Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. decembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zürich – mesto (pre) bohatých, 1. časť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 15.04.2013

To, čo Zürich ponúka sa dá zvládnuť aj za jeden deň. Pre pohodu je to však ideálna destinácia na víkend.
Zürich – mesto (pre) bohatých, 1. časť
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Paradoxné je, že cesta do jedného z najdrahších miest Európy a možno aj sveta bude napokon najmenšou položkou niekoľkodňového výletu. Odmenou vám však bude malé, útulné a príjemné mestečko na brehu jazera, s možnosťami nezabudnuteľných výletov do okolia, ak sa rozhodnete ostať viac dní.

Ideálne spojenie s Zürichom ponúka Viedeň. Vzhľadom na to, čo je Zürich zač, si cestovateľ nemôže priať nič viac, ako odlet z Viedne o 7. hodine ráno (spoločnosť Fly Niki) a odlet z Zürichu štvrťhodiny po deviatej večer. Let trvá veľmi sympatických 75 minút, už sa s rolovaním lietadla po dráhe. Ak natrafíte na dobrú akciu, prípadne budete kupovať letenky v dostatočnom predstihu, necelých 100€ za spiatočnú letenku je naozaj reálnych. Ak ste milovníkmi adrenalínu, nepotrebujete ani hotel. To, čo Zürich ponúka sa dá zvládnuť aj za jeden deň. Pre pohodu je to však ideálna destinácia na víkend. Priletíte v sobotu ráno. Z letiska ste za štvrťhodinu v meste. Sieť električiek vás spred hlavnej stanice odvezie k hotelu v ktorejkoľvek časti mesta a môžete začať spoznávať. V nedeľu večer potom odlietate domov.

Cesta z letiska do mesta stojí necelých 7 švajčiarskych frankov, pričom za 1€ dostanete približne 1,20 franku (CHF). Z vlastnej skúsenosti odporúčam hneď na letisku zakúpiť si Zürich Card. Sú 1-dňové, alebo 3-dňové. Tá dlhšia vyšla na 48 frankov, deti do 16 rokov majú výraznú zľavu. S kartou sa dostanete už z letiska do mesta, v meste následne platí na všetky druhy mestskej dopravy, teda električky, vlak i lode, podľa vymedzených zón. Ich výber je však ideálny, ak chcete spoznávať centrum, ale dokonca i blízke okolie, je karta postačujúca. Na kartu platia zľavy vo vybraných obchodoch i reštauráciách, tiež pri vstupoch do múzeí a do niektorých sa vďaka Zürich Card dostanete úplne zdarma. Mestskú kartu poskytuje v súčasnosti každé väčšie mesto v Európe, ale doposiaľ som sa ešte nestretol s jej tak všestranným a pre majiteľa skutočne výhodným využitím, ako práve v Zürichu.

Po meste je možné prepravovať sa električkami, trolejbusmi, autobusmi, loďou, alebo taxíkom. Tú poslednú možnosť však pravdepodobne využijete iba vo výnimočnom prípade, napríklad v noci, keď je premávka v sieti MHD mierne obmedzená, ale je vysoko pravdepodobné, že aj keď sa budete vracať z nočného záťahu v bare, taxík využijete iba na minimálny úsek cesty, a aj to iba v prípade, ak sa neubytujete priamo v centre. Najideálnejším dopravným prostriedkom v Zürichu sú jednoznačne električky, ich sieť je priam dokonalá, prehľadná, sú „naťahané“ po celom meste, jazdia v neuveriteľne krátkych intervaloch, sú poloprázdne (za tri dni sa ani raz nestalo, že by sme si nemali kde sadnúť) a sú čisté. Meškanie v krajine vychytených hodiniek zjavne nepoznajú, takže tam chodí všetko načas.

Jednorazový lístok na MHD vychádza okolo 3 frankov, oveľa výhodnejšie sú 24-hodinové lístky (cca 7 frankov), alebo 9-hodinový lístok, ktorý je možné použiť v ktorýkoľvek deň po 9. hodine ráno a od označenia je platný nasledujúcich 9 hodín. Keď si však zrátate všetky možnosti, stále vychádza najvýhodnejšie už spomínaná Zürich Card. Použitie MHD bez platného lístka neodporúčam. Síce sme za štyri dni nenatrafili na jediného revízora, vo vlaku ani raz neprišiel „ujo štiko“ a lístky kontrovali v podstate iba na miestnej lodi, ak by ste revízora stretli a nemali by ste platný lístok, pokuta by cca 20x väčšia, než samotná cena lístka a nejaké zjednávanie nie je na mieste. Jednoducho nepochodíte.

