Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. júla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Flamenco – vyjadrenie pocitov tancom a spevom

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 07.11.2012

Flamenco – hudobný a tanečný fenomén, zmes poézie, hudby, rytmu, pomocou ktorých sa vyjadrujú pocity človeka.
Flamenco – vyjadrenie pocitov tancom a spevom
Zdroj obrázku: Flickr
 

Text a hudba patria k sebe a človek pomocou nich odkrýva vlastné vnútro – prejavuje radosť, strach, smútok, nenávisť, žiarlivosť, bezmocnosť. Dáva do prejavu svoju dušu, srdce. Spevu vychádzajúcemu z duše človeka, v ktorom sú zakomponované jeho pocity sa hovorí Cante hondo - „vrúcny spev“. Flamenco je životným štýlom i filozofiou zároveň.

Andalúzia – „kolíska“ flamenca

Za flamencom môžete vyraziť priamo do jeho „kolísky“ - Granada, Sevilla, Hualva, Jerez de la Frontera, Barcelona, Madrid. Medzi súčasné hviezdy tohto umeleckého prejavu patria Joaquín Cortés, Belén Maya, Ferruquito či Tomas de Madrid. V súčasnej dobe flamenco zažíva vzostup a stáva sa známe po celom svete. Andalúziu navštevujú turisti aj kvôli flamencu a jeho histórii.

História tohto andalúzskeho folklóru sa začala počítať od 18. storočia a okrem folklóru juhošpanielskych Rómov ho ovplyvnili mnohé kultúry – arabská, kresťanská, židovská. Väčšina interpretov flamenca sú Rómovia – gitanos, ale nájdu sa aj nerómski umelci – payos. Rómovia prišli do západnej Andalúzie v 15. storočí a pomaly sa snažili prispôsobiť tamojšiemu životu. Samozrejme ich miesto bolo vždy na okraji spoločnosti. Práve izolovanosť im dáva dôvody byť hrdými na svoje etnikum, považujú sa za skupinu obyvateľov, ktorá sa nikdy nemiešala s Maurami. Ich hudobné formy sa postupne miešali s ľudovou hudbou Andalúzie, a práve z toho vznikol spev flamenco a následne tanec. Prvý spevák flamenca bol legendárny Tío Luis.
Flamenco v podaní španielky Marie Pages - jednej z najlepší flamencových tanečníc súčasnosti.

V čase vzniku flamenca (1850) neexistovali profesionálni umelci. Tancovalo sa doma, vrámci rôznych osláv. Od 19. storočia začal vzrastať záujem o Španielsko a jeho umenie. Do popredia sa dostáva flamenco a Rómovia. Gitara sa stáva najdôležitejším hudobným nástrojom doprevádzajúcim spev. Niektoré spevy si nevyžadujú hudobný doprovod – tonás, trijeras. Využíva sa aj tlieskanie dlaní.

„Lokály flamenca“

Prvý lokál bol otvorený v Seville v roku 1842. V roku 1885 otvorili najslávnejší lokál Silveria Franconettiho. Im podobné zábavné podniky vznikali v mnohých španielskych mestách. V dvadsiatom storočí postupne zanikli, pretože sa stali predmetom sporov kritikov. Vytýkali flamencu povrchnosť a umeleckú nečistotu.

Flamenco bolo preslávené vďaka filmu. Na počiatku 80. rokov sa film Carmen od Carlosa Sauru postaral o zviditeľnenie flamenca po celom svete. Samotné označenie „flamenco“ sa v andalúzskom folklóre používa od 19. storočia.

Tanec ako kondičný tréning

Technika flamencového tanca pomáha dosiahnuť koordináciu celého tela, posilňuje svalstvo končatín, svaly chrbta. Tancovanie je ideálnym kondičným tréningom. Flamencový tanec (baile) obsahuje rytmickú zložku (compás) podporenú dupovým prejavom (zapateado) a samozrejme výraznú prácu horných končatín (brasos) doplnenú tlieskaním (palmas). Skladá sa z mnohých štýlov (polos) a pre každý sú charakteristické určité figúry a choreografické prvky. Ich úlohou je vyjadriť pocity a emócie.

