Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vianoce vo svete

Zdroj: © Server.sk, redaktor: miki, pridané: 23.12.2013

A ako to vyzerá s vianočnými sviatkami v iných častiach sveta? Oslavujú vôbec Vianoce a poznajú čaro Vianoc?
Vianoce vo svete
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Blíži sa čas Vianoc. Ako každý rok nás neminú svojou tradičnou atmosférou. Typickými znakmi slovenských Vianoc je nielen vôňa sladkého pečiva či kapustnice, ale aj neodmysliteľný zemiakový šalát, chutná rybka, vianočné trhy na námestiach, koledníci. Za celosvetový symbol by sme mohli považovať ozdobený vianočný stromček. Vianoce sú na Slovensku a vo svete poňaté i komerčne. V najväčších obchodných reťazcoch vidieť zástupy ľudí čakajúcich pri pokladniach. Nevyhneme sa tomu ani u nás a s nevinným zámerom kúpiť si v potravinách len to, čo nám chýba v chladničke, nakoniec skončíme s taškami plnými darčekov.
 
My oslavujeme štedrý večer 24. decembra, kedy si nachádzame pod stromčekom darčeky. Napríklad v Amerike deti rozbaľujú darčeky až 25. decembra ráno. A ako to vyzerá s vianočnými sviatkami v niektorých častiach sveta, kde by sme predpokladali, že toto obdobie kvôli svojmu vierovyznaniu alebo chudobným podmienkam nepoznajú? Oslavujú vôbec Vianoce a poznajú čaro Vianoc? Zdobia si vianočný stromček a dávajú si navzájom darčeky aj ľudia v Afrike, Južnej Amerike a Ázií? Napríklad moslimovia a židia Vianoce neslávia, ale i napriek tomu v týchto krajinách vládne akási úcta k ostatným náboženstvám a blížiace sa sviatky prežívajú v pokoji.

Rozvojové krajiny poznajú Vianoce

V rozvojových krajinách, najmä v oblastiach Ázie ale i Afriky, žije najmenej kresťanov. Z toho vyplýva aj fakt, že v týchto regiónoch nie sú Vianoce tak populárne. To však neznamená, že ich neoslavujú. Zvyky a tradície „odkukali“ či už z Ameriky, Európy a z ostatných rozvinutých štátov. V južnej Amerike je viac kresťanky založenej populácie, a preto sa latinské Vianoce oproti ázijským sviatkom a Vianociam poznačených africkým slnkom, najviac podobajú tým našim, klasickým sviatkom požehnaným pokojom a láskou. Práve rozvinutý turizmus a rozšírené médiá umožňujú narastajúcu popularitu vianočných sviatkov v krajinách tretieho sveta.

Horúce sviatky v Afrike

Na africkom kontinente sa sviatky pokoja v porovnaní s Áziou a Latinskou Amerikou prezentujú pravdepodobne najmenej. K tradičnej atmosfére chýba pre nás neodmysliteľný sneh a hlavne v strednej a južnej Afrike chýba ozdobený ihličnatý stromček. Domáci ho nahrádzajú ozdobenou palmou. Cez vianočné obdobie sa navštevujú rodina a známi, nie všetci sa obdarúvajú darčekmi, keďže veľa ľudí nemá peniaze napríklad na hračky. Tu nezohrávajú Vianoce takú komerčnú úlohu ako vo vyspelých štátoch Európy či Ameriky, je to viac o narodení Ježiša Krista, o radosti, speve, návšteve kostola. Vianoce, ktoré sa podobajú tým naším európskym, priniesli na africký kontinent najmä rôzni misionári a dobrovoľníci, ktorí prichádzajú do rozvojových krajín na určité obdobie. Tým, že niektoré časti Afriky kolonizovali napríklad Angličania, Španieli, Francúzi – malo za následok osvojenie si vianočných zvyklostí aj z týchto národov.

Južná Afrika – keďže tu je veľmi horúco, domáci oslavujú sviatky na plných plážach. Grilujú, jedia koláče, morku, christmas puding – čo je niečo ako náš biskupský chlebík. Na hlavách majú typické papierové klobúky.

Etiópia a Egypt – majú Vianoce trochu posunuté a zapísané 25. decembra v ich kalendári, čo predstavuje 7. Január nášho kalendára. V Egypte trvá advent štyri týždne.

Maroko – je z veľkej časti islamská krajina, ale okrem moslimov, židov tu vidieť i kresťanov. Práve kresťania si môžu na miestnych trhoch kúpiť vianočný stromček. Moslimovia namiesto Vianoc majú podobný zvyk – Sviatok obety. Počas tohto dňa obetujú baránka, ktorého najskôr zabijú a potom ho zjedia.

Južná Amerika a Vianoce

Takisto aj na tomto kontinente sa oslavujú Vianoce. Iné sú vďaka ročnému obdobiu – letu a ozdobeným stromčekom, ktorý býva prevažne umelý. Ihličnaté stromy nie sú bežné ako povedzme na Slovensku. Ľudia v týchto krajinách ich zdobia rôznymi farebnými ozdobami. Ozdoby sú však oveľa pestrejšie a rôznorodejšie. Na Štedrý večer v Latinskej Amerike je hodnota rodiny na prvom mieste. Všetci príbuzní spolu so susedmi konzumujú pripravené pokrmy a venujú sa tancu. Najtypickejším znakom je umiestnenie Ježiška v jasličkách. Celý Betlehem môže byť umiestnený pod stromčekom i mesiac pred Vianocami, ale samotná figúrka malého Ježiša sa tam objaví až po polnoci Štedrého večera na znak toho, že sa práve narodil Ježiš Kristus. Samozrejme vďaka rozvinutému turizmu do krajín prenikli aj mnohé zvyklosti z ostatných časti sveta. Latinskoameričania poznajú Santa Clausa.

