Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Dáni si robia zálusk na Severný pól

Zdroj: SITA, redaktor: neuvedený, pridané: 17.05.2011

Dánsko plánuje vzniesť nárok na Severný pól. Vyplýva to z uniknutých materiálov dánskeho ministerstva zahraničia, ktoré zverejnil denník Information.
Dáni si robia zálusk na Severný pól
Zdroj obrázku: neuvedený
 

Dánsko plánuje vzniesť nárok na Severný pól. Vyplýva to z uniknutých materiálov dánskeho ministerstva zahraničia, ktoré zverejnil denník Information.

Dánsko si podľa dokumentu uplatní nárok na päť oblastí Severného ľadového oceánu v okolí Faerských ostrovov a Grónska vrátane samotného Severného pólu. Denník píše, že ak vláda prijme dokument pod názvom Arktická stratégia 2011-2020, môže sa dostať do konfliktu s Ruskom, USA, Kanadou a Nórskom, ktoré si taktiež robia nároky na Severný pól. Oblasť je totiž bohatá na nerastné suroviny vrátane ropy a zemného plynu.

Podľa medzinárodného práva nemá žiadna krajina nárok na vlastníctvo Severného pólu alebo priľahlých oblastí Severného ľadového oceánu. Priestor v okruhu 370 kilometrov od Severného pólu spravuje Medzinárodný úrad pre morské dno na základe Zmluvy OSN o morskom práve. Najbližšie k pólu sa nachádzajú USA, Kanada, Dánsko, Rusko a Nórsko, ktoré by však museli dokázať, že táto oblasť spadá pod ich zvrchované územie. Rusko sa napríklad snaží pomocou sedimentov doložiť, že Severný pól geograficky a geologicky patrí k jeho územiu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Kúzelná romantická komédia, v ktorej sa počas svadobného víkendu zídu pod jednou strechou (a na jednom plátne) Robert De Niro, Diane Keaton, Susan Sarandon, Robin Williams...
pred 7 rokmi
Je to príbeh najčítanejšieho českého autora, ktorý ušiel smrti, no dlho mu trvalo, kým si začal uvedomovať svoju „výhru“.
pred 11 rokmi
O spánkovom apnoe hovoríme, ak sa počas spánku vyskytujú intervaly počas ktorých pacient nedýcha. Môže to vyznievať hrôzostrašne, avšak ...
pred 7 rokmi
Silné, emotívne, citlivé. Klauni sú filmom, ktorý divákovi ostane v hlave ešte dlho po tom, čo sa skončia záverečné titulky. Pre mňa jednoznačne najlepší český film tohto roku.
pred 5 rokmi
Katt (Kateřina Chroboková) je medzinárodne úspešnou varhanistkou a cembalistkou.
pred 8 rokmi
Palachova smrť tu predstavuje len akýsi vstupný odrazový motív, s ktorým budú úzko súvisieť ostatné udalosti vytvárajúce základnú os dramatického príbehu s univerzálnym posolstvom.
pred 8 rokmi
Pre niektorých ľudí je naozaj ťažké „dokopať“ sa k tomu, aby realizovali i nepatrnú zmenu vo svojom živote.
pred 14 rokmi
Fajčenie cigariet spolu s vdychovaním dymu do pľúc je hlavným rizikovým faktorom bronchogénneho karcinómu pľúc a ischemickej choroby srdca a...