spôsobom mohla osvojiť praktiku svojich nepriateľov - odplatu.

2009

Anonymous spojili sily s portálom The Pirate Bay a spoločne bojovali proti internetovej cenzúre v Iráne. Logo portálu sa z The Pirate Bay zmenilo na The Persian Bay a na stránke bola umiestnená výzva na pomoc Iránu v podobe odkazu na stránku, ktorá popisovala dôvody protestu. Podnetom bola sporná voľba prezidenta v Iráne a vlna masových demonštrácií.

2010

Koncom januára hnutie protestovalo proti stíhaniu Juliana Assangeho, aktivistu, publicistu a zakladateľa internetového portálu Wikileaks. Členovia Anonymous odstavili internetovú stránku spoločností Visa a MasterCard, ktoré odmietli podporovať platby pre Wikileaks. Aj stránka švédskej vlády, ktorá Assangeho obvinila zo sexuálnych zločinov sa nevyhla útokom hnutia Anonymous.

2011

V tomto roku sa hnutie prihlásilo k útokom na webové stránky egyptskej i tuniskej vlády. Aktivita bola vyjadrením podpory masových protestov, nepokojov a povstaní obyvateľov arabských štátov. Táto vlna demonštrácií je označovaná ako tzv. Arabská jar.

2012

V súčasnosti sú aktivity hnutia zamerané proti nedávnemu vypnutiu služby Megaupload.com. Anonymous sú aktívny aj v boji proti návrhom amerického protipirátskeho zákona PIPA a zákona na ochranu duševného vlastníctva SOPA. Kvôli pripravovanej medzinárodnej dohode ACTA, ktorej účelom je boj proti falšovaniu a šíreniu nelegálnych kópií, hnutie zakročilo útokmi na webovú stránku poľskej vlády, ktorá podpísala dohodu.
 

Kto sa ukrýva pod maskou najslávnejšieho revolucionára?

Anonymous je internetové hnutie, ktoré funguje bez stanovej štruktúry či vedenia. Skupinu tvoria hackeri, recesisti a sieťoví aktivisti, ktorí sa ako jednotlivci nazývajú „Anon“ (jednotné číslo od Anonymous). K čiastočnému rozlúšteniu tajomstva kto sú členovia hnutia Anonymous prispela show kanadského rádia odvysielaná v roku 2008. Účastníkmi show boli dvaja aktivisti, ktorí sa snažili verejne objasniť kritický postoj hnutia k scientologickej cirkvi. V priebehu ďalších rokov až po súčasnosť bolo zadržaných niekoľko členov hnutia Anonymous, ktorých identita nezostala anonymná. Jedným z týchto členov je Matthew George z Austrálie, obyvateľ New Castle, New South Wales. George bol v roku 2011 zatknutý za nezákonný občiansky protest proti pripravovanej legislatíve zameranej na monitorovanie aktivít na internete. Identita „domácich teroristov“, ako nazvali hnutie v reportáži Televízie Fox z roku 2007, zostáva aj naďalej utajená.
Guy Fawkes Anonymous
Identita členov hnutia je urkytá za maskou Guya Fawkesa.
zdroj: Internet

Napriek odlišnostiam ako je pohlavie, vek, národnosť, kultúrna či etnická príslušnosť, existuje dôvod, vďaka ktorému členovia hnutia sústreďujú svoju pozornosť na to, čo ich spája a nie na to, čo ich rozdeľuje. Skrývanie identity členov hnutia za masku Guya Fawkesa (anglického revolucionára, ktorý sa pokúsil o teroristický útok na protestantského kráľa Jakuba I. v roku 1605) je zrejme tým, čo majú Anonymous spoločné. Medzi ďalšie symboly patrí aj vlajka hnutia, na ktorej azda najväčšiu pozornosť púta neúplná postava v obleku (namiesto hlavy má otáznik).
Anonymous ostro bojuje proti podpísaniu dohoty ACTA. Denne necháva odkazy pre užívateľov po celom svete.

Prečo by vás mali zaujímať?

