Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

TOP 10 najmeších obývaných ostrovov sveta

Zdroj: © Server.sk, redaktor: len, pridané: 08.08.2011

Najmenším ostrovom na svete je Bishop Rock, ktorý však nie je obývaný a stojí na ňom len maják. V nasledujúcich riadkoch nájdete jedny z najmenších ostrovov, ktoré majú aj svojich obyvateľov.
TOP 10 najmeších obývaných ostrovov sveta
Zdroj obrázku: Internet
 

Dopátrať sa k najmenším ostrovom a ostrovčekom sveta nie je vôbec jednoduché. V svetových moriach a oceánoch sa ich nachádza nespočetné množstvo. Niektoré však nie sú obývané, iné dokonca ani pomenované, lebo sú často spojované s tými väčšími. Jedno je isté – najmenším ostrovom na svete je Bishop Rock, ktorý však nie je obývaný a stojí na ňom len maják. V nasledujúcich riadkoch nájdete jedny z najmenších ostrovov, ktoré majú aj svojich obyvateľov a sú tiež vyhľadávanými turistickými destináciami. Nechajte sa inšpirovať.

1. OSTROV SV. ANASTÁZIE

Ostrov Sv. Anastázie
Ostrov Sv. Anastázie v Čiernom mori.
zdroj: Internet

0,022 km2 – vulkanický ostrov v Burgasskom zálive v Čiernom mori. V roku 1958 na ňom natáčal bulharský režisér Rangel Vălčanov film Na malom ostrove. V 60. rokoch 20. storočia zo starého kláštora komunisti urobili múzeum a hotel, ktorý dodnes funguje a je rajom turistov. Ostrov vlastní pravoslávna cirkev, na jeho zveľadení však pracuje bulharský miestny podnikateľ. Nachádza sa tu maják, krčma, malý prístav a niekoľko menších ubytovacích zariadení pre turistov.

2. ANTIPAXOS (ANDIPAXOS, ANTIPAXI, ANTIPOXOI)

Antipaxos
Ostrov Antipaxos a jeho karibské pláže.
zdroj: Internet

2 km2 – najmenší ostrov v Iónskom mori, vyhľadávaný najmä kvôli svojim krásnym plážam a modrým lagúnam. Na ostrove žije len 150 ľudí, ktorí sa na zimu sťahujú na blízky ostrov Korfu.

3. HERM

Herm
Ostrov Herm v Normandii.
zdroj: Internet

Najmenší z Normanských ostrovov (2km2), žije na ňom len 50 obyvateľov, prevažne starousadlíkov. Na ostrove je len 1 hotel, 1 obchodík, ale zato obrovský kľud. Zaujímavé je, že na tomto ostrove sa nemôžete previezť ani na bicykli, povolenými prostriedkami sú len traktory a štvorkolky.

4. COMINO

Comino
Ostrov Comino, ktorý je súčasťou ostrovného štátu Malta.
zdroj: SXC/free

Najmenší obývaný ostrov Malty, s rozlohou len 3 km2 a 7 stálymi obyvateľmi. Na ostrove, kde neexistujú žiadne dopravné prostriedky, je malý hotel a penzión, otvorený iba počas turistickej sezóny. Okrem niekoľkých kôz a oviec sa tu v malej miere pestuje hrozno. Hlavnou atrakciou ostrova sú piesočnaté pláže a Modrá lagúna.

5. PANAREA

Panarea
Ostrov Panarea.
zdroj: Internet

Najmenší z Liparských ostrovov - Panarea, rozloha 3,4 km2, 280 obyvateľov. Tento malý ostrov je osídlený už od staroveku, nachádza sa na ňom vyhasnutá sopka. Je vyhľadávaným dovolenkovým sídlom najmä zámožnejších talianov. Na ostrove vládne neskutočne pokojná atmosféra.

6. TELENDOS

Telendos
Ostrov Telendos v Grécku.
zdroj: Internet

Jeden z najmenších obývaných gréckych ostrovov (5 km2), ktorý je skutočne oázou pokoja. Patrí do súostrovia Dodekády. Na ostrove totiž nejazdia autá ani motorky, prejdete ho aj pešo. Ostrov má len 40 stálych obyvateľov, 4 pláže, z toho jedna je nudistická. K dispozícii vám bude 1 obchodík a dva bary.

7. INISHEER

Inisheer
Ostrov Inisheer patrí Írsku.
zdroj: Wikipedia

Najmenší z obývaných Aranských ostrovov, patriacich k Írsku, nazývaný aj Východný ostrov s rozlohou 5 km2. Ostrov je málo navštevovaný, ale jeho prostredie stojí za to. Výhľad zo strmých útesov, obrovské skaliská, rozsiahle zelené pastviny nie sú jediným, čo môžete vidieť. Za povšimnutie stoja aj hrad z 15. storočia, kostolík asi z 12. storočia, maják a vrak stroskotanej lode.

