Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ako vnímajú červenú farbu (na žene) muži?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: psycho, pridané: 28.09.2012

Nedávny výskum ukázal, že francúzski muži dávajú veľkorysejšie prepitné čašníčkam, ktoré na sebe majú niečo červené.
Ako vnímajú červenú farbu (na žene) muži?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Nedávny výskum ukázal, že francúzski muži dávajú veľkorysejšie prepitné čašníčkam, ktoré na sebe majú niečo červené. Tento efekt bol zaznamenaný napr. pri červenom rúži /oproti ružovému, hnedému alebo žiadnemu/, pri červenej košeli /oproti iným farbám/ a pri červenej ozdobe vo vlasoch /oproti žiadnej ozdobe/. Červený rúž a červená košeľa mali vplyv iba na mužov, ale napodiv červená farba vo vlasoch spôsobovala tento efekt nielen u mužov, ale aj u žien.

Muži uvádzajú väčší záujem o schôdzku so ženou, ktorá má na sebe červenú košeľu miesto modrej.

Je možné, že využitím týchto informácií by mohli servírky zvýšiť svoje príjmy, hoci výsledky štúdie ešte nie sú úplne potvrdené. Tieto zistenia stavajú na výskume, ktorý preukázal, že muži vnímajú ženy ako sexuálne atraktívnejšie v spojení s červenou farbou. Napríklad muži, ktorým bola ukázaná čiernobiela fotografia ženy, túto vnímali atraktívnejšie, keď pozadie fotografie bolo červené. Ak fotografie hodnotili ženy, ich mienka nezávisela od farby pozadia. Navyše muži uvádzajú väčší záujem o schôdzku so ženou, ktorá má na sebe červenú košeľu miesto modrej. Dokonca sú na ňu ochotní minúť viac peňazí.

Zaujímavosťou je, že muži si v tejto štúdii neuvedomovali, aký vplyv na nich červená farba má. Navyše červená farba u pánov nemá vplyv na to ako u ženy vnímajú vlastnosti ako je láskavosť, inteligencia, alebo sympatia. To znamená, že červená farba nespôsobuje, že dojem ženy v červenej je lepší alebo krajší vo všeobecnosti, ale má špecifický účinok na sexuálnu žiadostivosť. Červená na žene podnecuje u mužov záujem o sex a tento záujem či vnímavosť následne vedie k zvýšenej príťažlivosti ku konkrétnej žene.

Nosenie červenej farby však môže so sebou ženám prinášať aj určité riziko.

Dojem, že ženy nosiace červenú sú viac náchylné k sexuálnemu zbližovaniu by mohlo viesť k nedorozumeniam a nechcenej sexuálnej pozornosti mužov. To vedie k záverom, že muži sú ochotní dávať servírkam nosiacim červenú farbu vyššie prepitné nielen preto, že ich vnímajú ako atraktívnejšie, ale aj preto, že ich vnímajú aj ako povoľnejšie k sexuálnemu zbližovaniu. Vyšším prepitným sa tak podvedome snažia prilákať servírkinu pozornosť na seba. Nosenie červenej môže viesť k tomu, že muži budú vnímať nositeľku ako ľahšiu korisť. Výskum sa chce ďalej zaoberať tým, či je možné, aby nosenie červenej farby viedlo k nárastu sexuálneho obťažovania od mužov.

Nedávna štúdia naznačuje, že červená zvyšuje atraktivitu len u mladých žien a nemá žiadny vplyv na ženy po štyridsiatke. Preto by staršie ženy nemali mať žiadne výhody z tejto stratégie. Vedci sa chcú zaoberať aj otázkou, či nosenie červenej bude mať efekt aj u čašníkov, ale predpokladajú, že sa tento efekt nedostaví. Ak muži nosia červenú farbu sú síce vnímaní ženami ako atraktívnejší a s vyšším sociálnym statusom, ale vyššie prepitné s tým u mužov čašníkov pravdepodobne nesúvisí. Môže to byť spôsobené aj tým, že ženy čašníčky sú vnímané lepšie /ako s vyšším spoločenským statusom/ než muži čašníci. Avšak obe pohlavie môžu dosiahnuť zvýšenie príjmov už len tým, že sú pozorní k potrebám zákazníkov. Na základe týchto zistení môže mať pre servírky najväčší prínos nosenie červenej ozdoby vo vlasoch, pretože dostanú pravdepodobne lepšie prepitné aj od žien, aj keď nie je jasné, prečo to tak je.

Použité zdroje:
Lynn, M., & Simons, T. (2000). Predictors of male and female servers’ average tip earnings. Journal of Applied Social Psychology
Elliot, A. J., & Niesta, D. (2008). Romantic red: Red enhances men's attraction to women Journal of Personality and Social Psychology
Zahraničná štúdia - preklad
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Alhambra brázdi cesty už od roku 1996, momentálne sa predáva jeho 2. generácia. Po dizajnovej aj technickej stránke vychádza Alhambra zo svojho koncernového brata VW Sharan.
pred 7 rokmi
Mission: Impossible po štvrtý raz a štvrtý raz výborne.
pred 6 rokmi
V novom príbehu teraz Koza namiesto pražských povestí predstaví svet rozprávok. Kuba s Mácou sa usadili v kráľovstve, ktorého kráľ si cení syry nad zlato.
pred 6 rokmi
Na stretnutí priaznivcov automobilov a značky Audi predstaví prémiová značka Audi technickú štúdiu TT Ultra Quattro Concept.
pred 4 rokmi
Česká speváčka Klara. pripravila nový singel.
pred 6 rokmi
Kde bolo, tam bolo, za siedmimi horami a siedmimi dolami, žilo raz jedno dievča, ktoré nemalo mamu, iba otca. Dievčina sa naučila umeniu svojho otca – slávneho toreadora. ..
pred 6 rokmi
K dnes už časom overenej a v podstate dokonalej nahrávke so štrnástimi skvelými pesničkami speváčka na špeciálnu edíciu albumu pribalila ešte 5 skladieb.
pred 5 rokmi
Herečka posledný raz vydýchla v jednej z pražských nemocníc.