Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Bájne tvory Grécka 1. časť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 09.10.2011

Bájne tvory, na ktoré už pomaly zabúdame, aj napriek tomu, že ich pôvod je mnohokrát zaujímavejší ako samotný tvor...
Bájne tvory Grécka 1. časť
Zdroj obrázku: Internet
 

Grécko je známe svojou bohatou mytológiou. Existovalo tu mnoho božstiev, poznáme veľa legiend z tohto obdobia. Bohovia mali aj svoje ľudské stránky, slabosti, neboli vševediaci ani všemohúci. Žili tu však aj bájne tvory, na ktoré už pomaly zabúdame, aj napriek tomu, že ich pôvod je mnohokrát zaujímavejší ako samotný tvor. Tu sú najznámejšie a najzaujímavejšie z nich.

Echidna a jej dcéra Hydra

bájny tvor hydra
Novodobé vyobrazenie Hydry.
zdroj: Internet

Echidna bola napol pôvabná žena a napol škvrnitý had. Často bola prirovnávaná k ďalšiemu mytologickému tvorovi – k Pythonovy, k drakovi, ktorý sa narodil zo slizu a zanechal za sebou veľkú potopu. Žila v hlbokej jaskyni a živila sa ľuďmi, ktorých pojedala zaživa. Jej manželom bol stohlavý obor Tyfón. Mala s ním veľmi veľa potomkov, ktorí mali rovnako desivý vzhľad ako ona. Medzi ne patrila napríklad aj Hydra, ktorá mala po mame hadie telo a po otcovi zdedila „viachlavosť“. Mala až deväť, a to hneď dračích hláv. Žila v jazere Lerna v Argolide, kde strážila vstup do podsvetia. Mala jedovatý dych a namiesto jednej odseknutej hlavy jej vyrástli hneď dve nové. Jedna z jej deviatich hláv bola nesmrteľná.

Hydru premohol Herakles za pomoci svojho synovca. Odtínal jej jednu hlavu za druhou a rany opaľoval ohňom, čím zabránil rastu nových hláv. Nesmrteľnú hlavu zahrabal do zeme a zaťažil balvanom. Báj ďalej rozpráva, že si Herakles namočil do jedovatej krvi hydry šípy, ktoré potom používal v nasledujúcich dobrodružstvách. Aj matka Hydry zomrela násilnou smrťou, tak ako jej dcéra. V spánku ju zavraždil stooký obor Argos.

Chiméry, Harpyje a Sirény

Chiméra

bájny tvor Chimera
Chimera - najstaršia príšera gréckej mytológie.
zdroj: Internet

Chiméry sú jedny z najstrašnejších príšer gréckej mytológie. Predná časť tela Chiméry mala podobu leva, prostriedok divej kozy a zadná časť tela mala podobu draka. Žila v rokline sopky a strážila vchod do podsvetia. Keď ucítila človeka, vyliezla zo svojej nory a chrlila na neho oheň zo svojich troch tlám. Zabil ju Bellerofontes, ktorý priletel na okrídlenom koni Pegasovi a Chiméru zasiahol niekoľkými smrtiacimi šípmi z bezpečnej výšky. Prvým šípom ju len zranil a tak na neho zaútočila ohňom zo svojich troch tlám, švihala chvostom a vysoko za ním vyskakovala. Bellerofontes však dal na hrot svojej kopije olovo, ktoré sa v plamennej papuli obludy roztavilo a spálilo jej vnútornosti. Chiméra bola dcérou už spomínanej Echidny. Jej súrodencami teda bola Hydra, Orthos – dvojhlavý pes, Kerberos – trojhlavý pes žijúci v podsvetí a Sfinga – obluda so ženskou hlavou, levím telom a vtáčími krídlami.

Harpyja

Ďalšími príšerami na zozname sú Harpyje. Popis Harpyjí je veľmi komplikovaný, pretože sa postupom času predstava o nich menila a nejasný je aj ich počet. Pôvodná predstava bola veľmi neurčitá a boli zosobnením búrky. Ich poslaním bolo unášať duše mŕtvych do podsvetia. Väčšinou si ich ľudia predstavovali ako ženy s krídlami, boli teda podobné aj Sirénam. Neskôr Harpyje vyobrazovali ako vtákov s ľudskou, spravidla ženskou hlavou. Nakoniec sa ich hlava zmenila na hlavu starej škaredej ženy.

