Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 09. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Cirkev žiada zrušiť The Human Body Exhibition

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 08.10.2012

Výstava The Human Body Exhibition predstavuje podľa katolíckej cirkvi hrubé zneváženie, hanobenie mŕtvych ľudských tiel
Cirkev žiada zrušiť The Human Body Exhibition
Zdroj obrázku: Internet
 

Výstava The Human Body Exhibition predstavuje podľa katolíckej cirkvi hrubé zneváženie, hanobenie mŕtvych ľudských tiel preparovaných a vystavovaných s cieľom zisku a spôsobom ponižujúcim ľudskú dôstojnosť. Ako sa uvádza vo vyhlásení predsedu subkomisie pre bioetiku Teologickej komisie Konferencie biskupov Slovenska, výstava znamená závažné porušenie základných mravných princípov a hodnôt slobodnej, demokratickej spoločnosti.

"Jej konanie je hanbou nášho hlavného mesta i celej krajiny. Preto vyzývam zodpovedné štátne i miestne orgány, aby využili svoje právomoci a existujúce zákony a neodkladne prijali opatrenia na ukončenie výstavy. Kým sa tak stane, prosím zodpovedných kresťanov ako aj všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa na výstave nezúčastňovali a aby podľa svojich možností neodporúčali účasť na výstave deťom a neplnoletej mládeži," napísal vo vyhlásení predseda subkomisie a spišský biskup Štefan Sečka. Komisia sa zaoberala výstavou pre početné otázky a rozpaky veriacich, ktoré vzbudzuje konanie výstavy v Bratislave.

Dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave Peter Labaš rozhodol, že prednáška Edukatívny prínos výstavy The Human Body Exhibition vo Vedeckej cukrárni je zrušená. Podľa neho fakulta sa dištancuje od podobných výstav, ktoré dehonestujú ľudské telo.

Právny zástupca Konferencie biskupov Slovenska požiadal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave, aby podľa zákona o pohrebníctve preskúmal súlad výstavy so zákonom. Ako dôvod v žiadosti uvádza, že predmetom výstavy je vystavovanie preparovaných a konzervovaných ľudských tiel a ich jednotlivých častí, pričom tieto plastinované ľudské telá sú prezentované v rôznych polohách. Výstava sprístupňuje širokej verejnosti mŕtvoly konkrétnych ľudí, čím sa porušuje dôstojnosť, intimita a integrita mŕtvych. Podľa právneho zástupcu biskupov uvedeným konaním organizátori výstavy prejavujú absolútnu neúctu k mŕtvym a jednoznačne porušujú ustanovenie zákona o pohrebníctve.

Podľa zákona sa totiž s ľudskými pozostatkami a s ľudskými ostatkami musí zaobchádzať dôstojne a tak, aby nedošlo k ohrozeniu verejného zdravia alebo verejného poriadku. Právny zástupca upozorňuje, že nemožno považovať za dôstojné zaobchádzanie s ľudskými pozostatkami konanie organizátorov výstavy, na ktorej sú sprístupnené „plastinované“ mŕtvoly a časti ľudských tiel širokej verejnosti na pôde komerčného výstaviska a prezentované ľudské telá v rôznych polohách, a to všetko za využitia masívnej reklamnej kampane.

Právny zástupca Konferencie biskupov Slovenska požiadal aj Miestny úrad v Petržalke, aby podľa zákona o verejných kultúrnych podujatiach zakázal alebo zrušil výstavu. Podľa navrhovateľa je Mestská časť Bratislava – Petržalka povinná zakázať alebo prerušiť verejné kultúrne podujatie, ak sa na podujatí porušujú ľudské práva a slobody.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Do konca roka kapela plánuje odohrať ešte niekoľko koncertov a v roku 2013 by rada vydala nový album a vydala sa na turné nielen po Slovensku, ale i Českej republike.
pred 7 rokmi
Už sú to takmer dva roky, čo supertajné komando americkej námornej pechoty zabilo najhľadanejšieho teroristu na svete Usámu bin Ládina. Jeden z vojakov napísal román Neľahký deň, v ktorom popisuje tvrdý výcvik, akciu v Pakistane aj návrat s mŕtvolou
pred 6 rokmi
Ebola si v západnej Afrike už vyžiadala viac ako 1000 obetí
pred 7 rokmi
Projekt Spolu za zdravý a krásny úsmev sa uskutoční v Bratislave, Trnave, Nitre, Trenčíne, Zvolene, Žiline, Liptovskom Mikuláši, Poprade, Michalovciach, Spišskej Novej Vsi, Prešove a Košiciach.
pred 10 rokmi
Chutné plody stále zeleného stromu Olea europaea, ktoré dozrievajú po odkvitnutí krásnych kvietkov sú tradičnou súčasťou pestrej a zdravej kuchyne obyvateľov...
pred 10 rokmi
Projekt, ktorý vznikol na podporu obetiam ničivého zemetrasenia na ostrove Haiti.
pred 4 rokmi
Chcete si zvýšiť svoj QO, čiže kvocient obľúbenosti? Získať si ľudí na svoju stranu a byť obľúbeným? V tejto knihe nájdete metódy na ovplyvňovane a získavanie ľudí.
pred 9 rokmi
Naozaj vydarený príbeh o zajacovi rockerovi, ktorý ide za svojim snom.