Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Švajčiarsko

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 06.03.2013

Švajčiarsko patrí k najbohatším krajinám Európy, no svojim obyvateľom neposkytuje len vysokú životnú úroven, ale aj unikátne prírodné a kultúrne bohatstvo.
Švajčiarsko
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Švajčiarsko patrí k najbohatším krajinám Európy, no svojim obyvateľom neposkytuje len vysokú životnú úroven, ale aj unikátne prírodné a kultúrne bohatstvo. Jedenásť vzácnych lokalít Švajciarska ocenilo aj UNESCO, ktoré do zoznamu kultúrnych a prírodných pamiatok zaradili: Benediktínsky kláštor svätého Jána v Müstair (1983); Opátstvo svätého Havla (1983); Staré mesto Bern(1983); tri hrady v Belinzone (2000); Aletschgletscher (2001); Monte San Giorgio (2003); Vinice Lavaux (2007); Rhétska dráha (2008); Tektonická aréna Sardona (2008); La Chaux-de-Fonds/Le Locle (2009); prehistorické kolové obydlia v Alpách (2011).

Benediktínsky kláštor svätého Jána v Müstair

Kláštor bol založený pravdepodobne okolo roku 780 na príkaz Karola Veľkého. Jeho jedinečnosť spočíva v podaní svedectva o Karolínskej ríši, počas ktorej bola vybudovaná najväčšia séria nástenných malieb a pozostatku románskeho umenia v podobe fresiek. K ďalším zachovalým pamiatkam minulej doby sa zaraďuje mohutná socha zobrazujúca slávneho monarchu Charlemagne (postavená v roku 1165), ale aj úchvatné románske reliéfy zachycujúce krst Ježiša Krista (vytvorené v roku 1087). Hoci kláštor bol podrobený obsiahlej renovácii počas gotiky a baroka, vzácne a hodnotné umelecké klenoty môžeme obdivovať dodnes.

Opátstvo svätého Havla

Opátstvo svätého Havla bolo vybudované na mieste pustovne svätého Havla v roku 719. Kláštor v sebe pôvodne niesol štýl Karolínskej ríše, no v 18.storočí sa z neho stal reprezentant barokového štýlu. Už na začiatku svojej histórie sa opátstvo stalo jedným z najvýznamnejších centier vtedajšej kultúry, umenia, vedy. Tento veľkolepý domov benediktínov je tiež miestom úschovy hodnotnej zbierky diel uložených v jednej z najstarších knižníc na svete! Príkladom vzácnosti zbierky môžu byť rukopisy, ktoré sú považované za najstaršie známe architektonické plány vypracované na pergamenovom papieri.

Staré mesto Bern

Mesto Bern bolo založené v 12.storočí vojvodom Bertholdom V. Podľa legendy vojvoda zabil medveďa, podľa čoho bolo pomenované mesto Bern. Meďved je dodnes symbolom mesta. Dôkazom toho je medvedí park Bärengraben. Mesta s najväčším kostolom vo Švajciarsku (Münster Cathedral), impresívnou radnicou z 15.storočia, fascinujúcimi stredovekými vežovými hodinami s pohybujúcimi sa bábkami (tzv. Zytglogge), komplexom fontán a s množstvom historických budov. Možno aj práve pre tieto pozostatky stredoveku sa Bern stalo hlavným mestom, hoci až v 19.storočí. Bern je tiež centrom sídlom vlády (Federálny palác vlády), ale aj strediskom vedy (napr. Prírodovedné múzeum) a umenia (Múzeum výtvarného umenia). Ideálnym miestom na prechádzku sú 6-kilometrové arkády, ktoré patria k najdlhším krytím obchodným promenádam v Európe. Pokojnejšie prostredie s výhľadom na stredoveké centrum Bernu môžete nájsť pri návšteve Ružovej záhrady.

