Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. novembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Darwinova cena za najkurióznejšiu smrť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: tina, pridané: 19.08.2011

Stať sa slávnym až po smrti, to nie je nič neobvyklé. Avšak, stať sa slávnym práve spôsobom smrti, to si už človek musí naozaj "zaslúžiť".
Darwinova cena za najkurióznejšiu smrť
Zdroj obrázku: Internet
 

Smrť je súčasťou kolobehu sveta - jeden odíde, iný príde. Mnohí, prirodzene, vnímame koniec ľudského života stále tragicky. Avšak, sú i prípady, kedy je smrť človeka doslova úsmevná. Bizarné úmrtia ľudí na celom svete sú každoročne oceňované Darwinovou cenou, samozrejme in memoriam. Vyslovene stupídne a nezmyselné úmrtia sú dokonca súčasťou teoretickej práce vedca, ktorý v tom videl viac ako len čierny humor.
 
Stať sa slávnym až po smrti, to nie je nič neobvyklé. Avšak, stať sa slávnym práve spôsobom smrti, to si už človek musí naozaj "zaslúžiť". Nebožtíci, ktorí s takýmto nezmyselným koncom života pravdepodobne nerátali, odrazu vstúpili do histórie. Nemožno však povedať, že by boli na seba hrdí.

Cena za najoriginálnejší spôsob smrti

Darwinova cena, pomenovaná po otcovi evolučnej biológie Charlesovi Darwinovi, sa každoročne udeľuje na internetovej stránke DarwinAwards.com ako určité posmrtné vyznamenanie. Recesistické ocenenie môžu získať tí, ktorí sa podľa oficiálnej definície "zaslúžili o zlepšenie ľudského genofondu tým, že sa z neho sami vyradili." Organizátori vyberajú adeptov podľa základného princípu, spočívajúceho v predpoklade, že ľudská hlúposť, ktorá spôsobí svojmu nositeľovi smrť, je daná geneticky a v duchu Darwinovej teórie prirodzeného výberu sa tak tento nebezpečný gén odstraňuje. To znamená, že dotyčný človek po smrti nemôže ďalej šíriť svoje gény a tým zvyšuje šance ľudstva na dlhodobé prežitie.

Myšlienka atypického ocenenia sa zrodila v hlave newyorskej molekulárnej biologičky Wendy Northcuttovej, ktorá v roku 1993 založila internetovú stránku www.darwinawards.com. Z nenápadnej recesie sa v priebehu niekoľkých rokov stala kultová záležitosť. Iniciátorka dodnes starostlivo preveruje pravdivosť príbehov nominovaných z celého sveta a každoročne sa pri výbere tých "naj" prikláňa k názoru hlasujúcich členov stránky. To znamená, že o víťazovi ceny najkurióznejšej smrti môžete rozhodnúť aj vy!
Darwin - karikatúra
Karikatúra na Darwinovu teóriu prirodzeného výberu, podľa ktorej ľudia, ktorí si svojou hlúposťou zapríčinia smrť, robia ľudstvu veľkú láskavosť.
zdroj: Internet

Pravidlá súťaže:

1. Nominovaný nesmie byť schopný reprodukcie. Musí sa zabiť alebo aspoň sterilizovať, a to obzvlášť kurióznym spôsobom.
2. U kandidáta sa musí prejaviť nedostatok zdravej súdnosti.
3. Kandidát na cenu sa musí z ľudského genofondu odstrániť sám, a to svojou vlastnou hlúposťou.
4. Nominovaný môže byť len človek schopný jasného úsudku. Cenu teda nemôžu získať mentálne postihnutí alebo duševne chorí ľudia ani deti do šestnástich rokov.
5. Získať Darwinovu cenu môže iba pravdivá a overená udalosť.

Darwinova cena 2011

Tento rok sú zatiaľ len dvaja kandidáti, ktorí obetou vlastného života a šialeným spôsobom sebalikvidácie bojujú o posmrtné "uznanie".

Zlodej medených drôtov

Jedným z nich je, v resp. bol zlodej medených drôtov, ktorý sa nielenže pripravil o život, avšak kvôli zisku sotva niekoľko sto libier, ktoré by za meď dostal, spôsobil škodu až niekoľko tisíc. Ignoráciou upozornenia na smrteľné nebezpečenstvo si britský zlodej zakúpil lístok na rýchlik do Darwinovho "nebeského kráľovstva" skôr, ako sa nazdal.

Planking na balkóne

Ďalší adept na lukratívne ocenenie bol vášnivým "doskárom", teda zanietencom modernej plankingovej zábavy. Lepšie povedané, mladého Austrálčana očaril šialený trend fotografovať svoje telo v tvare dosky na tých najneobyčajnejších miestach. V snahe získať rešpekt vo svete plankerov sa pokúšal ukázať svoju kreativitu na vrchnom balkóne sedem poschodovej budovy. Hlava otočená smerom k zemi, ruky pri tele, pevný ako doska. Bola by to pekná fotka, keby mladík pri učive o zemskej gravitácii dával trošku lepší pozor.
planking
Ukážka plankingu (doskovania). Mladý Austrálčan sa o niečo takéto pokúšal z balkóna na siedmom poschodí. Stal sa kandidátom na Darwinovu cenu 2011.
zdroj: Internet

Zopár starších príbehov:

Pištoľ ako telefón

V severnej Karolíne sa istý Charles B. zobudil na zvuk telefónu, drnčiaceho vedľa postele. Rozospatý sa načiahol za telefónom a zomrel na následky výstrelu z pištole, ktorú si priložil omylom k uchu miesto slúchadla.

