Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Fóbie: Keď strach nedovolí dýchať

Zdroj: © Server.sk, redaktor: tina, pridané: 02.10.2011

Niekedy je emócia strachu natoľko silná, že z ochranného pudu vzniká fóbia, ktorá vie svojmu majiteľovi poriadne okoreniť život.
Fóbie: Keď strach nedovolí dýchať
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Zvukový záznam článku
Strach je pre človeka prirodzenou emóciou, ktorou reaguje na hroziace nebezpečenstvo. Intenzita tohto pocitu je pochopiteľne u každého jednotlivca iná. Vo všeobecnosti je strach, pôsobiaci ako varovný signál, dôležitou súčasťou života. Niekedy je však táto emócia natoľko silná, že z ochranného pudu vzniká fóbia, ktorá vie svojmu majiteľovi poriadne okoreniť život. Žiaľ, nie v tom dobrom slova zmysle.

Pocit úzkosti je tak z pomedzi iných duševných ochorení považovaný za trend 21. storočia.

Z lekárskeho hľadiska je fóbia definovaná ako úzkostná porucha, kedy človek pociťuje bezdôvodný strach k istým predmetom alebo činnostiam. Osoba postihnutá fóbiou si svoj strach uvedomuje, avšak nedokáže ho ovládať a už vôbec nie potlačiť. Nejde teda len o bláznivé jačanie pri pohľade na pavúka, ale o vážny psychický problém, ktorý sa často musí riešiť práve za pomoci odborníka. Úzkostné poruchy dokonca patria medzi najčastejšie duševné choroby. V súčasnosti sa percento chorých vyšplhalo až na 10 % populácie, pričom vo veľkých mestách je úzkosťou postihnutá až štvrtina obyvateľstva. Niet sa prečo čudovať, že pocit úzkosti je tak z pomedzi iných duševných ochorení považovaný za trend 21. storočia.
Fóbia - pavúk
Arachnofóbia patrí k najčastejším zvieracím fóbiám.

Príčiny úzkostného strachu

Extrémny strach, obmedzujúci každodenné fungovanie, má pôvod predovšetkým v psychike človeka. Za jej vznikom často stojí psychická porucha osobnosti, a preto sa aj fóbie prejavujú viac u emocionálne labilnejších ľudí. Fóbia môže byť definovaná ako vrodená porucha, získaná v dôsledku dedičnosti, alebo sa môže objaviť až v priebehu života. Jedným z podnetov vyvolania chorobného strachu môžu byť napríklad rôzne traumy. Traumatické zážitky najčastejšie prerastajú do fóbií v rannom detstve a v období dospievania, kedy sa i z nepatrnej nepríjemnosti môže vyvinúť panický strach. Špecialisti zameraní na úzkostné poruchy tvrdia, že príčinou fóbie v dospelosti môžu byť aj také úzkostné stavy zažívané v detstve, kedy pri záťažových situáciách dieťaťa chýbala podpora rodiča, ako napríklad nástup maloletého do školy. Traumy z detstva však zväčša nebývajú dlhodobé. Avšak sú i prípady, kedy človek pocit chorobnej úzkosti zažíva celý život.
 

Aké sú príznaky?

Každý druh fóbie sa prejavuje inak, v závislosti od druhu, a teda toho, z čoho má dotyčná osoba strach. Okrem vnútorných pocitov extrémneho strachu a úzkosti sú charakteristickými sprievodnými javmi i búšenie srdca a chvenie, sucho v ústach, problémy s dýchaním, závraty či návaly horúčavy. Pri najbežnejších fóbiách, ako je extrémny strach z uzavretých priestorov či naopak z otvorených priestranstiev ako i mnohých iných porúch, tieto symptómy skutočne postihnutým jedincom obmedzujú každodenné fungovanie.
strach
Niektoré fóbie bránia ľuďom prežiť plnohodnotný život.
zdroj: SXC/free

Bojím sa "koho, čoho"?