8. ALICUDY

Alicudi
Ostrov Alicudy, ďalší z pomedzi Liparských ostrovov.
zdroj: Wikipedia

5,2 km2, ďalší z najmenších obývaných Liparských ostrovov. Je najzápadnejším ostrovom celého súostrovia Lipari. Očaria vás tu najmä kaktusy rastúce na každom kroku. Obyvateľstvo žije prevažne z pestovania olív a kapár, tiež z lovu langúst.

9. SARK

Sark
Nezávislý ostrov Sark.
zdroj: Internet

5.44 km2, 550 obyvateľov - najmenší zo štyroch lamanšských ostrovov určite patrí medzi svetové unikáty. Raritou je už jeho štatút. Nie je suverénnym štátom ani súčasťou Veľkej Británie. Má vlastnú legislatívu, súdny systém a administratívu. Po ostrove napríklad nesmú premávať autá. Jediným povoleným motorovým vozidlom je traktor, inak sa ľudia môžu prevážať len na bicykloch či na koči. Alebo si dať zdravotnú prechádzku. Zrejme najmä preto tam nie je žiadna vyasfaltovaná cesta. Nenájdete ani pristávaciu dráhu, takže na Sark sa dá dostať iba loďou. A pokiaľ ide o infraštruktúru, chýba vodovodná aj kanalizačná sieť. Výstavbu obmedzuje legislatíva, nový dom si môžu postaviť len ľudia, ktorí na ostrove žili minimálne pätnásť rokov. Miestni si však nesťažujú, je to vraj pokojné a bezpečné miesto pre život.

10. ST. MARY´S

St. Mary's ostrov
Ostrov St. Mary´s obľubujú najmä Briti.
zdroj: Wikipedia

6 km2, patrí do súostrovia Scilly (VB). Vyhľadávaný najmä ako cieľ britských dovolenkárov. Údajne sem dopadne najviac slnečného žiarenia z celej VB, Obyvateľstvo žije prevažne z cestovného ruchu a poľnohospodárstva, najmä pestovania narcisov a trávnikov. Kedysi bol vraj rajom pirátov a pašerákov, dnes je to pokojné miesto na dovolenku.
 
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Najmenším ostrovom na svete je Bishop Rock, ktorý však nie je obývaný a stojí na ňom len maják. V nasledujúcich riadkoch nájdete jedny z najmenších ostrovov, ktoré majú aj svojich obyvateľov. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/top-10-najmesich-obyvanych-ostrovov-sveta/

Ja chcem ísť na cestu okolo sveta v 17 rokoch. Ale to s tým čo chcem teraz povedať nemá nič spoločné. Myslím s tým, že pôjdem už v 17 rokoch. Keď pôjdem na cestu okolo sveta ako nájdem tie najmenšie ostrovy ? Prejdem celý svet, prídem domov a nakoniec zistím, že som neprešiel tisíce a tisíce a tisíce ostrovov, lebo sú také malé, že ich ani na mape nevidno. Síce mám iPad ale keď si kliknem na mapy, tak ich ani nenájdem lebo nebudem ,,behať'' po mape a hľadať tie najmenšie ostrovy. Poraďte mi ako to mám urobiť bez toho aby som každý prekliaty deň ,,behal" po mape.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 11 rokmi
Veľmi málo áut si človek zapamätá takým spôsobom, ako prvú jazdu s malou jednotkou vybavenou trojlitrovým šesťvalcom.
pred 6 rokmi
Šiesta štúdiovka kapely No Doubt, ktorej tracklist zatiaľ nie je známy, vyjde v pondelok 24. septembra
pred 5 rokmi
Investície vo výške 475 mil. eur vytvárajú nové pracovné miesta a rozširujú park subdodávateľov
pred 7 rokmi
Popri nahrávaní v štúdiu stihla partia mladých hudobníkov nafotiť aj sériu promo fotografií, ktoré súvisia s faktom, že do kapely pribudol nový člen – gitarista Braňo Kociov.
pred 7 rokmi
Filmové štúdiá Warner Bros zverejnili termíny premiér dvoch očakávaných snímok.
pred 5 rokmi
Špecialista na tuning automobilov značky BMW, Manhart Racing z Wuppertalu má v ponuke nového žrebca: novú „em-šestku“.
pred 5 rokmi
Agatha Raisinová bola úspešnou londýnskou podnikateľkou, no rozhodla sa odsťahovať na vidiek. Predala svoju firmu aj byt a teraz by si už mohla konečne na pokojnom vidieku odpočinúť, obzvlášť po napínavom koláčovom dobrodružstve, ale...
pred 6 rokmi
Eros Ramazzotti nevynechá ani Slovensko a po neuveriteľných 12 rokoch 9.mája 2013 opäť vystúpi na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.