Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 03. decembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

So psíkom letecky k moru – praktické rady

Zdroj: © Server.sk, redaktor: iva, pridané: 18.07.2013

V lete nastáva aj čas dovoleniek a oddychu. Pre mnohých psíčkarov nastáva dilema, či vziať svojho miláčika so sebou, alebo ho nechať u známych, prípadne v psom hoteli.
So psíkom letecky k moru – praktické rady
Zdroj obrázku: © Server.sk
 

Každý pes sa cíti najlepšie vtedy, keď má možnosť byť so svojím majiteľom. U malých psíkov typu čivava to platí dupľovane. Silná fixácia na jednu osobu mnohokrát nedovoľuje odlúčenie. Ak je na vás psík príliš citovo naviazaný, odlúčenie by mu mohlo spôsobiť traumu a zdravotné komplikácie. Samozrejme, že mnohým psíkom nerobí dočasné odlúčenie problém, nájdu sa aj takí, ktorí pobyt u dočasných majiteľov berú ako formu dovolenky. Prísny režim nahradí benevolencia a psíkom je dopriate aj jedlo od stola, prípadne iné formy „rozmaznávania“, ktoré im ich majiteľ odopiera. Nájdu sa však aj miláčikovia, ktorí aj pri krátkodobom odlúčení trpia. Najlepším riešením je zobrať ich na dovolenku.

V dnešnej dobe mnohé cestovné kancelárie ponúkajú možnosť dovolenky so psom. Najčastejšie nájdete ubytovanie v Chorvátsku a Taliansku, prípadne v Grécku, Bulharsku. Každý by mal zvážiť všetky pre a proti, prehodnotiť povahu svojho miláčika. Treba si uvedomiť, že dovolenka so psíkom pripomína dovolenku s bábätkom a program treba prispôsobiť štvornohému miláčikovi.

Dobre vychovaný pes je v mnohých hoteloch vítaným platiacim hosťom.

Cestovanie do zahraničia si vyžaduje mnohé finančné investície, treba myslieť na prepravnú tašku, psík musí byť čipovaný, musí mať svoj cestovný pas, potvrdenie od veterinára, že je spôsobilý na cestovanie do zahraničia a má v poriadku očkovania. Ak plánujete so psíkom letieť lietadlom, treba si zistiť, či letecká spoločnosť akceptuje zviera na palube. Treba si dať pozor aj na povolenú váhu psíka. Niektoré letecké spoločnosti neakceptujú zviera na palube vôbec a ak áno, tak spravidla váha psíka aj s prepravkou musí byť do 5 – 8 kg. Niektoré krajiny vyžadujú pred vstupom na ich územie špeciálne povolenia, testy, pobyt v karanténe.

Cena letenky pre psíka sa líši v závislosti od leteckej spoločnosti. Psíka treba nahlásiť dopredu, aby sa nestalo, že bude na palube viac zvierat.

Ideálne je plánovať dovolenku radšej v chladnejšom období – skoré leto, jeseň. Všetko záleží od vašich možností a konkrétneho psíka. Hlavné je nebrať psíka na priame slnko, vyhýbať sa prehriatiu, horúcim chodníkom, piesku. Takáto dovolenka sa môže stať nezabudnuteľným zážitkom pre vás, ale aj vášho štvornohého miláčika. Čarokrásne západy slnka, skoré ranné prechádzky počas východu slnka. More prospieva ľuďom aj zvieratám.

Nízkonákladové spoločnosti neprepravujú zvieratá vôbec. Nenechajte sa odradiť a skúste sa poobzerať po aerolinkách z Viedne. Treba počítať s vyššími poplatkami. Deti majú rôzne privilégiá, ale pri zvieratách si všetko pekne zaplatíte.

Dávajte si pozor, do akej prepravky psa dáte. Musí sa tam vedieť otočiť, postaviť a nad hlavou musí mať priestor cca 10 cm. Inak vás nepustia do lietadla. Netreba sa nechať odbiť ani zastrašiť. Treba sa riadiť pokynmi, ktoré majú napísané v pravidlách. Pozor si treba dávať na maximálnu váhu, ak má psík viac kíl, musí ísť do batožinového priestoru. Je vhodné kupovať odľahčené prepravky, prípadne ľahké tašky s pevným dnom. Letenku pre psíka rezervujte najlepšie hneď, na palube môžu byť maximálne dve zvieratá (pes, mačka).
čivava
Každý pes sa cíti najlepšie vtedy, keď má možnosť byť so svojím majiteľom.

Dovolenku treba plánovať mesiace dopredu, netreba zabúdať na stravu pre psíka, je dobré mať aj lieky pre prípad núdze, ktoré vám odporučí veterinárny lekár. Pred dovolenkou by ste sa mali uistiť, že na danom mieste je veterinárna klinika a samozrejme netreba zabúdať ani na poistenie liečebných nákladov v zahraničí. Je vhodné zabaliť do kufra aj psíkov obľúbený pelech, nejaké hračky.

Niektoré krajiny vyžadujú špeciálne vyšetrenia a očkovania

Anglicko (Írsko a Malta)

V prípade vycestovania do Anglicka, Írska alebo Malty platí povinnosť označenia zvieraťa mikročipom ešte pred vakcináciou proti besnote a pred odberom na test. To znamená,že pes po označení mikročipom musí byť vakcinovaný proti besnote aj napriek platným vakcináciám pred čipovaním a až po tejto vakcinácii (v prípade Malty najmenej 30 dni po vakcinacii) môže byť odobratá krv na serologické vyšetrenie. V UK platia pravidlá zákazu importu niektorých plemien, treba si dopredu overiť, či môžete vycestovať s vašim miláčikom.

Švédsko, Nórsko

Platí požiadavka, že krv na serologický test musí byť odobraná v intervale 120 - 365 dní od poslednej vakcinácie proti besnote. Zviera tiež musí byť označené tetovaním alebo mikročipom ešte pred vakcináciou na besnotu a následným serologickým testom. Platí povinnosť odčervenia pred vstupom.

Dovolenka a riziká

V juhoeurópskych krajinách (Grécko, Turecko, južné Taliansko) predstavujú riziko túlavé ubiedené psy a mačky. Pozor si treba dávať na komáre a parazitné choroby. Existuje množstvo prípravkov, ktoré vám pred dovolenkou odporučí veterinár. Pri mori sú nebezpečné komáre, ktoré prenášajú srdcové červy. Po dovolenke treba štvornohého miláčika odčerviť.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Pri prevencii kardio-vaskulárnych ochorení má zásadnú úlohu i štát, no množstvo rizikových faktorov môžu ľudia ovplyvniť aj sami
pred 7 rokmi
Skôr, než sa Mel Gibson stal hviezdou Hollywoodu, zažiaril na filmovom plátne v dnes už kultovej úlohe Maxa.
pred 6 rokmi
Estónsky filmový režisér Veiko Ounpuu sa českému a slovenskému publiku predstavil už so svojím stredometrážnym debutom Prázdny počas Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch v roku 2006.
pred 6 rokmi
Do Bratislavy prichádza ďalší zo série unikátnych flamenco koncertov.
pred 7 rokmi
Spolu s hudobníkmi Martinom Zajkom a Pištom Lengyelom zahrá na Devíne pesničky z aktuálneho albumu Dobrý deň, to som ja (2013).
pred 9 rokmi
Najlepšia päťka hororov zo západnej produkcie, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.
pred 9 rokmi
Nová dimenzia radosti z jazdy
pred 11 rokmi
V hlavných úlohách vizuálne úplne fantastickej a vášnivo zvodnej verzia klasickej legendy o Draculovi,...