Škála fóbií je neobyčajne pestrá, pretože ľudia môžu pociťovať strach prakticky z každej veci, činnosti či stavu, akú si len dokážu predstaviť. Medzi najčastejší úzkostný strach, ktorý sa prejavuje u väčšieho percenta ľudí, patrí najmä strach z niektorých druhov zvierat (kynofóbia – strach zo psov, aiulofobia – strach z mačiek, aofidofóbiaa – z hadov) a hmyzu (arachnofóbia – strach z pavúkov, apifóbia – strach zo včiel). V našej zemepisnej polohe sa tiež často vyskytuje akrofóbia, a teda strach z výšok, avifóbia (strach z lietania) či vyššie spomínaná klaustrofóbia – strach z uzavretých priestorov, kedy závraty spôsobujú najmä výťahy, vlaky, úzke chodby, malé izby bez okien a pod. Podobnou, dá sa povedať že opozičnou chorobou je, u nás taktiež dosť rozšírená agorofóbia (strach z otvoreného priestoru), kedy pacienti pociťujú úzkosť v dave i na verejných priestranstvách, vrátane reštaurácii, obchodných centier a pod. Výnimočné nie sú ani sociálne fóbie, kedy ľudia trpia strachom z kontaktu s inými ľuďmi, a teda pociťujú úzkosť pri predstavovaní, telefonovaní či akomkoľvek verejnom prejave.
klaun
Na západe je známa aj klaunofóbia.

K extrémnym fóbiám patria napríklad:

androfóbia – strach z mužov/ gynofóbia – strach zo žien
fotofóbia – strach zo svetla
koprofóbia - strach z vlastných výkalov
dendrofóbia - chorobný strach zo stromov
troskaidefobie – strach z čísla 13
hexafóbia – strach z čísla 666
akribofóbia - strach, že v napísanom texte sú chyby
baktériofóbia – strach z baktérií
aulofóbia – strach zo zvuku flauty
sitofóbia - strach z jedla
dysmorfofóbia -strach z vlastnej škaredosti, ohyzdnosti
filemafóbia - strach z bozkávania
iofóbia - strach z otrávenia
peladofóbia- strach z plešatých
nikefóbia - strach z úspechu
dianpnofóbia - strach z potenia sa

S úzkostným strachom sa dá bojovať

Súčasná medicína poskytuje viacero možností, ako človeka oslobodiť od extrémneho strachu. Najčastejším spôsobom liečby je farmakologická liečba, a teda za pomoci liekov. Pacientom sa predpisujú tzv. "lieky na úzkosť" a antidepresíva. Táto metóda by sa však mala kombinovať s psychologickou terapiou. V prípade liečby fóbií sa často využíva kognitívno-behaviorálna terapia, ktorá pomáha pacientom pracovať so svojim strachom, učí ich riešiť krízové situácie, pri ktorých sú pocity úzkosti najväčšie. Iným efektívnym liečebným spôsobom je zase expozičná terapia, pri ktorej sú ľudia trpiaci fóbiou vystavovaný svojmu strachu tvárou v tvár. Teória vychádza z predpokladu, že úzkosť začne po určitej dobe klesať.
tabletky
Pri dlhodobom užívaní antidepresív hrozí riziko návykovosti.

Alternatívne spôsoby liečby

Mnoho ľudí si uvedomuje riziko dlhodobého užívania antidepresív, a preto hľadá iné cesty, ako sa so strachom vyrovnať. Zo súčasných trendov alternatívnej liečby, ktoré podporujú aj lekári, môžeme spomenúť napríklad kineziológiu, metódu vychádzajúcu zo starej čínskej medicíny. Tá pracuje na princípe pohybu energie tela v určitých dráhach. Kineziológovia sa snažia zistiť pôvod bloku, kedy a prečo došlo k narušeniu energie a pomocou špeciálnych metód problém odstrániť.

