Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 06. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Cintoríny, ktoré netreba obísť bez povšimnutia

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 29.06.2012

Za vysokým tehlovým múrom vás obklopí zvláštny pokoj – oáza košatých stromov, utešených uličiek a hlavne množstvo hrobiek a pomníkov.
Cintoríny, ktoré netreba obísť bez povšimnutia
Zdroj obrázku: SXC/free
 

1. Pere Lachaise – Francúzsko

cintorín Pere Lachaise Flickr Olivier Bruchez
Pri vchode dostanete kúpiť mapku cintorína a môžete sa vydať po stopách minulosti. Cintorín bol v roku 1993 vyhlásený za národnú pamiatku. Nachádza sa tu približne 70 000 hrobov.

Foto: Flickr / Olivier Bruchez
zdroj: Flickr

Priamo z rušných ulíc Parížskeho bulváru vkročíte tromi bránami do druhého sveta – miesta, kde odpočívajú telesné pozostatky mnohých významných osobností. Za vysokým tehlovým múrom vás obklopí zvláštny pokoj – oáza košatých stromov, utešených uličiek a hlavne množstvo hrobiek a pomníkov. Cintorín dostal svoje meno podľa pátra François d’Aix de Lachaise, pretože bol vybudovaný v jeho záhrade.

Pôvodne dal tento cintorín postaviť Napoleon pre robotnícke vrstvy. Prvý smútočný obrad sa konal v roku 1804. Mnoho ľudí sem chodí nájsť vnútornú silu, pokoj, energiu, pretože cintoríny majú svoju čarovnú moc. Prirodzeným nenásilným spôsobom nás nútia prehodnotiť život a náš zmysel pre ďalšiu existenciu. Relaxačne orientačným miestom je kruhové „námestie“ Rond-Point Casimir – Perier. Svoj odpočinok tu našli mnohé slávne osobnosti: Oscar Wilde, Edith Piaf, Honoré de Balzac, Marcel Proust, Sarah Bernhardt, Chopin, Rossini.

Perla areálu - modernisticko-secesné krematórium s kolumbáriom, v ktorom sú uložené urny s popolom Marie Callas, maliara Maxa Ernsta. Večným spánkom tu spí aj frontman skupiny Doors Jim Morrison.

2. Starý židovský cintorín - Praha - Česká republika

citonrín Old Jewish Cementery Flickr jorcolma
Dnes je cintorín súčasťou Židovského múzea v Prahe a treba počítať so vstupným, ktoré činí približne 300 Kč. V cene je aj vstupenka do galérie a múzea Roberta Guttmanna.

Foto: Flickr / jorcolma
zdroj: Flickr

Magický cintorín v srdci Prahy fungoval od roku 1439 do roku 1786. Záznamy hovoria, že vznikol ešte pol storočia pred tým ako Kolumbus objavil Ameriku. Rozlohou malý avšak počtom "odpočívajúcich" obrovský cintorín sa nachádza pár metrov od Staromestského námestia.

Najstaršie náhrobné kamene sú jednoduché a skromné, tie barokové obsahujú už aj vyobrazenie ľudí, zvierat. Nájdeme tu aj množstvo osobností židovskej komunity - Rabi Löw, ktorému legendy pripisujú stvorenie Golema. Hovorí sa, že ak necháme na jeho hrobe kamienky so želaniami, splnia sa. O starom pôvode cintorína svedčí aj náhrobný kameň rabína Abigdora Kara z roku 1493.

Hroby sú natlačené jeden na druhom, poprerastané lišajníkom a machom, všade rastú lipy a platany. Židia sa nesmeli pochovávať nikde inde a preto sa šetrilo s miestom. Podľa židovských náboženských zvykov sa nesmú hroby rušiť. Na miesto sa naviezla vrstva zeminy a pochovávalo sa stupňovito na seba. Väčšina cintorínov bola počas 2. svetovej vojny zničená, ale tento zachoval sám Adolf Hitler, pretože chcel mať z neho múzeum národa, ktorý zničil.

