Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čo ste nevedeli o Vianociach?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: maj, pridané: 24.12.2011

Ťažko uveriť, no i Vianoce sú opradené zopár zvláštnymi faktami, niektorými až bizarnými. Tu je 10 naozaj najzvláštnejších z nich
Čo ste nevedeli o Vianociach?
Zdroj obrázku: Internet
 

Oslava narodenia Ježisa, sviatky pokoja, lásky a radosti, darčeky, poriadna hostina, obdarúvanie krásnymi drobnosťami. Vianoce znamenajú pre každého niečo iné, no vo svojej podstate sú niečím, čo ľudí spája. Po zhone po materiálnych veciach, nastáva ten krásny pokoj, rodiny si sadnú za stôl, zapália sviečku a popri hodovaní čakajú na príchod Ježiška.

Ťažko uveriť, no i Vianoce sú opradené zopár zvláštnymi faktami, niektorými až bizarnými. Tu je 10 naozaj najzvláštnejších z nich:

1. Incest, mŕtvoly a Ježiš

myrha
Myrha reprezentuje akýsi nechcený dar, ktorý však možno vrátiť.
zdroj: Internet

Čo? Pýtate sa ako môže mať incest, mŕtvoly a Boží syn niečo spoločné? Nech sa páči, tu je prvá skutočne bizarná „perlička“. Vieme, že myrhu dostal malý Ježiško od jedného z troch kráľov, ktorí sa mu prišli pokloniť do malej maštale v Betleheme. Viete však vlastne, čo to tá myrha je? Je to sušená miazga, ktorá sa v minulosti používala na balzamovanie, alebo taktiež ako kadidlo na pohreboch a kremáciách, ktoré malo zamaskovať zápach z mŕtvoly. Prečo incest? Len málo ľudí vie, že podľa Ovídiovej premeny myrha vznikla ako výsledok túžby dcéry Myrhy po jeho vlastnom otcovi Cinyrasovi. Myrha mala veľa krát sex so svojím otcom, ktorý však o ničom netušil. Pomocníčkou jej bola jeho pestúnka. Keď otec zistil celú pravdu, pokúsil sa dcéru zabiť, no ona utiekla. Bohovia sa však nad Myrhou zľutovali, no svoju chybu musela napraviť. Jej trestom bolo otočenie sa ku stromu myrha. Ako si teda vyložiť myrhu ako dar pre malého Ježiška? Myrha reprezentuje akýsi nechcený dar, ktorý však možno vrátiť.

2.„Caganer“

caganer Flickr malfieten
Caganer je umiestňovaný na nenápadnom mieste v Betleheme.

Foto: Flickr / malfieten
zdroj: Flickr

Všetci si vieme predstaviť klasický Betlehem. V jasličkách ležiace dieťatko, jeho matka Mária, Jozef, zvieratká, prípadne klaňajúci sa traja králi. Veľké Betlehemy sa skladajú mnohokrát až zo stoviek postavičiek. V niektorých častiach Španielska, Portugalska, či Talianska Betlehemy obsahujú jednu skutočne zvláštnu postavičku. Je ňou tzv. Caganer. Ide o postavičku, ktorá je umiestnená na nenápadnom mieste Betlehemu, najčastejšie v niektorom z kútov. Caganer je postavička, ktorá sa do spomínaného rohu vyprázdňuje. Áno, čítate správne – vykonáva potrebu!

3. Mŕtve deti

Mikuláš
Svätý Mikuláš údajne vzkriesil tri deti.
zdroj: Internet

Nie, nepotrebujete ísť ku očnému lekárovi. Skutočne je tu napísané „mŕtve deti“. Čo však môžu mať mŕtve deti spoločné s tak krásnym sviatkom ako sú Vianoce? Nič viac a nič menej ako jednu legendu. Legenda sa spája so svätým Mikulášom, ktorého zaiste nemusím nikomu predstavovať. Legenda hovorí o tom, ako údajne Mikuláš priviedol späť k životu tri mŕtve deti. Tieto deti mal zabiť miestny mäsiar, ktorý deti zabil, vypitval a naložil do slaného nálevu. Mäsiar chcel deti predávať ako bravčovinu svojim zákazníkom. Svätý Mikuláš deti našiel a legenda vraví, že ich zošil a oživil. Čudné, no legenda je legenda.

