Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. júna 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zürich – mesto (pre) bohatých, 2. časť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 17.04.2013

Druhý deň v Zürichu sme poňali nákupne a pribalili sme k tomu spoznávanie. Nakoniec dominovalo spoznávanie a nakupovanie sme obmedzili na suveníry.
Zürich – mesto (pre) bohatých, 2. časť
Zdroj obrázku: Internet
 

Druhý deň v Zürichu sme poňali nákupne a pribalili sme k tomu spoznávanie. Nakoniec dominovalo spoznávanie a nakupovanie sme obmedzili na suveníry. Vo veľkých obchodných domoch a butikoch svetových značiek si totiž uvedomíte, že už to všetko dostanete aj u nás a za relatívne menšie peniaze. V každom prípade sme však v ten deň odštartovali z hlavnej vlakovej stanice (ktorá je samotná takým malým obchodným centrom plných obchodov) po Bahnhof Strasse smerom k jazeru. Tá ulica je obchodnou skriňou Zürichu, sú na nej butiky svetových značiek, najvychytenejšia banky a dovedie vás opäť až k jazeru. Nakupovanie tu je skôr pastvou pre oči. Oveľa lepšie sa nakupuje v priľahlých uličkách, kde každým metrom ďalej od Bahnhof Strasse klesajú ceny nižšie.

Po ceste určite natrafíte na dva najvychytenejšie obchodné domy v meste Jelmolí a Globus, plné značkových „handier“. Prechádzka touto ulicou je naozaj skôr zaujímavosťou pre oči, než reálnym nakupovaním. Na konci prídete až na breh jazera, na Bürkliplatz, miesto, ktoré sa od mája mení na trhovisko s domácimi potravinami, syrmi, v lete potom tiež so zeleninou a ovocím a rôznymi drobnosťami. Podľa bedekrov ide o najzaujímavejší trh v meste.
Zürich 06
Fraumünster so sklenenými vitrážami Marka Chagalla.

Z nábrežia pri jazere je celkom logické vydať sa späť smerom k hlavnej stanici, tento raz po ľavom brehu rieky Limmat. Na turistov tam čaká ešte niekoľko zaujímavostí. Prvou je nepochybne kostol Fraumünster, kedysi ženský kláštor, dnes vyhľadávané turistické miesto, ktorého dominantou sú sklenené vitráže navrhnuté Markom Chagallom. Zachytávajú biblické výjavy a každému dominuje iná farba. Na protiľahlej strane mosta sa týči Grossmünster a od Fraumünsteru je na neho nádherný výhľad.
Zürich 07
Grossmünster – evanjelický kostol, niekdajší ženský kláštor, na vrchol Karlovej veže vedie 187 schodov, za pekného počasia ponúka nádherný pohľad na mesto i okolie.

Len kúsok odtiaľ smerom späť k stanici sa nachádza Kostol Svätého Petra, ktorého najnápadnejším prvkom je hodinový ciferník s priemerom 8,7 metra, čím je najväčším v Európe.

Ak vás následne prepadne únava, zrelaxovať môžete hneď na niekoľkých miestach ľavého brehu rieky Limmat. Miernym stúpaním sa napríklad dostanete do vyhľadávaného parku Lindenhof, pôvodne keltská osada, dnes oddychová zóna vyhľadávaná najmä študentmi, ale i ostatnými miestnymi a turistami. Zahrať si tu môžete šach na obrovskej šachovnici.

Relaxovať sa dá aj pri dobrom jedle. To nájdete v štvrti Schipfe, stará rybárska oblasť, kde pri peknom počasí nádherne zrelaxujete na brehu rieky a dáte si dobré jedlo. Podľa mnohých je to najvychytenejšia gastronomická štvrť v Zürichu.
Zürich 08
Schipfe to je romantika i gastronomické kulinárstvo na jednom mieste.

Zaklincovať nádherný deň môžete v ktoromkoľvek bare. Nočné podniky sa však otvárajú až okolo deviatej hodiny večer, funkčné sú zhruba do druhej hodiny ráno a fungujú najmä cez víkend. Nočný život v Zürichu je rôznorodý a v bočných uličkách centra si môžete vybrať zábavu podľa vlastného gusta. A začať môžete napríklad aj pohľadom na mesto z panoramatického baru Julesa Vernea, ktorý sa nachádza na Uraniastrasse. Hoci je to pekný zážitok, pred jeho absolvovaním si treba uvedomiť dve veci – do vnútra sa zmestí zhruba iba 30 ľudí, takže na voľné miesto si možno budete musieť nejaký čas počkať. No a keď sa tam už dostanete, rátajte s mierne stiesneným pocitom. Pohľad na mesto „Verneovými očami„ však za to stojí. Návšteva je možná aj bez toho, aby ste si sadali ku káve, či niečomu inému. Proste mrknete, odfotíte a idete ďalej.

