Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Armáda v staroveku, 1. časť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 31.10.2011

Bojové umenie je rovnako staré ako ľudstvo samo. Dôvody vojenských ťažení sa za tisícročia nezmenili, zmenil sa len obal.
Armáda v staroveku, 1. časť
Zdroj obrázku: Flickr
 

Bojové umenie je rovnako staré ako ľudstvo samo. Už pred tisíckami rokov ľudia medzi sebou bojovali a viedli vojny. Dôvody vojenských ťažení sa za tisícročia nezmenili, zmenil sa len obal. Menila sa organizácia armády a tiež sa vyvíjalo loďstvo. V druhej časti článku sa zas pozrieme na uniformy vojakov a v neposlednom rade aj na zbrane.

Armáda

Profesionálna armáda nebola zo začiatku samozrejmosťou. V Ríme napríklad za svoju ríšu bojovali len občania, ktorí vlastnili pôdu, a len niektorí sa venovali vojenstvu po celý život. Keď prepukla vojna, bolo do zbrane povolaných tisíce mužov. Tí si museli sami zaobstarať vlastnú výzbroj a zbrane. Domov sa mohli vrátiť len po ukončení bojov.

V Egypte vznikla prvá armáda približne v období prvej dynastie. Bola malá, ale plne profesionálna. Mladí muži v nej slúžili dobrovoľne, pretože tak mali možnosť dosiahnuť slušnú kariéru a zarobiť si na živobytie. V Grécku bola naopak armáda doslova štýlom života. Grécka Sparta sa zameriavala prevažne na pozemnú vojenskú techniku boja, a preto k nemu odmalička viedla aj deti. Hlavne chlapci podliehali špecifickému druhu vojenskej výchovy. Boli v rodine ponechaní len do siedmich rokov života, potom prešli do špeciálneho výcviku. Chlapec sa dostal do starostlivosti štátu a v armáde zostal až do smrti.

Hlavnou časťou spartskej armády, ktorej velil jeden z dvoch kráľov, boli tzv. hopliti.

Kým vojaci v rannom období bojovali muž proti mužovi, hopliti bojovali a útočili v organizovanom tvare, nazývanom falanga. Bol to dlhý zovretý šík vojakov, ktorý zvyčajne pozostával z ôsmich radov. Falanga sa pri útoku rútila dopredu a bojovníci so štítmi plnou silou vrazili do protivníka. Vo falange spočiatku bojovali aj rímski vojaci, ale počas bojov v období cisárstva skupina vojakov postupovala vpred v rafinovanejšej formácii, nazývanej korytnačka. Vojaci zomkli svoje štíty tak, aby vybudovali pevnú obranu nad svojimi hlavami a po bokoch skupiny. Takto sa bezpečne mohli dostať tesne k nepriateľovi, pričom sami boli chránení.

Grécka armáda bola vyzbrojená aj ľahkými oddielmi bez akejkoľvek obrannej výzbroje. Tam patrili prakovníci, vrhači oštepov, lukostrelci a muži, ktorí tvorili akési delostrelectvo. Tí obsluhovali stroj zvaný katapeltés, ktorý vrhal šípy po takmer rovnej dráhe. Aténske vojsko obsahovalo všetky druhy pomocných oddielov, ako napríklad oddiel bežcov, vojenských lekárov, ale aj veštcov. Pre rýchle šírenie správ dokonca Gréci vytvorili skutočnú sieť optickej telegrafie. Boli to svetelné signály, ktoré sa šírili prostredníctvom sprostredkovaných staníc.
 
Veľkou armádou, ale trochu iného typu, bola aj terakotová armáda v Číne. V roku 1974 pri pokuse vykopať studňu v blízkosti mesta Lintong v Číne sedliaci k svojmu úžasu odkryli figúry vojakov a koní v životnej veľkosti. Svetlo sveta uzreli tisíce terakotových figúr. Armáda, ktorá bola pochovaná vedľa cisára Čchin Š'-chu-ang-tiho, iniciátora Čínskeho múru, nepochybne mala za úlohu vyhrávať jeho bitky v ríši mŕtvych. V troch podzemných halách či jamách sa doteraz našlo okolo 8 000 figúr. Pešiaci, lukostrelci, strelci s kušami, jazdci a bojové vozy s koňmi boli usporiadané v bojových formáciách. Bojovníci sú vysokí 1,60 až 1,70 metra, žiadna figúra sa nepodobá druhej. Niektoré stoja, iné kľačia s vytasenými mečmi, akoby sa bránili proti útoku protivníka. Niektoré postavy majú na sebe vojenské kabátce, iné sú v tunikách s opaskom, v tesne pri1iehajúcich nohaviciach a širokých bagančiach. Telá sú duté, ruky a nohy však nie. Oštepy, meče a luky sú skutočné zbrane a kone majú uzdy z bronzu. Pešiaci majú vlasy zviazané do uzla, jazdci majú prilbu upevnenú remienkom pod bradou.