Tri hrady v Belinzone

Tri hrady (Castelgrand; Montebello; Sasso Corbaro), obranné múry a hradby mesta Bellinzona boli vybudované v stredoveku ako obranná štruktúra pred nepriateľmi. Hradné múry Castelgrandu a Montebella, ktoré “vyrástli” na úpätí skalnatých vrcholov, sú prepojené hradbami, no hrad Sasso Corbaro je od svojich “bratov” úplne izolovaný. Hrad Castelgrand je najstarším a najväčším hradom z troch pevností, hrad Montebello zas vyniká možnosťou nahliadnuť do minulosti prostredníctvom zbierky v Archeologickom múzeu (založené v roku 1974), hrad Sasso Corbaro zas láka návštevníkov na prehliadku najrôznejších exponátov zo stredoveku. Kultúrny význam hradov v Belinzone spočíva v tom, že na ich mieste sídlili ľudia už v období neolitu, no stalo sa aj rímskou základňou. História hradov v Belinzone je teda bohatá a aj pre dnešné storočia prínosná.

Aletschgletscher

Široká rozmanitosť ekosystémov, ktorá vznikla v dôsledku stále pokračujúcich klimatických zmien, bola jedným z hlavných dôvodov zariadenia Švajciarskych Álp v regióne Jungfrau-Aletsch-Bietschhron do zoznamu UNESCO. Toto čarovné miesto poskytuje množstvo informácií o vzniku hôr a ľadovcov a je predmetom bádania rôznych vedeckých oblastí (napr. geológie, biológie, geomorfológie). Len tu môžete obdivovať majestátnosť najväčšieho ľadovca Európy, unikátne prelínanie listnatých lesov na severe s borovicovým lesom na juhu a možno aj zazrieť zvieratá typické pre túto oblasť (napr. kamzíky, svište, sokoly).

Monte San Giorgio

Monte San Giorgio - zalesnená hora, ktorá sa nachádza južne od Luganského jazera v švajciarskom kantóne Ticino. Pre toto malebné miesto nie je charakteristický len hustý porast stromov, ale aj prekvitajúci život rastlín a bohatý svet morských živočíchov. Morské živočíchy si toto miesto obľúbili až natoľko, že Monte San Giorgio sa po ich smrti stalo najbohatším náleziskom morských fosílií z čias stredného triasu. Monte San Giorgio poskytlo domov kôrovcov, ostnokožcom, mušliam či rybám. Objavené boli aj fosílie hmyzu, plazov a rastlín, ktoré boli až prekvapivo zachovalé. Monte San Giorgio patrí k tým častiam sveta, ktoré odkrývajú tajomné začiatky života na Zemi.

Vinice Lavaux

Viničné terasy v Lavaux sa rozprestierajú pozdĺž pobrežia Ženevského jazera. Prvý koreň hrozna bol zasadený už v 11.storočí a počas niekoľkých storočí sa z vinice stalo svetovo uznávané miesto, ktoré je príkladom interakcie medzi ľuďmi a ich prostredím. Medzi rozhodujúce kritéria, ktoré z viníc spravili lokalitu Svetového dedičstva, patria: preukázanie špecifického vývoju a rozvoja krajiny počas celých tisícročí prostredníctvom dlhoročnej kultúrnej tradícii; významnosť tejto vinárskej oblasti z hľadiska optimalizácie miestnych zdrojov, s čím súvisí rozmach miestnej ekonomiky. Vinice Lavaux “dýchajú” históriou, miestnymi tradíciami a v neposlednom rade vysoko cenenými vínami.

Rhétska dráha

Rhétska železničná dráha bola otvorená v roku 1904 a od tej doby slúži ako prostriedok spojenia aj ťažko dostupných miest Švajciarskych Álp (v kantóne Graubüden) s okolitým svetom. Táto rozsiahla sieť metrového rozchodu je 67 kilometrov dlhá a je tvorená viac ako štyridsiatimi tunelmi. Dráha je stelesnením nielen podnetnej myšlienky, ale aj jej skvostného architektonického a technického prevedenia. Ďalšími pozitívami je spojenie: človeka s prírodou; vysokej kvality železničnej infraštruktúry s estetickou hodnotou prostredia krajiny; technických, architektonických a environmentálnych možností. Zaujímavým zistením je, že táto oblasť Álp bola osídlená už v období neolitu, no k jej oceneniu prostredníctvom Rhétskej dráhy došlo len nedávno, až v 21.storočí.

