Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. novembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Historici údajne objavili Da Vinciho stratené dielo

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 13.03.2012

Stratená freska, ktorú namaľoval Leonadro Da Vinci, by sa mala nachádzať v skrytej stene florentského Palazzo Vecchio.
Historici údajne objavili Da Vinciho stratené dielo
Zdroj obrázku: AFP
 

Historici, ktorí pátrajú po umení Leonarda Da Vinciho, tvrdia, že objavili stratené dielo talianskeho umelca. Freska, ktorú našli za stenou paláca vo Florencii, bola v múroch ukrytá vyše 400 rokov. Výskumníci odobrali malé vzorky farby z fresky v Palazzo Vecchio, medzi ktorými sa nachádzal i rovnaký čierny pigment, aký Da Vinci použil v diele Mona Lisa.
 
Výskum je výsledkom niekoľko desaťročí trvajúceho pátrania profesora zo San Diego University Maurizia Seraciniho, ktorý sa objavil i v bestselleri Dana Browna Da Vinciho Kód (2004). "Zlúčenina mangánu a železa nájdená v čiernom pigmente sa nachádza výlučne v Leonardových maľbách," povedal Seracini, ktorého metódy vyvolali kontroverzné reakcie medzi svetovými umelcami. Historik zdôraznil, že Da Vinci namaľoval Monu Lisu približne v rovnakom čase ako stratenú fresku znázorňujúcu bitku pri Anghiari. "Hoci sme stále v počiatočnom štádiu výskumu a je pred nami ešte veľa práce, aby sme vyriešili túto záhadu, dôkazy naznačujú, že hľadáme na správnom mieste," vyjadril sa Seracini.
Da Vinci DAVE YODER/National Geographic - AFP/GETTY IMAGES
Foto: DAVE YODER/National Geographic - AFP/GETTY IMAGES
zdroj: Internet

Počas pátrania po vzácnom diele výskumníci na skrytej stene objavili aj červený lak a hnedý pigment. Medzi starou a novou stenou sa nachádza štrbina. Da Vinci (1452-1519) začal maľovať fresku Bitka pri Anghiari v roku 1505, no nikdy ju nedokončil, pretože farby sa začali rozpíjať. Fresku napriek tomu Da Vinciho súčasníci ospevovali. Historik a maliar Giorgio Vasari ju nazval "pôvabnou nádherou" a Peter Paul Rubens namaľoval jej slávnu kópiu. Rubensova kresba ukazuje krvavú scénu jazdcov na koňoch uprostred boja. Niektorí historici si myslia, že Vasari vybudoval stenu pred freskou, aby uchránil Da Vinciho dielo z rešpektu k slávnemu majstrovi. Podľa historikov potom v roku 1563 na novú stenu namaľoval svoju fresku Bitka pri Marciane.

"Údaje z chemickej analýzy, i keď nie sú kompletné, naznačujú, že Da Vinciho freska, ktorá bola považovaná za zničenú od 16. storočia, môže existovať za Vasariho maľbou," povedali organizátori výskumu. Seracini uviedol, že Vasari sám zanechal na svojom diele kľúč k skrytej Leonardovej freske. Mal by ním byť nápis na vlajke jedného z bojovníkov, ktorý hovorí "Cerca Trova" (Hľadaj a nájdeš). "Som si istý, že je tam," povedal o freske výkonný viceprezident National Geographic Terry Garcia. Americká spoločnosť výskum čiastočne financuje.

"Je to veľmi vzrušujúce, veľmi emocionálne a veľmi dôležité pre budúcnosť nášho mesta," vyjadril sa primátor Florencie Matteo Renzi. Výskum vo Florencii vyvolal kontroverzné reakcie a dokonca ho vyšetrovala aj polícia, pretože výskumníci museli vyvŕtať šesť malých dier do Vasariho diela navyše, aby sa dostali k skrytej stene. Technológia, ktorú v projekte použili, bola vyvinutá americkým nukleárnym fyzikom Robertom Smitherom. Vedci a študenti umenia z celého sveta minulý rok podpísali petíciu, v ktorej sa sťažujú, že výskum nie je ničím iným, ako senzáciou v štýle Dana Browna, ktorá riskuje porušenie fresky Giorgia Vasariho.

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Pri prevencii kardio-vaskulárnych ochorení má zásadnú úlohu i štát, no množstvo rizikových faktorov môžu ľudia ovplyvniť aj sami
pred 4 rokmi
Majk Spirit predstavuje nový videoklip k piesni „Zbojník“. Zbíjať mu v klipe pomáhajú legendy slovenskej hudobnej scény!
pred 10 rokmi
Pod slovom rakovina sa skrýva až dvesto komplexných chorôb, ktorých vznik a príčiny ešte vždy nepoznáme. Všetci však majú...
pred 7 rokmi
Výskum, na ktorom sa zúčastnilo 189 študentov, ukázal, že sedavý životný štýl môže zapríčiniť nízku koncentráciu mužských pohlavných buniek.
pred 8 rokmi
Ponúkame Vám niekoľko rád, ako ich udržať krásne a zdravé bez ohľadu na počasie.
pred 8 rokmi
Anonymous chcú pokračovať v útokoch na vládne stránky, kým členovia vlády nezaručia, že spornú dohodu ACTA neschvália
pred 9 rokmi
Púšť, kaktusy, suchá zem a všadeprítomná, útočná páľava... na takomto mieste, v útrobách mexického počasia, môžete nájsť rovnako páliace papričky, z ktorých...
pred 7 rokmi
Imunita dieťaťa sa jednoznačne vyvíja aj po ukončenom prvom roku života. Je to dlhodobý proces, ktorý pokračuje minimálne do predškolského veku.