Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. mája 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Armáda v staroveku, 2. časť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 10.11.2011

Bojové umenie je rovnako staré ako ľudstvo samo. Už pred tisíckami rokov ľudia medzi sebou bojovali a viedli vojny.
Armáda v staroveku, 2. časť
Zdroj obrázku: Internet
 

Bojové umenie je rovnako staré ako ľudstvo samo. Už pred tisíckami rokov ľudia medzi sebou bojovali a viedli vojny. Dôvody vojenských ťažení sa za tisícročia nezmenili, zmenil sa len obal. V prvej časti článku sme sa bližšie zoznámili s armádou ako takou a s loďstvom. V druhej časti sa bližšie pozrieme na uniformy vojakov a v neposlednom rade aj na zbrane.

Uniformy vojakov

Uniformy bývali zo začiatku hlavne funkčné. Napríklad v Egypte bola uniformou vojakov len krátka zásterka, alebo len puzdro na penis a ozdobné pierko vo vlasoch. Naopak, v starovekom Grécku hopliti nosili na prsiach a na chrbte spojené bronzové brnenie, aby si chránili telo. Neskôr používali pružnejšie brnenie z kože a bronzu. Na nohách nosili bronzové chrániče a mali tiež kožený štít a dve zbrane. Bol to krátky železný meč a dlhý oštep. Taktiež boli vyzbrojení prilbami z bronzu, ktoré mali často na vrchu chochol z konského chvosta.
armáda v stredoveku výzbroj
Zachovalé pozostatky výbavy rímskeho vojaka.
zdroj: Internet

U rímskych legionárov bolo oblečenie a výzbroj rovnaké u všetkých. Môžeme teda naozaj hovoriť o uniforme. Bola zložená z ľahkej tuniky bez rukávov, z poľného plášťa zopnutého na pravom pleci sponou, ktorý chránil vojakov v daždi a chlade, ale neslúžil v boji. K uniforme patrili vysoké kožené uzavreté topánky previazané štyrmi remienkami. Dôstojníci a poddôstojníci nosili na uniformách odznaky, ktoré označovali ich hodnosť alebo osobité úlohy, ktorými boli poverení. Obranný výzbroj tvoril u legionárov pancier zhotovený z pásikov kože, na hlave nosili kovovú helmu s chocholom červených a čiernych pier pripevnenú pod bradou, na ľavom pleci mali zavesený štvorhranný vypuklý štít. Ako útočnú zbraň nosili krátky dvojsečný meč, kopiju. Vojaci ľahkej pechoty a jazdci nosili malý okrúhly štít a ľahkú koženú helmu. Ozbrojení boli mečom rovnakého typu a zväzkom ľahkých oštepov.

Zbrane

Egyptská armáda bojovala s jednoduchými, ale účinnými zbraňami. Na priamy boj muža s mužom slúžili drevené polená, kyjaky, nože, kopije a bojové sekery. Náčelníci, králi a vysokí velitelia používali dýky a meče. Taktiež využívali diaľkové zbrane ako napríklad oštep, bumerang, luk a šípy. V období Novej ríše začali používať bojové vozy ťahané koňmi, a tak sa boj stal rýchlejším, prudším a krutejším. Rimania zas dobývali mestá útokom. Keď sa však po niekoľkých márnych pokusoch presvedčili, že útokom ho nedobyjú, prikročili k jeho obliehaniu. Pri obliehaní sa používali dva druhy strojov. Prvé sa používali sa vrhanie veľkých nábojov. Boli to tzv. tormenty. Druhé zas chránili útočiace oddiely pred výpadmi nepriateľa z krytých pozícií.
armáda v stredoveku rímska dobývacia veža
Rímska dobývacia vež s padacím mostom bol dobývací stroj na dopravu vojakov na nepriateľské hradby. Proti zápalným šípom bola vež chránená hrubou vrstvou surovej kože. Počet jednotlivých poschodí závisel od výšky nepriateľských hradieb. Na obrázku je vež o výške cca 15m s štyrmi poschodiami.
zdroj: Internet

Vespasianus použil takúto vež pri obliehaní Jotapaty v roku 67 n.l., na ochranu použil železné platy. Padací most slúžil k prechodu legionárov z dobývacej veže na nepriateľské hradby. Ballista bol zas stroj určený na vrhanie kamenných projektilov a šípov veľkosti oštepu, ktorú vynašli Gréci, ale vo väčšej miere bola používaná Rimanmi. Konštrukcia bola zostavená z podstavca, vodiaceho prvku so žliabkom a napínacieho, spúšťacieho ústroja a dvoch ramien spojených tetivou a zasunutých do zväzku spletených zvieracích šliach. Rimania stavali tieto zbrane v rôznych veľkosti dokonca existovali aj také veľké ako katapult.
armáda v stredoveku ballista
Stroj ballista slúžil na vrhanie kamenných projektilov a šípov veľkosti oštepu.
zdroj: Wikipedia
 

