Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 09. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čo nás na bozkoch tak fascinuje?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 03.01.2012

Prečo nás tak uchvacuje bozk na pery, prečo páry vyhľadávajú možnosť bozkávať sa a čím je taký príťažlivý?
Čo nás na bozkoch tak fascinuje?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Bozky sú bežnou súčasťou nášho života, čo si ani neuvedomujeme, bozkávame dieťa, bozkávame sa pri rôznych gratuláciách, bozky vídame v televízii, ale najčastejšie sú medzi čerstvo zaľúbenými ľuďmi. A čo nás na bozkoch tak fascinuje?

Vedeli ste, že bozkávanie nebolo v staroveku bežnou súčasťou všetkých kultúr?

Rimania bozk poznali, ale napr. starovekí Egypťania nie. V stredoveku už bol bozk bežnejší, rozoznávalo sa ním aj slušné správanie. Správny gentleman pobozkal urodzenej slečne ruku, poddaní bozkávali svojim dobrodincom nohy. Ale nie je bozk ako bozk. Bozk na pery má pôvod v Ríme. Jeden z cisárov Romulus vraj zakázal ženám piť víno a dodržiavanie tohto zákona bolo úlohou ich manželov. Ti síce ovoňali pery, ale týmto spôsobom málokedy dokázali zistiť čiastočky vína, preto museli bozkom zistiť, či víno pili alebo nie. A francúzsky bozk nemá pôvod vo Francúzsku, ale v Indii.

A aké sú účinky bozku a prečo by sme sa tomuto „športu“ mali naďalej oddávať?
Podľa výskumov má bozkávanie viacero pozitívnych účinkov. Ak vo vás bozkávanie vyvoláva vzrušenie, tak musí spôsobovať aj rýchlejší tlkot srdca. Tým spôsobuje aj rýchlejšie okysličovanie tela. Dlhší bozk vraj dokáže zastaviť aj kýchanie. Je však zrejme na odvahe a chuti párov skúšať tento poznatok v praxi. Celkovo má vraj bozkávanie dobrý vplyv na dýchacie cesty. Znižuje aj krvný tlak, hladinu cholesterolu v krvi a pre výmenu rôznych druhov baktérií počas jedného bozku má vplyv aj na „otužovanie“ imunitného systému.

Bozkávanie vplýva aj na našu náladu a to kladne. Uvoľňuje napätie, tak, že pôsobí ako krátkodobé relaxačné cvičenie. Údajne to majú za následok biochemické reakcie, ktoré redukujú stres. Neveríte? Podľa výskumov sa počas bozkávania uvoľňujú v tele tzv. hormóny šťastia ako oxytocín a serotonín. Priaznivo zaberá proti depresii.
 

Bozk nás robí krásnymi

Ako to? Počas bozkávania musia byť v činnosti viaceré mimické svaly na tvári. Tento strečing prekrvuje pleť a omladzuje. Napríklad na predchádzanie vzniku vrások sa odporúča cvičiť s mimickými svalmi, čo sa nazýva tvárová gymnastika. Taktiež má pozitívny vplyv aj na našu postavu, bozkávaním spaľujeme kalórie. Takže poobede si miesto sladkého koláčika môžeme dať sladký bozk. A pretože nadchádza o chvíľu čas Vianoc, bozkávaním môžeme predísť vianočnému priberaniu.

Ženy podľa bozku vnímajú aj to, či je pre nich partner ten pravý. Tento spôsob je veľmi subjektívny a spočíva v tom, či je žene od začiatku spôsob bozkávania partnera príjemný, alebo ho bude „musieť ešte vypilovať“. Podľa výskumov ženy obľubujú hru s perami, s čim zrejme súvisí množstvo nervových zakončení vo vnútri našich úst a na okrajoch našich pier.

A mužom náš bozk povie o našej plodnosti, pričom si to neuvedomujú. S touto informáciou prišli americkí odborníci. Žena odovzdáva túto informáciu prostredníctvom slín, ktoré pri plodnom období majú vyššiu hladinu estrogénu. A muži pri bozkávaní naopak odovzdávajú testosterón, čím sa snažia zvýšiť chuť žien na sex.

Prečo nás tak uchvacuje bozk na pery, prečo páry vyhľadávajú možnosť bozkávať sa a čím je taký príťažlivý? Freud by povedal, že s tým súvisí oralita, vznik vzrušenia prostredníctvom orálneho prijímania. Ale podľa posledných výskumov súvisí naše potešenie z bozku nielen s nervovými zakončeniami, ale aj v obľube ľudí konzumovať ovocie. Požívanie dužinatých plodov zrejme asociuje príjemné pocity.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Kontrolóri finančnej správy navštívili ešte minulý týždeň bratislavské hudobné festivaly - BA City beats a Projekt X festival, kde zistili viacero porušení zákona o elektronickej registračnej pokladnici.
pred 5 rokmi
Nakrúcanie československého koprodukčného veľkofilmu Lída Baarová sa začalo za účasti väčšiny hereckých hviezd, na čele sTáňou Pauhofovou (Lída Baarová) aKarlom Markovicsom (Joseph Goebbels).
pred 7 rokmi
Popri tradičných rozprávkach, filmoch a dokumentoch s tematikou Vianoc - ich náboženských a ľudových tradícií prinesie Jednotka napríklad v slovenskej premiére oscarovú historickú drámu Kráľova reč.
pred 7 rokmi
Návštevníkmi reštaurácií s rýchlym občerstvením sú skôr ľudia s mesačným platom nad 1 500 eur.
pred 7 rokmi
Podfukári prišli do slovenských kín absolútne nenápadne. Žiadne maniere veľkofilmu. Do sály lákali iba zaujímavé mená.
pred 7 rokmi
Skupina ACCA / DACCA bola založená v austrálskom meste Brisbane v roku 2000 a pri jej zrode stál spevák Larry Attard (Bon / Brian).
pred 7 rokmi
Hudobník a producent MOBY pripravil nový album s názvom Innocents, ktorý nahral so zaujímavými hosťami. Album vychádza 30.9.2013
pred 12 rokmi
Ako sa človek stane závislý na alkohole.