Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Dnes máme výročie holokaustu

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 27.01.2011

Pred 66 rokmi, 27. januára 1945, Červená armáda oslobodila nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Osvienčim-Brzezinka.
Dnes máme výročie holokaustu
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pred 66 rokmi, 27. januára 1945, Červená armáda oslobodila nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Osvienčim-Brzezinka, v ktorom fašistický režim poslal na smrť v rokoch 1940 -1945 viac ako milión Židov, Rómov, homosexuálov aj sovietskych vojnových zajatcov či ľudí z protifašistického odboja.
 
Svet si 27. januára pripomína Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. V rovnaký deň uplynie 66 rokov od oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim, v ktorom boli zavraždené aj tisíce slovenských Židov.

Počas holokaustu zomrelo šesť miliónov ľudí.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 1. novembra 2005. Dátum vybralo zámerne, keďže 27. januára 1945 Červená armáda oslobodila nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Osvienčim-Brzezinka, v ktorom fašistický režim poslal na smrť v rokoch 1940 -1945 viac ako milión Židov, Rómov, homosexuálov aj sovietskych vojnových zajatcov či ľudí z protifašistického odboja.

"Počas holokaustu zomrelo šesť miliónov ľudí. Holokaust znamenal obrovskú stratu pre celé ľudstvo,“ povedal izraelský veľvyslanec na Slovensku Alexander Ben-Zvi, ktorého časť rodiny zahynula v koncentračnom tábore. "Na holokaust nesmieme zabudnúť. Aby sa už podobná tragédia nikdy nemohla zopakovať,“ zdôraznil veľvyslanec a dodal, že holokaust nie je len záležitosťou Židov. "Holokaust znamenal nenávisť proti inakosti. Ak niekto dnes nenávidí jeden národ, zajtra môže nenávidieť aj druhý národ a pozajtra tretí len preto, že ten národ vyzerá inak, hovorí iným jazykom či vyznáva iné náboženstvo. Musíme zabrániť nenávisti,“ dodal Alexander Ben-Zvi.
 
V súvislosti so slovenským holokaustom sa uvádzajú rôzne údaje, podľa ktorých transporty postihli 57 000, 70 000 alebo 90 00 židovských osôb. Slovenský štát prežilo iba okolo 18 000 Židov. Dnes žijúci svedkovia holokaustu reprezentujú len necelé jedno percento predvojnovej židovskej populácie Slovenska v jeho predvojnových hraniciach.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Pred 66 rokmi, 27. januára 1945, Červená armáda oslobodila nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Osvienčim-Brzezinka. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/dnes-mame-vyrocie-holokaustu/

Riaditeľ Múzea židovskej kultúry Prof. PhDr. Pavol Mešťan, DrSc. Na otázku : A vaše vyznanie? odpovedal: „Som bez vierovyznania, a ako niektorí autori hovoria, že sú veriaci ateisti, lebo aj ateizmus je viera, aj ja sa považujem za takéhoto veriaceho ateistu.“ ...už chápem čo sa deje na rodnej prti ... ..o univ.prof. PhDr. PaVOLOVI Mešťanovi... Erupcie chorého nekontrolovaného libida , bez sebareflexie o.i. ...riaditeľa Židovskeho múzea... Svojim spôsobom musím poďakovať tomuto sprostému chucpe /ortodoxnému komunistovi / za to, že začínam chápať generáciu svojich rodičov a starých rodičov. Antisemitizmus mi vždy pripadal smiešny a nepochopiteľný. Keď si ale predstavím, že podobní arogantní duševne postihnutí chucpe sa takto predvádzali -- pred rokom 1939 , po roku1972 , po roku1989 / tento ortdoxný komunista /-- na Slovensku , tak sa nečudujem, že to vyvolalo tak silný až patologický odpor. Ale ľudia ako Pavol Mešťan dokážu svojou sprostou aroganciou vyprovokovať pohŕdanie takého druhu, ktoré sa s ohľadom na ostentatívne hlásané židovstvo priam núka na generalizovanie! Pavol Mešťan je podľ

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Dobrodružstvo investigatívneho novinára Mikaela Blomkvista a hackerky Lisbet Salanderovej pokračuje! Fenomenálne Millennium je späť!
pred 8 rokmi
Typový rad Jetta najväčšej európskej automobilky dostal posilu.
pred 6 rokmi
Americký herec sa v zatiaľ nepomenovanej pripravovanej snímke pridá k britskému kolegovi Henrymu Cavillovi, ktorý si zopakuje rolu Supermana.
pred 7 rokmi
O filmovú adaptáciu knihy Jacka Kerouaca sa postaral Walter Salles, ktorý v minulosti nakrútil Motocyklové denníky (2004).
pred 3 rokmi
Svetový electroswing, horúce kubánske rytmy, špičkový hudobníky – Džezáky aj tento rok ponúkajú svetovú špičku.
pred 7 rokmi
Okrem Viedne sú už v Európe potvrdené jej koncerty v Bilbau (26. mája), Lisabone (28. mája), Barcelone (1. júna), Montpellieri (2. júna), Lyone (3. júna) a Antverpách (5. júna).
pred 17 rokmi
Stilo je prvý model konštruovaný pod-ľa novej filozofie talianskej automobilky, ktorá chce byť vo všetkých smeroch vždy o krok pred konkurenciou.
pred 7 rokmi
Spoločný zápis do Guinnessovej knihy rekordov oslávili 8. júna čajovou párty v opatrovateľskom dome v anglickom meste Peterborough.