Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Štockholm - 2. časť

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb, pridané: 30.08.2011

Staré mesto a ďalšie atrakcie
Štockholm - 2. časť
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Staré mesto a ďalšie atrakcie

Stockholm 03
Nožný výhľad na Štokholm.
zdroj: SXC/free

Ak sa vám to hodí viac, lístky na lodný bus sa dajú kúpiť aj na 48 hodín. To je informácia pre tých, ktorí by nestihli prehliadku starého mesta, ktorú sme si naplánovali na popoludnie a kam vás lodný bus dovezie cez niekoľko ďalších zastávok, cez ktoré sa dostanete napríklad k fotografickému múzeu, či do prístavu gigantických trajektov. Posledné dve zastávky sú však starom meste (Gamla Stan). Ideálne je vystúpiť na tej úplne poslednej, priamo pri zadnej časti Kráľovského paláca a odtiaľ sa vydať na pohodlnú prechádzku nádherným starým mestom.
Štockholm Stortorget Flickr
Štokholm, Stortorget
zdroj: Flickr

Od vstupnej časti paláca, kde môžete vzhliadnuť výmenu kráľovských stráží sa pohodlne dostanete na námestie Stortorget, čo je hlavné námestie starého mesta. Nachádza sa na ňom Nobelovo múzeum, niekoľko rozprávkových domov, ale aj vychytená čokoládovňa Chokladkoppen, kde okrem famóznej čokolády môžete ochutnať aj niektorú z miestnych špecialít. Na hlavnej tepne starého mesta, ulici Vasterlanggatan si vychutnáte obchody plné suvenírov a príjemnou prechádzkou sa dostanete aj k najužšej ulici mesta Marten Trotzigs Grand, ktorou má väčší človek problém prejsť s rozpaženými rukami. Po pár krokoch sa ocitnete na nábreží, kde môžete vyskúšať niektorú z množstva reštaurácií, alebo sa vybrať do štvrti Slussen, ktorá je akousi bránou do nového mesta. Natrafíte na ďalšiu vyhliadku, z ktorej uvidíte mesto z bližšia a môžete sa zabávať v baroch, na diskotékach, alebo sa postaviť do fronty do niektorej z reštaurácií, kde sa naozaj stojí dlhý rad na to, aby ste sa dostali dnu.
 

Čo by ste ešte nemali v Štokholme obísť?

Nádherná je kráľovská záhrada. Fascinujúca je podvečerná prechádzka do starého mesta od hlavnej stanice. Jedinou ulicou sa z hotelovej štvrti dostanete do starého mesta, pričom vás čaká prechádza po starých mostoch a pomedzi staré budovy, pričom neminiete operu, Riddaholms a ďalšie budovy, ktoré dotvárajú kolorit Starého mesta. Relaxovať zo Švédmi môžete na ostrove Langholmen, kde bolo kedysi väzenie, z ktorého je dnes múzeum a ostrov sa stal vyhľadávaným miestom pre relaxujúcich Štokholmčanov. Na ostrov sa však nedostanete autom a musíte na neho prejsť z autobusových zastávok, ktoré sú po oboch stranách mosta, ktorý sa nad ostrovom tiahne. Ak ste milovníkmi nakupovania, nezabudnite zavítať do okolia námestia Kulturhuset, kde sú sústredené všetky najvýznamnejšie nákupné centrá Štokholmu. Od tých najluxusnejších, až po tie najbežnejšie, kde zoženiete všetko od potravín, cez suveníry, hudbu, až po značkové oblečenie. Milovníci adrenalínu si môžu v prípade pekného počasia vychutnať večerný let balónom nad mestom za zhruba 200€ na osobu.
Štockholm 02
Gurmánom odporúčam navštíviť tržnicu Hotorget, na ktorej ak aj nič nekúpite, takže zážitok z ponúkaného ovocia, zeleniny, či čerstvých húb a pokrikujúcich obchodníkov je naozaj silný.
zdroj: Internet

Na záver praktická rada pre návštevníkov. Štokholm v úplnej pohode prejdete po vlastných nohách. Pre tých, ktorí by chceli využiť dopravu, tak sieť metra je jednoduchá a veľmi rozsiahla, navyše zrozumiteľná. Jedna jazda stojí 30 švédskych korún, celodenný lístok stojí 100 švédskych korún a je na neobmedzený počet jázd, trojdňový stojí 200 švédskych korún a tak ďalej. Lístky platia aj na autobusy a mesto je rozdelené na zóny, pričom najrozsiahlejšia zóna, ktorá pokrýva celé centrum je zóna A. Lístky kúpite v trafikách v každej stanici metra. Ak sa rozhodnete pre viac, ako jeden lístok, dostanete dobíjaciu plastovú kartu, ktorú vám načipujú podľa žiadosti a použiť ju môžete aj pri ďalšej návšteve mesta, len si ju musíte aktuálne nabiť.

Štokholm je teda okrem Benátok a Prahy severu bezpochyby tiež mestom, ktoré vo vás zanechá nespočetné množstvo nádherných zážitkov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Od 12. septembra do 25. októbra sa Müller predstaví v šestnástich slovenských a českých mestách s turné Potichu Tour 2, spolu s Danom Bártom.
pred 7 rokmi
Hviezda seriálu Nutné na prežitie (2006 - 2011) sa nedohodla s predstaviteľmi televízie na účinkovaní v dvoch ďalších programoch.
pred 9 rokmi
Rakovina semenníka sa vyskytuje najčastejšie u mladých mužov po puberte.
pred 6 rokmi
Premietanie sa uskutoční 29. septembra v areáli Hollywood Forever Cemetery a zúčastní sa na ňom herec Aaron Paul, ktorý v seriáli stvárňuje Jesseho Pinkmana.
pred 5 rokmi
Sila songu spočíva v tom, že ním umelec dokáže nechať nejaký odkaz a James Arthur, ktorý je mimochodom spoluautorom hudby na každej z pôvodných piesní si je toho vedomý.
pred 5 rokmi
Porschepostavil unikát podľa želaní internetových nadšencov značky Porsche.
pred 7 rokmi
Česká televízia Nova bude spoločne so slovenskou televíziou Markíza na jar vysielať spevácku šou The Voice, ktorú budú uvádzať ako Hlas Česko Slovenska.
pred 7 rokmi
Toto už ani nemožno nazvať inak, ako osvedčenou klasikou. Zahajujeme neľútostný hon na utečenca. Hranice pátrania sa budú stále rozširovať...