Rozsudok: smrť na väzenskej WC doske

Michael A.G. čakal niekoľko rokov na svoju popravu v elektrickom kresle vo väznici v Južnej Karolíne. Trest smrti mu nakoniec zmiernili na doživotné väzenie. Neskôr, sediac na kovovej doske toalety, sa pokúšal naladiť svoj prenosný televízor. Dotkol sa neizolovaného vodiča, elektrický okruh sa uzavrel a z Michaela sa stal ďalší držiteľ ceny.

Nešikovný pytliak Marino

Iným kandidátom na Darwinovu cenu bol pytliak Marino M., ktorému sa podarilo skoliť statného jeleňa, stojaceho na majestátnej skale nad nim. Strelec prišiel okamžite o život po tom, ako mu zasiahnuté zviera padlo na hlavu.

"Dva krát meraj, a raz rež"

Eric A. Barcia (22) z Virgínie si chcel vyskúšať bungee jumping z 25-metrov vysokého mosta. Starostlivo si odmeral dĺžku lana, nerátal však s tým, že sa napne…

Vyzeralo by to ako z akčného filmu, keby...

Istý Gerald z Colorada, ktorého polícia zastavila za rýchlu jazdu, vybehol z auta (mimochodom ukradnutého) a pustil sa na útek po vlastných. Policajti ho prenasledovali, a tak začal strieľať naslepo ponad plece. V behu sa mu podarilo trafiť vlastnú hlavu…

Nepodarený atentát

Odosielateľ bomby v listovej zásielke ju dostal späť, pretože adresát sa presťahoval. Bez váhania ju otvoril.

Sáčok rozhodne nepatrí na hlavu

Brazílsky farmár zo Sao Paula mal problém so včelami, ktoré sa usadili na jeho pomarančovníku. Aj keď si postupom ich likvidácie nebol celkom istý, vedel, že včely treba dymiť a zároveň sa vyvarovať ich žihadiel. Preto si na hlave dôkladne utesnil igelitové vrecko a do ruky vzal pochodeň. Po pár hodinách ho našla jeho manželka mŕtveho. Cez vrecko sa nedostal ani dym, ani žihadlá a ani vzduch.

Lenivosť sa nevypláca

Čestné miesto v rebríčku absurdných úmrtí sa ušlo aj Američanke Jessice, ktorá trénovala v telocvični istého mexického hotela. Odrazu si spomenula, že potrebuje niečo z nižšieho poschodia. Vymyslela si spôsob, o akom si myslela, že jej ušetrí námahu i čas. Ten sa jej však stal osudným. Rozhodla sa totiž použiť otvorenú šachtu technického výťahu, aby zavolala na svojho priateľa. Nevšimla si však, že v tej chvíli prichádza zhora výťah.

Sexuálne harašenie

Ďalšiu cena bola udelená páru mladých ľudí z Južnej Karolíny. Nahí a v bezvedomí ležali na ceste a pri prevoze do nemocnice i poslednýkrát vydýchli. Pri určovaní príčiny smrti sa vyskytli isté otázniky. Vyšetrovatelia nenašli žiadnych svedkov ani havarované auto. Preto sa domnievajú, že spadli pri milovaní zo strechy budovy, na ktorej našli dôkladne poskladané oblečenie.

Zdá sa vám to neuveriteľné? Ak sa neviete rozhodnúť, či sa máte nad ľudskou hlúposťou a nezodpovednosťou smiať alebo plakať, môžete urobiť len jediné. Začať si skutočne vážiť svoj vlastný život, aby sa náhodou aj vaše meno neocitlo na listine kandidátov Darwinovej ceny.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Buldočí výraz zjemnený Carrozzeriou Touring Superleggera
pred 9 rokmi
Súboj dvojičiek sa blíži... a to doslovne. Vo štvrtkovom semifinále Eurosongu sa totiž okrem našich Twiins predstavia aj írski Jedward.
pred 7 rokmi
"Je to pre nás veľká pocta," uviedol 40-ročný spevák Kevin Richardson so slzami na krajíčku.
pred 8 rokmi
Dustin Hoffman a John Travolta sa pripojili k oceňovanému režisérovi Costu Gavrasovi, aby natočili hrozivý príbeh o televíznej honbe za senzáciou, ktorá prekročila všetky medze.
pred 7 rokmi
Fanúšikovia kanadskej umelkyne môžu vstupenky vrátiť tam, kde si ich zakúpili.
pred 4 rokmi
Úvod budúceho roka sa ponesie v štýle obľúbeného electro – swingu.
pred 8 rokmi
Francúzska automobilka predstavila typ 208, ktorý uvedie na trh na jar 2012. Peugeot 208 bude k dispozícii s trojdverovou a päťdverovou karosériou.
pred 5 rokmi
Priemerný slovenský internetový užívateľ strávi na internete osem a pol hodiny mesačne.