4. Zakázané!

Zákaz Vianoce
Čudujte sa svete, ale nie všade boli Vianoce povolené.
zdroj: Internet

Verte, či neverte aj Vianoce boli kedysi zakázané. Teda nie Vianoce ako také, no ich uznávanie, oslavovanie, čiže v podstate Vianoce ako celok mali veľkú STOPKU. Mnohí odporcovia, najčastejšie vodcovia štátov zakazovali svojim občanom, či poddaným sláviť Vianoce, pretože Biblia neobsahuje presný dátum, ktorý by tomuto krásnemu sviatku prislúchal. Iní zakazovali Vianoce tak povediac „len tak“. Napríklad v Massachusettes bolo slávenie Vianoc v rokoch 1659 až 1681 úplne zakázané.

5. Mňaaaau

čierna mačka
Čierna mačka je pre mnoho ľudí aj bez vianočnej historky predzvesťou nešťastia.
zdroj: SXC/free

Raz sme sa už spomenuli sv. Mikuláša, tak sa pri ňom ešte pristavíme. Dnešné deti veria, že ak boli zlé, tak ich nepotrestá nik iný ako je čert a preto poslúchajú. Nie všetky deti však považujú za „toho zlého“ práve čerta, v mnohých krajinách veria na čierne trolie mačky, ktoré trestajú zlé deti. Na Islande sa traduje ešte jedna „mačacia“ historka. Vianočná mačka – Christmas Cat je strašidelne vyzerajúca čierna mačka, ktorá zje každého, kto si pod vianočným stromčekom nenájde aspoň jeden kus oblečenia. Celkom využiteľný marketingový ťah pred Vianocami, čo vy nato?

6. Strýko „Poopi“

Caga Ti Flickr Greg Gladman
Neživo-živé polienko - Caga Tió.

Foto: Flickr / Greg Gladman
zdroj: Flickr

Strýko Poopi alebo familiárne Caga Tió je symbol Vianoc, resp. katalánskej mytológie v období Vianoc. Ti óde Nadal znamená v preklade „vianočné polienko“. Katalánci ho okolo 8. Decembra chodia hľadať do lesa a v okamihu, keď ho nájdu sa oň starajú ako o člena rodiny. Väčšinou ho položia do kuchyne na dlážku, zabalia ho do deky a „prikrmujú ho“ - normálne mu dávajú jesť. Tió im na oplátku na Štedrý večer pripraví prekvapenie. Najmladší členovia rodiny ho začnú biť palicami a spievať „caga tió“ (kakaj, polienko, kakaj), aby „vykakal“ sladkosti. Takže pod dekou si nakoniec nájdu cukríky, sladkosti, orechy a „torrons“, čo je niečo ako tvrdý turecký med s orechmi. Caga Tió môže „kakať“ aj väčšie darčeky, no väčšinou sú to už spomínané sladkosti. Caga Tió svojim obdarúvaním končí až darovaním tepla v kozube. Ako je to možné? Rodina Tia hodí do pece a tak im Tió vyčarí okrem sladkostí nakoniec i teplo.
 

7. Radovanie

Vianoce párty
V minulosti ste bez dovolenia mohli vtrhnúť k susedom a zabávať sa až do rána.

V angličtine wassailing je akési prehnané radovanie sa počas Vianoc. Kedysi bolo možné prísť k susedom, či priateľom a ostať tam oslavovať, aj keď už boli nechcení. Nečakaná a často krát nevítaná návšteva mala právo robiť si čo chcela, dokonca i ničiť majetok suseda. Kto by si totiž dovolil radujúcich sa a oslavujúcich „kamarátov“ vyhodiť, je možné, že ho postretne v živote veľké nešťastie, až prekliatie. Troška postavené na hlavu, no nie?

