Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. februára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Stonehenge – prírodný úkaz či dômyselná ľudská práca?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 22.06.2012

Azda o žiadnom monumente sa neviedlo toľko diskusií. Názorov ako vznikol Stonehenge je nespočetne veľa.
Stonehenge – prírodný úkaz či dômyselná ľudská práca?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Stonehenge je približne 5000 rokov starý kamenný komplex, ktorý sa nachádza v okolí mesta Amesbury v anglickom grófstve Wiltshire. Dlhé kamene týčiace sa k nebu (tzv. menhiry) a kamenné kruhy stojace na nízkom pahorku obkolesené len širokou planinou. Tak takýto pohľad sa vám naskytne, ak sa rozhodnete navštíviť tento prehistorický monument nevyčísliteľnej hodnoty. Stonehenge preslávil Južné Anglicko po celom svete vďaka neuveriteľnej kráse, priam magickej atmosfére a neobjasnenému vzniku. Niektoré záhady sú aj dodnes zahalené rúškom tajomstva, iné však vedci už s takmer 100%-nou istotou odhalili... Chcete vedieť, ktoré?

Stonehenge – záhadný vznik opradený neuveriteľnými príbehmi?

Azda o žiadnom monumente sa neviedlo toľko diskusií. Názorov ako vznikol Stonehenge je nespočetne veľa. Geoffrey de Monmouth - kňaz, ktorý sa zaslúžil o rozvoj britskej historiografie, sa odvoláva na druida Merlina. Ten mal prostredníctvom svojich magických síl preniesť balvany až z Írska na miesto, kde sa dnes rozprestiera celosvetovo uznávaná kamenná stavba. Faktom však je, že Merlin žil až v šiestom storočí. Stonehenge však existoval už niekoľko stoviek rokov predtým!

Niektoré kamene, ktoré tvoria Stonehenge vážia 50 ton, celý komplex dokonca niekoľko tisíc ton. Je možné, aby vtedajší ľudia s primitívnymi nástrojmi dokázali vybudovať túto mohutnú stavbu? Odpoveď na túto otázku sa pokúša priniesť príbeh, ktorý tvrdí, že Stonehenge postavil diabol za jeden deň. Podľa príbehu kamene priniesol z Írska, no geológovia objasnili, že kamene pochádzajú z Južného Walesu a Wilshire.

Stonehenge – práca prírody alebo ľudí?

Kto boli teda prví stavitelia Stonehenge, ak nie Kelti? A je vôbec Stonehenge výsledkom len ľudskej práce? Faktom je, že Stonehenge bol postavený ľuďmi v niekoľkých fázach. Pre prvú fázu, ktorá sa datuje do obdobia spred 2500-3000 rokov p. n. l., je typická výstavba priekopy v tvare kruhu. Druhá fáza stavby priniesla dva kruhy stojacich kameňov, na ktorých ležala súvislá rada vertikálnych kameňov. Tretiu a štvrtú fáza výstavby charakterizujú dve podkovy. Vonkajšiu tvorí sústava troch kameňov (tzv. triliton), pričom najväčší z nich je vysoký viac ako 8 metrov!

Človek pomôž si sám a aj Boh ti pomôže. V tomto prípade aj príroda ti pomôže. Aspoň tak to predpokladajú vedci, keď tvrdia, že domovom modrých kameňov tvoriacich Stonehenge nie je pohorie Prescelly v Južnom Walese. Práve odtiaľ ich loďou mali priviezť a namáhavo preniesť na miesto stavby. Geológovia predpokladajú, že tieto kamene boli donesené do okolia Stonehenge z rôznych oblasti a to za pomoci pohybov ľadovca. Neobjasnenou záhadou tejto magickej prírodnej stavby však stále zostáva odpoveď na otázku, na aké účely Stonehenge slúžil? Možno k rozlúšteniu tejto záhady vedci prídu už čoskoro...
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 20 rokmi
Druhá generácia sedana strednej triedy sa z optickej stránky líši od svojho predchodcu len detailmi.
pred 11 rokmi
David Guetta je momentálne kráľom diskoték a jeho album One Love ašpiruje na titul najlepšej tanečnej platne posledného obdobia.
pred 9 rokmi
Nahrávka Monster bude obsahovať trinásť skladieb. Prvým singlom sa stala pieseň Hell Or Hallelujah.
pred 6 rokmi
Porozvodovú idylu štyridsaťročného muža pracujúceho v materskej škôlke naruší jedna náhodná, no o to desivejšia lož, ktorá sa začína šíriť v komunite jeho kamarátov ako vírus.
pred 7 rokmi
Až 40 percent ľudí s demenciou tvrdí, že majú pocit vylúčenia zo spoločnosti a zažívajú situácie, keď sa s nimi zaobchádza odlišne pre ich diagnózu.
pred 10 rokmi
V júli tohto roku tvorila nevyžiadaná pošta celosvetovo takmer 78 % z celkového počtu zaslaných emailov.
pred 9 rokmi
Americký rockový hudobník Alice Cooper pochválil popovú speváčku Lady Gaga a vyhlásil, že je jeho "ženskou" verziou.
pred 8 rokmi
Kolekcia piatich piesní speváčky Petry Janů, ktoré vám možno doteraz v jej digitálnej diskografii chýbali.