Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vietnam

Zdroj: © Server.sk, redaktor: maj, pridané: 23.09.2011

Krásna príroda, milí ľudia a fascinujúca história = Vietnam...
Vietnam
Zdroj obrázku: Flickr
 

Exotikou dýchajúca krajina, ktorá má v rozvoji cestovného ruchu vzhľadom na svoj potenciál čo-to doháňať. To je Vietnam. Vietnam leží na juhovýchode Ázie, na polostrove Zadná India. Susedí z Kambodžou, Laosom a Čínou. Hlavným mestom je druhé najväčšie mesto tejto kúzelnej krajiny – Hanoj.

Základné informácie

Oficiálny názov: Công Hóa Xa Hôi Chú Nghía Viet Nam
Hlavné mesto: Hanoj
Rozloha: 329 560 km2
Počet obyvateľov: 84 402 966
Úradný jazyk: Vietnamčina
Náboženstvo: Budhizmus 55%, kresťanstvo 7% a iné
Mena: Dong (1 dong = 10 hao)
Vznik: 2.júl 1976
Forma štátu: Socialistická republika
Vietnam
Do UNESCO zapísaná zátoka Hanlog Bay, na ktorej sú zhromaždené rybárske lode.
zdroj: SXC/free

História

Prvé historicky doložené štátne útvary sa datujú už od 3. storočia pred n.l. Nasledovalo obdobie existencie ríše Čampa. Od 16.teho do 19. storočia bol Vietnam rozdelený na južnú a severnú časť. Spomínané časti nemali práve najlepšie vzťahy. Až v roku 1945 bola na celom zjednotenom území vyhlásená Vietnamská demokratická republika. Táto idylka však netrvala dlho a v roku 1954 bol Vietnam rozdelený na komunistický Severný Vietnam a antikomunistický Južný. Nasledovali ťažké časy, kedy jednotlivé časti Vietnamu žili v obrovskom napätí. Občianska vojna trvala dlhých 30 rokov. Ustálenie nastalo v roku 1976, kedy bola na celom území Vietnamu vyhlásená Vietnamská socialistická republika. Komunistický Vietnam zabral južnú časť. V rokoch 1978 až 1989 komunistický režim vo Vietname podliehal extrémizmu. Vietnam okupoval Kambodžu a Laos. Dva roky pred rozpadom komunistického bloku v Európe zahájil Vietnam rozsiahle hospodárske reformy, ktoré predznamenali aj politické zmeny, tie sa však dodnes uskutočňujú veľmi ťažko. Vláda sa od roku 2001 usiluje o liberalizáciu ekonomiky a reformy, avšak v krajine stále vládne jedna strana.

Zaujímavosti

Vietnam
Obyvatelia žijú prevažne v lesoch a hornatých oblastiach a dodnes dodržiavajú staré tradície a obyčaje.
zdroj: SXC/free

• Približný počet národností žijúcich na území dnešného Vietnamu je 54
• Vietnam patrí medzi najväčších vývozcov ryže, kávy, čaju, korením a taktiež ropy.
• Krajina má 13 národných parkov. Najvýznamnejšie sú napríklad: Ming Hai, ktorý je známy tým, že v ňom môžete vidieť až 80 druhov exotického, samozrejme voľne žijúceho vtáctva, či park Tam Nong, v ktorom sa nachádza záhradné konzervatórium červenohlavých žeriavov.
Vietnam Mekong Delta Flickr oliverlaumann
Plavba po delte rieky Mekong.

Foto: Flickr / oliverlaumann
zdroj: Flickr

• Rieka Mekong je jedna z najväčších riek sveta. Začína v Číne, pokračuje cez Myanmar, Laos, Kambodžu a cez Vietnam sa vlieva do Juhočínskeho mora.
Halong Bay – Dračia zátoka je ďalšou pozoruhodnosťou, ktorou sa Vietnam môže pochváliť. Táto zátoka má viac ako 3000 vápencových ostrovčekov a hladina vody je krásnej smaragdovozelenej farby. Zátoka Halong Bay je zapísaná na listine UNESCO.
Cu Chi tunely sa nachádzajú asi 50 km severne od mesta Saigon. Boli postavené na obranu proti Američanom a sú dlhé viac ako 250 km. Súčasťou tunelov boli prepadliská, obývacie priestory, sklady, dielne na výrobu zbraní, nemocnice, či kuchyne a veliace miestnosti. V priestoroch tunelov si turisti môžu pozrieť vojnové múzeum a taktiež strelnicu.
Vietnam Hanoi
Pohľad na obyvateľov prichádzajúcich s čerstvým tovarom na trhy v Hanoji.
zdroj: SXC/free

• Vo Vietname sa dohovoríte okrem vietnamčiny i po čínsky, v istých oblastiach anglicky, no taktiež sa dohovoríte KHMÉRČINOU. Khmérčina je oficiálny jazyk na území Kambodže.
• Pre občanov Slovenskej republiky platí vízová povinnosť. Turistické vízum sa vydáva maximálne na 15 dní.
Pohyb po území Vietnamu je neobmedzený s výnimkou pohybu po tzv. zakázaných zónach. Každá zakázaná zóna je síce spojená s okolitým svetom, no prístupové cesty do týchto zón sú označené tabuľami. Pod pojmom zakázaná zóna rozumieme vojenské zóny a taktiež miesta v horách obývané menšinami. Členovia týchto menšín nie sú práve ústretoví k cudzincom.
Vietnam
Pre občanov Slovenskej republiky platí vízová povinnosť. Turistické vízum sa vydáva maximálne na 15 dní.
zdroj: SXC/free

Piť vodu vo Vietname bez prevarenia by bola obrovská chyba. Váš pobyt by ste totiž strávili v neznesiteľných horúčkach. Vodu však nestačí prevariť len tak bežne, preváranie musí trvať minimálne 20 minút, aby ste „zabili“ všetky baktérie, ktoré sú pre ľudí žijúcich v našich zemepisných šírkach tak nebezpečné. Pre obyvateľov Vietnamu a taktiež okolitých štátov je táto voda nezávadná. Odborníci odporúčajú taktiež šúpať všetku zeleninu a ovocie z vrchnej vrstvy, i pokiaľ táto nie je určená na šúpanie.

