Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. decembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Turecko - Cappadocia

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 14.03.2011

Kde bolo tam bolo, bolo raz jedno Turecko... a stále je. Táto európsko - ázijská krajina v sebe ukrýva mnoho pokladov, o ktorých mnoho ľudí ani netuší.
Turecko - Cappadocia
Zdroj obrázku: Internet
 

Kde bolo tam bolo, bolo raz jedno Turecko... a stále je. Táto európsko - ázijská krajina v sebe ukrýva mnoho pokladov, o ktorých mnoho ľudí ani netuší.

Turecko je islamská krajina, ktorú obklopujú hneď štyri moria: na juhu Stredozemné more, na západe Egejské more a na severe Čierne more. Prevažnými obyvateľmi sú Turci a Kurdi. Oficiálnym úradným jazykom je turečtina, po nej nasleduje kurdský jazyk.
Bosphorus
Na fotografii v pozadí Bosporus. Európsku a Ázijskú časť rozdeľuje Bosporus, známy aj ako stred Istabulu, je to most, ktorý spája európsku pevninu s tou ázijskou.
zdroj: SXC/free

Turecko je jedno z najdlhšie obývaných území, známa je oblasť Anatolia, ktorú by sme mohli považovať za rodisko indo-európskych jazykov. V Anatolii nájdete hádam najviac archeologických pamiatok, vykopávky sa tam robia dodnes, a množstvo artefaktov sa stalo predmetom obchodovania na čiernom trhu. Preto nie je výnimkou, keď sa niektoré časti z jedného artefaktu nachádzajú v múzeách na rôznych kontinentoch.

Cappadocia

Dnes sa pozrieme na jedno úžasné miesto, ktoré sa nachádza práve v Turecku – Cappadocia. Toto územie je súčasťou historického a kultúrneho dedičstva UNESCO a predsa málokto o jeho existencii vie. Územie je pokryté komínmi, ktoré vytvorila príroda. Toto územie začali obývať ľudia za čias Herodesa (5 storočie p.n.l.).

Cappadocia leží vo východnej Anatolii vo výške 1000 metrov nad morom, na juhozápade Turecka, blízko mesta Kaysera, ktoré je dopravne prepojené s Istabulom a Ankarou. Planina je popretkávaná vulkanickými komínmi, najvyšší vrch meria 3916 m (Mount Erciyes). Vzhľadom na polohu Cappadochie a jej nadmorskú výšku má toto územie odlišné klimatické podnebie ako zvyšok Turecka. Letá tu bývajú horúce a suché, a zimy chladné a snehové. Zrážky tu bývajú iba ojedinele.

Ak máte namierené do Turecka a ste typ človeka, čo má rád dobrodružstvo, prírodu a pamiatky, určite si tento výlet nenechajte ujsť.

Vulkanické komíny vznikli pre 9 až 3 miliónmi rokov. V Cappadocii sa nachádza mesto Göreme. Mesto tvoria stovky usadených ľahkých skál – komínov, ktoré slúžili ľuďom pred dávnymi rokmi ako obydlia, niektorí tam bývajú dodnes. Ide o príbytky vytesané priamo do skál, niektoré môžu majú niekoľko izieb. Tiež tu boli vytesané kostoly a kláštory. Göreme bolo kláštornym mestom v rokoch 300-1400 n. l..

V roku 1975 pri študovaní dedín v oblasti Cappadocia sa objavili podozrenia, že polovica populácie zahynula na chorobu mesothelioma. Ide o rakovinu orgánov v tele, najčastejšie pľúc, ktorá vzniká pri vdychovaní azbestu. Niektoré prvky obsiahnuté v skalách totiž pripomínali svojim zložením práve azbest. Neskoršie detailnejšie výskumy však toto tvrdenie nepotvrdili, vraj išlo o genetiku, výskumy boli neskôr rozšírené aj do ďalších oblastí.
Cappadocia 1
Cappadocia 2
Cappadocia fresky
Cappadocia 4
Cappadocia 5
Cappadocia 6

Göreme Open Air Museum
Göreme Open Air Museum je jedno z najznámejších pamiatok v celom Turecku. Areál múzea pozostáva z viac ako 30 kostolov a kaplniek, v niektorých z nich sa zachovali maľby pochádzajúce z 9.-11. Storočia.

Göreme balóny

Cappadocia balloons 2
Cappadocia ponúka nezabudnuteľné výlety teplovzdušnými balónmi. Budete letieť ponad vulkanické komíny, starodávne obydlia, kostoly, kláštory.


Cena za let ponad Cappadociu sa pohybuje od 160 EUR/os.. Let balónom sa dá jednoducho rezervovať napríklad u spoločnosti Göreme BALLOONS, niektoré spoločnosti poskytujú aj vyzdvihnutie priamo z hotela.
 

Mini slovník turečtiny:

(s výslovnosťou sa už musíte potrápiť sami)

Ahoj
: Merhaba!
Áno
: Evet
Nie
: Yok
Dobrý deň
: Iyi günler
Dobré ráno
: Günaydin
Dobrý večer
: Iyi Akşamlar
Dobrú noc
: Iyi Geceler
Ako sa máš
: Nasilsiniz?
Mám sa dobre, ďakujem.
: Iyiyim, teşekkür ederim.
Prosím
: Lütfen
Ďakujem
: Teşekkür ederim
Koľko to stojí?
: Bu ne kadar?
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Kde bolo tam bolo, bolo raz jedno Turecko... a stále je. Táto európsko - ázijská krajina v sebe ukrýva mnoho pokladov, o ktorých mnoho ľudí ani netuší. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/turecko-cappadocia/

A podporuje ISIL : http://www.nwoo.org/2015/07/30/vedouci-zapadni-cinitel-vazby-mezi-tureckem-a-isis-jsou-ted-uz-nepopiratelne/

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Veľkým plusom celej tejto skladačky, ktorá tak napokon vyzerá ako regulárny album je, že tvorcovia nesiahli po starých vykopávkach, ale po novinkách vybraných interpreto.
pred 6 rokmi
Táto metóda môže v budúcnosti pomôcť lekárom predísť viacerým pôrodným komplikáciám.
pred 6 rokmi
Milovníci klasiky si prídu na svoje pri 45. dvojalbume z edície Opus 100.
pred 7 rokmi
Lexus obohatil ponuku v typovom rade RX o exkluzívny Limited Edition. Lexus RX 450h Limited Edition vychádza z výbavy Executive Line.
pred 8 rokmi
Niekto áno... Izraelský pár sa inšpiroval Facebookom, svojmu dieťaťu dal meno Like. Originálnosť mena bola tým najdôležitejším faktorom pri výbere.
pred 7 rokmi
Passat CC je nahradený samostatným typovým radom CC
pred 7 rokmi
Dom Zuzany Liovej získal na 23. MFF v talianskom Terste Hlavnú cenu v kategórii celovečerných hraných filmov.
pred 7 rokmi
Keďže ľudské telo ho dokáže vytvárať samo, ide skôr o hormón ako o vitamín. Tvorí sa v koži pomocou slnečného žiarenia. Načo nám je „déčko“?