Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Stonehenge – prírodný úkaz či dômyselná ľudská práca?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: sil, pridané: 22.06.2012

Azda o žiadnom monumente sa neviedlo toľko diskusií. Názorov ako vznikol Stonehenge je nespočetne veľa.
Stonehenge – prírodný úkaz či dômyselná ľudská práca?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Stonehenge je približne 5000 rokov starý kamenný komplex, ktorý sa nachádza v okolí mesta Amesbury v anglickom grófstve Wiltshire. Dlhé kamene týčiace sa k nebu (tzv. menhiry) a kamenné kruhy stojace na nízkom pahorku obkolesené len širokou planinou. Tak takýto pohľad sa vám naskytne, ak sa rozhodnete navštíviť tento prehistorický monument nevyčísliteľnej hodnoty. Stonehenge preslávil Južné Anglicko po celom svete vďaka neuveriteľnej kráse, priam magickej atmosfére a neobjasnenému vzniku. Niektoré záhady sú aj dodnes zahalené rúškom tajomstva, iné však vedci už s takmer 100%-nou istotou odhalili... Chcete vedieť, ktoré?

Stonehenge – záhadný vznik opradený neuveriteľnými príbehmi?

Azda o žiadnom monumente sa neviedlo toľko diskusií. Názorov ako vznikol Stonehenge je nespočetne veľa. Geoffrey de Monmouth - kňaz, ktorý sa zaslúžil o rozvoj britskej historiografie, sa odvoláva na druida Merlina. Ten mal prostredníctvom svojich magických síl preniesť balvany až z Írska na miesto, kde sa dnes rozprestiera celosvetovo uznávaná kamenná stavba. Faktom však je, že Merlin žil až v šiestom storočí. Stonehenge však existoval už niekoľko stoviek rokov predtým!

Niektoré kamene, ktoré tvoria Stonehenge vážia 50 ton, celý komplex dokonca niekoľko tisíc ton. Je možné, aby vtedajší ľudia s primitívnymi nástrojmi dokázali vybudovať túto mohutnú stavbu? Odpoveď na túto otázku sa pokúša priniesť príbeh, ktorý tvrdí, že Stonehenge postavil diabol za jeden deň. Podľa príbehu kamene priniesol z Írska, no geológovia objasnili, že kamene pochádzajú z Južného Walesu a Wilshire.

Stonehenge – práca prírody alebo ľudí?

Kto boli teda prví stavitelia Stonehenge, ak nie Kelti? A je vôbec Stonehenge výsledkom len ľudskej práce? Faktom je, že Stonehenge bol postavený ľuďmi v niekoľkých fázach. Pre prvú fázu, ktorá sa datuje do obdobia spred 2500-3000 rokov p. n. l., je typická výstavba priekopy v tvare kruhu. Druhá fáza stavby priniesla dva kruhy stojacich kameňov, na ktorých ležala súvislá rada vertikálnych kameňov. Tretiu a štvrtú fáza výstavby charakterizujú dve podkovy. Vonkajšiu tvorí sústava troch kameňov (tzv. triliton), pričom najväčší z nich je vysoký viac ako 8 metrov!

Človek pomôž si sám a aj Boh ti pomôže. V tomto prípade aj príroda ti pomôže. Aspoň tak to predpokladajú vedci, keď tvrdia, že domovom modrých kameňov tvoriacich Stonehenge nie je pohorie Prescelly v Južnom Walese. Práve odtiaľ ich loďou mali priviezť a namáhavo preniesť na miesto stavby. Geológovia predpokladajú, že tieto kamene boli donesené do okolia Stonehenge z rôznych oblasti a to za pomoci pohybov ľadovca. Neobjasnenou záhadou tejto magickej prírodnej stavby však stále zostáva odpoveď na otázku, na aké účely Stonehenge slúžil? Možno k rozlúšteniu tejto záhady vedci prídu už čoskoro...
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
V novinke, ktorú by mali začať vysielať v roku 2017, sa objavia aj Strýko Držgroš, Hui, Dui a Lui či Tryskáč McKač.
pred 6 rokmi
Dobrodružstvo sleduje príbeh hlavnej postavy Bilba Bublíka, ktorý sa tak trochu proti svojej vôli vydáva na epickú výpravu, aby od obávaného draka Smauga znovu získal dávne Kráľovstvo trpaslíkov v Erebore.
pred 5 rokmi
Celosvetovo obľúbená kniha o mrzútovi s veľkým srdcom Muž menom Ove vychádza ako audiokniha.
pred 11 rokmi
Smäd je večný, rovnako ako potreba ho uhasiť.
pred 15 rokmi
Akoby samozrejmosťou sa stáva fakt, že Meky Žbirka má nový videoklip a vôbec v ňom neúčinkuje.
pred 6 rokmi
„Landlord“ v športovom saku
pred 6 rokmi
Snímka s názvom Fantastic Beasts and Where to Find Them sa bude odvíjať od rovnomennej učebnice, ktorú používal knižný a filmový hrdina Harry Potter.
pred 5 rokmi
Tretia z českých kníh spisovateľky Jany Benkovej s názvom Haló, tady tvoje láska! sa dostáva do predaja cez slovenské internetové kníhkupectvo aj u nás. Román vychádza už v najbližších dňoch.