Gastronómia

Dovolím si venovať jedlu a nápojom samostatnú časť, pretože Vietnam je známy taktiež svojou zaujímavou gastronómiou. Ich kuchyňa je racionálna a jednoduchá. Najviac spracovávanou surovinou vo Vietname je ryža. Ryža je súčasťou takmer každého vietnamského obeda, či večera, no okrem toho sa využíva i na spracovanie do rôznych netypických podôb. Medzi najzaujímavejšie patrí výroba cestovín z ryže, ryžového jedlého papiera, z ktorého sa vyrábajú ryžové rolky, rôzne ryžové sladkosti, ryžový ocot, škrob, či alkohol, najznámejšie je ryžové víno, ktoré je omnoho silnejšie ako hroznové víno obľúbené v našich končinách.
Vietnam jedlo Flickr / macloo
Vietnamské jedlo.

Flickr / macloo
zdroj: Flickr

Mäso je taktiež obľúbenou surovinou, ktorá sa vyskytuje na jedálničku veľmi často. Vietnamci sa riadia heslom „čo sa hýbe, to sa dá zjesť“, a preto ak máte citlivé žalúdky, tak túto pasáž radšej vynechajte. Vietnamci s obľubou pripravujú všetky druhy mäsa, ktoré i my, no medzi ich obzvlášť obľúbené špeciality patrí mäso zo psa, hada, myší, mačiek, žáb, či veveričiek. Špecialitou sú kačacie vajcia. Nič zvláštne, však? Alebo, žeby predsa? Vietnamci ich jedia zásadne v období, keď už-už sa káčatko pýta na svet a vajíčko jedia len jemne povarené. Pochúťkou, ktorou si zvyknú uctiť svojich hostí sú opečené larvy s ryžou.
Vietnam ryžové pole Flickr Vu Bui
Vietnam: práca na ryžovom poli.

Foto: Flickr / Vu Bui
zdroj: Flickr
 
Nedá mi nespomenúť ešte dve „perličky“. Vietnamci sú veľmi slušní ľudia, ktorí si cenia svojich hostí, a preto im vždy po dojedení dokladajú, pokiaľ nenecháte aspoň troška na tanieri. Vyjedený tanier pre nich znamená niečo ako „dolož mi“. Zaujímavé je, že hostiteľ Vám bude dokladať, kým na tanieri niečo necháte. A druhou zaujímavosťou je, že ak odmietnete to, čím Vás hostiteľ pohostí, znamená to obrovskú urážku, a preto i ak pred sebou uvidíte larvy, či veveričku, nemali by ste v žiadnom prípade odmietnuť. Čo už...koľko ľudí a kultúr, toľko chutí a zvyklostí!
Vietnam Halong Bay
Vietnam, Hanlog Bay.
zdroj: SXC/free

Vietnam je nádherná krajina, ktorá uchvacuje krásami prírody, no nedá sa túto krajinu úplne pochopiť. Prečo? Jednoznačne kvôli odlišnosti kultúr. Kultúra sála vo Vietname odvšadiaľ, vidieť ju najmä v gastronómií, ktorá je od tej našej diametrálne odlišná. Vietnam má v sebe veľa fascinujúceho a pre nás nepochopiteľného, čo stojí za spoznávanie a odhalenie....
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Krásna príroda, milí ľudia a fascinujúca história = Vietnam... Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/vietnam/

krásna krajina, akurát po američanoch im zostalo neželané dedičstvo : http://cz.sputniknews.com/svet/20150429/332310.html

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Karel
pred 4 rokmi
Dobré stránky jak do Vietnamu sám, bez cestovky www.vietnamista.cz
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Je celkom možné, že keď sa aj po rokoch povie „Eurovízia,“ jedným z mála mien, na ktoré si spomenieme bude práve Alexander Rybak.
pred 8 rokmi
Ak sa trápite kvôli väčšiemu brušku, možno práve teraz nastal čas zmeniť to.
pred 8 rokmi
Nahé scény v snímke Shame (2011) neboli pre írskeho herca Michaela Fassbendera jednoduché.
pred 6 rokmi
Americká herečka ju stvárnila v rovnomenných snímkach z rokov 2001 a 2003.
pred 7 rokmi
Henrietta Lacksová mala rakovinový nádor. No bez jej vedomia jej odobrali bunky, ktoré lekári nakultivovali a vytvorili tak nesmrteľnú bunkovú kultúru. Tá sa pod názvom HeLa využíva v medicínskom výskume dodnes.
pred 7 rokmi
PSA Peugeot Citroën bude dodávať spoločnosti Toyota vozidlá strednej veľkosti, ktoré budú komercializované v Európe pod značkou Toyota.
pred 10 rokmi
Je rok 2009 a meno Akon sa stalo synonymom kvalitnej čiernej muziky, roztancovaného hip-hopu a jeho tvorbu počuť z každého rádia.
pred 7 rokmi
Abarth predstavuje dva upravené modely, ktoré sú zrodené pre pretekársku trať.