Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Bájne tvory Grécka 2. časť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 16.10.2011

Bájne tvory, na ktoré už pomaly zabúdame, aj napriek tomu, že ich pôvod je mnohokrát zaujímavejší ako samotný tvor...
Bájne tvory Grécka 2. časť
Zdroj obrázku: Internet
 

Grécko je známe svojou bohatou mytológiou. Existovalo tu mnoho božstiev, poznáme veľa legiend z tohto obdobia. Bohovia mali aj svoje ľudské stránky, slabosti, neboli vševediaci ani všemohúci. Žili tu však aj bájne tvory, na ktoré už pomaly zabúdame, aj napriek tomu, že ich pôvod je mnohokrát zaujímavejší ako samotný tvor. Tu sú najznámejšie a najzaujímavejšie z nich.

Orthos a Kerberos

bájny tvor Kerberos
Kerberos - trojhlavý pes.
zdroj: Internet

Orthos je dvojhlavý pes, ktorý na ďalekom ostrove Erytheia, v blízkosti dnešného Gibraltaru, spolu s obrom Eurytiónom, strážil stáda obra Géryonesa pred zlodejmi. Ani táto silná zostava však k ustráženiu nestačila. Na ostrov dorazil hrdina Herakles pri plnené jednej svojej ťažkej úlohy. Musel zabiť všetkých troch strážcov. Orthos bránil stáda tak zúrivo a s takou vervou, že sa radšej sám nechal zabiť, ako by k nim mal hrdinu pustiť.

Ďalším psom, ale už trojhlavým, je Kerberos. Stráži vchod do podsvetia a nikoho nepustí dnu ani von. Býva vyobrazený s tromi hlavami, dračím chvostom a na hlavách ma namiesto srsti hady. Neskôr sa mu pripisovalo aj sto hláv, jedovatý dych a množstvo hadích hláv na šiji.

Kerberos uvidel svetlo sveta len raz, a to vtedy, keď ho vyviedol z podsvetia Herakles pri plnení svojej dvanástej úlohy. Okrem toho sa Kerberos stretol ešte so spevákom Orfeom a Aeneasom. Orfeus očaroval psa svojim spevom a Aeneas a niektorí iní vyvolení, napríklad hrdinka Psyché, ktorým bohovia dovolili vstúpiť do podsvetia, ho upokojili medovým koláčom.

Fénix – ohnivý vták

bájny tvor Fénix
Ohnivý vták Fénix.
zdroj: Internet

Fénix je mýtický vták gréckej mytológie. Podľa Herodota tento tvor nepotrebuje žiadnu potravu, ale žije iba zo vzduchu a rannej vlahy. Jeho domov leží na východe, v zemi podobnej raji, kde si stavia hniezdo. V každej dobe žije na svete práve jeden Fénix. Jeho perie má zlatisto-červenú farbu, ale po čase stráca svoj lesk, to ako Fénix starne. Keď uplynie 540 rokov (alebo podľa iných zdrojov 1461 rokov), Fénix si postaví z vonných korení hranicu na najvyššom strome a tú vychádzajúce slnko zapáli. Starý Fénix na hranici zhorí, ale za tri dni z popola vylezie červík, ktorý sa premení cez noc na nového krásneho vtáka. Mladý Fénix vyrobí zo zvyšku popola vajce, ktoré odnesie na oltár chrámu v egyptskom One.

Pegas

bájny tvor Pegas
Okrídlený kôň Pegas.
zdroj: Internet

Pegas je v starogréckej mytológii okrídlený kôň, syn boha morí Poseidona a Medúzy. Rozprávania o jeho pôvode sa však líšia. Podľa jedného z nich vyskočil Pegas z tela svojej matky Medúzy potom, čo jej Perseus odsekol hlavu. Iná verzia hovorí, že vyskočil zo zeme, na ktorú dopadla Medúzina krv. Pegas pomohol Bellerofontovi v jeho boji s Chimérami a Amazonkami. Existuje veľa príbehov, v ktorých sa spolu nachádzajú Pegas a Bellerofontes. Keď však chcel Bellerofontes vzlietnuť na Pegasovi na Olymp, najvyšší boh Zeus sa rozhneval za takúto opovážlivosť. Pegasa stihol náhlou zúrivosťou, Bellerofontes sa na ňom neudržal a pádom na zem stratil rozum. Podľa mytologického príbehu bol Pegas premenený na jedno zo súhvezdí, ale perá jeho krídel dopadli na zem blízko Tarsu a dali tak názov tomuto mestu.

