Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. februára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Dredy – náboženský a duchovný symbol

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 18.01.2013

Okolo dredov sa šíria mnohé mýty a jedným z nich je, že dredy rastú na hlave ako burina bez údržby. Práve preto majú k nim mnohí ľudia odpor.
Dredy – náboženský a duchovný symbol
Zdroj obrázku: StockFreeImages
 

Názory na dredy sú rozporuplné. Niekomu sa páčia a naopak iní ich zatracujú. Najštýlovejší extravagantný účes, ale aj skvelé prostredie pre luxusný život vší a bĺch. Okolo dredov sa šíria mnohé mýty a jedným z nich je, že dredy rastú na hlave ako burina bez údržby. Práve preto majú k nim mnohí ľudia odpor. O tento druh účesu sa však treba starať. Potrebné je dredy pravidelne doťahovať, dopletať a upravovať. Mnoho ľudí zastáva názor, že dredy nosia osoby, ktoré sa nemajú čas starať o vlasy. Samozrejme, že ide tiež o nepravdivý mýtus.

Dredy majú svoju bohatú históriu

Prvá zmienka o dredoch siaha do starovekého Egypta. Aj pozostatky mumifikovaných Egypťanov majú dredy. Nosili ich nielen panovníci, ale aj obyčajný ľud. S istotou sa vie, že dredy krášlili hlavy aj Keltov, Rimanov, Germánov, Vikingov, Mexičanov a Grékov.

Prvé písomné zmienky nájdeme vo védskych spisoch. Presný dátum sa pohybuje v rozmedzí rokov 5000 až 1500 pred Kristom. Védsky boh Shiva, ktorého hlava bola tiež ozdobená dredmi, a jeho následníci boli vo védskych spisoch opísaní ako jaTaa, čo znamenalo „nosiaci spletené kučery“. Vzniklo to odvodením od slova caTai, ktoré v preklade znamenalo krútiť, točiť.

V písomných zmienkach Rimanov sa uvádzajú „vlasy sťa hady“ a pravdepodobne išlo o dredy. Prvý jeruzalemský biskup mal na hlave dredy až po členky. Tento druh účesu nosili najvyššie vrstvy obyvateľstva, kňazi a dôležité osoby. Na Jamajke sa zrodil termín dreadlocks v roku 1950. Bolo to hanlivé označenie černošskej sekty (predchodcovia Rastafariánov). Podľa konzervatívnych obyvateľov vyzerali odpudivo a strašlivo (angl. dreadful).

Bob Marley odštartoval celosvetové uznanie a slávu dredov

Od 80. roch dvadsiateho storočia ich obľubujú ľudia na celom svete. Pre Afričanov žijúcich v Amerike znamenajú rasovú a etnickú pýchu, s obľubou ich nosia aktivisti v oblasti životného prostredia, rebelujúci belosi, antiglobalisti, ľudia s chuťou vynikať.

Dredy – náboženský a duchovný symbol

O skutočnom pôvode dredov existujú mnohé odlišné teórie. Väčšina Rastafariánov opisuje dredy ako súčasť jedného z troch nazirejských sľubov v Knihe čísel, štvrtej knihe Pentateuch. Podľa toho je jasné, že hláv sa nemôže dotknúť žiletka, pretože s vyholením by sa stratila nadľudská sila. Módnym doplnkom sa stali len v posledných desaťročiach. Ich skutočný význam je duchovný a náboženský. Majú svoju špeciálnu symboliku a význam.

V ázijských krajinách boli pôvodne dredy a ich variácie považované za amulet, ktorý mal priniesť dobré zdravie a často boli nosené v kombinácii s extrémne dlhými nechtami na rukách. Indickí duchovní ich považujú za posvätné. Celý proces tvorby je zložitým náboženským rituálom a majú vyjadrovať opovrhovanie márnosťou a poukazovať na zbytočnosť fyzického vzhľadu. Dredy nosili výlučne duchovní, presne tak, ako šamani v mnohých etnických komunitách.

Na výrobu takéhoto účesu potrebujete niekoľko hodín, tie zložitejšie trvajú aj deň a viac. Všetko záleží od dĺžky vlasov a vašich požiadaviek. Vlasy musia byť dôkladne umyté, bez použitia kondicionéru a lakov. O dredy sa treba starať podľa pokynov osoby, ktorá vám ich „vyčarovala“. Paradoxom je, že sa nesmú príliš často umývať, pretože proces schnutia trvá celé hodiny. Ak sa v nich udržiava vlhkosť, hrozí výskyt plesní a parazitov.

Ak sa ich rozhodnete dať dole, postačí kondicionér a trpezlivosť. Nie je potrebné ostrihanie dohola. Treba počítať s tým, že počas rozčesávania vypadne veľké množstvo vlasov. Ide o prirodzený proces. Denne môže vypadnúť až 100 vlasov, ktoré po celú dobu držal dred na svojom mieste. Po rozčesaní sa zbavíte tých vlasov, ktoré by ste už za iných okolností na hlave dávno nemali.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Výskumníci zo Španielska a Veľkej Británie dokázali, že pri vnímaní chute nie je dôležité len to, čo ľudia konzumujú, ale aj farba šálky či taniera.
pred 8 rokmi
Šimpanzia samica Diana sa naučila ovládať počítač.
pred 8 rokmi
V novozélandskom filmovom archíve objavili vzácne dielo filmára Alfreda Hitchcocka.
pred 7 rokmi
V druhý deň súdneho procesu v prípade neúmyselného zabitia popovej legendy Michaela Jacksona vypovedal spevákov osobný asistent Michael Emir Williams a ochrankár Faheem Muhammed.
pred 8 rokmi
Hybridná koncepcia pohonu umožní znížiť spotrebu až o 25 percent
pred 4 rokmi
Zbav sa svojich miláčikov je silno umelecký zážitok zo života umelcov. Vznikol na základe skutočných udalostí a reálnych osôb a dych vyráža nielen tým, že sa v ňom prepiera bohémsky život a homosexualita.
pred 5 rokmi
Návšteva pánov Lipu a Lasicu prichádza vskutku po rokoch, prekvapí a zanechá mimoriadne silný dojem.
pred 7 rokmi
Jeden z najdiskutovanejších filmov súčasnosti prichádza aj do našich kín.