Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 09. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

August – mesiac zákazu pitia alkoholu?!

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 16.08.2012

V Poľsku bol august vyhlásený za mesiac, počas ktorého sa neodporúča až zakazuje piť alkohol. Za týmto nápadom stojí poľská cirkev...
August – mesiac zákazu pitia alkoholu?!
Zdroj obrázku: SXC/free
 

August je druhým mesiacom letných prázdnin pre školopovinných, pre niektorých pracujúcich je mesiacom letnej dovolenky. V Poľsku bol august vyhlásený za mesiac, počas ktorého sa neodporúča až zakazuje piť alkohol. Za týmto nápadom stojí poľská cirkev.

Zábava bez alkoholu?

Hneď v prvý augustový deň Biskupská konferencia vyzvala veriacich Poliakov, aby sa minimálne na 30 dní vzdala alkoholu. Alkohol je pritom mnohokrát považovaný za podmienku dobrej zábavy a to nielen u mladých dospelých. Konferencia sa opiera tento všeobecný názor. Odvolávajú sa pritom na tvrdenie, že sláviť sa dá aj bez alkoholu a netreba sa za to hanbiť. Práve naopak; podľa cirkvi je to znak chytrosti a zodpovednosti. Čo cirkev viedlo k takémuto kroku? Možno štatistické výsledky, ktoré preukázali, že až 14% dospelých pije alkohol pravidelne a v škodlivých dávkach. Biskupi sa rozhodli apelovať aj na budúcich rodičov - tehotné ženy, ktoré si ani počas tehotenstva neodoprú alkohol a na ich partnerov, ktorí ich v tom často podporujú. Pitie alkoholu v rodine tak môže a zvyčajne aj má nepriaznivý vplyv na deti, ktoré vidia v rodičovskom prístupe k alkoholu zlý príklad.

Slováci a alkohol?

Zaujíma vás, ako sme na tom my s pitím alkoholu? Každý Slovák a nielen Slovák vie, že naším národným alkoholom je slivovica, no pijeme ho naozaj tak často ako si mnohí myslia? Naozaj je pitie alkoholu neoficiálnym športom Slovákov? Pravdou je, že 8% úmrtí na Slovensku spôsobuje nadmerná a častá konzumácia alkoholu. V obľube je nielen tvrdý alkohol (slivovica, vodka, gin), ale aj víno či pivo rôznej kvality.

Len pre porovnanie, viac mužov ako žien holduje alkoholu, no zdá sa, že ženská rovnoprávnosť začína platiť aj čo sa týka pitia alkoholu. Alkoholizmus je problémom pre takmer 500 tisíc Slovákov. Alkohol je stále najrozšírenejšou drogou na Slovensku, ku ktorej má legálny prístup každý, kto má minimálne 18 rokov. Priemerný Slovák za rok vypije približne 13 litrov alkoholu, čím sa naša krajina zaradila možno prekvapujúco medzi nadpriemerných konzumentov alkoholu.

Život bez alkoholu?

28. vyhlásenie augusta za dňa obmedzenej až úplnej abstinencii je už tradíciou. Poľská biskupská konferencia svojich veriacich ďalej vyzvala, aby zakladali skupiny, ktoré sa rozhodnú pre život bez alkoholu. Žiadna oslava s prípitkom, žiadna romantická večera so šampanským, žiadna party s alkoholom. Život bez alkoholu u nás vedie približne 5% dospelých. Mnohí pritom argumentujú negatívnym dopadom alkoholu na ľudské zdravie. Faktom je, že alkohol skutočne úspešne likviduje mozgové bunky, no mnohí znalci vína nedajú na kvalitný alkohol v rozumnom množstve dopustiť. Pravda je možno niekde uprostred...

Zdroj: TS ČBK
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Poslednou kreáciou tuningovej spoločnosti je C74 Konzept, ktorý vychádza z Mercedes-Benz C63 AMG.
pred 4 rokmi
Spoločnosť Film Europe prinesie už po štvrtýkrát po sebe do slovenských a českých kín víťaza festivalu v Cannes.
pred 9 rokmi
Jeden z najtalentovanejších umelcov súčasného popu prichádza so svojím debutovým albumom.
pred 7 rokmi
Microsoft Partner of the Year oceňuje lokálne spoločnosti z celého sveta, ktoré v minulom roku na excelentnej úrovni poskytovali riešenia Microsoft svojim zákazníkom.
pred 7 rokmi
Vo videoklipe k skladbe Donekonečna tečie krv, strháva sa koža, zábery pripomínajú miestami horor a samozrejme nesmú chýbať ani prestrihy na kapelu, ktorá si natáčanie užívala.
pred 5 rokmi
Nórska speváčka vydala šťastný siedmy album.
pred 6 rokmi
Na otváracom ceremoniáli sa stretli organizátori, hostia, partneri, členovia poroty a návštevníci festivalu.
pred 8 rokmi
Automobilka MG predstavila na autosalóne v Pekingu koncepčnú štúdiou Icon.