Kentauri

bájny tvor kentaurs
Kentaurus.
zdroj: Internet

Ide o bájne zvieratá, ktoré so spolovice koňom a spolovice človekom. Sú to veľmi inteligentné tvory a sú schopné hovoriť ľudskou rečou. Žili neviazaným životom v hlbokých lesoch a všetok svoj čas trávili búrlivými radovánkami. Bývajú zobrazení ako spoločníci Dionýza.

Známym kentaurom bol Cheirón, múdry vychovávateľ niekoľkých gréckych hrdinov, akým bol napríklad aj Achilles. Cheirón bol zbehlý v hudbe, lekárstve, love a bojovom umení. Bol veľmi dobrý priateľ s Apollónom. Po smrti Cheiróna ho Zeus vyzdvihol na oblohu ako súhvezdie kentaura, ktoré malo žiariť svojou múdrosťou.

Minotaurus

bájny tvor minotaurus
Minotaurus.
zdroj: Internet

Krétsky kráľ Minós, podľa Homéra jeden z najmocnejších, najbohatších a najspravodlivejších panovníkov ľudského rodu, prisahal morskému bohovi Poseidonovi, že mu obetuje všetko, čo z mora vyjde. Keď mu však Poseidon poslal nádherného bieleho býka, prísahu porušil a býka si ponechal. Za trest Afrodita zaslepila Minósovu manželku Pasifaé láskou k býkovi. Z obludného spojenia sa zrodil Minotaurus, tvor s ľudským telom a býčou hlavou, živiaci sa ľudským mäsom. Aby Minós ukryl svoju hanbu, nechal si od Daidala postaviť v paláci v Knossose nepreniknuteľný labyrint a v ňom sa pred svetom uzavrel. V srdci bludiska ukryl Minotaura a posielal mu tam ľudské obete.
 
Syn aténského kráľa Théseus sa vypravil s obeťami loďou na Krétu a bol odhodlaný netvora zabiť. Krétsky kráľ ho milo prijal, poprial mu šťastie, no upozornil ho, že aj keď Minotaura zabije, nedostane sa z labyrintu von. S pomocou bohyne Afrodity sa Théseovi zapáčila kráľovská dcéra Ariadna a aj ona sa do neho zamilovala. V predvečer boja dala Théseovi kúzelný meč a klbko nite, ktoré za sebou mal rozmotávať, vďaka čomu nájde cestu von. Ráno boli obete odvedené k labyrintu, ale do vnútra vošiel len Théseus, ktorý cestou odvíjal Ariadninu niť, chodbami sa dostal až k netvorovi a Minotaura v ťažkom súboji zabil. Dostal sa von aj z labyrintu. Kráľ mu ďakoval za zabitie netvora a zrušil povinnú každoročnú obetu.

Gorgony a smrteľná Medúza

bájne tvory Gorgon
Škaredá Gorgona.
zdroj: Internet

Gorgony sú v gréckej mytológii dcéry morského boha Forkýna a jeho manželky a sestry Kéto. Volali sa Sthenó, Euryalé a Medúza. Boli naozaj škaredé. Vyzerali obludne. Mali skrivenú tvár, zvieracie uši, miesto zubov kly. Okolo hlavy sa im namiesto vlasov krútili hady. Mali aj krídla, kovové päste, šupinaté telo. Pri pohľade na Medúzu, ktorá jediná z nich bola smrteľná, človek skamenel. Gorgony žili v najzápadnejších končinách zeme, až na brehoch Ókeanu. Mali tiež súrodencov – tri hašterivé stareny Graie a brata Ládóna, šeredného draka, z ktorého mal rešpekt aj samotný Herakles.

