Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

15.JÚL - DEŇ VEĽKÝCH OSOBNOSTÍ - NEZABÚDAJME NA NICH

Zdroj: SITA, redaktor: Sandy, pridané: 15.07.2015

15.JÚL v spojení s rokom... 1871, 1904, 1916, 1922, 1934, 1995, 2014 - poďme si spoločne pripomenúť a zaspomínať... na ľudí, ktorým patrí tento deň.
15.JÚL - DEŇ VEĽKÝCH OSOBNOSTÍ - NEZABÚDAJME NA NICH
Zdroj obrázku: neuvedený
 

1871

- v Brezne zomrel evanj. farár a dramatik Ján Chalupka, zakladateľ slovenskej veselohry, uznávaný satirik v čase národného obrodenia. Po študiách v Jene učil v Ožďanoch a v Kežmarku, od roku 1824 bol farárom v Brezne. V Liptovskom Mikuláši zinscenovali jeho najznámejšiu veselohru Kocúrkovo, na ktorú nadviazali hry Všetko je naopak, Trasorítka, Trinásta hodina, Starúš Plesnivec. Napísal román Bendeguz, s podtitulom Donkichotiáda podľa najnovšej módy. Narodil sa 28. októbra 1791 v Hornej Mičinej.
Ján Chalupka
Ján Chalupka
zdroj: Internet


1904

- zomrel ruský spisovateľ a dramatik Anton Pavlovič Čechov , jeden z najvýznamnejších poviedkarov svetovej literatúry a novátor dramatickej tvorby. Pôvodným povolaním lekár, neskôr sa venoval len literatúre. Najvýznamnejšie novely: Step, Čierny mních, Dáma so psíkom a drámy: Tri sestry, Čajka, Ujo Váňa, Višňový sad. Narodil sa 29. januára
Anton Pavlovic Cechov
Anton Pavlovič Čechov
zdroj:


1916

- zomrel ruský biológ, zoológ a bakteriológ Iľja Iľjič Mečnikov. Zakladateľ imunológie, nositeľ Nobelovej ceny (1908) za práce o imunite. Narodil sa 16. mája 1845.
Mecnikov
Iľja Iľjič Mečnikov
zdroj: Internet


1922

- v Haliči sa narodila prozaička Hana Ponická , predstaviteľka slovenského disentu. Žila v Ríme, kde bol jej manžel, spisovateľ Štefan Žáry, dopisovateľom ČTK. Neskôr bola redaktorkou Smeny na nedeľu, po auguste 1968 však musela z tohto miesta odísť. V roku 1988 ju súdili za snahu uctiť si obete 21. augusta 1968. Dielo: Ábelovský dom, Prísť, odísť, Bosými nohami, Lukavické zápisky, pre deti: Slávikove husličky, O Štoplíkovi, Halúzky. Prekladala z taliančiny, francúzštiny, maďarčiny a nemčiny. Podľa jej scenára bol nakrútený film Zlatá réva. Zomrela 21. augusta 2007.
Hana Ponicka
Hana Ponická
zdroj: Internet


1934

- narodila sa herečka Eva Krížiková, od roku 1954 členka Činohry Slovenského národného divadla (SND). Vynikla ako interpretka komediálnych i tragických postáv, v mnohých divadelných a filmových postavách uplatnila svoj temperament a zmysel pre humor. V súčasnosti hrá v SND v hre Popol a vášeň. Nevyhýba sa ani malým divadelným scénam. V Štúdiu L+S hrala po boku českého herca Bronislava Poloczeka v hre Ondreja Šulaja O pejskovi a mačičke. V roku 2001 získala Cenu Jozefa Kronera za postavu Nancy, ktorú stvárnila v hre Edwarda Albeeho Pobrežie v bratislavskom Divadle a.ha. Hrala vo filmoch Štvorylka, Kapitán Dabač, Rača, láska moja, Suzanne a mnohých televíznych filmoch a inscenáciách. V roku 2003 ju za celoživotné dielo uviedli do televíznej Siene slávy. Jej manželom bol herec a spevák František Zvarík.
Eva Krizikova
Eva Krížiková
zdroj: Internet


1995

- v Bratislave zomrel básnik a prekladateľ Ján Stacho, vedúci predstaviteľ tzv. trnavskej skupiny básnikov - konkretistov. Bol lekárom, neskôr pracoval vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ a v Revue svetovej literatúry. Napísal zbierky básní Svadobná cesta, Dvojramenné čisté telo, Zážehy a Apokryfy. Po autohavárii v roku 1973, ktorá ho pripútala na lôžko, v roku 1978 napísal zbierku básní Z prežitého dňa. Prekladal z francúzštiny, španielčiny, poľštiny i srbochorvátčiny. Narodil sa 1. januára 1936 v Trnave.
Stacho
Ján Stacho
zdroj: Internet


2014

- v Pukanci zomrel spisovateľ, autor samizdatovej literatúry, disident Ivan Kadlečík. Pracoval ako novinár. Bol šéfredaktorom periodika Matičné čítanie, pracoval v Biografickom ústave Matice slovenskej. Pre politické postoje, ktoré vyslovoval vo svojich publicistických prácach ho prepustili zo zamestnania a počas normalizácie nesmel publikovať, jeho práce vychádzali v samizdate. Od konca 70. rokov žil v Pukanci. Po novembri 1989 vydal niekoľko kníh, eseje vyšli napr. v knihách Hlavolamy, Vlani ako dnes, Žiť sa dá len autobiograficky, Rapsódie a miniatúry, Chronoskop a mnohých ďalších. Venoval sa aj hre na organ, bol znalcom diela J. S. Bacha a určitý čas pôsobil v Pukanci ako organista. Narodil sa 8. apríla 1938 v Modre.
Kadlecik
Ivan Kadlečík
zdroj: Internet
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Almodovar za scenáristickej pomoci brata Agustina suverénne kombinuje časové roviny, medzi ktorými rozpína témy ako vášeň, telesnosť a pohlavná identita.
pred 4 rokmi
Jedny skoro okrúhle a jedny úplne okrúhle narodeniny dodávajú tejto kompilácii na hodnote, ale tá porcia muziky spoľahlivo obstojí kdekoľvek.
pred 6 rokmi
37-ročný moderátor prijal ponuku televízie Prima, a ukončil tak dlhodobú spoluprácu s Novou.
pred 8 rokmi
Pripravované EP americkej hip-hopovej skupiny Mobb Deep sa bude volať The Black Cocaine. Prostredníctvom Twitteru to oznámil The Alchemist, ktorý sa na ňom produkčne podieľal.
pred 8 rokmi
Melkus Sportwagen GmbH predstaví na Top Marques v Monaku (14. – 17.04.2011) nové modely – RS2000 GT/GTS.
pred 4 rokmi
Priaznivci všetkých vekových kategórií si v 7-ich slovenských mestách vychutnajú prepracované megahity Petra Nagya a skupiny Indigo.
pred 8 rokmi
Prvý výrobok pod značkou Mercedes-Benz Style je pripravený na štart: helikoptéra EC145 Mercedes-Benz Style.
pred 5 rokmi
Po legendách Hiromi, Tower of Power či Chaka Khan prijal tentokrát Martinovo pozvanie vystúpiť na Slovensku svetoznámy americký bubeník Chris Dave.