Prehliadku mesta pri rýchlejšom kroku naozaj zvládnete za jeden deň. Všetky zásadné veci, ktoré by ste chceli vidieť sa nachádzajú po oboch brehoch rieky Limmat a v priľahlých bočných uličkách. Čiže ak by ste sa od hlavnej stanice vybrali smerom k jazeru a od jazera opačnou stranou rieky, neminiete nič zásadné. Ak je to čo len trochu možné, rozdeľte si prehliadku mesta na dva dni, je to pohodlnejšie a dajú sa využiť viaceré možnosti.
Zürich 01
Jedným z dopravných prostriedkov v Zürichu sú aj lode, premávajúce na rieke Limmat, od hlavnej stanice, až ku kasínu na brehu Zürišského jazera.

Napríklad môžete začať plavbou loďou po rieke Limmat. Tá má prvú zastávku pár metrov od hlavnej stanice a okruh trvá zhruba hodinu. K jazeru sú to tri zastávky, loď potom ďalej pláva k miestnemu kasínu a vracia sa späť do mesta. Na plavbu platí lístok mestskej dopravy a vidieť Zürich z paluby lode nie je na zahodenie.

Vystúpiť sa dá aj na začiatku jazera a odtiaľ sa vybrať smerom hore k hlavnej stanici. Hneď na brehu jazera však netreba vynechať budovu opery, ktorá je na pohľad veľmi dôstojná. V súčasnosti však pred ňou prebiehajú staviteľské práce a tak treba rátať s tým, že nejaký čas budete mať na fotografiách aj bagre. V okolí je niekoľko reštaurácií, obchodov s potravinami, ale i cukráreň a stoja tu hádam všetky električky, ktoré prechádzajú Zürichom.
Zürich 02
Zürišská opera, dnes obliehaná bagrami, o pár týždňov s nepochybne niečím viac fotogenickejším.

Ak sa krokom vyberiete do neveľkého kopca, prídete o pár minút ku galérii Kunsthaus. Od opery vás tam však dovezú hneď tri električky, ktoré zastavujú priamo pred galériou. Milovníci umenia tu môžu stráviť doslova niekoľko hodín. Sú tu stále i dočasné expozície, sympatický obchodík so suvenírmi, ale aj kaviareň. Kunsthaus je najlepšou galériou v meste a údajne jednou z najlepších galérií v Európe. Vstupné je dosť drahé. V prípade, že máte Zürich Card, na niektoré výstavy sa dostanete úplne zdarma, iné zas môžete absolvovať s výraznou zľavou.
Zürich 03
Kunsthaus je jednou najlepšou galériou v Zürichu a podľa mnohých i v Európe.

Neďaleko odtiaľ na nachádza univerzita, konzervatóriom i zoologické múzeum. Ak sa však od galérie vyberiete opačným smerom, dolu do mesta, v uličkách starého mesta, ktoré v tomto prípade klesajú dolu k rieke, si vychutnáte nádych zürišskej histórie, z vyvýšených miest si nafotíte veže Grossmünsteru, až sa pomedzi butiky vychýrených značiek, či špeciálnych umeleckých obchodov, či predajní s hudobnými nástrojmi dostanete na Limmat Quai. V podstate ulica, ktorá kopíruje pravý breh rieky Limmat smerom k hlavnej stanici.
Zürich 04
Prechádzka starým mestom je nezabudnuteľným zážitkom.

Nábrežie je lemované pôvodnými cechovými domami, v ktorých sú dnes rôzne obchody, kde nakúpite módne značkové odevy, najnovšie modely obuvi, ale tiež tam nájdete obchody s miestnymi potravinami, neskutočne dobrou čokoládou, či vínom. Ja osobne som na dve hodiny „skysol“ v štvorposchodovej predajni s CD, DVD a hudobnými nástrojmi, ktorá síce s klasikou cechových domov nemala nič spoločné, ale kúpiť sa v nej dalo z hudby všetko, na čo ste si v tej chvíli spomenuli. Dokonca tu bol naozaj milý personál.

