Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

CIA: Central intelligence agency

Zdroj: © Server.sk, redaktor: babs, pridané: 03.09.2012

CIA alebo Central intelligence agency vytvoril prezident Harry S. Truman v 1947 podpísaním Ústrednej spravodajskej služby. Agentúra vznikla na mieste svojho predchodcu OSS. Jej funkcie boli predané na Ministerstvo obrany.
CIA: Central intelligence agency
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Hlavnou úlohou CIA alebo Central intelligence agency je zbierať, hodnotiť a triediť zahraničné informácie a predkladať ich prezidentovi Spojených štátov amerických a štátnym politikom. Na ich základe sa robia rozhodnutia ohľadom štátnej bezpečnosti. Je dôležité podotknúť, že CIA nie je závislá na politike. Jej súčasným riaditeľom je David H. Petraeus.

Sídlo

Sídlom je mesto McLean (pri Washingtone DC) vo Virgínii. V niektorých zdrojoch sa uvádza mesto Langley. V skutočnosti sú to v podstate dve rovnaké miesta, ku ktorým sa viaže spoločná história. Thomas Lee zakúpil pás zeme od lorda Fairfaxa a pomenoval ho Langley. Mesto sa zakrátko stalo veľmi významné. Postavili pri ňom železnicu (1906) , čo umožňovalo ľuďom žijúcim vo Washingtone, ktorí túžili žiť mimo veľkého mesta, presťahovať sa. V roku 1910 sa mesto premenovalo na McLean podľa muža, ktorý dopomohol mestu v raste. John McLean bol prezidentom Washingtonskej spoločnosti a neskôr aj editor Washington Post. Spolupracoval na rozvoji železnice. Napriek tomu, že sa zmenilo meno mesta, jeho okolie sa stále volá Langley.

Neobmedzená moc?

Aj keď sa to môže na prvý pohľad zdať, CIA nie je všemocná. Počet ľudí a rozpočet, s ktorým môžu pracovať je síce tajný, nie však neobmedzený. Len prezident Spojených štátov môže dovoliť, aby CIA prevzala kontrolu nad prípadmi a akciami. Samotné akcie bývajú prešetrené cez National Security Council (NSC) predtým, než sa agentúre dostanú na stôl. Zvyčajne sa na nich presúva zodpovednosť, ak obyčajná polícia nedokáže vyriešiť prípady, ktoré majú pôsobisko až v zahraničí alebo v prípade, že sa menia na extrémne, ako napr. terorizmus. Zozbierané informácie o medzinárodnom terorizme môže zdieľať so zahraničnými vládami.

Agentúra ma zakázané zbierať informácie, ktoré sa týkajú domácich aktivít svojich občanov. Môžu ich zhromažďovať len v prípade vážneho dôvodu. Napríklad keď si myslia, že dotyčný je zapletený do špionáže alebo teroristických aktivít. Taktiež je pod neustálym dozorom inšpektorátu (Office of Inspector General), ktorý robí nezávislé audity, inšpekcie, šetrenia a preskúmania jednotlivých operácii.

Špióni

Pre CIA pracujú vysokokvalifikovaní ľudia – vedci, inžinieri, ekonómovia, lingvisti, matematici, počítačoví špecialisti a i. Uchádzači musia mať vynikajúce hodnotenia na vysokoškolskom stupni. Výber je veľmi súťaživý a zamestnanci musia splniť úspešne niekoľko skúšok a prejsť vyšetrovaním súkromia pred nástupom do služby. Aj špióni sú jej súčasťou. V skutočnosti robia len malú prácu pre CIA. Ich práca je riskantná a výzvy sú ako vystrihnuté z filmov. Zabránili už mnohým katastrofám a útokom. Koľko toho však sami spôsobili, ostáva verejnosti utajené.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
ZLO.CZ
pred 7 rokmi
CIA alebo Central intelligence agency vytvoril prezident Harry S. Truman v 1947 podpísaním Ústrednej spravodajskej služby. Agentúra vznikla na mieste svojho predchodcu OSS. Jej funkcie boli predané na Ministerstvo obrany. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/cia-central-intelligence-agency/

CIA -Cocaine Import Agency

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Festival Uprising sa stal behom svojej 5 ročnej histórie druhým najväčším festivalom na Slovensku a najrýchlejšie rastúcim slovenským festivalom.
pred 4 rokmi
Jubilejná kolekcia 10 CD + 1 DVD. Tohtoročné významné jubileum oslavuje Spirituál Kvintet albumovou škatuľkou s množstvom bonusov!
pred 5 rokmi
Už vo štvrtok, 13. marca 2014, príde do kín mimoriadne očakávaný film Arcibiskup Bezák Zbohom... z autorskej dielne režisérky Oľgy Záblackej.
pred 5 rokmi
Naša krajina je skutočne bohatá na rôzne zvyky a tradície.
pred 7 rokmi
MINI chce na autosalóne v Ženeve (08. – 18.03.03.2012) predstaviť štúdiu dodávky.
pred 7 rokmi
V čiernobielom videu sa spevácke hviezdy objímajú a hladkajú.
pred 7 rokmi
Cesta z vrcholu na absolútne dno môže byť veľmi krátka. Uznávaný lekár, milovaný otec a manžel čelí obvineniu z ťažkého sexuálneho zločinu.
pred 8 rokmi
Ak si nie ste istí, či ju máte aj vy, čítajte ďalej.