Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Aféra WikiLeaks – diplomatická vojna medzi veľmocami?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 15.10.2012

Meno Austrálčana Juliana Assangea dnes pozná celý svet. Práve on zverejnil na internetovej stránke WikiLeaks tajné dokumenty americkej diplomacie, ktoré vyvolali paniku v Bielom dome.
Aféra WikiLeaks –  diplomatická vojna medzi veľmocami?
Zdroj obrázku: Internet
 

Julian Assange je známy predovšetkým ako zakladateľ, tlačový hovorca a šéfredaktor internetového portálu WikiLeaks. Pred prácou pre WikiLeaks študoval matematiku a fyziku a pracoval ako počítačový programátor. Assange získal viaceré novinárske ocenenia. Žil striedavo vo viacerých krajinách a pre novinárov sa vyjadroval, že je neustále na cestách. Robil verejné vystúpenia, kde hovoril o cenzúre, slobode tlače a investigatívnej publicistike. Meno Austrálčana Juliana Assangea dnes pozná celý svet. Práve on zverejnil na internetovej stránke WikiLeaks tajné dokumenty americkej diplomacie, ktoré vyvolali paniku v Bielom dome.

Internetový aktivista

Internetová stránka WikiLeaks, ktorá zverejňovala utajované materiály, priniesla v čase aféry austrálskeho aktivistu zoznam cieľov, ktoré americká administratíva v tom čase považovala za strategické pre život Spojených štátov a ich občanov. WikiLeaks zverejnila tajné materiály americkej armády z Iraku či Afganistanu a komunikáciu medzi americkými diplomatmi. Vyvolalo to rozporuplné reakcie, kritizovali to nielen politici a analytici, ale aj svetové médiá. Televízia BBC napríklad tento zoznam označila v roku 2010 za najlepší vianočný darček pre teroristov, keďže odhalil ciele a objekty, ktoré sú pre Američanov najcitlivejšie, a na ktorých miestach sú Spojené štáty najzraniteľnejšie.

Internetový portál WikiLeaks, ktorý Assange založil v roku 2006, zverejnil stovky tisíc tajných dokumentov americkej diplomacie. Väčšinou išlo o hodnotiace správy a depeše z amerických veľvyslanectiev, ktoré vzbudili rozruch po celom svete. Interpol zalarmoval všetky členské štáty, aby zatkli zakladateľa internetového portálu WikiLeaks pre podozrenie zo znásilnenia, čo sa zakladalo na zatykači vydanom vo Švédsku.

Kauza sexuálneho obťažovania

Medzinárodná medzivládna organizácia Interpol ho 30. novembra 2010 umiestnila na tzv. „červený zoznam“ hľadaných osôb Interpolu, pretože bol stíhaný vo Švédsku za podozrenie zo znásilnenia a spáchania trestného činu. Polícia ho ale vyšetrovala pre podozrenie, že sa dopustil sexuálnych deliktov na dvoch bývalých spolupracovníčkach WikiLeaks. Jeho zástancovia však tvrdili, že ide o vykonštruovaný proces, za ktorým stáli politické sily, ktoré ho chceli zdiskreditovať. Niektorí americkí politici otvorene vyzývali v čase horúcej kauzy k dolapeniu, súdeniu alebo dokonca poprave Juliana Assangeho. Zakladateľ WikiLeaks tvrdil, že obvinenia voči nemu sú politicky motivované a sú pomstou za činnosť WikiLeaks. Server WikiLeaks totiž v roku 2010 zverejnil desiatky tisíc tajných dokumentov americkej diplomacie a armády.

Tajné dokumenty americkej diplomacie

Assange tvrdil, že švédske obvinenia sú len politickou hrou, namierenou proti nepohodlnému aktivistovi a že severská krajina ho môže ďalej vydať do Spojených štátov. Najvyšší súd v Británii ešte koncom mája povolil Assangeovo vydanie do Švédska, kde sa údajne v minulosti dopustil trestných činov znásilnenia a sexuálneho útoku. Od 19. júna sa preto ukrýval na pôde ekvádorského veľvyslanectva v Londýne. Po tom, ako sa Londýn, Štokholm i Washington odmietli zaručiť, že Assanga Švédi nevydajú Američanom, Ekvádor prominentnému aktivistovi udelil politický azyl. To, že Ekvádor udelil Assangeovi azyl, pobúrilo britských i švédskych predstaviteľov. Julianovi Assangemu totiž v Amerike hrozil za zverejnenie tajných údajov trest smrti.

Assange stále žije v budove ekvádorskej ambasády v Londýne, aby sa tak vyhol vydaniu do Švédska. Ako a kedy sa skončí politický globálny boj medzi veľmocami ukáže len čas a miera diplomacie krajín zainteresovaných do tejto aféry.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


špecializovaný web portál originálnych kachliar...
znlecké posudky v odbore doprava cestná - analý...

104 500.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 63 m2
68 000.00 €
Na predaj záhrada, rozloha 80 m2
15 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 140 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Od pondelka 10. októbra začne televízia HBO vysielať nový český seriál Terapie, ktorý bude ponúkať pravidelne počas celého týždňa.
pred 9 rokmi
28. septembra sa v Bratislave uskutoční konferencia InternetRulezz 2011 – All about Facebook, ktorá predstaví široké možnosti využívania tejto sociálnej siete
pred 8 rokmi
Speváčka Katka Knechtová má na konte hviezdne úspechy! Očarila dve svetové kapely, ktorým robila predskokanku.
pred 5 rokmi
Jún 1945. Domov do Berlína sa vracia zranená a zjazvená Nelly, ktorá prežila Osvienčim.
pred 5 rokmi
Mixáž a mastering prebiehal v LOFT Studios pod taktovkou Jaroslava Žiga ml. s ktorým formácia už dlhšie spolupracuje.
pred 7 rokmi
Rodáčka z Kosova si vo filme, ktorý nakrúcajú podľa úspešnej knižnej predlohy, aj zahrá.
pred 7 rokmi
Da Vinciho kód sa stal tak známym príbehom po celom svete, že už samotný úspech celého diela by mi nedovolil moc namietať. Aj keď sa s mnohým Brownovými „poznatkami“ nestotožňujem, som v podstate na jeho strane a hltal som mu to rovnako, ako celý sve
pred 5 rokmi
Už oddnes sú v distribúcii nórsky film Harold a fínsky film Hundroš.