8. Mari Lwyd

Mari Lwyd Flickr giveawayboy
Strašidlo Mari Lwyd je populárne na britskom kontinente.

Foto: Flickr / giveawayboy
zdroj: Flickr

Mari Lwyd zaraďujeme do Walesu. V niektorých vidieckych oblastiach sa tu doteraz počas Vianoc oblieka jedna osoba do bieleho, pričom nesie konskú lebku na dlhej palici. Každý, koho sa dotkne jej čeľusťami musí zaplatiť malé výkupné.

9. Kastrácia a kríž

Leo V the Armenian
Obkľúcenie Lea.
zdroj: Internet

Leo V sa stal byzantským cisárom po tom, ako si v roku 813 vynútil abdikáciu Michaela l. Leo dal následne vykastrovať Michaelových synov. Na Štedrý deň v roku 820 sa Leo modlil v chráme pred oltárom. Skupina jeho odporcov, prestrojená za kňazov a rehoľníkov pod vedením Michaela Amoriana (nemal žiadny vzťah k Michaelovi l) ho zavraždila. Leo sa snažil brániť veľkým dreveným krížom v jednej ruke a kadidelnicou v druhej ruke. Po hodine podľahol svojim zraneniam, kedy bol Michael opätovne vyhlásený za cisára. Michael dal následne vykastrovať všetkých štyroch synov zavraždeného Lea.

10. Vianočná pieseň

Každý, kto pozná Bibliu zaiste počul o vyvražďovaní neviniatok. Toto vyvražďovanie spáchali Herodesovi vojaci, keď sa Herodes rozhodol vyvraždiť všetky deti v okolí, pretože niektoré z nich by mohol byť Boží syn, ktorý by ho zosadil z trónu. Iste už viete, o čom píšem. Ide o biblickú udalosť, ktorá sa považuje za jednu z najohavnejších v Svätom písme. Traduje sa, že ženy v Betleheme v tom čase spievali pieseň, ktorá mala odľahčiť ich žiaľu.
Vianočná pieseň.

Ako vidíte, i také krásne sviatky ako sú Vianoce majú v sebe dávku kontroverzie, o ktorej sa však tak často nevraví, či nepíše. Niet sa čo čudovať, Vianoce sú pre nás sviatkami pohody a lásky.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Biologické čistiace prostriedky, náhrada rozpúš...
Internetový obchod so striebornými,zlatými,jant...

479.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 10 m2
67 500.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 68 m2, balkón, l...
220.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 20 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Málo čítania, veľa hudby a návraty k albumom, ktoré stoja za pozornosť aj napriek tomu, že vyšli už dávnejšie a v internetových obchodoch ich kúpite za pár eur.
pred 9 rokmi
Jednotliví členovia Black Eyed Peas sa budú počas prestávky sústrediť na vlastnú tvorbu, napríklad will.i.am už skôr ohlásil vydanie sólovej štúdiovky Black Einstein.
pred 9 rokmi
Konferencia „Bezpečnosť a dostupnosť dát“, ktorá bude prebiehať v utorok 18. októbra v Bratislave, se bude zaoberať najmodernejšími nástrojmi na ochranu dát a sietí.
pred 9 rokmi
Od stredy budú čerpacie stanice na Slovensku zvyšovať ceny benzínov a nafty o 2,5 centu za liter.
pred 9 rokmi
Cenu americkej Akadémie filmových umení a vied pre najlepší film získal nemý čierno-biely The Artist. Snímka získala celkovo päť Oscarov.
pred 8 rokmi
Ako zistíte, či máte zdravé srdce? Skúste sa držať týchto bodov...
pred 8 rokmi
Štvorkolesovú raketu MTM RS 6R ďalej vylepšil nemecký špecialista na fólie, firma Fostla, ktorá temperamentnému rodinnému kombi prepožičala noblesný vzhľad.
pred 9 rokmi
Na ďalekú Antarktídu prichádza etablovaná skupina vedcov, aby tu preskúmala záhadný objav storočia, pripomínajúci mimozemského tvora z inej galaxie...