To totiž v Zürichu a vo Švajčiarsku všeobecne vraj nie je pravidlom. Najskôr som sa dočítal, že miestni sa k turistom nesprávajú priateľsky, ale obchodne, čo sa niekoľkokrát potvrdilo. Áno, sú ochotní, vždy pomôžu, vždy poďakujú, ale cítiť v tom rutinu, úsmev je skôr vzácnosťou, aj keď mal som pocit, že je to iný prístup, ako keď prídete do obchodu u nás, kde sa úsmev a ochota považuje za niečo zbytočné a neprípustné. Tam to nebolo o tom, že sa im nechcelo, alebo že by boli znechutení z toho, že ste do obchodu prišli a musia pracovať, to nie. Len bolo cítiť, že ste jeden z mnohých, už pred vami ich bolo dosť a po vás jednoducho prídu ďalší. Nemyslím to však nijako v zlom, nijako to neprekážalo, je to proste ich spôsob života.

Pohodlnou prechádzkou po Limmat Quai sa dostanete popri radnici a Rathaus Brücke, z ktorého je asi najkrajší výhľad na všetky zásadné pamiatky v meste až späť k hlavnej stanici, odkiaľ sa môžete odviesť električkou do hotela. Ešte predtým si však môžete sadnúť do niektorej z reštaurácií, ktoré lemujú Limmat Quai a vyskúšať švajčiarsku polievku Gerstensuppe, čo je vlastne naša hŕstková polievka. V každej reštaurácii dostanete tiež Zürcher Geschnetzeltes, čo je na kocky nakrájané teľacie, podávané so smotanovou omáčkou, hríbmi a tradičnými švajčiarskymi rosti (niečo, ako naša zemiaková placka).
Zürich 05
Pohľad na dve dominanty Zürichu – Fraumünster v popredí a kostol sv. Petra s najväčším hodinovým ciferníkom v pozadí.

Trochu väčší problém je objaviť ďalšie národné švajčiarske jedlo Gitzlichüechli, čo sú kúsky kozieho mäsa povareného v zmesi vín, obaleného v pivnom cestíčku a vypraženého na oleji. Za to však zaručene v miestnych reštauráciách natrafíte na syrové fondue, ktoré by ste mali ochutnať. Čo sa týka peňazí, rátajte s tým, že miska polievky vyjde zruba na 10 frankov a pri hlavnom jedle rátajte minimálne s 30 frankami (a vyššie) na osobu. Ak by ste mali pocit, že to šalamúnsky vyriešite v stánkoch s rýchlym občerstvením, nie je to celkom tak. Cena za bagetu, či pannini sa pohybuje od 10 švajčiarskych frankov vyššie. O moc lacnejšie nie sú ani potraviny v klasických potravinových obchodoch.

Prvý deň v Zürichu môžete ukončiť jazdou na lanovke Polybahn, ktorá patrí ku koloritu mesta už viac ako 100 rokov, je špecifická, svojim spôsobom unikátna a dajte si pozor, aby ste sa na ňu nechystali v nedeľu, pretože vtedy je zavretá.

Oficiálna stránka mesta: http://www.zuerich.com
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 14 rokmi
Čo keď vynecháte jedno jedlo?
pred 5 rokmi
Skvelá správa pre fanúšikov muzikálov. Deti ráje uvidíme aj na Slovensku.
pred 9 rokmi
Open Jazz Fest predstavuje prvých performerov: Marek Bałata, Justin Echols a Ecce Jazz.
pred 8 rokmi
Obrovský hit na celom svete má pokračovanie v podobe knihy plnej receptov.
pred 7 rokmi
Odd Thomas je mladík, v ktorého živote nie je všetko v poriadku, pretože vidí mŕtvych a dokáže tak predvídať blížiacu sa katastrofu.
pred 12 rokmi
“Narodil som sa za neobyčajných okolností,” presne týmito slovami sa začína film Podivuhodný prípad Benjamina Buttona, ktorý je adaptáciou poviedky...
pred 9 rokmi
Firefox AK idú ako support megaúspěšného britského dua Hurts a majú nakročené k tomu, aby si získali nových fanúšikov naprieč kontinentom.
pred 7 rokmi
Špinavé peniaze je životopis celkom obyčajného človeka, ktorý však prežil neobyčajný život. Ken Rijock bol v osemdesiatych rokoch v Miami spojkou medzi kolumbijskými a domácimi drogovými kartelmi, ktoré zaplavovali ulice amerických miest kokaínom.