Flamenco a súčasnosť

Rozlišujeme tradičné flamenco a nové flamenco. Tradičné sa nazýva puro flamenco – čisté, rýdze. Tvoria ho piesne a tance určitých foriem – tzv. Palos. Palo znamená v preklade „konár“, pretože Andalúzania chápu flamenco ako strom a tak ako sa vetví Andalúzia, vetví sa aj flamenco na jednotlivé palos. Existuje viac ako 65 palos. V roku 1957 bola v Jereze založená prvá Katedra flamencológie.
Camarón de la Isla
Camarón de la Isla („Kreveta z ostrova“) - vlastným menom José Monge Cruz.
zdroj: Internet

Camarón de la Isla bol najpopulárnejší spevák moderného flamenca. Jeho dlhoročný sprievodný gitarista Paco de Lucía o ňom povedal: „Camarónov hlas evokoval bezútešnosť celého národa. Vždy, keď som ho počul spievať, sa moja duša vzdialila z tela. Dal flamencu divoké, surové cítenie.“ Počas ich dlhoročnej spolupráce nahrali 13 albumov.
Slávny Camarón zomrel v roku 1992 ako 41 ročný. Génius si získal srdcia ľudí na celom svete.

Baile flamenco (tanec) sa skladá z niekoľkých štýlov (polos) - pre každý štýl sú charakteristické určité figúry a choreografické prvky, ktoré najlepšie vyjadrujú pocit tanečníka (bailaor), tanečnice (bailaora). Pomalšie tance – soleá a seguiriya vyjadrujú silnú bolesť, utrpenie, melanchóliu. Dôraz sa kladie na osobné vyjadrenie a tanečné pohyby, ktoré sú pomalé. Tanec sa odohráva na mieste s minimom podupov (zapateado). Veselšie tance sú rýchlejšie a dynamickejšie s rozsiahlymi sekvenciami zapateada. Tanec sa stupňuje a končí väčšinou prudkým zastavením.

„Čisté“ flamenco sa delí na:

Siguiriyas – tragický spev vyjadrujúci bolesť.
Soleares – trojveršové stopy, ktoré zachytávajú rôzne témy od narodenia až po smrť. Doprevádzajú tanec a vyžadujú si gitarový sprievod.
Tonás – stará forma spevu, smutný nárek tvoriaci základné piliere spevu flamenco.
Tangos – slávnostné spevy k tancu, ktoré majú svoj vlastný rytmus doprevádzaný tlieskaním.
Tientos – pomalší tangos.

Foto: Flickr frescoooo
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Hľadanie pravdy o vesmíre pomocou jedného z prvých ďalekohľadov v 17. storočí.
pred 13 rokmi
Druhý pokus o návrat, druhý pokus o reinkarnáciu.
pred 9 rokmi
Zostava jazdcov a súťažná verzia Volkswagenu Polo R WRC s výkonom motora 235 kW / 315 k PS v definitívnom dizajne sa prednedávnom predstavili v Monaku.
pred 8 rokmi
Klasický komediálny titul Williama Shakespeara Veľa kriku pre nič uvedie Činohra SND premiérovo tento týždeň, dielo podľa prekladu Ľubomíra Feldeka režíroval Juraj Nvota a dramaturgicky upravila Miriam Kičiňová.
pred 10 rokmi
Annabel Acton chcela pomôcť ženách po rozchode, aby prestali smokliť a tak si založila webstránku na predaj darčekov od expartnerov.
pred 10 rokmi
Robo Opatovský vydal pre pár týždňami nový album 2012. Nesie sa vo veľmi príjemnou párty duchu a v rovnakej atmosfére vznikal aj rozhovor nielen o novej platni...
pred 9 rokmi
Člen slávnej anglickej formácie prehral v nedeľu boj s rakovinou hrubého čreva a pečene.
pred 9 rokmi
Zimný Kozel Žákovic Open, ktorý sa bude konať 7. decembra v bratislavskom MMC, je festival o poriadnej slovenskej hudbe.