Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 06. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ako vnímajú červenú farbu (na žene) muži?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 28.09.2012

Nedávny výskum ukázal, že francúzski muži dávajú veľkorysejšie prepitné čašníčkam, ktoré na sebe majú niečo červené.
Ako vnímajú červenú farbu (na žene) muži?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Nedávny výskum ukázal, že francúzski muži dávajú veľkorysejšie prepitné čašníčkam, ktoré na sebe majú niečo červené. Tento efekt bol zaznamenaný napr. pri červenom rúži /oproti ružovému, hnedému alebo žiadnemu/, pri červenej košeli /oproti iným farbám/ a pri červenej ozdobe vo vlasoch /oproti žiadnej ozdobe/. Červený rúž a červená košeľa mali vplyv iba na mužov, ale napodiv červená farba vo vlasoch spôsobovala tento efekt nielen u mužov, ale aj u žien.

Muži uvádzajú väčší záujem o schôdzku so ženou, ktorá má na sebe červenú košeľu miesto modrej.

Je možné, že využitím týchto informácií by mohli servírky zvýšiť svoje príjmy, hoci výsledky štúdie ešte nie sú úplne potvrdené. Tieto zistenia stavajú na výskume, ktorý preukázal, že muži vnímajú ženy ako sexuálne atraktívnejšie v spojení s červenou farbou. Napríklad muži, ktorým bola ukázaná čiernobiela fotografia ženy, túto vnímali atraktívnejšie, keď pozadie fotografie bolo červené. Ak fotografie hodnotili ženy, ich mienka nezávisela od farby pozadia. Navyše muži uvádzajú väčší záujem o schôdzku so ženou, ktorá má na sebe červenú košeľu miesto modrej. Dokonca sú na ňu ochotní minúť viac peňazí.

Zaujímavosťou je, že muži si v tejto štúdii neuvedomovali, aký vplyv na nich červená farba má. Navyše červená farba u pánov nemá vplyv na to ako u ženy vnímajú vlastnosti ako je láskavosť, inteligencia, alebo sympatia. To znamená, že červená farba nespôsobuje, že dojem ženy v červenej je lepší alebo krajší vo všeobecnosti, ale má špecifický účinok na sexuálnu žiadostivosť. Červená na žene podnecuje u mužov záujem o sex a tento záujem či vnímavosť následne vedie k zvýšenej príťažlivosti ku konkrétnej žene.

Nosenie červenej farby však môže so sebou ženám prinášať aj určité riziko.

Dojem, že ženy nosiace červenú sú viac náchylné k sexuálnemu zbližovaniu by mohlo viesť k nedorozumeniam a nechcenej sexuálnej pozornosti mužov. To vedie k záverom, že muži sú ochotní dávať servírkam nosiacim červenú farbu vyššie prepitné nielen preto, že ich vnímajú ako atraktívnejšie, ale aj preto, že ich vnímajú aj ako povoľnejšie k sexuálnemu zbližovaniu. Vyšším prepitným sa tak podvedome snažia prilákať servírkinu pozornosť na seba. Nosenie červenej môže viesť k tomu, že muži budú vnímať nositeľku ako ľahšiu korisť. Výskum sa chce ďalej zaoberať tým, či je možné, aby nosenie červenej farby viedlo k nárastu sexuálneho obťažovania od mužov.

Nedávna štúdia naznačuje, že červená zvyšuje atraktivitu len u mladých žien a nemá žiadny vplyv na ženy po štyridsiatke. Preto by staršie ženy nemali mať žiadne výhody z tejto stratégie. Vedci sa chcú zaoberať aj otázkou, či nosenie červenej bude mať efekt aj u čašníkov, ale predpokladajú, že sa tento efekt nedostaví. Ak muži nosia červenú farbu sú síce vnímaní ženami ako atraktívnejší a s vyšším sociálnym statusom, ale vyššie prepitné s tým u mužov čašníkov pravdepodobne nesúvisí. Môže to byť spôsobené aj tým, že ženy čašníčky sú vnímané lepšie /ako s vyšším spoločenským statusom/ než muži čašníci. Avšak obe pohlavie môžu dosiahnuť zvýšenie príjmov už len tým, že sú pozorní k potrebám zákazníkov. Na základe týchto zistení môže mať pre servírky najväčší prínos nosenie červenej ozdoby vo vlasoch, pretože dostanú pravdepodobne lepšie prepitné aj od žien, aj keď nie je jasné, prečo to tak je.

Použité zdroje:
Lynn, M., & Simons, T. (2000). Predictors of male and female servers’ average tip earnings. Journal of Applied Social Psychology
Elliot, A. J., & Niesta, D. (2008). Romantic red: Red enhances men's attraction to women Journal of Personality and Social Psychology
Zahraničná štúdia - preklad
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Ponúkame široký sortiment produktov ako napr. p...
Strechy a okná - montáž a predaj. Strechy-okna....

389.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 52 m2
1 248.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 156 m2
680.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 2 izby, rozloha 52 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 13 rokmi
Nadmerné pitie devastuje najmä pečeň, ale riadne musia zabrať aj ostatné orgány.
pred 7 rokmi
Etablovaný hollywoodsky režisér Sam Raimi sa opäť rozhodol prekročiť svoj nezameniteľný autorský potenciál a nakrútiť najnovší filmový počin Cesta do krajiny Oz.
pred 8 rokmi
Takmer dva roky trvalo nahrávanie druhého štúdiového albumu anglickej speváčky, finalistky britského X-Factoru, Alexandry Burke.
pred 9 rokmi
Hrášok - okrem toho, že je pekný, sladký a slávny, má aj mnoho vlastností prospešných nášmu zdraviu.
pred 9 rokmi
Wolfsburgská automobilka uviedla v polovici októbra uviedla na trh Passat Exclusive, ktorého základom je maximum výnimočnosti.
pred 8 rokmi
Stylus, s ktorým si zavoláte, je novinka z radu nového príslušenstva Samsung.
pred 7 rokmi
Verím, že Česká televízia niekedy popri iných vydávaných titulov zo svojho archívu siahne aj po tomto štvordielnom filme a vydá ho aspoň na DVD. Dvadsať rokov od premiéry na to bola skvelá príležitosť, žiaľ, nedočkali sme sa.
pred 6 rokmi
Natrieskaný Ateliér Babylon a na pódiu dve hudobné legendy. Spevák Richard Müller a gitarista Andrej Šeban si po rokoch spolu zahrali a ladilo im to dokonale.