Ak sa do Zürichu vyberiete na predĺžený víkend, ostane vám nepochybne čas aj na spoznávanie okolia mesta. Na zorganizovanie výletu môžete využiť služby turistických centier, ktoré vám ponúknu nemalé množstvo autobusových, či vlakových výletov do zaujímavých destinácií a naplánujú vám výlet doslova na celý deň. Nemusíte však platiť za drahé služby. Okolie je možné spoznávať aj po vlastnej ceste, napríklad plavbou po jazere.

Plavba loďou je sezónna záležitosť fungujúca do skorej jari do neskorej jesene. Ak vlastníte Zürich Card, niektoré dedinky v okolí sú dostupné v jej cene, plavby do vzdialenejších miest si treba doplatiť. Lístok je v zásade 24-hodinový a keď si ho v prístave v Zürichu kúpite, platí celý deň a nielen na loď, ale tiež na vlak a autobus. Skombinovať tak možno niekoľko druhov dopravy.
Zürich 09
Plavba loďou poskytuje lákavé pohľady do prístavov malebných dedín.

Naša cesta viedla do malebnej dedinky Rapperswil. Plavba loďou trvala rovných 100 minút a niekedy v máji, alebo v júni to musí byť nádherný zážitok. Dlhá zima tento rok však mordovala aj Švajčiarsko a v čase, keď sme tam boli, bola plavba loďou síce reálna, ale nebol to ten najsilnejší zážitok. Spoza okien lode je možné sledovať malebné dedinky na brehu jazera. Loď stojí na vybraných miestach a pohľad z lode na upravené námestia na pobreží je veľmi zaujímavý.
Zürich 10
Rappersvil so svojim prístavom a dominantou nad mestom.

Samotný Rapperswil je údajne mestom ruží a keď tieto kvety na konci jari kvitnú po celom meste, musí to byť nádherné. V zime, akú sme tam zažili my sa nechcelo kvitnúť ničomu. Ani to však neuberá na malebnosti tohto úžasného miesta. Očarí vás nádherný malý prístav, následne úžasné námestie, ktoré síce pôsobí starobylo, avšak nájdete na ňom napríklad aj moderný McDonald a ideálnym miestom na prechádzku je starý most. Ten spája brehy jazera. Na začiatku je kaplnka, koniec sme iba zazreli. V tej zime a daždi sme prechádzku neabsolvovali. Už samotný pohľad je však fascinujúci a je to obrovský zážitok. Nad mestom sa potom týči hrad a v miestnom informačnom stredisku priamo na námestí vám ochotne poradia, kde všade sa dá v tomto meste vybrať a prežiť tu nádherný deň.
Zürich 11
Starý drevený most ponad Zürišské jazero, ktorý spája Rappersvill s druhým brehom jazera.

Cestu späť do Zürichu je možné absolvovať vlakom. Vlakových spojov je viac, než tých lodných a ušetríte i čas. Vlak sa ťahá po brehu jazera a je to opäť pekná vyhliadka. Za pol hodiny ste na hlavnej stanici. My sme si s jedným prestupom urobili zastávku na predmestí Zürichu, konkrétne v mestečku Küsnacht. Toto miesto by asi navždy ostalo pokojným predmestím veľkomesta, v ktorom sa usídlili zbohatlíci, ktorým nevonia veľkomestský ruch (aj keď život v Zürichu nie je klasickým životom vo veľkom meste), keby sa tu natrvalo nepresťahovala hviezda pop music.