Siréna

bájny tvor harpija
Jedna z mnohých dnešných vyobrazení Sirény.
zdroj: Internet
 
Už vyššie spomínaná Siréna je podľa gréckej mytológie bájna morská panna, žijúca na ostrove Sirén, vábiaca svojím neodolateľným spevom námorníkov, aby ich zahubila. Zhruba okolo 8. storočia sa začali zobrazovať ako ženy s rybím chvostom - jednoducho ako morské panny. Podľa jednej báje boli Sirény pôvodne nymfy a družky mladučkej bohyne Persefony. Keď ju ale ukradol vládca podsvetia Hádes, Sirény nariekali a pomstili sa zato na ľuďoch - námorníkoch práve tým, že ich pripravovali o život. Svoj čas trávili blúdením po mori, svojím nádherným spevom lákali lode na útesy a ich posádky následne požierali.

Sfinga

bájne tvory Sfinga a Oidipus
Oidipus drží v náručí Sfingu.
zdroj: Internet

Sfinga je obrovská príšera, ktorá mala hlavu a hruď ženy, levie telo, hadí chvost a vtáčie krídla. Veľa o nej nevieme. Prakticky len to, že ju Héra alebo Áres poslali k Thébam, kde sa usídlila na hore a prichádzajúcim dávala hádanku. Kto túto hádanku neuhádol, tak ho zabila. Mala osudom určené, že ak niekto jej hádanku uhádne, tak zomrie. To sa naplnilo, keď jej hádanku uhádol Oidipus a Sfinga sa vrhla do mora, kde sa utopila.

Ohľadne podoby hádanky existuje niekoľko verzií. Najčastejšie býva uvádzaná hádanka od Sofokla: „Ktorý tvor ráno chodí po štyroch nohách, poobede po dvoch a večer po troch?“ Správna odpoveď potom bola človek, pretože ako batoľa lezie po štyroch, ako dospelý chodí po dvoch a v starobe používa palicu.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
mne sa to páči :)

 

Diskusné príspevky (6)

Fotografia
Anonym
pred 8 rokmi
Bájne tvory, na ktoré už pomaly zabúdame, aj napriek tomu, že ich pôvod je mnohokrát zaujímavejší ako samotný tvor... Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/bajne-tvory-grecka-1-cast/

výborné
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
chcem aj druhú časť
Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
mne sa to páči :)
Fotografia
Alexandra
pred 7 rokmi
neda sa tu nič zistiť
Fotografia
Viki
pred rokom
Chcem aj tretiu čast
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
The Album švédskej skupiny ABBA vyšiel v roku 1977. Bol to piaty radový album úspešnej švédskej štvorice a nasledoval mimoriadne vydarenú a úspešnú platňu Arrival.
pred 8 rokmi
Mladá speváčka, Nika Karch, ktorá sa predstaví na tohtoročnom festivale v Podhájskej, chystá svoje vystúpenie spestriť niečím výnimočným.
pred 4 rokmi
Neuveriteľne silný príbeh, ktorý sa dotkne vášho srdca. Spomienky dieťaťa, ktoré prežilo holokaust.
pred 7 rokmi
Podľa matiek majú pôrodnice veľké medzery v podpore včasného kontaktu medzi mamičkou a bábätkom tesne po pôrode.
pred 10 rokmi
Ďalšie charakteristiky
pred 5 rokmi
Zbav sa svojich miláčikov je silno umelecký zážitok zo života umelcov. Vznikol na základe skutočných udalostí a reálnych osôb a dych vyráža nielen tým, že sa v ňom prepiera bohémsky život a homosexualita.
pred 6 rokmi
Aj napriek vznetovému motoru presviedča vynikajúcou dynamikou jazdy
pred 8 rokmi
Svoj tretí album podporí Tomáš koncertnou šnúrou s názvom Divadelní túra 2011, ktorá odštartuje 17., 18. a 19. októbra.