Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

CIA: Central intelligence agency

Zdroj: © Server.sk, redaktor: babs, pridané: 03.09.2012

CIA alebo Central intelligence agency vytvoril prezident Harry S. Truman v 1947 podpísaním Ústrednej spravodajskej služby. Agentúra vznikla na mieste svojho predchodcu OSS. Jej funkcie boli predané na Ministerstvo obrany.
CIA: Central intelligence agency
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Hlavnou úlohou CIA alebo Central intelligence agency je zbierať, hodnotiť a triediť zahraničné informácie a predkladať ich prezidentovi Spojených štátov amerických a štátnym politikom. Na ich základe sa robia rozhodnutia ohľadom štátnej bezpečnosti. Je dôležité podotknúť, že CIA nie je závislá na politike. Jej súčasným riaditeľom je David H. Petraeus.

Sídlo

Sídlom je mesto McLean (pri Washingtone DC) vo Virgínii. V niektorých zdrojoch sa uvádza mesto Langley. V skutočnosti sú to v podstate dve rovnaké miesta, ku ktorým sa viaže spoločná história. Thomas Lee zakúpil pás zeme od lorda Fairfaxa a pomenoval ho Langley. Mesto sa zakrátko stalo veľmi významné. Postavili pri ňom železnicu (1906) , čo umožňovalo ľuďom žijúcim vo Washingtone, ktorí túžili žiť mimo veľkého mesta, presťahovať sa. V roku 1910 sa mesto premenovalo na McLean podľa muža, ktorý dopomohol mestu v raste. John McLean bol prezidentom Washingtonskej spoločnosti a neskôr aj editor Washington Post. Spolupracoval na rozvoji železnice. Napriek tomu, že sa zmenilo meno mesta, jeho okolie sa stále volá Langley.

Neobmedzená moc?

Aj keď sa to môže na prvý pohľad zdať, CIA nie je všemocná. Počet ľudí a rozpočet, s ktorým môžu pracovať je síce tajný, nie však neobmedzený. Len prezident Spojených štátov môže dovoliť, aby CIA prevzala kontrolu nad prípadmi a akciami. Samotné akcie bývajú prešetrené cez National Security Council (NSC) predtým, než sa agentúre dostanú na stôl. Zvyčajne sa na nich presúva zodpovednosť, ak obyčajná polícia nedokáže vyriešiť prípady, ktoré majú pôsobisko až v zahraničí alebo v prípade, že sa menia na extrémne, ako napr. terorizmus. Zozbierané informácie o medzinárodnom terorizme môže zdieľať so zahraničnými vládami.

Agentúra ma zakázané zbierať informácie, ktoré sa týkajú domácich aktivít svojich občanov. Môžu ich zhromažďovať len v prípade vážneho dôvodu. Napríklad keď si myslia, že dotyčný je zapletený do špionáže alebo teroristických aktivít. Taktiež je pod neustálym dozorom inšpektorátu (Office of Inspector General), ktorý robí nezávislé audity, inšpekcie, šetrenia a preskúmania jednotlivých operácii.

Špióni

Pre CIA pracujú vysokokvalifikovaní ľudia – vedci, inžinieri, ekonómovia, lingvisti, matematici, počítačoví špecialisti a i. Uchádzači musia mať vynikajúce hodnotenia na vysokoškolskom stupni. Výber je veľmi súťaživý a zamestnanci musia splniť úspešne niekoľko skúšok a prejsť vyšetrovaním súkromia pred nástupom do služby. Aj špióni sú jej súčasťou. V skutočnosti robia len malú prácu pre CIA. Ich práca je riskantná a výzvy sú ako vystrihnuté z filmov. Zabránili už mnohým katastrofám a útokom. Koľko toho však sami spôsobili, ostáva verejnosti utajené.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
ZLO.CZ
pred 7 rokmi
CIA alebo Central intelligence agency vytvoril prezident Harry S. Truman v 1947 podpísaním Ústrednej spravodajskej služby. Agentúra vznikla na mieste svojho predchodcu OSS. Jej funkcie boli predané na Ministerstvo obrany. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/cia-central-intelligence-agency/

CIA -Cocaine Import Agency

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Skupina Good Fancy má dobrú Správu! Presne tak sa volá nový singel a klip východoslovenskej kapely.
pred 5 rokmi
Steven Soderbergh spriada etický príbeh, v ktorom ľudia dostávajú presne to, čo si zaslúžia. Na javisku dostanú zaslúžilý potlesk a ovácie, ale za svietnikom, ktorý mal Liberace vždy na klavíri, je jeho život plný temnoty a tieňov.
pred 6 rokmi
Americká Akadémia filmových umení a vied sa rozhodla galavečer presunúť z tradičnej poslednej februárovej nedele na prvú marcovú.
pred 5 rokmi
Pamela Druckerman je americká autorka, ktorá objavila tajomstvo francúzskej výchovy a tak napísala bestseller A dosť! Teraz pokračuje v odkrývaní tajomstiev a jej novinka Dieťa... A čo teraz?! ponúka 100 trikov francúzskej výchovy.
pred 7 rokmi
Dlho očakávaný kriminálny seriál Policajti z centra sa predsa len dostane na televízne obrazovky.
pred 6 rokmi
Slobodná matka Gemma (Penélope Cruz) prichádza so svojím dospievajúcim synom Pietrom do Sarajeva, aby poznal krajinu, v ktorej sa narodil.
pred 5 rokmi
Policajti v piatok za šesť hodín zistili 1 676 porušení pravidiel cestnej premávky.
pred 9 rokmi
John Krasinski sa zapísal do podvedomia predovšetkým ako sympatický Jim Halpert zo seriálu The Office.