Kolumbia – vianočná sezóna sa spúšťa 7. decembra zapaľovaním sviečok. Sviatky trávia spoločne, veľkú mieru má spievanie kolied a spoločné modlenie k Márii, Jozefovi a Ježišovi.

Peru – Peruánci sú zvyknutí skrášľovať kostoly a domovy jasličkami, vykonávať tance a hry, variť tradičné jedlá. Počas týždňa Vianoc organizujú „chocolatadas“, čo vlastne znamená podarovanie šálky horúcej čokolády a možno aj malého darčeku chudobným deťom.

Vianočné zvyky v Ázii

Napriek malému počtu kresťanov, poznajú oslavy Vianoc aj v Ázii. Používajú výzdobu domov, zdobia stromčeky, rozdávajú darčeky. Samozrejme poznačené lokálnymi znakmi a kultúrou danej krajiny. Nechýba dobré jedlo a návšteva blízkych.

Filipíny – obyvatelia krajiny tu oslavujú Vianoce prostredníctvom symboliky známeho Betlehema. Všetko to začína niekoľko dní predtým. Už 15. decembra oslavujú prichádzajúce sviatky. Vďaka vysokému percentu katolíkov si 25. decembra pripomínajú vianočnú atmosféru slávnostnou omšou.

Čína – deti vyrábajú farebné papierové ornamenty (kvety, reťaze, lampy), ktoré sú súčasťou dekorácie a vianočnej výzdoby. Súčasťou osláv je dobré jedlo a nechýbajú ani ohňostroje. V porovnaní s Vianocami sa tu viac oslavuje príchod Nového roka, kedy deti dostávajú pozornosť vo forme hračiek, oblečenia.

Japonsko – iba jedno percento populácie sa hlási ku kresťanstvu. Aj napriek tomu Japonci slávia vianočné sviatky, zdobia si príbytky a výklady obchodov, najmenší dostávajú darčeky. Tie rozdáva Heteiosha – kňaz, pričom deti veria, že má oči aj vzadu a po celý čas ich sleduje. Preto musia poslúchať, aby si odmenu zaslúžili.

India – v tejto krajine nesúvisia Vianoce iba s kresťanstvom, všetci bez ohľadu na vierovyznanie ich uctievajú. Kresťania oslavujú sviatky klasicky, Indovia ich berú viac ako národný sviatok. Väčšina z nich chodí na miestne trhy, zdobia si domy, stromčeky. Na niektorých miestach používajú namiesto klasického vianočného stromčeka ako dekoráciu listy banánovníka či manga. Toto všetko trvá iba pár dní. S predvianočnou atmosférou sa v Indii asi nestretnete. Indovia oslavujú sviatky každého náboženstva v krajine.

Či už slávime Vianoce v Európe, Ázii či na opačnej strane pologule, duch Vianoc zostáva v každom kúsku sveta rovnaký. Ľudia majú k sebe bližšie, stretávajú sa rodiny, priatelia, známi. Je to čas pokoja a radosti. Nakoniec nezáleží na tom, či nám darčeky donesie Ježiško, Mikuláš, Santa Claus, Papa Noel alebo Heteiosha.

Použité zdroje: goafrica.about.co, www.worldofchristmas.net, www.interpretermagazine.org
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpy nehnu...
Vykonávame stavebné práce ako obklady,dlažby,st...

2 730.00 € /mesiac
Na prenájom rodinný dom, rozloha 390 m2
19 500.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 1 018 m2
220 800.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 9 200 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Nový album, veľký koncert, benefícia...
pred 6 rokmi
Po smrti svojej milovanej matky, ktorá neprežila autohaváriu, zostane trinásťročná Amy Aldenová na svete celkom sama...
pred 5 rokmi
Pokračovanie úspešnej animovanej rozprávky Snehová kráľovná z roku 2014.
pred 9 rokmi
Meryl Streep by si rada zahrala v pokračovaní Diabol nosí Pradu. Herečka dodala, že aby si znova mohla zahrať Mirandu Priestly, musela by schudnúť.
pred 7 rokmi
Doktor Spánok je opäť starý dobrý King – už na prvých desiatkach strán je to špičkové hororové čítanie, na aké sme u Stephena Kinga zvyknutí.
pred 9 rokmi
Fínska kapela, ktorá v roku 2006 triumfovala v Eurovízii, sa na Slovensku v minulosti ukázala už niekoľkokrát.
pred 14 rokmi
Stres nevznikol ako sprievodný jav modernej civilizácie, ale je fylogeneticky vytvoreným a geneticky zakódovaným poplachovým a adaptačným mechanizmom...
pred 5 rokmi
Speváčka Mária Čírová aktuálne boduje v hitparádach so singlom Unikát.