Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Unikátne letisko – Gibraltár

Zdroj: © Server.sk, redaktor: deny, pridané: 21.02.2012

Ak ste vyznávačmi extrémistických športov, určite sa po prečítaní týchto riadkov rozhodnete pre malý výlet, na Gibraltár.
Unikátne letisko – Gibraltár
Zdroj obrázku: Wikipedia
 

Ak sa bojíte lietania, ani nečítajte ďalej. Ak ste však vyznávačmi extrémistických športov, určite sa po prečítaní týchto riadkov rozhodnete pre malý výlet. Predstavujeme vám totiž zvláštne letisko na Gibraltári, ktoré je netradičné hneď niekoľkými skutočnosťami. Prvou je fakt, že letisko je z dvoch strán obklopené morom, a to na východnej strane Stredozemným morom a na západnej strane zálivom Algeciras. Druhou zaujímavosťou je samotná pristávacia dráha, ktorá je dlhá iba 1828 metrov. Preto je tu pristávanie a štartovanie lietadiel, ktoré je na iných letiskách celkom rutinné, veľmi náročné. Ak nie sú piloti na meter presní, môže sa stať veľmi rýchlo nejaké nešťastie.
Gibraltár, letisko Flickr / kimhollingshead
Letisko v Gibraltári je naozaj unikát, pretože jeho pristávacia dráha sa končí v mori.
zdroj: Flickr

To nie je však jej jediným rekordom – ako jedinú dráhu na svete ju križuje aj cesta. Cesta sa začína v centre a končí na hranici so Španielskom a je jedinou možnosťou, ako sa dostať do Španielska autom alebo pešo. Samozrejme, v čase pristátia aj odletu lietadla je cesta úplne uzavretá ako pre autá tak aj chodcov. Na oboch koncoch tejto cesty sa 24 hodín denne nachádza policajná hliadka a semafor, ktorý kontroluje premávku na dráhe. Ak by ste si zmysleli, že sa chcete pozrieť autom na koniec dráhy a odbočili by ste z cesty, ktorá je určená pre vás, tak vo chvíľke je vyhlásený poplach a ocitla by sa pri vás hliadka. Ak vidíte auto so svetelným majákom, ktoré jazdí po dráhe, tak je to znak, že o niekoľko minút odletí alebo priletí lietadlo.
Gibraltár semafór  Flickr / nickherber
Letisko v Gibraltári je naozaj unikát, pretože jeho pristávacia dráha sa končí v mori.
zdroj: Flickr

Aj keď sa zdá, že toto letisko by mohlo byť magnetom pre nehody, nie je tomu tak. V mori pri odlete alebo pri pristávaní neskončilo ešte ani jedno lietadlo. Len raz sa stala menšia nehoda, pri ktorej pilot netrafil na dráhu a skončil v mori. Vyvstáva teda otázka, prečo vôbec také nebezpečné letisko bolo postavené. Hlavným dôvodom výstavby letiska bol fakt, že britská vláda sa rozhodla na Gibraltári vybudovať vojenskú základňu námorníctva, ktorá by kontrolovala vstup do Stredomoria. Aby bola táto základňa porovnateľná s inými základňami vo svete, tak bolo nevyhnutné vybudovať v Gibraltári pristávaciu dráhu pre britské lietadlá. Toto letisko sa využíva aj na prepravu nákladu. V priemere je ročne prepravených 425 ton. Je samozrejmosťou, že všetok náklad prechádza bezpečnostnou kontrolou, aby sa eliminovala hrozba teroristických útokov. Letisko využíva aj kráľovské vojenské letectvo. Konajú sa tu cvičné lety britských stíhacích lietadiel.
Gibraltár opica
Na Gibraltári žije jediná európska kolónia opíc.
zdroj: SXC/free
 
Vlastníkom aj prevádzkovateľom letiska je Ministerstvo obrany. Letisko je klasifikované ako letisko tretej kategórie, ktorého služby využíva civilná doprava, nákladná doprava a pošta. Zabezpečuje spojenie do Londýna a v poslednej dobe aj do Madridu. Toto unikátne letisko ponúka pre pasažierov rovnaký štandardný základný servis ako iné svetové letiská podobnej veľkosti. V letiskovej hale sa nachádzajú check-in prepážky, zmenáreň a obchody s potravinami - malé reštaurácie, tzv. duty-free obchody. Civilné lietadlá, ktoré priletia do Gibraltáru sa tu zdržia len nevyhnutný čas. V praxi to znamená to, že z lietadla vystúpia všetci pasažieri a vyloží sa batožina. Vnútro lietadla sa poupratuje a je pripravené na nástup cestujúcich, ktorý opúšťajú Gibraltár. Niekedy sa stáva naozajstná rarita. Keď sú všetci pasažieri a batožina na palube, tak lietadlo odletí aj skôr ako je plánovaný odlet.
Takto z blízka môžete sledovať pristávanie lietadla na Gibraltári.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Komplexné poradenstvo pri sprostredkovaní finan...
MaRweb.sk - Meranie a Regulácia:Distribúcia, sn...

809.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 15 m2
51 600.00 €
Na predaj byt, 1 izba, rozloha 40 m2, balkón, l...
89 900.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 41 m2, novostavba

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Nový album americkej speváčky Mariah Carey s názvom The Art of Letting Go vyjde 6. mája.
pred 7 rokmi
Kon-tiki je nezabudnuteľný vizuálny zážitok, ale tiež neuveriteľný a famózne spracovaný príbeh o jednom nórskom bádateľovi, ktorý „tak trochu“ zmenil históriu.
pred 9 rokmi
Slovenské farby bude hájiť Štefan Rosina, v štartovom poli sa predstaví aj Čech Enge, Rakúšan Mathias Lauda, či štvornásobný majster sveta FIA GT1 Michael Bartels.
pred 9 rokmi
Rinspeed predstaví v Ženeve premyslený mobilný systém Nimm' 3!
pred 7 rokmi
Nároky sa zvýšili, spanie na nafukovačkách a karimatkách sa prejedlo a stuhnuté telo po prebdenej noci nie je ničím, po čom by sme túžili.
pred 7 rokmi
Preslávená rocková kapela YES vystúpi už 31. mája v bratislavskej Aegon Arene. Predstaví tri najvplyvnejšie rockové albumy z ich tvorby, The Yes Album, Close to the Edge, a Going for the One.
pred 9 rokmi
Jemne dramatický dej sa prirodzene strieda s láskavým humorom, bez ktorého si už podstatnú časť Chaplinovej tvorby ani nedokážeme predstaviť.
pred 8 rokmi
Vychádza špičkový konšpiračný príbeh Apokalypsa z prostredia Vatikánu. Dobrodružné rozprávanie vás zavedie aj do Himalájí, na vesmírnu stanicu, či do Stredozemného mora.