Tektonická aréna Sardona

Švajčiarska tektonická aréna združuje sedem vrcholov týčiacich sa do výšky nad 3000 metrov. Táto oblasť má rozlohu 32 tisíc hektárov na ktorých sú perfektne zachované prejavy tektonických procesov kontinentálnej kolízie vďaka čomu je aréna obrovským prínosom pre geologické vedy. Od 18.storočia sa tektonická aréna Sardona stala kľúčovým miestom geologického bádania, ktoré priniesli významné poznatky o horskej tektonike. Aréna je sprístupnená nielen odborníkom, ale aj širokej verejnosti.

La Chaux-de-Fonds/Le Locle

La Chaux-de-Fonds a Le Locle sú dejiskami mestského urbanizmu, ktoré odrážajú koncepciu bývania a priemyslu. K najrozšírenejším odvetviam výroby patrí hodinárstvo, ktorého história sa v tamojších podmienkach datuje od 17.storočia. Práve hodinárstvo podnietilo budovanie architektonických stavieb typických pre túto oblasť a zároveň mestá zachránilo od výrazne negatívnych dopadov súčasnej ekonomickej krízy. Ďalšou charakteristikou týchto miest je pozoruhodný prechod od remeselníckej výroby k továrenskej, ukážka výnimočného urbanistického a architektonického celku a hodinárskej tradície.

Prehistorické kolové obydlia v Alpách

Švajčiarske Alpy sa tešia obľube ľudí už odjakživa. Dokonca až natoľko, že v tomto horskom prostredí sa pravekí ľudia rozhodli žiť približne 5000 až 500 rokov pred naším letopočtom. V blízkosti riek, jazier či moradlí vybudovali viac ako sto osád, v ktorých sa venovali poľnohospodárstvu a chovu zvierat. Ich spôsob života sa stal predmetom vedeckého bádania, ktoré prinieslo ovocie v podobe celosvetového úspechu. Táto lokalita totiž patrí k najdôležitejším zdrojom štúdia praveku (neolitu a doby bronzovej) v Európe.

Použité zdroje: http://whc.unesco.org/, www.wikipedia.sk
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Švajčiarsko patrí k najbohatším krajinám Európy, no svojim obyvateľom neposkytuje len vysokú životnú úroven, ale aj unikátne prírodné a kultúrne bohatstvo. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/cestopisy/svajciarsko/

http://www.nwoo.org/2016/03/01/svycarsko-povolavaci-rozkaz-pro-5000-vojaku/

 

Diskusné príspevky (1)

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Zažiarila v reality šou America´s Got Talent, dnes pripravuje debutový album s poprednými hudobníkmi a koncertuje na najväčších džezových festivalov.
pred 6 rokmi
Najnovšou kreáciou firmy SKN Schweiz je BMW 1er M s homologizovaným zvýšením motora o viac ako 20 percent.
pred 7 rokmi
Hybrid s palivovými článkami FCHV-adv vyhral Intercity-Rallye 2011
pred 12 rokmi
Kórejským automobilom prichádza na chuť čoraz viac našich motoristov, lebo pochopili, že ponúkajú oveľa viac než len priaznivé ceny. Dôkazom toho je aj Hyundai Tucson, ktorý sa vlani stal najpredávanejším SUV na našom trhu, a to ešte len čakal na zme
pred 5 rokmi
Miestami surový, ale uveriteľný, chvíľu drámu, chvíľu komédia a chvíľu love story.
pred 6 rokmi
Najvýraznejšie zmeny sú v kategóriách pôvodných filmových piesní, cudzojazyčných filmov, masiek a vizuálnych efektov.
pred 7 rokmi
Na konci minulého roku sa Manic Street Preachers rozhodli rekapitulovať a svojim fanúšikom ponúkli na dvoch CD dohromady 38 skladieb, ktoré mapujú ich kompletnú singlovú tvorbu od začiatku kariéry až po súčasnosť.
pred 5 rokmi
Živá strava alebo living foods (rawfood) sa v dnešnej dobe stáva populárna aj u nás. Tento pojem zahŕňa živú tepelne a chemicky neupravenú stravu.