Podľa povesti a podľa Ovídia bola Medúza spanilá dievčina, veľmi krásna a jej vlasy boli tak nádherné, že žiadny muž ju nenechal bez povšimnutia. Neodolal jej ani Poseidon a znásilnil ju vo svätyni bohyne Atény a tá z hnevu a roztrpčenia nad týmto zneuctením premenila Medúzu v príšeru s hadmi namiesto vlasov. Druhá legenda zas hovorí, že Aténa pripravila Medúzu o jej krásu pre jej pýchu a preto, že sa vyvyšovala nad samotnú bohyňu.

Medúzu zabil Perseus a to tak, že jej nastavil svoj štít, aby sa v ňom jej obraz odrážal ako v zrkadle, zaútočil na ňu z výšky a odsekol jej hlavu.

Kyklopovia

bájne tvory kyklop
Kyklopovia boli obrovské jednooké netvory, ktoré žili na ostrove rovnakého mena.
zdroj: Internet

Podľa Homéra tvorili kyklopovia národ, ktorý žil v zemi zvanej Hyperia. Bývali v jaskyniach, boli nevzdelaní a suroví. Najznámejším kyklopom je Polyfémus, syn boha Poseidona. Práve tohto kyklopa sa podarilo Odyseovi oslepiť a vďaka tomu so svojimi druhmi unikol z jaskyne kyklopov. Ďalšími známymi kyklopmi sú Steropés, Brontés a Argé. Pridali sa k Diovi, keď sa postavil proti svojmu otcovi. Ukovali mu hromy a blesky, s ktorých pomocou zvíťazil. Hádovi zas poskytli prilbu neviditeľnosti a Poseidonovi jeho bájny trojzubec. Ich dielom sú tiež luk a šípy, ktoré používala Artemis.

Legenda hovorí, že kyklopov zabil Apollón, keď Zeus zabil jeho syna práve zásahom blesku, ktorú mu kyklopovia zhotovili.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Kde máte bohyňu s hadmi

 

Diskusné príspevky (5)

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
najviac ma zaujal fénix
Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Bájne tvory, na ktoré už pomaly zabúdame, aj napriek tomu, že ich pôvod je mnohokrát zaujímavejší ako samotný tvor... Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/bajne-tvory-grecka-2-cast/

Mám veľmi rada obrázky s Pegasmi .. ¦
Fotografia
smilan
pred 7 rokmi
Čo je vlastne dobro? Každý z nás má slobodnú vôľu a preto má vo svojom chcení na výber. Na výber medzi dobrom a zlom. Medzi správnym a nesprávnym. Môžeme teda chcieť buď veci dobré, alebo veci zlé. Iba jedno nemôžeme! Prestať chcieť! Viac sa dozviete na: http://kusvetlu.blog.cz/1204/co-je-vlastne-dobro
Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
mna tieto veci vzdy zaujimali :D
Fotografia
Anonym
pred 5 mesiacmi
Chýba tam 1 obrázok ale je to super článok
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Zariadenie, ktoré pacientovi implantujú pod kožu hrudníka v blízkosti srdca, dokáže tri až päť rokov presne zaznamenávať srdcovú činnosť.
pred 4 rokmi
Vraha, čo sa nedá chytiť, odhalí jedine detektív, ktorý sa nemôže hýbať.
pred 6 rokmi
V marci 1984 otriasla Islandom správa o šokujúcej udalosti. Po nečakanej prudkej búrke sa niekoľko kilometrov od pobrežia potopila rybárska loď s celou posádkou. Jeden jej člen však poprel všetky fyzikálne zákony a prežil.
pred 6 rokmi
Kapela odohrá na budúci rok v rámci The Best Of Vol. 2 tri koncerty v Českej republike.
pred 6 rokmi
10 rozdielov je album, za ktorý by sa nemusela hanbiť žiadna „stará vretenica,“ mysliac tým ostrieľané speváčky.
pred 6 rokmi
Na alarmujúcu situáciu v tejto oblasti nedávno upozornila aj dnes už bývalá americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová.
pred 7 rokmi
V priemere každý tretí poistenec vlani PN-koval jedenkrát.
pred 8 rokmi
Nevinná na pohľad, ale za to silná pri liečbe niektorých zdravotných problémov, vrátane rakoviny, to je Echinacea