K svojmu priateľovi sa totiž do Küsnachtu presťahovala rocková babička Tina Turner. Kde býva si ľahko nájdete na internete, nie je to žiadna nedostupná informácia. Napriek tomu som si myslel, že budem jediný, kto sa v ten chladný deň vyberie k Tine. O dom hviezdy sa však v rovnakom čase zaujímal i nemecký fanúšik a tiež dvojica holandských turistov. Všetci sa odfotili a išli ďalej. Vidieť hviezdu, ktorá na jar údajne aj tak čaká každoročne na francúzskej riviére nemalo zmysel. V každom prípade mosadzná tabuľka s nápisom „Do 12. hodiny nezvoniť a nedoručovať žiadne zásielky“ bola zážitkom sama o sebe. Kamery pred vstupnou bránou i na dome pre zamestnancov sú samozrejmosťou a hoci je jasné, že samotná speváčka o zvedavých fanúšikoch zrejme nič netuší, fakt, že by sa niekto snažil preliezť nie príliš vysoký murovaný plot by určite neostal bez povšimnutia.
Zürich 12
Tu býva hviezda (Tina Turner) a je jasné, že má svoj životný štýl.

Ďalším vyhľadávaným miestom Zürišanov je kopec Uetliberg. Ten sa týči nad mestom. Niektorí si na jeho vrchol vyšliapu, jednoduchšie je však na hlavnej stanici sadnúť na vlak označený S10 a vyviesť sa hore, takmer až pod televíznu vežu. Je úžasné sledovať ako sa vlak ťahá do kopca. Prvé zastávky sú vlastne predmestiami Zürichu, tie ďalšie sú už zakomponované v prírode. Konečná stanica vlaku je v súčasnosti posunutá o pár metrov nižšie, pretože stanica s nádhernou reštauráciou a výhľadom do doliny je v rekonštrukcii. Inak stojí vlak priamo pred ňou. Teraz však treba na dosiahnutie občerstvenia rátať s niekoľkometrovým výstupom.
Zürich 13
Uetliberg – konečná za mestom a štart nespočetného množstva prechádzok nádhernou prírodou – do kopca vlakom, posilniť sa a dolu po svojich.

To je však iba jedna z možností. Okolie je plné turistických chodníkov, ktoré vás dovedú až k spomínanej televíznej veži, alebo k rozhľadni, z ktorej je nádherný pohľad na mesto a na jazero. Majitelia Zürich Card majú jazdu vlakom zadarmo, inak si treba kúpiť lístok platný na 4 zóny, ten pre dospelého vychádza na 16 frankov, deti platia polovicu. Milovníci prechádzok si prídu na svoje, na predmestia Zürichu sa dá zísť pešo a je to nepochybne úžasný zážitok.

Fanúšikovia nakupovania si svoj posledný zážitok nechávajú na cestu domov. Letisko v Zürichu sa označuje za jedno z najlepšie vybavených letísk a posledné darčeky môžete nakúpiť v niektorom zo šesťdesiatich obchodov. Ceny ani náhodou nie sú výhodnejšie, ponuka tovaru je však trochu iná, ako „dolu v meste“. Odbavenie na letisku prebieha hladko a s predstihom, takže batožinu je možné odovzdať aj tri hodiny pred odletom a máte tak dostatok času na presun k potrebnému gate-u. Potom už len cesta domov, kde skočíte do reality a fakt, že chleba strojí „iba niečo“ cez euro vám nepochybne privodí úsmev na tvári.

Všetky informácie k prežitiu zaujímavého a nezabudnuteľného výletu v Zürichu nájdete na www.zuerich.com.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Spoločnosť Mio uvádza na trh nový model navigácie Mio Spirit 685, ktorý disponuje niekoľkými novými funkciami.
pred 14 rokmi
Je poľutovaniahodné, že alkohol sa u nás v podstate neberie ako droga.
pred 9 rokmi
Jednoduchá zásada je: jedzme všetko na čo máme chuť, ale s mierou.
pred 6 rokmi
Aplikácie ponúkajú okrem hudby aj fotografie, rozhovory či dokonca videá.
pred 8 rokmi
Vôbec po prvýkrát v Čechách vystúpi v lete francúzska speváčka a pesničkárka ZAZ, ktorá sa stala jednou z najväčších hudobných senzáciou roka.
pred 7 rokmi
Všetko to začalo 10. decembra 2007, keď kapela Led Zeppelin odohrala O2 aréne v Londýne spomienkový koncert na počesť zosnulého priateľa a zakladateľa vydavateľstva Atlantic Records Ahmeta Erteguna.
pred 8 rokmi
Modernizované Suzuki Splash sa prezentuje s novou, výraznejšou maskou a dynamickejšími líniami.
pred 6 rokmi
Pokračovanie legendárneho filmu pod názvom Dedičství aneb kurvaseneříka je tu! Organizátori v rámci slávnostnej premiéry 6. februára pripravili pre divákov aj niekoľko prekvapení.