Zaujímavosti

Horiace šípy, otravy, nákazy

Do arzenálu zbraní okrem iného patrili otrávené aj horiace šípy, rastlinné jedy, bodavý hmyz, osie hniezda, mor, malária, aj najslávnejšia zápalná zbraň - grécky oheň. Starovek poznal aj bakteriologické vojny. Jednou takou bola aj vojna počas obliehania pevnosti Tatármi na Krymskom polostrove. Bola nedobytná, preto do nej začali Tatári katapultovať mŕtvoly svojich bojovníkov, nakazených morom. Z ich šiat sa začala šíriť nákaza všami a blchami, a tak vypukla v tejto krymskej pevnosti Kaffa najväčšia epidémia moru, aká kedy postihla Európu. Starí Rimania sa zas snažili prinútiť nepriateľa vždy ustúpiť do močaristých území, ktoré sa stali účinnou zbraňou, lebo v nich ochoreli vojaci na maláriu.

Včely, osy a iný bodavý hmyz

Hmyz bol tiež častou zbraňou. Začali ju používať v 4. storočí pred n. l., keď bol vynájdený katapult. Ním vystreľovali do nepriateľských pozícií osie hniezda. Do arzenálu starovekých zbraní patrili aj bomby z včelích úľov a granáty - keramické nádoby - zo živých včiel. Používali sa aj sršne, hady a škorpióny. Široké použitie vo vojnách v staroveku mali jedovaté rastliny - najmä také, ktoré obsahovali v koreňoch alkaloidy. Nimi otrávili studne a vodné nádrže.

Štipľavý prach a rev

Popri tomto arzenáli starovekých zbraní sa používali aj zastrašovacie a psychologické prostriedky. Napríklad čínske vojská používali toxické mraky zo zmesi síry a arzénu. Ich dym oslepoval. Za predchodcu slzotvorného plynu môžeme označiť mleté červené korenie. Vkladali ho do obálky z ryžového papiera. Osvedčenou psychologickou zbraňou boli vojnové pokriky, krik a hurónsky rev. Najznámejšími "revúňmi" boli germánske kmene.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
Bojové umenie je rovnako staré ako ľudstvo samo. Už pred tisíckami rokov ľudia medzi sebou bojovali a viedli vojny. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/armada-v-staroveku-2-cast/

Slušné ale mne sa z toho hodia iba tri vety.

 

Diskusné príspevky (3)

Fotografia
Jožko Mrkva
pred 6 rokmi
Ha Ha Ha Ha. nepáči sami to
Fotografia
Milanko
pred 6 rokmi
pekné ahóój :- )
Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
moc tomu nechápem ale fajn
Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Sprostredkovanie práce v zahraničí
Realitná kancelárie...špičkové službySú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


75 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 495 m2, novostavba
96 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 70 m2
48 000.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 520 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Vranovská skupina Frequency vydala svoj debutový album s názvom Moon Starer.
pred 6 rokmi
Nečakaný minuloročný návrat Václava Neckářa prostredníctvom hitu Půlnoční zo soundtracku k filmu Alois Nebel má ďalšie pokračovanie - nový štúdiový album.
pred 10 rokmi
Vždy sa mi v hudobnom biznise páčila taká tá povestná drzosť a odvaha zároveň.
pred 2 rokmi
Hans Zimmer Live On Tour 2016 štartuje 6. apríla 2016, v Bratislave sa zastaví v máji.
pred 4 rokmi
Kapela skladbu predstaví aj počas naplánovanej série koncertov, ktorú odohrá spolu so skupinou Srečna Mladina zo Slovinska.
pred 3 rokmi
Najluxusnejší hotel v Kúpeľoch Rajecké Teplice, a. s., Aphrodite Palace **** sa stal obľúbeným miestom pobytu zahraničných futbalových reprezentácií pri ich medzištátnych zápasoch v Žiline.
pred 6 rokmi
Voľné pokračovanie filmu Cesta z mesta režiséra Tomáša Vorela. Oslava českej krajiny a prírodných živlov, ktoré čelia agresivite miest.
pred 6 rokmi
Pre aktuálne BMW 5er Touring (F11) ponúka Kelleners Sport rozsiahly program príslušenstva, ktorým sa bavorské kombi dá maximálne individualizovať.