3. Staglieno / Cimitero di Staglieno - Janov

Joy Division Closer
Kapela Joy Division použila záber z cintorína na svoj album Closer.
zdroj: Internet

Cintorín plný slávnych osobností otvoril svoje brány v roku 1851. jedinečná architektúra sôch a pomníkov, atmosféra cintorína a celkovo jeho duch, toto všetko sa stalo nevyčerpateľnou inšpiráciou mnohých spisovateľov, umelcov, filozofov, básnikov a v konečnom dôsledku aj cestovateľov. Brány ročne prekročí mnoho turistov, ktorí si túto pamiatku nenechajú ujsť.

4. Arlington National Cemetery - Virgínia

cintorín Arlington National Cemetery  Flick Rob Crawley
Niektorí vojaci ležia pod náhrobným kameňom patriacim inej osobe a iní sú pochovaní v hromadnom hrobe, do ktorého nepatria.

Foto: Flick / Rob Crawley
zdroj: Flickr

Najslávnejší vojenský cintorín leží na pravom brehu rieky Potomac a vedie k nemu široká cesta, ktorá sem privádza turistov autobusmi. Do cintorína sa vstupuje cez klimatizovanú budovu (Vision center) s možnosťou zakúpenia informačných materiálov, občerstvenia. Cintorín je známy z mnohých filmov – napr. muzikál Vlasy od režiséra Formana. V rozľahlom parku s rozlohou 2,6 km štvorcových je 250 tisíc hrobov a niekoľko pamätníkov. Cestou na vŕšok udrie do očí celé pole bielych krížov, prípadne židovských hviezd – odpočívajú tu veteráni amerických vojen, politici a iné významné osobnosti. Najznámejšie miesto je hrob prezidenta Kennedyho a manželky Jacqueline. S cintorínom sa spája aj škandál.

5. Cintorín v Hietzingu - Viedeň

cintorín Hietzing Friedhof Flickr mhoeffken
Krásny cintorín v tieni zámku Schönbrunn kedysi obýval cisár František Jozef I.

Foto: Flickr / mhoeffken
zdroj: Flickr

Svoj pokoj tu našli umelci viedenskej secesie: Otto Wagner a Gustav Klimt, husľový virtuóz Váša Příhoda, svetoznámy terorista Anton Dermota.

6. Ústredný cintorín – Viedeň

cintorín Zentralfriedhof Flickr weisserstier
Môžeme tu nájsť hrobku rodu Habsburgovcov v kostole Kapucínov, do kruhu pochovaných rakúskych prezidentov, Mozartov symbolický náhrobný kameň, hercov, spevákov.

Foto: Flickr / weisserstier
zdroj: Flickr

Na jednom mieste bez rozdielov a privilégií sú pochovaní kresťania, židia, moslimovia, budhisti, hinduisti. Zvláštne pokojná atmosféra cintorína pohladí srdce každého návštevníka. Stretli sa tu takmer všetci viedenskí hudobníci - Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Johanna Strauss, Josef Lanner. Niektorí tu majú len svoj symbolický pomník a niektorí tu majú aj uložené svoje pozostatky.

7. Waverley - Sydney

cintorín Waverley Flickr avlxyz
Cintorín na útesoch východného predmestia Sydney ponúka oázu pokoja pre „spiacich“ a návštevníkov už od roku 1877.

Foto: Flickr / avlxyz
zdroj: Flickr

Aj napriek problémom, ktoré sprevádzali cintorín po celú dobu existencie sa zachoval v takmer pôvodnom stave. Paradoxom je, že nebol nikdy finančne podporovaný miestnymi úradmi. Aj to mu dodáva čaro a záhadnú zaujímavosť – hovorí sa, že cintorín je udržiavaný vyššou mocou, ktorá má nad ním ochrannú ruku.

