Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Da Vinci údajne namaľoval ešte jednu Monu Lisu

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 28.09.2012

Obraz Isleworth Mona Lisa vraj zobrazuje tú istú ženu, ktorá je však o desať rokov mladšia ako na slávnom da Vinciho obraze umiestnenom v Louvri.
Da Vinci údajne namaľoval ešte jednu Monu Lisu
Zdroj obrázku: Internet
 

Švajčiarska Nadácia Mony Lisy tvrdí, že má vedecké dôkazy o tom, že Leonardo da Vinci namaľoval ďalšiu Monu Lisu. Svoje závery zverejnila po 35 rokoch skúmania maľby, ktorá sa našla v roku 1913. Obraz i svoju teóriu predstavili na štvrtkovej tlačovej konferencii v Ženeve.

Na oboch obrazoch je podľa skúmania nadácie rovnaká žena - manželka bohatého florentského obchodníka Lisa del Giocondo. Podľa odhadov je však na maľbe známej ako Isleworth Mona Lisa približne o desať rokov mladšia ako na slávnom da Vinciho obraze umiestnenom v Louvri. O existencii dvoch verzií sa pritom hovorí už od 16. storočia. Prvý z obrazov mal byť určený Lisinmu manželovi a druhý Giulianovi de Medicimu.

Nadácia Mony Lisy ako argumenty uvádza historické dôkazy, odborné porovnanie oboch malieb a ich vedecké preskúmanie. "Neexistuje ani jeden vedecký dôkaz o tom, že určite nejde o dielo Leonarda da Vinciho," vyhlásil člen nadácie a kunsthistorik Stanley Feldman. "Tento obraz sme preskúmali z každého relevantného hľadiska a všetky získané informácie vedú k záveru, že toto je skoršia verzia Lisy La Giocondo v Louvri," dodal. Nadácia však priznala, že Isleworth Mona Lisa nie je dokončená a že da Vinci ju nenamaľoval celú.

Oxfordský profesor Martin Kemp však nadšenie s nadáciou nezdieľa a je presvedčený, že ide o kópiu, aj keď obraz ešte na vlastné oči nevidel. Podľa neho sa totiž výrazne líši zobrazenie ženiných vlasov, priesvitnej látky na jej šatách, štruktúra rúk či atmosféra krajiny. Maľba jej hlavy sa podľa neho nedá porovnať so "skutočnou nezachytiteľnosťou" originálu.

Zberateľ Hugh Blaker našiel podobizeň mladšej Mony Lisy v roku 1913 v dome istého aristokrata v Somersete. Obraz odniesol do svojho štúdia v Isleworthe. Odtiaľ sa počas druhej svetovej vojny dostal do USA, kde ho v 60. rokoch minulého storočia kúpil znalec umenia Henry Pulitzer a uložil ho do trezoru v švajčiarskej banke. Dokonca napísal knihu Where is the Mona Lisa?, v ktorej tiež tvrdí, že tento obraz je nedokončeným portrétom Lisy del Giocondo od da Vinciho. Maľbu momentálne vlastní anonymné združenie, ktoré obraz získalo v roku 2008 od dedičov Pulitzerovej družky Elisabeth Meyer.

Informácie zverejnila webstránka www.bbc.co.uk a agentúra AP.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Perverzné i bizarné, neuveriteľné i šokujúce fakty z histórie katolíckej cirkvi. Kniha, ktorá vzbudzuje pobúrenie, provokuje a roznecuje vášnivé diskusie.
pred 6 rokmi
Jeden zo špecifických projektov Karla Zicha, na ktorom sa v polovici osemdesiatych rokov predstavil nielen ako sólista, ale polovicu albumu vyplnil duetami s kolegami.
pred 8 rokmi
Abba The Show vystúpi už o niekoľko dní v bratislavskej HANT aréne na Pasienkoch.
pred 8 rokmi
Dokumentárny film Občan Havel s podtitulom Scény z prezidentské kuchyně je autentická sonda do života malého – veľkého muža, ktorý mal zásadný vplyv na celospoločenské zmeny v bývalom Československu.
pred 6 rokmi
Hrdinovia filmu dostanú možnosť niečo si priať a ich život sa tak rozbehne smerom, ktorý si sami určili. Množstvo „náhod“ im prinesie to, čo chceli a tak majú možnosť si svoje priania prežiť.
pred 8 rokmi
Oceňovaný režisér pripravuje nový film šesť rokov po uvedení svojej zatiaľ poslednej snímky Obsluhoval jsem anglického krále.
pred 5 rokmi
Príbeh nielen o strmých cestách v pieskovcových skalách, ale predovšetkým o krivolakej ceste k slobode.
pred 6 rokmi
Snímka Francisa Lawrencea zvíťazila v kategóriách Film roka, Najlepší ženský herecký výkon a Najlepší mužský herecký výkon.