Loďstvo

Nikto nevie, kedy sa vojsko dostalo aj na more. Egyptskí faraóni síce pravidelne premiestňovali svoje pluky loďami hore-dolu po Níle po celom Egypte, ako aj hlboko do Núbie. Bojovalo sa však väčšinou na súši. Prvé skutočné vojnové lode boli skôr akousi plošinou pre lukostrelcov a na boj zblízka.

Vďaka svojím obchodným, námorným a zároveň konštrukčným schopnostiam vošli do dejín Feničania a neskôr Kartáginci. Fenické lode prešli určitým vývojom. Najstaršie lode sa podobali na lode egyptské, až na to, že mali kýl, ktorý vybiehal na oboch koncoch v dva väzy a vpredu býval zakončený hlavou zvieraťa, najčastejšie koňa. Hlava bývala namaľovaná, niekedy aj ozdobená ohlávkou. Zadná časť lode bola zakončená rybím chvostom. Kýl pridával lodiam na mori stabilitu, ktorá sa dovtedy dosahovala najmä rozložením záťaže na dne. Tiež dovoľoval lodi využívať vietor z rôznych strán. Lode boli poháňané veľkou obdĺžnikovou plachtou a prípadne veslami, ktoré boli umiestnené v jednom rade za sebou. Neskôr sa lode začali deliť na obchodné ghauly a takzvané dlhé lode, čo sú vlastne lode vojnové.

Námornou službou však opovrhovali Rimania. Vykonávali ju len prepustenci, spojenci a občania z nižších tried. Skutočné vojnové lode začali stavať až po druhej púnskej vojne podľa vzoru ukoristených púnskych lodí. Rimania však neboli vycvičení na námorný boj, preto sa ho pokúšali zmeniť na terénny aj tým, že sa snažili dostať na palubu nepriateľskej lode a tam bojovali priamo muž proti mužovi.
stará grécka loď
Najsilnejšou a najznámejšou loďou staroveku bola grécka trojveslica, tzv. triera. Tie boli v boji rýchle a ľahko sa dali ovládať.
zdroj: Internet

Hoci mali tieto lode plachty, v boji ich zvinuli a poháňali loď len veslami, pretože sa tak dala ľahšie ovládať a dosiahla rýchlosť až 15 kilometrov za hodinu. Na palube sa nachádzali námorní dôstojníci, vojaci, lodníci a lukostrelci. Spolu tvorili až 200-člennú posádku lode. Na lodi bolo aj okolo 170 veslárov.

Hlavná taktika boja na mori spočívala v narazení do nepriateľskej lode s cieľom potopiť alebo poškodiť ju. Lode na mori používali výbežok na prove lode, ktorý bol oplátovaný kovom ako baranidlo. Bolo tam však isté riziko, že keď nabúrajú do boku druhej lode, obe lode zostanú zakliesnené a potopia sa. Taktiež sa vyžíval manéver, keď sa pomocou provy lámali nepriateľovi veslá, čím sa stala loď takmer nepohyblivou. Lode sa aj "hákovali" a boj sa odohrával na palube.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Bojové umenie je rovnako staré ako ľudstvo samo. Dôvody vojenských ťažení sa za tisícročia nezmenili, zmenil sa len obal. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/armada-v-staroveku-1-cast/

Vôbec tam není to čo som hladala!!!!!:(

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Teória všetkého ponúka výnimočný a neuveriteľný životný príbeh Stephena Hawkinga, ktorý na svojom veľmi nemocnom tele nosí jednu z najchytrejších hláv, akú kedy ľudstvo poznalo.
pred 9 rokmi
Na domácej hudobnej scéne sa objavuje nová formácia.
pred 8 rokmi
Toyota Fun-Vii Concept je predzvesť budúcnosti, v ktorej budú ľudia, vozidlá, a spoločnosť veľmi tesne interaktívne prepojené.
pred 6 rokmi
Extrémne horúčavy vplývajú na ľudský organizmus, ale aj na jedlo, potraviny či vodu v prírodných a umelých kúpaliskách.
pred 5 rokmi
Zrejme celkom prvou slovenskou skupinou, v ktorej spieva Američan tmavej pleti, je štvorica The Raw Bishops. Bratislavčania ju z klubov poznajú už pár rokov, teraz má však s novým pôvodným repertoárom odvážnejšie plány...
pred 4 rokmi
Kiril Djaikovski, Besh O Drom, Malalata, Gleb, Komander Ground - festival Uprising predstavuje ďalšie zaujímavosti zo svojho tohtoročného programu.
pred 7 rokmi
Klasika, ktorá je skutočný umením a vyznačuje sa absolútnou dokonalosťou. Krásne počúvanie.
pred 8 rokmi
Názov alkohol pochádza z arabského slova al-ka-hal a znamená jemne zvláštnu látku.