Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. februára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Slováci chceli na dovolenke viac služieb a vyššiu kvalitu

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: red, pridané: 16.10.2013

Koniec letnej dovolenkovej sezóny definitívne potvrdil trend, že Slováci dávajú čoraz častejšie prednosť kvalite a vyššiemu štandardu dovolenky.
Slováci chceli na dovolenke viac služieb a vyššiu kvalitu
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Najobľúbenejšou destináciou dovolenkujúcich Slovákov bolo aj tento rok Chorvátsko. V tesnom závese sa v obľúbenosti medzi dovolenkármi opäť umiestnilo Bulharsko a Turecko získalo tretiu priečku. Čo sa však zmenilo, to sú nároky Slovákov na dovolenke. „Tento trend badáme už niekoľko rokov,“ potvrdzuje Tomáš Gašparík z CK Globtour. „Čoraz viac slovenských dovolenkárov požaduje už nielen to, aby mali kde spať, ale hotely so službami navyše. Príkladom je zvýšený dopyt po službách All inclusive, klienti viac vyhľadávali aj hotely s toboganmi, vnútornými bazénmi, SPA centrami a podobne.“ Pomer leteckej dopravy oproti doprave vlastným autom alebo autobusom tiež mierne stúpol.

Z nepokojov v severnej Afrike profitovalo najmä Turecko a zdá sa, že ani slovenské cestovné kancelárie africké problémy nepoznačili. Napriek krachom niekoľkých z nich, tradiční a osvedčení predajcovia dovoleniek predbežne rátajú s vyšším ziskom ako v minuloročnej sezóne. „Z predbežných čísel vyplýva, že sa predaj zájazdov oproti minulej sezóne mierne zvýšil,“ konštatuje T. Gašparík. „Skladbou a výberom destinácií sme dosiahli, že nepokoje v arabských krajinách sa predaja našich zájazdov nedotkli. Klientela, ktorá neodcestovala do Egypta a Tuniska, hľadala zväčša niečo podobné, takže ponuka v Turecku bola najmä v hlavnej sezóne vypredaná. Nárast sme zbadali aj v ostatných destináciách, nemyslíme si však, že to bolo ovplyvnené spomínanými nepokojmi.“

Kým na začiatku sezóny cestovné kancelárie zaradili do ponuky Albánsko ako novú destináciu s istým rizikom, po skončení leta môžu konštatovať, že to bol dobrý krok. „Táto kedysi ťažko skúšaná krajina mala všetky predpoklady byť stálou perlou v ponuke slovenských cestovných kancelárií, ale trochu sme sa obávali konzervatívnosti slovenského trhu. Našťastie pre nás, ale aj pre dovolenkárov, prvý rok dopadol nad očakávania, dokonca sme neplánovane pre veľký záujem museli zaradiť k pobytovým zájazdom aj autobusovú dopravu,“ konštatuje Ing. Alexandra Mikulec z CK Jazzwelt.

K spomínanej konzervatívnosti Slovákov patrí spôsob, akým dovolenku trávia – dávajú prednosť oddychu pri mori alebo hotelovom bazéne pred poznávacími zájazdmi a počas dovolenky zvyčajne využijú ponuku fakultatívnych zájazdov v destinácii. „Napriek badateľnej zmene v štandarde dovolenky ostávajú slovenskí dovolenkári orientovaní hlavne na pobytové zájazdy, pričom veľké množstvo z nich sa zúčastní na niektorom z fakultatívnych výletov, ktoré ponúka destinácia. Snažia sa teda skĺbiť spoznávanie krajiny s oddychom na pláži, ktorý hrá naozaj dominantnú rolu.“ konštatuje Alexandra Miklulec.

Čo sa týka stravovania, tu sa veci nezmenili a Slováci stále volia optimálny pomer ceny, kvality a možností danej krajiny, hoci badať istý pohyb smerom ku komfortnejšej dovolenke bez starostí, čomu sa prispôsobujú aj hotelieri. „Aj v krajinách ako Bulharsko či Chorvátsko, kde ubytovacie zariadenia ponúkali maximálne polpenziu alebo raňajky, nachádzame čoraz viac hotelov so službami All inclusive, pretože trend požiadaviek klientov bude iba silnieť,“ predpokladá T. Gašparík.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 13 rokmi
Osobitné miesto u nás zaberá pohybová a športová aktivita žien.
pred 8 rokmi
Vo štvrtok popoludní odštartuje 13. ročník rakúskeho hudobného festivalu Frequency, ktorý potrvá až do skorých nedeľňajších hodín
pred 6 rokmi
V priamom prenose z Londýna už 10. júna
pred 7 rokmi
Múdry ľudoop sa stal senzáciou, ale zároveň predznamenal zásadné prehodnotenie pohľadu na to, kto je pánom tvorstva.
pred 10 rokmi
Spomínate si ešte na niečo z tohtoročného Eurosongu?
pred 8 rokmi
Dva roky po udalostiach 11. septembra sa agentka CIA Maya (Jessica Chastain) presunie z bezpečia washingtonských kancelárií do epicentra lovu na Usámu, na americkú ambasádu v Pakistane.
pred 6 rokmi
Spoločnosť TP-LINK na slovenský trh uvádza vysokokapacitný prenosný zdroj (tzv. powerbanka) s označením TL-PB50.
pred 13 rokmi
Malé americké mestečko Gunnison v Colorade žije svojim kľudným životom.