V súčasnosti sa čoraz viac odborníkov zaujíma tiež o liečbu fóbií pomocou počítačových hier. Klienti tak v upravených priestoroch, simulujúcich prvky ich najväčších obáv, pod dozorom odborníkov bojujú so svojím vlastným strachom. Metód, či už konzervatívnych alebo alternatívnych je viac. Najdôležitejší je však prvý krok pacienta, ktorý si musí priznať svoj problém a uvedomiť si, že žiť sa dá aj inak.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Ja som mala strach z ludi a dnes som uplne v pohode. Po 5 navstevach v centre hypnos som vdaka hypnoze tento problem uplne vypustila z hlavy. mozem len odporucit

 

Diskusné príspevky (6)

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Dobrý deň viem že je to blba fobia ale strašne sa bojim postihnutých ľudí e proste chcem byť zdravotná sestra ale takto sa to fakt neda :(
Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Niekedy je emócia strachu natoľko silná, že z ochranného pudu vzniká fóbia, ktorá vie svojmu majiteľovi poriadne okoreniť život. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/fobie-ked-strach-nedovoli-dychat/

dobry den kto by mi pomohol prekonat tento strach?každy rok trpim tym ked moje dospele deti odchadzaju na dovolenku! už v ten den ako mi to povedia nekokážem normalne fungovať.uložim si to do hlavy a strach je na svete.potom s tym bojujem aj 3 dni lež odidu no a ked su už preč tak ledva preživam.nedokážem jesť spať stale ma prehana,neuveritelne mi buši srdce.všetko si to uvedomujem,ale nedokažem to zmeniť,ani s tym bojovať.každy rok sa ludia tešia na dovolenky a ja sa každy rok v lete za desim ako to prežijem!!!ja viem že je to asi blbosť ale mne je hrozne.aj ked sa snažim oklamať samu seba že ved su len kusok odo mna je to len na chvilu.dokažem s tym niekedy vyhtať boj?:??u lekara som s tym nebolaa asi ani nepôjdem.niekedy mam pocit že doslova zošaliem.bože dá sa mi vôbec pomôcť???dakujem
Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Ja mám hrozní strach z výťahov a z priestorov kde nie su okná a dvere. Vždy sa bojím že sa výťah zasekne a ja zostanem v tom hroznom priestore, kde je málo kyslíka. A ešte sa bojím pavúkov, a čísla 666.
Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
bojim sa vyšok a tiež mam strach z velkych priestorov neznamych najlepšie sa citim doma alebo na svojej zahrade no ked idem niekde von do dediny alebo minule som bola v banke a mala som problem prejsť 7 metrov ku priehradke citila som sa ako opita a myslela som že už idem odpadnuť no najhoršie je že to začinam citiť aj v robote treba my prejsť asi 15 metrovou chodbou a mna potoči ako po riadnej opici vie my niekto dať radu kde to liečiť?
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
A kde sa zameriavaju na liecbu fobii? Nemam zaujem o liecbu liekmi, ale fobie sa chcem zbavit
Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Vždy keď mám niečo urobiť pre iných /čo som vždy bez problémov zvládala, /varenie, oslavy, šitie rady a pod./ premôže ma úzkosť, strach, tlak v hrudi, búšenie a bolesť srdca, trasľavosť žalúdku, trasenie rúk, nespavosť, nepredstaviteľné pocity...Nechcem sa liečiť antidepresívami. Neviete poradiť nejakú alternatívnu metódu liečby?
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
V zime roku 1952 britská polícia dostala hlásenie o vlámaní do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga.
pred 6 rokmi
Skupina Linkin Park pripravila novú platňu. Album Recharged bude obsahovať reinterpretácie skladieb z úspešnej štúdiovky Living Things a vyjde 27. októbra 2013.
pred 6 rokmi
Fajčenie má vo Švédsku čoraz menej prívržencov. V roku 2011 fajčilo 11 percent dospelých Švédov, na rozdiel od 16 percent v roku 2004
pred 6 rokmi
Skočný príliv sa začína neľudskou vraždou mladej tehotnej ženy. Písal sa rok 1987 a vražda mala jedného očitého svedka – náhodou sa ním stal deväťročný chlapec.
pred 4 rokmi
Nekomerčné spektákle, aj rozprávka
pred 7 rokmi
Nehnuteľnosť s troma spálňami stojí 2,1 milióna amerických dolárov (v prepočte zhruba 1,55 milióna eur).
pred 7 rokmi
Americký boxer Mike Tyson potvrdil účasť v pripravovanej komédii Vo štvorici po opici 3.
pred 6 rokmi
S modernizovaným vzhľadom a upraveným podvozkom Opel Insignia s poháňanými všetkými štyrmi kolesami sa prvý raz predstaví verejnosti na septembrovom autosalóne vo Frankfurte (IAA 2013).