Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ako vidíme svoju finančnú budúcnosť?

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: Sandy, pridané: 07.08.2015

Takmer polovica Slovákov stále nedokáže šetriť na dôchodok. Najbližší rok však vidíme pozitívne.
Ako vidíme svoju finančnú budúcnosť?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Vo výhľade do budúcnosti sme zaradili jednotku. Až 44% Slovákov totiž verí, že ich ekonomická situácia sa v nasledujúcich mesiacoch zlepší, u 11% výrazne. Aj keď sú optimisti, 42% stále nemá žiadne úspory. Z tých, čo si nejakú rezervu vytvárajú (37%), viac ako polovica (52%) si plánuje odkladať na dôchodok. Informácie o financiách pritom najviac získavajú z internetu, od priateľov, z televízie, ale aj od finančných poradcov. Ak by si mali do budúcna požičať, bolo by to na konsolidáciu dlhov alebo na pokrytie neočakávaných výdavkov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti GFK medzi 8040 zákazníkmi Providentu v Česku, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Litve, Slovensku a v Mexiku.

Podľa výsledkov prieskumu si 36% Slovákov myslí, že najbližší rok sa v ich finančnej situácii nič nezmení, 11% však očakáva výrazné zlepšenie, tretina len nepatrný posun dopredu, no 4% vidia svoju situáciu výrazne horšie. Vnímanie Slovákov tak kopíruje názory opýtaných v ostatných európskych štátoch. Dôvodom, prečo Slováci rozmýšľajú pozitívne, je očakávanie lepšieho príjmu v zamestnaní (42%), zmena osobnej/rodinnej situácie (19%) a 18% počíta s novou prácou. Negatívny výhľad respondenti pripisujú najmä zvýšeniu životných nákladov (43%), 9% odchodu do dôchodku a obavám z choroby.

Nešetríme, ako by sme chceli


Polovica (53%) európskych respondentov nemá žiadne peňažné úspory, na Slovensku 42% opýtaných. Z tých, ktorí nejaké financie ušetria (37%), každý šiesty (15%) odloží viac ako 270 eur. Ak zvažujeme šetriť na dôchodok (52%), hlavným dôvodom je snaha postarať sa v seniorskom veku sám o seba (23%) a vyrovnať chýbajúci príjem z práce (23%). Skoro polovica (48%) Slovákov si nemôže v tomto čase dovoliť odkladať na penziu, 9% však nerozumie nastaveniu dôchodkového systému v krajine.

Požičali by sme si na dlhy a nečakané výdavky


Tretina Slovákov si myslí, že dostať sa k pôžičke by nemal byť problém, rovnaká časť je presvedčená o opaku a zvyšok opýtaných nevie, ako by ich snaha požičať si dopadla. Ak by si Slováci v najbližších mesiacoch požičali, tak pre 37% by bolo cieľom konsolidovať svoje dlhy, 36% by riešila nečakané výdavky a takmer štvrtina (23%) by si vylepšila domácnosť. Pôžička by bola u 16% prostriedkom na pokrytie kúpy auta. 10% by bolo ochotných zadlžiť sa kvôli bežným výdajom na domácnosť. Pri rozhodovaní požičať si by viac ako polovica Slovákov myslela na to, či si splátky úveru môže dovoliť, 45% by zaujímalo, koľko zaplatia za požičané peniaze celkovo, takmer tretina by sa rozhodovala podľa doby splácania a rýchlosti poskytnutia úveru a 28% - táto časť respondentov by sa zamyslela, či peniaze získané pôžičkou vôbec potrebuje. „Z prieskumu vyplynulo, že hlavným faktorom určujúcim povesť finančnej inštitúcie je pre Slovákov kvalitný zákaznícky servis a predchádzajúca osobná skúsenosť. Nič z toho nie je možné získať inak, ako budovaním vzťahu medzi zákazníkom a veriteľom. Pre nás je podstatné zistenie, že ľudia tieto veci vnímajú, sú pre nich dôležité a mali by byť určujúce ako pri rozhodovaní, od koho si požičajú, tak aj počas splácania záväzku,“ povedal Marián Kolembus z Provident Financial.

Vedieť o financiách viac


Tri pätiny respondentov zo Slovenska je presvedčených, že finančné vzdelávanie by im pomohlo lepšie manažovať financie v budúcnosti. Čo sa tém týka, radi by sa najviac dozvedeli o správe rodinných financií (33%), sporení (23%) či komerčnom investovaní (15%). O vzdelávanie svojich detí by prejavilo záujem 14% opýtaných a len 5% o plánovanie financií na dôchodok. Zdroj: Agentúra GFK pre Provident Financial.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Takmer polovica Slovákov stále nedokáže šetriť na dôchodok. Najbližší rok však vidíme pozitívne. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/interesante/ako-vidime-svoju-financnu-buducnost/

Odporúčame prečítať júlové /r.2015 / číslo Zem a Vek - je tam kráne vysvtlený princíp finančnítva a bankstrov. http://zemavek.sk/journals/view/jl-2015

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Náš organizmus musí denne čeliť rôznym škodlivým vplyvom, ktoré znižujú našu obranyschopnosť a cítime sa byť akýsi malátny.
pred 8 rokmi
Vzhľadom na dátum premiéry sa dá predpokladať, že Madonna by chcela filmom zaujať aj kritikov a uchádzať sa o niektorú z filmových cien.
pred 8 rokmi
Kultový režisér Guillermo del Toro je podpísaný ako scenárista a producent pod mysterióznym hororom s rozprávkovými prvkami Nebojte sa tmy.
pred 4 rokmi
Nahrávku hudobníčky venovali Ericovi Garnerovi, ktorého vlani udusil príslušník newyorskej polície.
pred 7 rokmi
Strhujúci pohľad na vietnamskú vojnu očami režiséra Olivera Stonea.
pred 7 rokmi
Po ročnej prestávke sa do Bratislavy vracia londýnske trio Belleruche, ktoré sa medzičasom stalo jedným z najobletovanejších súborov na britskej nezávislej scéne.
pred 8 rokmi
Remake kultovej klasiky je unikátny v tom, že je z väčšej časti predstavovaný z pohľadu opíc, a tiež tým, že v ňom nehrajú herci v maskách, ale primáty, ktoré sú ako živé.
pred 5 rokmi
Spisovateľ a publicista Ján Štrasser prichádza túto jeseň s ďalšou knihou rozhovorov. Tentokrát sa zhovára s prvou dámou slovenskej divadelnej a filmovej scény Emíliou Vášáryovou.