Nájdeme tu hroby a pomníky mnohých slávnych osobností, ktoré sa zaslúžili o dejiny Austrálie, spevákov, politikov, úradníkov. Turistov priťahuje hlavne kvôli výhľadu na nekonečné more, ktoré sa spája s oblohou.

8. Ondrejský cintorín - Bratislava

Ondrejský cintorín Flickr Miroslav Petrasko (blog.hdrshooter.net)
Asi najznámejšie a najviac navštevované pietne miesto v Bratislave, založené v roku 1784.

Foto: Flickr / Miroslav Petrasko (blog.hdrshooter.net)
zdroj: Flickr

Na cintoríne sa pochovávalo od jeho založenia až do päťdesiatych rokov 20. storočia. Odpočívajú tu šľachtické rodiny, vrchnosť mesta, svetskí aj duchovní obyvatelia, občania mesta, vojenskí velitelia, uhorskí dôstojníci, slávne osobnosti, hodnostári.

Odpočívajú tu: Vavro Šrobár - lekár a politik, Eduard Koricz – fotograf, R. Manderla – staviteľ prvého mrakodrapu v Bratislave, návštevníci si nenechajú ujsť pomník bratislavského Robinsona (Karl Jetting). Svoju slávu si získal v 18. storočí prežitím deviatich mesiacov na opustenom stredomorskom ostrove. Pomník s trojsťažňovou plachetnicou návštevníkov upúta už z diaľky.

Stvárnenie hrobiek zodpovedá spoločenskému postaveniu. Tí bohatší a vplyvní zosnulí majú hrobky v slohu novorenesancie, novogotiky a klasicizmu s použitím ušľachtilých kameňov. Nie raz sa stali terčom útokov vandalov a mnohé z nich boli zničené a následne zbúrané. Z pôvodnej historickej vegetácie zostali len vysoké stromy pri chodníčkoch. Pôvodný tehlový múr sa nahradil betónovým s otvormi – údajne sa cez ne mal šíriť kľud a ticho z cintorína, čo sa však nepodarilo, pretože hluk sa cez otvory dostáva aj na pokojné miesto odpočinku zosnulých. Aj napriek týmto negatívam a zubu času, ktorý sa podpísal, má tento cintorín svoje čaro a človek, ktorý ho navštívi nasaje pokoj a harmóniu, nostalgiu minulosti.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Predstavenie pražského Divadla Járy Cimrmana budú mať 4. októbra možnosť vidieť aj návštevníci siete kín Cinemax v desiatich slovenských mestách.
pred 8 rokmi
Sedemnásty ročník multikultúrneho festivalu sa uskutoční 11. až 13. júla 2013 na trenčianskom letisku.
pred 8 rokmi
Prohibícia na Slovensku zavedená nebola, i keď podozrivý alkohol sa hľadal a našiel aj u nás. Vláda nechala na ľudí, nech sa rozhodnú, či sa v týchto časoch alkoholu vyhnú alebo nie.
pred 10 rokmi
Podprsenku nosíme všetky.
pred 4 rokmi
Pedro Almodóvar sa vracia v najlepšej forme s filmom o ženách, ktoré mu vždy išli najlepšie.
pred 7 rokmi
Smršť šialených, násilných a tragikomických akcií, ktorú prvé šliapnutie vedľa vyvolá, vás donúti silne pochybovať o tom, že tento film skutočne vznikol podľa skutočných udalostí, ako tvrdí režisér Michael Bay.
pred 5 rokmi
Film je nahliadnutím do života ľudí trpiacich autizmom, pričom búra všeobecne zaužívané názory spoločnosti na túto duševnú poruchu.
pred 17 rokmi
Obsah tohto DVD je ukážkou nasadenia a atmosféry, aké bolo možné zažiť na koncertnom turné E-Street Bandu. Šéf pojazdného cirkusu, Bruce Springsteen, takto počas minulého roku podporoval predajnosť a umelecký dopad svojho zatiaľ posledného albumu Ris