Možno sa aj vy riadite heslom: „Nehas, čo ťa nepáli“. Protestné akcie hnutia Anonymous sa však nevyhýbajú už ani Slovensku. Kontroverzné hnutie vzbudilo pozornosť najprv zablokovaním webovej stránky 99%, ktorá podľa hnutia neoprávnene použila myšlienku sociálneho hnutia Occupy. Údajná skorumpovanosť a spis Gorila boli dôvodmi, ktoré viedlo hnutie k útokom na webovú stránku SMER-u a SDKÚ. Na podporu protestu proti spisu Gorila, hackeri z Anonymous preťažili server Prima banky, ktorá patrí finančnej skupine Penta. O tom, že hnutie v útokoch nemieni povoliť pokým nedosiahne svoj cieľ, svedčia útoky na weby Národnej rady Slovenskej republiky, Ministerstva financií, Ministerstva vnútra a Ministerstva spravodlivosti. Znemožnením prevádzky týchto stránok, hnutie vyvíja tlak na vládu, aby nepodpísala protipirátsku Obchodnú dohodu o boji proti falšovaniu (ACTA). Nielen členovia Anonymous dobre vedia, že na to, aby bola dohoda ACTA zmietnutá zo stola stačí, ak iba jedna krajina Európskej únie dohodu nepodpíše.
Vysvetlenie vplyvu dohody ACTA na bežný život ľudí.

To ako tento boj hackerov a politikov dopadne nevieme. Tak isto nevieme, kto začal s bojkotmi a protestmi cez internet. Odpoveď na otázku akí ľudia sa skrývajú za hnutím Anonymous dávajú výpovede samotných členov. K obľúbeným odkazom patria: „My sme Anonymous. My sme légia. Neodpúšťame. Nezabúdame. Očakávajte nás.“
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku


 

Diskusné príspevky (5)

Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Hnutie, ktoré navždy zmení históriu ľudstva... Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/hnutie-anonymous-bojovnici-za-slobodu-slova/

Revolúcia na Zemi začala. Človeka až mrazí, keď si uvedomí, čoho všetko sú ľudia v dnešnej dobe schopní. A to nielen masy, ale aj jednotlivci, ako bol napríklad Breivik.
Fotografia
Jozef
pred 7 rokmi
Problemom dnesnych ludi je, ze su prilis povrchni.Aj dnesna zurnalistika je smiesna a trapna.Idu len pod povrch veci, ukazuju len nasilie a stracha a kopiruju informacie od mega medii, ktore ovladaju megakorporacie.Zosmiesnuju a spochybnuju veci, ktorym nerozumeju a nezistuju si sami informacie do hlbky.Anonymous su hackeri, ale hackeri slobody.Ak sa podpise ACTA, tak si ludstvo zahodi aj posledny kusok slobody.Ak si myslite ze zijete v demokracii, tak spite dalej.Dobru noc.
Fotografia
Anon?
pred 6 rokmi
vdakabohu, ze su! aspon si politici a novinari nemozu robit co chcu a nemozu uzavriet medzi sebou DOHODU. Aj na to by sa tu niekto mohol susutredit. Pri kazdej sprave sa pytam sam seba : KTO to je, co nam to oznamuje? Kto STOJI ZA NIM - komu patri medium? PRECO to povedal? KTO bude mat PROSPECH zo zverejnenia? A kto bude mat NEPRIAMI PROSPECH zo zverejnenia?
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Najobľúbenejšou vianočnou pesničkou čitateľov amerického magazínu Rolling Stone je skladba Happy Xmas (War Is Over) od Johna Lennona.
pred 7 rokmi
Hoci všetci píšu, že Fóbia je lacná, nepríde mi to tak. Je to iba jeden pohľad...
pred 10 rokmi
Hyundai i20 - nové í-čko na svete A našťastie nepochádza od tej známej firmy, ktorá predáva jablká :) Ale teraz vážne.
pred 5 rokmi
Elektronické knihy sú čoraz obľúbenejšie aj na Slovensku, len dlho chýbala poriadna ponuka, či kvalitná softvérová čítačka.
pred 7 rokmi
Adam Sandler sa predstaví v hlavných úlohách ako Jack a Jill v zábavnej komédii s rovnomenným názvom.
pred 7 rokmi
Popové kvarteto Lunetic po 11 rokoch opäť vstupuje na hudobnú scénu.
pred 5 rokmi
Tvrdí to britská charitatívna organizácia Action on Hearing Loss, ktorá v tejto oblasti realizovala prieskum na vzorke tisíc ľudí.
pred 6 rokmi
Vyhrajte 2000 € za autorský román v žánri, ktorý prežíva svoju renesanciu.