Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 09. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zaujímavosti o niektorých európanoch

Zdroj: © Server.sk, redaktor: marv, pridané: 02.01.2012

Zaujímavosti a zvláštnosti európskych národov - Bulhari, Poliaci, Maďari, Rumuni, Holanďania a Francúzi.
Zaujímavosti o niektorých európanoch
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Bulharsko

áno nie
Bulhari sú v spôsobe života podobne ako ostatné balkánske národy jednoducho iní.

V Bulharsku – v jednom z najmladších členských štátoch Európskej únie je množstvo faktorov, ktoré túto skutočnosť ani z ďaleka nepripomínajú. Bulhari sú v spôsobe života podobne ako ostatné balkánske národy jednoducho „iní“. Najviac sa to prejavuje v používaní ich jazyka, ktorému my Slováci síce ešte ako tak dokážeme porozumieť, ale na používanie súhlasu a nesúhlasu v bežnej hovorovej reči, ako aj v prejave gest, ktoré s týmto vyjadrovaním súvisia, majú nastavené diametrálne odlišné parametre. Bulharsko je jednoducho takou krajinou, kde áno znamená nie, a naopak. To znamená, že súhlasným prikývnutím hlavou myslia nie, a záporným kývaním hlavy vyjadrujú svoj súhlas.

Poľsko

pivo
Poliaci majú radi teplé pivo.
zdroj: SXC/free

S našimi severnými susedmi Poliakmi nás spája množstvo zvykov a tradícii. Okrem zanedbateľných kultúrnych rozdielov a značne podobnej kuchyne, sa od nás predsa len v niečom líšia. Poliaci sú na rozdiel od nás špecifickí v pití a vychutnávaní si piva. Zatiaľ čo väčšina Slovákov uprednostňuje klasické, dobre orosené pivo, Poliaci majú opačné chute. Viac ako štyridsať percent Poliakov dáva prednosť teplému pivu, ktoré symbolicky nazývajú grzaniec. V podstate sa jedná o prevarené pivo, ktoré je dochutené jablkovým alebo zázvorovým sirupom. Z pollitrového pohára ho potom pijú výlučne slamkou.
 

Maďarsko

pivo
Maďari si pivom neštrngajú.
zdroj: SXC/free

Aj s našimi južnými susedmi Maďarmi máme nemálo spoločných kultúrnych obyčajou. Ale, keď už sme pred chvíľou spomínali pitie piva, aj Maďari majú svoje zvláštnosti. Zatiaľ čo v ostatných kútoch sveta je štrnganie s plnými pivovými pohármi bežným prejavom dobrých medziľudských vzťahov, pre Maďarov to už dávnejšie neplatí. To, prečo je tomu tak, súvisí pravdaže so skoršími historickými udalosťami, ktoré sa odohrali 6. októbra 1849. Práve v tento deň bolo v Arade (Rumunsko) popravených 13 významných “maďarských“ aradských martýrov. Na znak úcty si ich Maďari nielenže každoročne pripomínajú a ctia, ale uzhodli sa aj na tom, že si po týchto krvavých udalostiach už nikdy nebudú štrngať s pivom, ako to robili kati vyvraždených generálov.

Rumunsko

pokazené zuby
Slabá stránka Rumunov, tak to sú zuby.

Na balkánskom polostrove sme už síce v tomto článku boli, no Rumunsko, ktoré je podobne ako spomínané Bulharsko mladým členom Európskej únie, sme ešte nespomínali. Rumunsko je zvláštna, ba niekedy až mystická krajina, ktorá ma nemálo zaujímavostí. Okrem množstva turistických atrakcií má podobne ako každá krajina sveta, tiež veľa nedostatkov. Jedným z ich prejavov je to, že Rumuni bez problémov zanedbávajú štandardnú hygienu, najmä čo sa týka umývania zubov. Vedeli ste, že až pätina z nich (4 000 000) si ani raz denne nečistí zuby?! A aby toho nebolo málo, štítia sa aj ostatných hygienických pomôcok ako sú napríklad mydlo alebo deodoranty.

Holandsko

marihuana
Holandsko sa už dávno nespája s tulipánmi...
zdroj: SXC/free

A teraz sa presuňme na sever, konkrétne do Holandska, ktoré sa v nás už dávnejšie nespája iba s tulipánmi, ale aj s marihuanou, ktorá je tam legálne dostupná v tzv. coffee shopoch, kde si za stanovenú cenu môžete kľudne vychutnať joint s dobrou domácou kávou. Na podobný „liberalizmus“ si u nás aj napriek sľubom mnohých politických strán, ešte, Boh vie dokedy, musíme počkať. Ale ružové okuliare teraz na chvíľu odložme. Aj holandská vláda sa už dávnejšie uzhodla, že pre zvýšený nárast drogovej kriminality obmedzí prístup turistov do jednotlivých coffee shopov. Tie budú údajne dostupné iba pre miestnych registrovaných občanov. Uvidíme, ako to napokon celé dopadne.

Francúzsko

Francúzka
Francúzske ženy charakterizuje nielen prirodzený šarm, vhodne zvolená elegancia a príťažlivosť, ale aj obyčajná prirodzená skromnosť.

Aj Francúzsko ma okrem umeleckého Paríža, ktorý patrí spolu s Prahou a ostatnými metropolami k najumeleckejším mestám Európy, nemálo osobitostí. Za zmienku stojí spomenúť francúzske ženy, ktoré charakterizuje nielen prirodzený šarm, vhodne zvolená elegancia a príťažlivosť, ale aj obyčajná prirodzená skromnosť. Ozaj, vedeli ste, že tie Francúzsky, ktoré v sebe zachovávajú ducha pôvodných Francúzok, sa na stretnutí s mužom v bare nenechávajú pozývať na drinky? Teda, aby sme to tu spresnili, pozývať sa nechajú radi, samozrejme, ale zaplatia si to samé. Z uvedeného vyplýva, že poniektoré slovenské zlatokopky sa ešte vždy majú od koho učiť.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Režisérom klipu, v ktorom 26-ročná Američanka žijúca v Anglicku stavila na úspornosť, je Ant Shurmer.
pred 7 rokmi
Okrem 37-ročnej herečky tvorcovia rokujú aj s Jackiem Chanom, Wesleym Snipesom a Nicolasom Cageom.
pred 9 rokmi
Nová Honda Civic poskytuje posádke, chodcom a všetkým účastníkov cestnej premávky maximálnu možnú mieru bezpečnosti.
pred 8 rokmi
Aj keď v podstate s ničím prevratným Rita Ora neprichádza, vo svojom žánri je to album produkčne veľmi dobre zvládnutý a z tuctu piesní na ňom sa dobré dve tretiny môžu veľmi úspešne uchytiť v hitparádach.
pred 9 rokmi
Album, ktorý sa tak, ako Madonnine Like A Prayer, či Jacksonov Thriller navždy zapíše do histórie populárnej hudby.
pred 8 rokmi
Riaditeľ poisťovne Genertel Miroslav Chovan to vysvetľuje vysokou spoluúčasťou pri havarijnom poistení
pred 8 rokmi
Speváčka, ktorá sa ani v deväťdesiatych rokoch a ani v novom storočí nemienila stiahnuť z hudobnej scény sa vždy snažila kráčať s dobou.
pred 11 rokmi
Na aktuálne prebiehajúcom autosalóne Opel chýbal, no v čase, kedy sa dnes ešte len otvárali jeho brány,...