Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Bicykel - malý technický zázrak

Zdroj: © Server.sk, redaktor: ľub, pridané: 17.07.2012

Skutočný riadny bicykel sa objavil až v roku 1885. Tento bicykel mal už účinný reťazový prevod, takže aj pri malej námahe šiel pomerne rýchlo a keďže mal malé kolesá, bol stabilný.
Bicykel - malý technický zázrak
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Mnohí sa teraz možno zasmiali, ale keď sa nad tým zamyslíme, tak bicykel bol vlastne prvý technický spôsob prepravy. Vyzerá síce veľmi jednoducho, ale možno práve v tom je jeho čaro. Pritom nie je na svete veľmi dlho, iba nejakých 150 rokov.

Ako prvý sa k nemu priblížil Karl Friedrich von Drais. Jeho stroj mal taktiež dve kolesá a poháňal sa odrážaním nôh od zeme. Takže by sa dal nazvať ako predchodca bicykla alebo otec bicyklov. Niektorí mu miesto vynálezcu bicyklov pripisujú, iní nie kvôli odrážaniu nohami. Na rozdiel od neskoršieho velocipédu, tento bicykel mal obe kolesá rovnako veľké. Tento vynález bol patentovaný pod názvom drezina. Ešte aj dnes ich nájdete v niektorých múzeách.

Skutočný bicykel s pedálmi vynašiel britský vynálezca Kirkpotrick Macmillan v r. 1839. Tento bicykel mal hriadeľ spájajúci zadné koleso s pedálmi. V r. 1861 francúzski výrobcovia zostrojili bicykel, ktorý mal pedále pripojené priamo na predné koleso. Oba tieto typy bicyklov boli nepraktické, pretože pri jednom otočení pedálov sa koleso raz otočilo, takže človek musel riadne šlapať, keď sa chcel niekam dostať. Tak skúsili zväčšiť predné koleso tak, aby sa na jedno šliapnutie dostal dosť ďaleko. Vynálezcom bol anglický výrobca James Starley a tento druh bicykla sa ujal, i keď bol veľmi nestabilný a chodenie na ňom si vyžadovalo riadnu zručnosť. Nazýval sa velocipéd, ale mal aj prezývku „kostitras“, zrejme pre to, že sa vám pri jazde na ňom triasli všetky kosti.

Skutočný riadny bicykel sa objavil až v roku 1885. Tento bicykel mal už účinný reťazový prevod, takže aj pri malej námahe šiel pomerne rýchlo a keďže mal malé kolesá, bol stabilný. Tento bicykel si získal mimoriadnu obľubu a stal sa veľmi používaným.

Dnes je bicykel veľmi rozšíreným dopravným prostriedkom, nielen na premiestňovanie, ale aj ako športový nástroj. V niektorých krajinách by sa dal nazvať aj národným dopravným prostriedkom, napríklad v Číne. Má uplatnenie dokonca aj vo vojne, nie síce ako zbraň, ale na premiestňovanie vojakov. Bicykle sa využívali už v Búrskej vojne, v 1. svetovej vojne ich využívalo najmä Francúzsko a Nemecko.

V r. 1937 pri invázii do Číny poslalo Japonsko 50 000 vojakov na bicykloch. Poslednou krajinou, ktorá udržiavala v armáde vojakov s bicyklami, bolo Švajčiarsko, ale v r. 2003 rozpustilo poslednú jednotku. Ale ani dnes nie je bicykel zabudnutý v štátnych zložkách. Začínajú ho používať už aj u nás policajti, v niektorých krajinách je to už dokonca bežný jav. Uľahčuje im to dolapenie ľudí tam, kde sa nedostanú na autách a motocykloch.

História bicyklov:

drezina
Drezina (1817)
zdroj: Internet
velocipéd
Kostitras (1860)
zdroj: Internet
Kostitras
Velocipéd (1870)
zdroj: SXC/free
Bicykel 1885
Bežný bicykel (1885)
zdroj: Internet
bicykel 1896
Bežný bicykel (1896)
zdroj: Internet
Bicykel 1987
Prvý dámsky bicykel (1897)
zdroj: Internet
bicykel 1906
Závodný bicykel (1908)
zdroj: Internet
trojkolka
Prvá trojkolka (1930)
zdroj: Internet
bicykel 1939
Prvý bicykel na cykloturistiku (1939)
zdroj: Internet

Prečo spomíname práve teraz bicykel ? Ako ste si možno mnohí všimli, práve prebiehajú azda najslávnejšie cyklistické preteky Tour de France. Pri tejto príležitosti by sme chceli vyzdvihnúť tento šport, ktorý možno nie je až taký slávny ako hokej alebo futbal, ale na druhej strane je zasa oveľa prístupnejší širokej verejnosti. Cyklistika je veľmi zdravý šport, nie je zameraný iba na nohy, ako si možno mnohí myslia. Pri bicyklovaní sa pretrénuje celé telo, ste na čerstvom vzduchu, môžete si striedať trasy a vidieť vždy iný kus prírody okolo nás. V zime je možnosť využiť rotopedy. Bicykel je, čo sa týka pohybu a športu, jeden z najúžasnejších vynálezov našich čias.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Spoločnosť Mitsubishi Motors Corporation (MMC) zahájila vo svojom výrobnom závode v Mizushime produkciu novej generácie elektromobilu Mitsubishi i-MiEV pre Severnú Ameriku.
pred 7 rokmi
Zbohom Rasmus, prichádza súčasnosť.
pred 4 rokmi
Príznaky samozrejme môžu signalizovať aj iné vážnejšie ochorenie, prípadne môžu prerásť do vážnejšieho ochorenia.
pred 6 rokmi
Zvíťazí dedina, ktorá získa viac gombíkov...
pred 7 rokmi
V druhý deň súdneho procesu v prípade neúmyselného zabitia popovej legendy Michaela Jacksona vypovedal spevákov osobný asistent Michael Emir Williams a ochrankár Faheem Muhammed.
pred 6 rokmi
Životopis je nádhernou ukážkou toho, že sa u nás dá spievať divoký rock, temné blues, ale aj nádherné pomalé piesne, pričom ide o songy, ktoré majú vysokú úroveň aj po textárskej stránke.
pred 4 rokmi
Tento rok vychádza mladej spisovateľke Ivane Ondriovej už druhý román, a pozor - tentoraz nezvyčajne aj s prvkami napätia! Kniha Nezvestný sa práve dostáva na pulty kníhkupectiev. A o čom je?
pred 6 rokmi
Brian DePalma nakrútil napísaný horor, ktorý dokáže nadchnúť a presvedčiť i súčasného diváka, ktorý je v tomto žánri v súčasnosti zvyknutý už na oveľa väčšie a reálnejšie zverstvá.